Gıda ve içecekPişirme İpuçları

Nasıl bir omlet pişirmek için: çeşitli seçenekler yemekleri

Omlet (doğal), tek bir yumurta veya katkı maddeleri ile hazırlanabilir. Bunun gibi, et, balık ve süt ürünleri ve sebzeler, otlar ve hatta meyveler veya meyve çeşitli kullanın. Çiğ yumurta ile karıştırılır veya bitmiş omlet sarın olabilir - yeterince ince olması gereken bu durumda. katkı maddeleri ile omlet ile kendi doldurma uygun sos tadı hazırlanabilir: süt, domates ve diğerleri.

Önce omlet pişirmek için nasıl yumurta ılık su ile iyice yıkanmalıdır. bir kase veya tavaya doğal omlet hamuru için, tuz ekleyin biraz süt (yumurta için 1 çorba kaşığı. L.) ve kabartmak ekleyin. Daha sonra kütle sıcak bir tavaya dökülmüş ve yüksek alev üzerinde kızartılmıştır. o kalınlaşır başladığında, yavaşça diğer tarafta bir spatula ile çevirmek mümkündür. Eğer pişirmek önce sütle omlet, sen ikincisi tazelik sağlamak gerekir: pıhtılaşmış ürün çanağı yağma.

Çok lezzetli peynir omlet eklenerek elde edilmektedir. Bu tarif üzerine omlet yapmadan önce, beyaz ekmek (50 gr) bir dilim almak gerekir, bir çatalla süt ve lapa halinde ıslatmak için onun kabuk ve hamuru kesti. Ekmek ile bağlı ham yumurta (3 adet). Ve rendelenmiş peynir (50 gr), ağırlık şanti ve tat tuzlu. Fry, pişmiş yumurta gibi, aynı zamanda, iyi ısıtılan bir tavada, doğal. proteinler, önceden sarısı ayrılmış katı bir köpük olarak bir karıştırıcı ile yenmesinin O, daha muhteşem alır.

omlet için dolgu olarak, hemen her sebze (kabak, patates, yeşil fasulye, kabak) ve mantar kullanabilir. Bu durumda, iki yumurta sebze 50-100 gram süt 1 çorba kaşığı alınır. daha sonra, bir kaç dakika için yağda kızartılmış sadece yumurta döküldü - önce tuzlu ve doğranmış sebzeler (plakaları mantar), bu bileşenlerin biri ile bir omlet hazırlar. Patates pişmiş kadar kızartın gerekir. Hazır omlet de ekşi krema dökün ve otlar ile serpin.

Deniz severler karides ile deniz omlet veya omlet hazırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, pişmiş karides veya balık 50 gram dövülmüş yumurta üçte biri fincan dökün, önceden pişirilmiş kemikli ve ince doğranmış. beyaz biber serpilmiş deniz omlet hizmet veren ve erimiş tereyağı dökün önce.

Çocuklar meyve ve meyve omlet çok sever. Bebeğiniz yumurta yemeye çok istekli değilse, o zaman tatlı yenebilir omlet yapmak için nasıl tavsiye, kesinlikle kullanışlı olacaktır. Için bir omlet hazırlanması elma meyveleri, yıkanır derinin temizlenmesi ve çekirdeği kesip. Elmalar bir kızartma tavasında ince dilimler halinde kesilmiş ve tereyağı 1-2 dakika ile kızarmış. Çırpılmış yumurta, üstüne dökülür tavası ve yavru hem doğal omlet doğrudan karıştırılmıştır. Bitmiş çanak şeker serpilir.

İşte başka bir şeydir bir omlet tarifi yumurta dut sufle: biraz tatlı diş, daha karmaşık için. Bir çatalla püre ve şeker ile doldurmak için gereken herhangi bir meyve yarım fincan (çözülmüş olabilir), gerekir için. Meyveler tencere bir kaynama noktasına getirilmiş şeker 1-2 yemek kaşığı, ilave edildi ve yavaş yavaş, sürekli karıştırarak 1 çay kaşığı nişasta dökün olup, ateşe yerleştirilir. ağırlık meyve kalınlaştırmak sonra, ısı çıkarılır. beyaz kadar 1 şeker ya da toz haline getirilmiş şeker yemek kaşığı ve vanilin (tutam) küçük bir miktarı ile sürtünme iki yumurta sarısı. Proteinler katı bir köpük olarak karıştırıcı fırçalamak. Yavaşça proteinlerle bir araya getirilmiş ve karıştırılmıştır sarısı.

Omlet bunun üst propechetsya olmayana kadar kısık ateşte kapalı, yağ ile yağlanmış bir tavada kızartılmış. Bundan sonra, düzgün bir kaplama omlet sarılmış tane ağırlığı, üstüne yayılır, şeker ya da pudra şekeri üst serpin ve şeker karamel dönüşene kadar iyi ısıtılmış fırında 2-3 dakika koydu.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.