OtomobilArabalar

Nasıl katalizör dolu olduğunu belirlemek için: İşaretler

Egzoz sistemi - Her arabanın ayrılmaz bir parçası. Yıllar boyunca, o mükemmelleştirilmiş ve şimdi hemen hemen tüm arabalar katalitik konvertör ile donatılmıştır. nasıl katalizör dolu olduğunu belirlemek için bu elemanı ve nedir? Belirti ve eleman cihaz - Bu makalenin sonraki.

randevu

öğenin tam adı - katalitik konvertör. Bu egzoz gazı geri düşer atmosfere zararlı madde emisyonları azaltmak için hizmet eder.

Nerede kullanılır?

Bu unsur, tüm "Euro-3" ve yukarıdaki kurallara dizel ve benzinli motorlarda kullanılır. Katalizatör çıkış manifoldu için - bir borunun alınması hemen sonra monte edilir.

cihaz

eleman birkaç bölümden oluşmaktadır. Bu yuva blok taşıyıcı ve yalıtım. ikincisi, bu bir "zincir" ana unsurdur. Yüksek sıcaklıklarda korkmadığını özel seramik blok yapılmıştır. Tasarım gereği, bu bölüm hücrelerinin kümesidir.

Bunlar önemli ölçüde, egzoz gazlarının seramik "çekirdek" temas alanını arttırmak. veri hücrelerin yüzeyi üzerinde özel maddeler (katalizörler) vardır. Bu paladyum, platin ve rodyum. Bu elementler, kimyasal reaksiyonlar hızlanır. Paladyum ve platin oksidasyon katalizörleri bir dizi ile de ilgilidir. Onlar sayesinde, gazlarda bulunan hidrokarbonlar su buharına dönüştürülür; karbon oksitler, gaz monoksit - karbon dioksit. Rodyum da indirgeyici bir elemanıdır. Bu dönüşümleri azot oksit zararsız azot içine. Toplu olarak, üç kimyasal elementler, egzoz gazlarındaki zararlı madde içeriğini azaltır.

Yapısal olarak, taşıyıcı blok bir metal mahfaza içinde yer alır. bu iki eleman arasında bir yalıtım tabakasıdır. katalizör içinde aynı zamanda , bir oksijen sensörü. Katalizörün ana çalışma durumu - yüksek bir gaz sıcaklığı (yaklaşık 300 derece). Bu düzey, rodyum, palladyum ve platin ısıtılmış bir atmosferde konulmuştur zararlı maddelerin, yüzde 90 kadar tutabilir.

Nasıl sorunu belirlemek için?

tıkanmış katalizör belirtileri nelerdir? öğenin sorunu bulmanıza yardımcı olabilir çeşitli belirtileri vardır:

  • Makine zor bir başlangıçtı.
  • bazen kaybolur hareketli arızaları vardır.
  • Lamba "onay motoru" yanar.

bağlı katalizörün düşük kapasite kötü hızlanma dinamikleri nedenleri.

Bazen bir makine kolayca 150 km / saat hız alır olur, daha sonra durdu ve sonucunda motora 60. neredeyse hızlandırılmış, verimlilik keskin (düşük silindir havalandırma) azalır. çünkü motor, hava yeni kısmını yakalamak mümkün olmayacaktır egzoz gazları yanma odasında, "sıkışmış" - sistemi olamaz normal çıkar.

Neden böyle oluyor?

Eğer (dizel veya benzinli olduğu - farketmez) bir katalizör işaretleri attı Eğer hasarlı, büyük bir duman gazları olabilir. Bunlar (doğal) bir yağ belirli bir yüzdesini içeren, ama motor "yiyen" zaman bin kilometrelik bir litre, bu dönüştürücü hücreleri üzerinde kalmaya başlar. Küçük çaplı hücrelerini geçen - Ayrıca işaretler katalizör katletti. Çünkü yakıtta katran ve yabancı maddelerin büyük konsantrasyon, kolayca bu elemanda tıkanabilir.

Kötü yakıt kalitesi kaynak katalizör önemli bir rol oynadığını unutmayın. Ile sık kullanımı düşük yakıt birikir , egzoz manifoldu tamamen odasında yanmış kalmadan. Bu katalizör parçalarının aşırı ısınmaya neden olabilir. Önemli bir rol mekanik hasarlara tarafından oynanır. pürüzlülüğünün (aynı hız yumru) hakkında en ufak darbe düzgün çalışmaz neden elemanı, deformasyona neden olur. Katalizör haznesi bölünmüş ince kırıntı, kolayca küçük hücre tıkar. Bu durumda, kesilen katalizörün ana özellikleri (VAZ-2172 istisna), normal "serbest" atık bunlar boru durgun için olan gazlar ve alıcı silindir sistemi yetersizlik ile ilgili. Daha güç ve kaybına kışkırtır artan yakıt tüketimi.

Katalitik dönüştürücü tıkanmış Ne olur? kendi elleriyle Belirtileri ve Tanı öğe

Kontrol etmek için üç yol vardır. İlk - En etkili.

dağıtılmadan kontrol Bu katalizör. Sabitlenen çok basittir. saat yönünün somunu döndürmek - demontaj için diğer taraftan cıvatasını düzeltmek Bir yandan 13'e üzerindeki iki parlama veya açık uçlu anahtar almak gereklidir. Ancak, zorluklar ortaya çıkabilir. dönüştürücü alt (değil arabada temiz gaz) altına yerleştirilmiş olduğundan, kendi sabitleme elemanları pas sadece olabilir.

Ve standart WD-40 kaydedilmez. Bu nedenle, vakaların yarısından taşlama eline alıp cıvataları kesmek gerekir. Ancak hepsi bu değil. dönüştürücü beri - egzoz sisteminin bir parçası, yüksek sıcaklıklarda çalışır. sadece bitişik metal karşı güçlü seven bir - Buna paralel olarak, bir kısım (rezonatör üzerindeki bir ön egzoz borusu, ikinci gider). Bu durumda, sadece çekiç darbeleri kaydedin. Ama bu iyi bir çözüm değildir. kolayca deforme iç ufak şok, daha önce de söylediğimiz gibi. aynı zamanda değil çıkış - katalizörün geri kalan elemanlarının sökülmesi için taşlama kesilmesi. Bu yüzden bu eleman dışarı o kadar kolay değildir kaldırmak için çıkıyor. Katalizör başarılı demontaj ile ekli haline yaramazsa, dikkatle tıkanma olup olmadığını inceleyin - örümcek damarlar lümen boyunca olmalıdır arasında.

ikinci yol

Bu tanı yöntemi mekanik müdahaleler olmaksızın gerçekleştirilir - Katalizör haklı bir yerde kalır. yöntem sistemdeki basınç ölçümü içerir. Bu oksijen sensörünün yerine vidalandığı manometre için ve okuma ölçülen farklı motor hızlarında (bazen adaptör yapmak için gereklidir).

0.3 kgf / cm 3-2500, normal düzeyde. değer allowable azsa, gazlar normalde çıkmak mümkün. Çünkü bu makinenin ve gücünü kaybeder. Ayrıca, tanılama bir motor test (bugün en manufacturable yöntemi) kullanılarak yapılabilir. Silindir yer mumlar basınç sensörü içine vidalanır. Daha sonra, krank milinin farklı hızlarda dalga analizi yapılır. İlk yöntem bizim sürücülerin daha tanıdık yani Elbette tüm bu ekipmanın kullanılabilirliğini gerektirir.

Bir öğeyi silme

Eğer bir katalizör puan ise (yetmezliği bulguları, biz kabul var), bu değiştirilmesi gerekmektedir.

Ancak, orada bir sorun - Yeni dönüştürücüler ortalama maliyeti yaklaşık 100 $ 'dır. Bu nedenle, sürücülerin basitçe sıradan bir tüp biçiminde yerine, bir aralayıcı veya bir alev durdurucu yükleyerek sistemden çıkarılır. Bununla birlikte, bu işlem bilgisayar birimi (araç beyin) katalizörü çıkarmak için gereklidir sonra. Işlem (egzos gazlarının iyi havalandırma için) 5 oranında makine gücünü ve ivme artacağı düşünülmektedir.

paketlenmiş katalizör, belirtiler ve nasıl çözüleceğini neden Böylece, inceledi.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.