Tarım

Nasıl büyümeye mantarı: teknoloji, kılavuzlar

Gıda ürünlerinin imalatı - sonuçları bir etkinlik her zaman rağbet vardır. fırsat lezzetli ve doğal yiyecek olması için insanlar ödemek istediğiniz Bunun nedeni, şaşırtıcı değildir.

tarım ürünlerinin üretimine kendilerini ayırmak isteyen olanlar mantarı ekimi olarak, ülkemizde, tarımsal bir iş fikri için bu nadir dikkat etmek olasıdır. Nasıl mantarı büyümeye Rus doğal şartlarda ve bu incelik üretimi nasıl yararlı olabilir?

"Altın Mantar". Truffle - pahalı?

Varolan mantar Hiçbiri trüf mantarı için, dünyada bu kadar pahalı ödemek değildir: 1 kg fiyatı 5000 $ 500 $ arasında değişmektedir.

o sanat eseri olsaydı Üstelik yurtdışında bu mantarı satışı olduğu nadir müzayedeler, değil. çeşitliliği, kalite, ağırlık ve bir "altın mantar" fiyatının diğer parametrelere bağlı olarak birkaç bin euroluk utanmazlık derecesinde fahiş ulaşabilir.

Tabii ki, ev yapımı mantarı tür esnaf tarafları olmak az şansı var. Ve fiyat doğal ortamda büyüdü mantar, önemli ölçüde daha düşüktür. Restoranlar, "altın mantar" dan yemekleri içerir menü isteyerek tarlaları truffle yetiştirilen satın. Ürünün 1 kg korkutmak değil fiyat.

Ne trüf talebi

Mantarların Aslında, birçok tür. Ama herkes yemeye uygundur. yemek olarak yalnızca iki tür kullanımı. Ayrıca Piedmont olarak bilinen Beyaz, - en nadir ve değerli. İtalya'da ağırlıklı büyür ve özellikle Piedmont bölgesinde, akla adını verdi. mantar kırılgan, narin aroma ve lezzetli bir tadı vardır. Ne yazık ki bu mantarı evde büyümek mümkün değildir.

Başka bir görüşe göre - Perigord trüf, denilen bu, siyah, ya. mantar doğduğu - Eponymous Fransız bölgesi. Bu sebepten siyah trüf beyaz kadar kaprisli değildir ve bir plantasyon tarımı için oldukça rahat, Perigord trüf Rusya ve Ukrayna'daki yanı sıra birçok Avrupa ülkesinde yetişir.

Bu iki yanı sıra, diğer yenebilir türü bulunmaktadır. Örneğin, Çin ya da yaz. Ama siyah takım elbise çoğu tarlaları için. mantarı yetiştirmek konusunda konuşurken nedenle, genellikle akılda Perigord'un türüdür var.

Truffle Rusya'da büyür. Bir kırpma elde etmek için koşullar

trüf tarlaları başarılı büyüme için bir formül gerekli şartları türetmek için izin mantarı gözlem ve toplama Birkaç yüzyıl. daha doğrusu, komplike masraflı ve en önemlisi, uzun vadeli bir süreç - büyüyen trüf mantarı teknolojisi. İlk hasat çiftliğinin dikkatli bakım en az 5 yıl sürer almak için. Ne mantarı yetiştirmek konusunda bilmek gerekir? İlk olarak, kaprisli incelik üzerine yakalanmış ve büyümeye başladı gerektirir:

 • Uygun iklim ve iniş alanı;
 • verimli toprak (toprak);
 • mikoriza.

İklimsel ve kabartma özellikleri

Ilıman sıcak iklimi ve yağış istikrarlı düşük seviye - Ana iklimsel şartlar trüf. Hafif mantar herhangi bir aşırı ısı ya da uzun süreli soğuk hava tolere edemez.

Nerede ve nasıl ülkemizde mantarı yetiştirmek için? mantarın büyümesi kaldırılmasına güneşli ve çok sıcak olmayan yazları, bahar yağmurları ve sıcak sonbahar incelik - çok uygun merkezi Rusya'da üretimi için.

Arazinin kira planlanan değilse, o bodrumlarda mantarı yetiştirmek mümkündür. Bu alanda, orta nem ve yaklaşık 22 derece arasında sabit bir sıcaklık ile, yeterli büyüklüğe sahip olmalıdır.

mantarı çiftlik için toprak

mantarı yetiştirmek için toprağın için, az yüksek talep eder. Toprak besin, nitrojen, karbon, kireç, kalsiyum doygunluk laboratuar analizi için gerekir. Aynı zamanda, toprak yüzeyinin su erozyona hassastır ve en fazla 15 derecelik bir açı ile olmamalıdır. Yükseklik humus az 30 cm gerektirdi.

zorunlu ekim öncesi mantarı için öğütülür asit-alkali dengesi kontrol etti. Bu iki basit testler yapılabilir. Site iddia edilen ağaçlandırma alındığı Biraz toprak, beyaz sirke ile bir kapta eklemeniz gerekir. reaksiyonu ise - çözümün yumuşak hiss, çok yüksek asitli. Bir başka deney yoluyla gerçekleştirilmektedir turnusol kağıdı, sadece zemine atılmak zorunda. Kağıt maviye döner gerekmektedir. Bu tür bir reaksiyonun olmaması da yetersizdir alkalidir. Bu ve diğer örnek kısmı alkalin seviyesinde kireç ilave edilerek yavaş yavaş arttırılması.

Mikoriza ve fidelerin dikimi

Kök simbiyoz ağaç ortağı ve trüf "mikoriza" denir. mantar mantarı 5-7 ağaç Bunch kökleri üzerinde yeraltı yetişir. karbonhidratlar, amino asitler, vitaminler ve mantar tadı özelliklerini etkileyen maddelerin diğer kümesi: Ahşap onun büyümesi için gerekli tüm ile "komşu" besler. Ama trüf bir parazit değildir - bir simbiyoz mineral ve fosfor ile doyurulmuş ahşap yardımcı olur.

misel mantar tohumu malzemesini Dikim, birkaç aşamada gerçekleşir.

Açık toprağa mikoriza mantar ile fideleri dikildi olduğunu bilmek önemlidir. miselyum trüf enfekte bitirdi fideler, sadece alabilirdik. Ve kendi kendine Mikoriza yaratmak amacıyla, fideler ortakları ağaç ve mantarı doğal yaşam alanı, enfekte miselyum yeryüzünü gerektirir. Rizom bulaşmasını miselyum trüf fide en az iki hafta kesinlikle steril koşullar tutulmalıdır. Bu karantina fide açık toprağa ekilen edilebilir ancak sonra oldu. İşte nasıl:

 • Derin kuyu suyu, az miktarda dökme hazırlanan yaklaşık 70 cm 'de, daha sonra ağaç mikoriza dikilmiş ve toprak ile üzeri örtülür.
 • 40 cm mesafedeki kuyulardan çevresinde koruyucu bir tabaka oluşturmak için gereklidir. Bu film bahçe, orman bitki örtüsü ve dalları, saman tabakası olabilir.
 • Önemli: birbirine çok yakın ağaçlandırma kabul edilemez. uygun iniş - 5 4 m, 1 hektar en fazla 500 mikoriza bitkiler olacaktır olandır.
 • Ekimden önce, miselyum zarar etmemek için, ek bir gübre kullanmak gerekli değildir.

pekiştirmek fide Mikoriza dikim sonra, bütün bir yıl gerekir. Bundan sonra trüf kökünde yerleşmek güvenli ve kalıcı olduğunu.

Daha bakımı şekildedir: o yayın gevşetilmesi için unutmamak için, iniş etrafında otlar kaldırmak için gerekli ve düzenli ağaçlar damlama yöntemi sulanmaktadır. toprağa oluşmuş olabilecek çatlaklar, kumla doldurmak emin olun.

fidelerin büyüme tüm dönem kemirgenler, tavşanlar ve zararlılardan korunmalıdır. Buna ek olarak, yerinde, ağaçlar birlikte müttefikleri huysuz incelik olamaz büyüdüğü yakın bir bitki olabilir. Bu ağaçlar temizlemek gerekir.

Ne ağaçlar mantarı büyümek için ihtiyaç duydukları

Mikoriza için ideal bir ortaktır meşe olduğunu. Ama oraya gelip böyle zeytin, fındık, sequoia, kayın, gürgen, ya narenciyenin her türlü olarak ağaçlar olabilir.

Önemli: Truffle kategorik söğüt, kavak, çam, kestane, köknar tahammül! plantasyon Bu ağaçlar olmamalıdır.

Nasıl bir mahsul bulunur?

hektar başına 10 ila 15 kg - tahmin - ekili mantarı baştan ve geç sonbahar ve böyle bir süre içinde monte edilebilir mantar sayısına kadar evde olgunlaşır.

o bitki ve büyümek için yeterli olmadığını toprak truffle diğer meyvelerden farklı. ekin yerin altında yaklaşık 30 cm derinlikte gizli olabilir - Bu mantar aramak daha ihtiyacıdır. Daha iyi, tabii ki, ilk defa, incelik fark edebilir özel eğitimli hayvan (köpek veya bir domuz) mantarı satın almak için bekleyen. Ama ekonomide böyle bir asistan, sen mantarı küçük aile bulabileceğiniz birkaç işaretler, varsa:

 • olgun mantarı küçük ailenin kokusu hep böcekleri çekiyor. Bu nedenle, mantar "pusuda" yerde, her zaman tatarcık çok sayıda örgüleri.
 • truffle üzerinde büyüyen Çim, mantar olgunlaşma zamanı ölür ve kurur.
 • mantarı Diyarı hafifçe kaldırdı.

Toplanan mantar nasıl saklanır

Kuşkusuz, en iyi ürün - taze kesilmiş olduğu, birden fazla gün önce toplanan edilmediği görülmektedir. trüf yemekleri uygulanması ya da geç bu lezzetler pişirme olabilir biraz, bütün tat ve depolama kuralları aşağıdaki mantarın beslenme özelliklerini korumak için Ancak, takip edilmelidir:

 • o mikroorganizmaların zarar verici eylem ve doğal narin tat kaybı kesme mantar kaydedebilir doğal bir kap gibidir çünkü daima, yerden soymadan mantarı saklamak;
 • serin sıcaklıkta depolama (buzdolabı);
 • kuru pirinç bir kapta yağlı kağıt ve yerine sarılmış kahverengi mantar: Profesyonel şef doğal nem mantarını korunması, bu yöntem önerilir.

Yani, mantar mantarı büyümeye nasıl daha iyi anlamak ve ne oluşturmak için bu ihtiyaca koşullardır için, onların üretim süreci son derece uzun ve masraflı olduğu sonucuna varabiliriz. Bununla birlikte, bu incelik tarlaları değil Avrupa ülkelerinde tek ortak olmakla yavaş yavaş Rusya'da hız kazanıyor. Nedeni basit: iş ne olursa olsun, karlı. Truffle kez dikildi, meyve 30 yıla kadar, çok uzun. Ve fiyat verilen ve yüksek talep, tüm yatırım iyi hasadın ilk yılda amorti edeceği beklenmektedir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.