HobiMasa oyunları

Satranç: Tarih, terminoloji. Hayat - Bir oyun: zugzwang - bu ekstra motivasyon değil, sonudur

Dama ve satranç - bu en popüler çağdaş oyunlarından biridir. Asla hayatında ustaca manevralar düşünerek, siyah-beyaz-tahta rakamlara kıpırdamadı modern adam bulmak zordur. Ama satranç terminolojisine aşina profesyonel oyuncudan başka çok az insan. Ancak bu kavramların çoğu zaman kamu yaşamının gerçek olayları tanımlamak için kullanılır. "Zugzwang" - bu terimlerin biridir.

Biraz tarih

Dama ve satranç - oldukça eski oyunlardan biridir. Dünya çapında bilim adamları Göründüklerinde belirlemek mümkün olmamıştır. Dama çalınır inanılmaktadır antik Babil'de. Satranç bir süre sonra ortaya çıktı - yaklaşık bir ve Hindistan'da bin yıl önce bir buçuk. Bugün, her iki oyun entelektüel olmak ve mantıklı düşünmeyi öğrenmek isteyen insanların eğlence önemli bir yer işgal ettiği kabul edilir. Ve bilgisayarlar ve akıllı telefonlar ve yüksek hızlı Internet'in yaygın yayılması gelişimi sayesinde artık masa etrafında toplamak için arkadaşlar beklemek her yerde sanal bir rakiple rekabet ve olamaz. Onun seviyesinin bir oyuncu seçin ve korkuyor zugzwang olamaz - bu tek seçenek uç kumar eşleşme.

en önemli

Herhangi bir yeni konuyu Öğrenme her zaman kavramsal aparatı ile başlar. bağımsız ilginç bir manevra ile gelip edebilmek için, öncelikle zaten kombinasyonları oynamıştır binlerce açıklamaları aşina olmalıdır. Ve bu terimlerin bilgisi olmadan yapılamaz. Herhangi bir bölümde Eğitim rakamlar denir nasıl hikaye ile başlar. eğitmen başlayanlar bu kraliçe, yuvarlak memuru ve bu yanlış atamasını loshad- açıklıyor. şöyle Bu rakamlar denir: kraliçe, kale, fil ve şövalye. "Işık" - İlk iki "ağır" kategorisinde ikinci ilgilidir. Toplam her oyuncunun sekiz piyon, iki fil, at ve tekne, bir kraliçe ve kral. Tüm parçalar farklı şekillerde gidin. Piyonlar - hem yatay hem de dikey, filler - çapraz, atlar - harf "G". Kız ve Papaz daha mobil rakamlar, bu nedenle başkalarının stilleri birleştirir.

Kurulu ve hamle notasyonu

Chessboard 64 kareler oluşur: bir yarım - beyaz, diğer -Siyah. Her iki tarafta "beyaz" ve "siyah" askeri bulunuyor. Onları ayıran Hayali çizgi çizme denir. Gambiti'ne ve korunması çeşitli - Partiyi veya onun başlangıcını başlayın. İkinci ve en uzun aşaması - bu ortalarını. Bu bir yenilgi, bir beraberlik ve bir galibiyet ile sona erer. Zugzwang - bu sadece bir ara sonuç. Bir oyuncu çalışan düşünmeye ayrılan süreyi aşarsa, o bir ezik. Bu durumda biz onun zaman dertte olduğunu söylüyorlar.

her oyuncu özel bir form üzerinde kaydedilir taşır. bunların tarifnamede kısaltmalar şekil (Cr, K, C, A, K) olarak kullanılır ve konturları (harf) ve sektörlerin (basamaklı) ifade edilir. yazma sıfırları rok.

Satranç terminoloji

Birçok oyun durumların isimleri kamu yaşamının gerçek olayları göstermek için kullanılır. Böyle bir mat bilmiyor birini bulmak zor. Bu durumda Şah aksine o kral kaydetmek için artık mümkün değildir ve oyunun sonucunun kaçınılmaz bir sonuç haline gelir. Pat - Oyuncuların hiçbiri kursu gerçekleştirme imkanı yok çünkü aslında, beraberlik zorladı. Satrançta rok kral korunmasına ilişkin, kısa ya da uzun. Zugzwang - bir sonraki hamle taraflardan herhangi biri onun için oyunun durumu daha da kötüleştirebilir geçeceği bir pozisyondur. Çatal - saldırı altında sadece iki rakibin parçalarıdır bir durum.

zugzwang pozisyon

İlk defa bu terim 19 yüzyıla ilişkin Alman satranç literatüründe bulunur. 1905 yılında dünya şampiyonu Emanuel Lasker sonra O'nun İngilizce analog yaygın kullanım. Ama kavram uzun vadede önce zugzwang oyuncu biliniyordu. 1604 Alessandro Salvio, satranç ilk araştırmacılardan biri, ilk bu durumu tarif etmek için. Bazı alimler zugzwang 9. yüzyıllara ilgili Shatranj arasında Pers metinlerinde tanımlanmıştır iddia rağmen.

Yaşam - oyun

Küçük kızlar ve bebekleri ve oyuncak askerler gibi çocuklar. Onlarla birlikte, onlar gerçek hayat durumu kaybederler. Biz yaş olarak, biz deneyim birikimine fakat simülasyon olayları için ihtiyaç ortadan değildir. Özellikle Dama ve satranç - bir açık bir örneğidir. Onlar gerçek hayattan kaçmasına izin ve aynı zamanda konsantrasyon pratik ve hafıza. Satrançta Zugzwang bazen daha iyi bir yol değildir orada sadece olduğunu öğretir, böylece varolmayan ilerleme arayan hareket ve prokrastinirovat değil gerekir. Bazen, gitsin bekleyin ve daha sonra kendi ellerine durumu almak yararlıdır. Şah - son değildir ve motivasyon daha çok çaba sarf etmek. Önemli olan - mat önlemek için! becerilerini geliştirmek ve oyun yenmek için fırsat iptal edilmemiş olmakla beraber, bu nedenle tüm size kıvrılmış!

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.