Tarım

Miselluma, toprak teknoloji: Truffles büyütün Nasıl. Nerede trüf büyümek

Adam mantarı duymamıştı tanıştığım olası değildir. Ancak pek azımız bu enfes pahalı incelik denemek için en az bir kez mümkün olmuştur. O kadar nadiren onun banliyö bölgesinden toplamak için deneyebilirsiniz gerçeğine herhangi kinaye, insanlar omuz silkme şaşkın zaman olduğu ortaya çıkar. Bu makaleyi okuduktan sonra öğreneceksiniz mantarı yetiştirmek için nasıl evde.

Nerede bu eşsiz mantar yetişir?

dünyanın hemen hemen her yerinde yetiştirilen bugün rağmen, trüf hala Fransa'nın ulusal bir hazine olarak kabul edilir. Bu durumda sakinleri sadece "kaprisli prensi" veya "kara elmas" olarak bu alışılmadık incelik denir.

büyük sürpriz bugün bile kimse trüf nasıl büyür mutlak bir kesinlikle söyleyebiliriz olması. Bu hatta uzmanlara bilinmiyordu, mantarların çalışmaya adamış hayatının en. yer altında, yer mantarı olduğu gerçeği çok fazla bitkiler, karbonhidrat onların ana kaynağıdır kök sistemine bağlıdır. Buna karşılık mantarı rizomlar ağaçları mikrobik hastalıklara karşı koruma sağlar. mantarın misel şeritler ilave nem ile doyurulması, çalılar ve ağaçlar kökleri saran. bilim, bu tür birliktelik ortak yaşam olarak bilinir.

çarpar truffle gibi?

Bu miselyum mantar herhangi birinin temel ve en önemli parçasıdır. Bu nedenle, yer mantarı büyümek alanlarda, herhangi bir kazı çalışmaları yürütmek üzere özel bakıma ihtiyacı. Sağlıklı miselyum aktif meyve vücut geliştirmeye başlar itibaren sporları sonraki üreme katılacak. Diğer tüm farklı olarak mantarlar, üreme trüf orman hayvanlarının yaşam bağlıdır. Hayvanlar bulmak ve ye. Ardından yeni bir miselyum hayat veren, sporlar yere düşer truffle sindirmek. orman hayvanlarının dikkatini çekmek için, mantar belli lezzet sızar. Ancak, insan koku duyusu için hoş değildir. En mantarı koku geliyor daha çürümeye soğan kokusu ya da kusurlu ringa gibidir. Ve mantar sadece birkaç tür aktif insanlarda mide suyu salgılanmasını uyarırlar. Bu tip bir tür kara Périgord mantarı olan.

trüf nedir?

Mantarın Tanımı herhangi özel dizinde bulunabilir. Bu yeraltı keseli mantar , sarı gri, beyaz veya siyah bir gölge sert deri ile kaplı bir etli klubnepodobnoe gövdeye sahiptir. mantar İçinde damarların bir labirent gibi görünüyordu eti. cilalı mermer gibi kesti Boyutlar incelik, büyük elma için bıldırcın yumurtası arasında olabilir. Miselyum mantarı kök sisteminin korteks hücrelerinde iç katmanlarına nüfuz eder ve aktif onlarla etkileşim en liflerinden oluşur.

Ne altında koşullar bu yeraltı mantar büyüyebilir?

mantarı büyümek önce, bazı bölgelerde yetişebilen, sormak gerekir. Mantar incelik ekimi için temel koşul sıcak iklim olarak kabul edilir. Bu kriterler Portekiz, İspanya, güney Almanya, İtalya, Fransa ve Hırvatistan ormanlık alanlar için daha uygun olamazdı. O Amerika, Tunus, Cezayir ve Fas Pasifik kıyılarında yetişir. Çok nadiren banliyölerde mantarı bulabilirsiniz.

Evde bu incelik büyümek mümkün mü?

Günümüzde insanlar giderek artan sayıda mantarı büyümeye nasıl ilgilenen olup olmadığı ve bunu kendin yap. Sadece gerçek bir meydan okuma olduğunu söylüyorlar. Önemli olan tam sorumlulukla uygulanmasını yaklaşım sağlamaktır. Uygun bir siteyi bulmak ve iyi toprak hazırlamak için, sağ yüksek kaliteli fide seçmek önemlidir.

Evde mantarı büyümeye nasıl ilgilenen olanlar, bu sorumlu bir yaklaşım gerektirir derece karmaşık bir egzersiz olduğunu anlamak gerekir.

Mantar ıslahının temel aşamaları

Mantarı yetiştiriciliği üç aşamada tutulduğu anlaşılmalıdır. transplantasyon ilk aşamasında en uygun konumda miselyum gerçekleştirilir. İkinci adım meyve organlarının fideleri büyüyor. Ve ancak bundan sonra trüf genç embriyoları dikim başlayabilirsiniz. Kural olarak, mantar geliştirilen trüf miselyum genç ağaç dikerek yetiştirilmektedir.

Nasıl seçim ve dikim için siteyi hazırlamak için?

Mantarlar oldukça seçici olduğu anlaşılmalıdır. Onlar sıcak ılıman iklime ihtiyacımız var. Bu nedenle, çok sıcak yazlar ve soğuk kışlar, dengesiz bir iklime sahip bölgelerde yaşayanlar, fikri terk etmek daha iyidir. Eğer bir bölgede yaşıyorsanız koşullar, bu incelik yetiştirmek için, güvenli bir şekilde onun planının uygulanmasına devam nerede.

mantarı büyümek önce, arazinin uygun bir arsa bulmak gerekir. Toprak kalsiyum ve humus zengin olmalıdır pH üs en az 7.5 olmalıdır. o bitki mantarı planlanmaktadır zeminler üzerinde, diğer mantarlar olmalıdır, onlarla rekabet edebiliyoruz. Çok kabartmalı alan mekanik toprak işleme karmaşık hale getirebilir unutulmamalıdır.

Genelde, site güneş ve rüzgara olumlu konum akrabası olmalıdır. Bundan başka, suyun erozyona dirençli olabilir ve bir eğim 15 derece geçmeyen sahip olmalıdır.

dikim işlemi

yer mantarı ekimi için en uygun koşulları yaratmak, sen iniş doğrudan ilerleyebilir. dikim için en iyi zaman aşılı mantar miselyum o don beklenmediğinde kabul bahar fideleri. Genç ağaçlar yabani otlar tamamen ücretsiz, toprağa dikti. Bu amaçla, çukurlar toprağa kazılmış, 75 cm ulaştığı derinliği. tavsiye dikilen her ağaçtan 40 santimetre çapında malç geçen yıl düşmüş bir tabaka dökmek meşe yaprakları. Fideler plastik film serada ile kaplanmış olmalıdır.

Talaşlarda - Bu mantarları yetiştirmek için başka bir yöntem yoktur. Ancak bu teknolojinin kapsamlı bir dağıtım öncesi eğitim zemini gerektirir. alt-tabaka, kalsiyum ve humus ve taze meşe ya da kayın ağacı talaş kaplı üst doyurulması için gerekir. Bundan sonra, toprak karmaşık gübre dökülmesi gerekir ve ancak o zaman mantar dikim başlayabilirsiniz. Miselyum mantarı toprak ile karıştırılır ve testere talaşı üzerine yayıldı.

Nasıl dikim bakımı için?

dışarı mantarı büyümeye nasıl Şekil Ekimden sonra, sadece geri oturabilir ve hasat için beklemek olduğunu düşünerek, dinlenmek yok. Aslında, onlar için biraz dikkat gerektirir. Periyodik olarak, ağaçlar kolayca herhangi özel dükkanlarda bulunabilir karmaşık gübre, beslenmelidir. Buna ek olarak, toprak hafifçe mikro-besleyiciler (bor, çinko, magnezyum ve demir) yapmak için tavsiye edilir. Bu düzenleme, mantarı miseli ile aşılanmış fındık ekimi için uygundur.

Ayrıca, domuz ve tavşan dahil kraliyet mantar ana zararlılar, unutma. Bu hayvanlar kesinlikle mantarı yetiştirmek alanda başlatmak yasaktır. Bu mantar değil az tehlike siyah hamamböceği ve kurtçukları bulunmaktadır. truffle ev sahipliği Ağaçlar da özel bakım gerekir. Onlar periyodik budama tabi tutulmalıdır yüksekliğini azaltmak için güçlü şube ve gövdenin ana kısmını kaldırmaktır. Bu toprağa yağmur suyunun ve güneş ışığının geçirgenliğini arttırmak için izin verir.

Hasat

Yaz trüf meyve vücutta ortaya aylarca büyümeye ihtiyacı var. Kural olarak, sonbahar o gerekli koşul ulaşır. Olgun siyah trüf tadı, övgü ötesinde oldukça güçlü hoş bir koku yayıyor. Underripe mantar kırmızımsı kabuk tarafından tespit edilebilir. Kural olarak, siyah yer mantarı hasat Kasım ve Mart hasat edilebilir. Beyaz Burgonya çeşitlerinin Olgunlaşma ve biraz daha hızlı yoktur.

Bu mantarların toplanması patates hasat çok anımsatmaktadır. Ancak, birkaç incelikler vardır. plantasyon mantarı hızla kurur, böylece Aksi halde yanlışlıkla, miselyum zarar verebilir. Biz hafifçe mantarların Tohum yapılarında kirleri uzaklaştırmak, özenle hareket etmelidir. Toprak yapısının bütünlüğünü etkileyebilir ve mikoriza sistemine zarar görmesini önlemek gerekir. Sadece olgun mantar toplamak gerekir.

olgunlaşmış mantarı özel eğitimli hayvanların sürecine dahil edilebilir hasat hızlandırmak için. Onlar dışarı çıktı ve vücut toprak altında gizli meyvenin kokusunu getirdi. Bu amaçlar için, sadece köpekler değil, aynı zamanda domuz kullanabilirsiniz. bir hektarlık arsa alanından 50 ila 100 kilogram mantar toplanabilir.

mahsulün çoğu mükemmel yıl boyunca korunur. Mantarları dondurulup liyofilizasyonla kurutulabilir.

başlayanlar mantar için yararlı ipuçları

toprağın verimini olamaz fidan dikim hemen önce. Aksi miselyum ölümüne neden olabilir. iniş sırasında fidelerin kök sistemi korumak için gereklidir. genç meşe ile dikilecek hangi çukura, olarak, biraz su dökün gereken zemin ve su daha çok kez serpin.

Gelecekte, yüzeyde toprak çatlakları görünmez emin olmalısınız. Eğitimin durumda burası bir kum serpin gerekir olduğunu. meşe ek olarak kullanılabilir, ve zeytin, turunç ve bir sekoyanın dahil olmak üzere diğer ağaç. mantarı dikim derinliği başarılı ekimi 75 cm olmalıdır için. Tek yolu don, rüzgar ve zararlılardan yeraltı mantar korunmasını sağlamak için. Kesinlikle ladin, kavak, söğüt ve kestane yakın mantarı büyümeye yasaktır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.