Gıda ve içecekYemek tarifleri

Multivarke- basit yılında Lobio, lezzetli ve sağlıklı

Kafkas halkları arasında popüler Lobio ve yeşil ile kırmızı ile yeşil fasulye gibi nitelendirir. Çoğu zaman, bu tat otlar, çeşitli baharatlar ve bazen fındık ve et eklenir. Lobio multivarka çok basit ve hızlı pişmiş ve çanak çok doyurucu, lezzetli ve güzel kokulu dışarı dönecek.


multivarka muhtaç Lobio hazırlamak için:

- soğan, 150 gram;
- fasulye, 400 gram (daha hızlı pişirme için konserve alabilir);
- bitkisel yağ, 100 gram;
- domates salçası, 400 gram;
- bir tuzu;
- Su, 1 litrelik;
- biber bir karışımı;
- sarımsak, 3-5 diş;
- yeşil, 1 demet.

hazırlanmasında en önemli aşama - iyice yıkandı ve 7 saat boyunca soğuk su ile kapsaması gerekmektedir, fasulye hazırlamaktır. Daha sonra orta ısıda bir saat boyunca kaynatılır, sonra multivarku koydu ve temiz su, küçük bir miktar döküldü. multivarka fasulye ise "Buharlama" modunda, yaklaşık iki saat boyunca söndürüldü gereken sonra eklenmiş ve tereyağı soğan kızarmış yarım halkalar önceden dilimlenir. Şimdi multivarku da salça, tuz, biber, limon suyu ve otlar koyarak, "Pişirme" modunda pişirmeye devam etmeliyiz. Daha sonra, biraz su ekleyin, baharat tadı ve doğranmış sarımsak her 20 dakika boyunca modu "dışarı koymak" Komposto için. Sonra hizmet için multivarka hazır daki Lobio.

Eğer standart Lobio biraz eğlence katmak ve çanak yeni bir tat vermek istiyorsanız, biraz ceviz ve nar suyu ekleyebilirsiniz. cevizli Lobio hazırlamak için, ceviz çekirdekleri bir blender içinde öğütülür ve pişmiş kadar yaklaşık 20-30 dakika ekleyin ve hizmet sunarken, bulaşık nar taneleri ve az miktarda süslenmiş nar suyu. fındık ile yeni tasarım yemekleri alışılmadık baharatlı-ekşi tat ve iştah açıcı kokusu ile sizi şaşırtacak.

Tarif Lobio et standart tarif biraz farklıdır. Bu tarif, bu ön kaynayarak gerektirmez pişirmek çok daha kolaydır konserve fasulye, kullanır ve birkaç saat boyunca su ile dolu edilmemelidir. İlk olarak ince doğranmış soğan, Multivarki modunda "Pişirme" içinde 3-5 dakika kızarana kadar tereyağında kızarttı. Bundan sonra, kıyılmış et, 500 gram, daha fazla dakika ve kavrulmuş et yay ile daha 10 düzenlendiği ve domates salçası ilave edildi ve doğranmış çifti önce soyulmuş domatesleri haşlanmış eklenir. Buna ek olarak, konserve fasulye, sarımsak, koyar biber ve otlar. Bütün bu "ısıtma" bir saat multivarka çürüyen edilir.

Yeşil ile Hazırlık Lobio yeşil fasulye zamanki tarifi neredeyse hiçbir farkı, ancak kırmızı olarak,-kaynamaya ön gerekmez diğer fasulye, kullanır. Ayrıca, daha çok baharat ve şiddeti için yeşil fasulye ile tabak kendi isteklerine göre yerine salça ve biraz limon suyu Acıka ekleyebilir.

Bu multivarka içinde pişmiş fasulye tamamen farklı olabilir iken, çoğunlukla ürünün tipine bağlı olduğunu belirterek, bu nedenle bazen fasulye hazırlığı kontrol etmelidir pişirme esnasında değer.

multivarka içinde Lobio - yalın mutfağının mükemmel bir örneğidir. Bu tam bir yemek masasına ve olarak getirmek ve bazı et yemekleri için garnitür olarak yapabilirsiniz. Geleneksel olarak, öyle bir Kafkas çanak pide ile birlikte ince doğranmış soğan, karanfil sunulan.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.