SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Morarma ... Tedavi ve yaralanma belirtileri olan

yapılarını bozmadan hasarlı doku ya da organların kapandığında hekimler yaralanma söz. onun belirtileri ortaya ve ilk yardım sağlamak olarak bu yaralanma nedir, bu makalenin sonraki açıklayacağız.

Morarma - Bu şok sonuç

Her birimiz muhtemelen çok kez düştü daha dirseğinden, baş veya diğer vücut kısmı ile sabit yüzeye vuran dizlerini çaldı ve bir çürük olarak karakterize edilebilir travma sonucu olarak aldı. Göründüğü gibi hatırla

yüzey üzerinde bulunan, bu dokular, büyük ölçüde, aynı zamanda hasarlı - yani, deri (hasarın en yaygın tipi), deri altı dokusu, kas ve bazen periost. Bazı durumlarda, bu çürük olabilir ve iç organlar - örneğin, başını vurarak beyin hasarı alabilirsiniz.

Bu herhangi bir yaralanmanın ana nedeni onları aslında, hasara yol açtığını, yani kemiklerine kadar basın zorlamak için neden yumuşak dokuları etkileyen bir grev (bir şey ya da bir şey üzerinde), anılabilir.

bir çürük yapar nasıl

durum düşme veya çarpma sonrasında, sen yaralanma temel belirtileri bilmeli ne kadar ciddi anlamak için.

  • Aralarında Baş - vücudun etkilenen alan üzerinde gerçekleşir acı.
  • darbe yeterli güç, deri altında küçük kan damarlarının yırtılma sonucu olsaydı, ya da morluk, kanama veya kanama sıyrıklar olarak görünebilir.
  • Yaralanma diğer işareti etkisi veya etrafına yerinde meydana küçük şişlik olarak kabul edilebilir.

Düşme veya ağrı isabet sırasında çok şiddetli olduğunu belirtmek gerekir (özellikle yaralanma periost zaman), sonra yavaş yavaş olunmakta, genellikle, fakat 3 chasa daha da kötüleştirebilir sonra - hematom ödemi artış, ya da kanama meydana gelmesiyle genel olarak bağlı olan (kumaş kan ıslatma).

Bu bir çürük gibi görünüyor

Daha önce bahsedildiği gibi, yaralanma - dokuların yapısında önemli ölçüde bozulmasına neden olmayan bir yaralanma. Ama sonuç olarak küçük veya büyük damar sonları hangi bir çürük arasında henüz sonrası karakteristik fenomen olan güçlü darbe veya düşme.

dokusu içinde küçük damarlardan kan travmadan sonra yaklaşık 10 dakika dışarı sızmak devam edebilir ve önemli damarlara 24 saate yayılabilir. Buna ek olarak, yaralı deri veya deri altı dokusu, çürük kasların ile oldu yaralanma sonrası ve eğer bir saat içinde zaten görünüp görünmediğini veya periost, morarma genellikle uzak darbe sitesinden, hatta 2 gün sonra ve bu arada ortaya çıkabilir.

yaralanma sonrası oluşan morluk, mor bir renk tonuna sahip, ancak yeşil ve daha sonra sarı olma, 3-4 gün sonra biraz daha hafiftir. Genellikle onun yerine hemen oluşmuş ve hareket ya da dokunma ile ağırlaştırılmış hisseder yaralı ağrısı, neden şişme. Yavaş yavaş o bırakır.

Yaralanma çok güçlü olsaydı, o Yaralı olduğu şüpheli mümkündür ve iç organların darbe noktasında yakınında bulunmaktadır.

Nasıl teşhis edilir

Morarma - Bu hasar ve bağımsız ve bu nedenle, daha ciddi problemleri beraberinde parçalanmış ligament veya kırık kemikleri. Bu nedenle düzgün yaralı durumunu değerlendirmek için çok önemlidir.

Yani, hareket kabiliyeti uzuv morluklar için başlangıçta kurtardı ama hemarthrosis (diz veya boşluğuna kanama olduğunda ödem ve kanama artışı sürecinde çok daha zor ve en açıkça göze dirsek), yaralanma nedeniyle. Bu özellik, hareketi hemen yaralanma sonrası imkansız hale geldiği örneğin, kırılma, için, yaralanma belirlemek için yardımcı olur ya da.

doğru çevresel arterlerde pulsasyon ile kontrol hastanın durumuna şiddetini belirlemek için, deri ısısı iki uzuvlarına kıyasla, ve uzak yerlerde duyarlılığını incelenmiştir.

bir kırık veya kemik kırığı hastanın olasılığı en ufak bir şüphe de röntgen muayenesi gösterir.

beyin hasarı sonuçları

Çoğu zaman, yaralanmanın sonuçları 2-3 hafta içinde tamamen zaten. Ama tıpta mağdurun beden onlara yol açtığı oldukça ciddi patolojik değişiklikler meydana geldiği durumlarda bilinmektedir.

Örneğin, beyin hasarı şiddetli baş ağrısı, bulantı, kusma eşlik nörolojik bozukluklara yol açabilir ve bazı durumlarda ölümcül. şey olduğunu sitenin başka bir zamanda bunun nedeni düzgün çalışamaz hayati yapıların, sıkışmasına yol, büyük endişeye neden olmadan çözüleceğini kranial hematom kutusu.

diğer vücut dokularına yaralanma sonuçları

Genel olarak, doktorlar zorlayarak iç organlar yaralanma belirtileri şiddetini ve yerelleştirme netleştirmek için etkinleştirmek için bir araştırma yapmak üzere. yaralanma akciğer sonra, böbrek, karaciğer ya da dalak bu organların ciddi arızaya gerektirecektir ve hastanın hayatını tehlikeye atabilir.

Ciddi sonucu, geniş bir damar ve inmeden kaynaklanan boşluğudur. Bu önemli kanamaya neden ve hatta bazı durumlarda olabilir iç kanama. O kan hareketi daha küçük çaplı bir kap içinde olmak ve iç organların kalp krizi, felç veya nekroza neden olan, bunu yapışmasına neden olabilecek olan tromboembolizm, - sonuç ciddi bir komplikasyondur gerektiren, bir kan pıhtısı olup.

Daha az sık olarak, ancak yumuşak doku sızdırmazlık hareketi sırasında ağrıya neden oluşturulduğu hematom, kalsifikasyonunu bulundu. Yaralanma meme kanseri bir kadın uzun vadeli sonuçları gelişmekte olabilir. Aynı felaket sonuçlarında Erkekler testiküler kontüzyon neden olabilir.

Nasıl morluklar için ilk yardım sağlamak için

Yaralanma ciddiyetini en aza indirmek için, doğru ilkyardım vermelidir. Bunu yapmak için, eylemlerin basit bir dizisini hatırlamak gerekiyor.

bir yetişkin (veya çocuk) uzvu çürük, onu incelemek ve nasıl çalıştığını görmek emin olun. esneme-uzama ve diğer hareketler güçlü ödem ve şiddetli ağrı yokluğunda kırılması dahil edilebilir.

  • Bu gibi durumlarda, hasta 20 dakikalık bir aradan sonra yeniden soğuk uygulanabilir, bundan sonra, soğuk yaralanması (en fazla 15 dakika), uygulanır.
  • Ağrı kesici kullanmamaya çalışın. Bunlar hastanın kötüleşmesi ve yeni belirtilerin katılımımız halinde resmi smazhut.
  • Eğer iç organlara zarar mümkün olduğundan emin değilseniz o kanamayı arttıkça, anestezi, asetilsalisilik asit bitmiş değil edilebilir.

yaralanmalarının tedavisi

Hasta uygulanan bir basınç bandajı ve çürük uzuvları rahat etmesini sağlar. aynı zamanda bacak kaldırılmış pozisyonda tutulur, ve kol sabit üçgen bandajdır.

travma emilebilir hematom sonra bir ya da iki gün ısıtıcısı ve kompres olarak hafif bir ısı kullanılarak toplandı. Ve kurtarma prosedürleri olarak hasta ayaktan fizyoterapi aktiviteleri, masaj ve elektroforez reçete edilir.

ağrı giderme ve belirgin ödem için genellikle jeller, kremler ve macunlar "diklofenak", kullanılan "İbuprofen" ve ark. hematom varlığı delik veya diseksiyon ile içeriğinin kaldırılması gerekebilir olarak.

ile yardım bir kafa travması bilinç kaybı ile, bel, karın çürükler ve göğüs acil bir çağrı bir ambulans içerir. Bu yaralanmalar hastanede yatmayı gerektiren ve ciddi vakalarda - cerrahi tedavi. Bu nedenle dikilmiş sonları büyük gemiler organ kan tutulan yara drenajı boşluğu içine akış ve antienflamatuar, analjezik ilaçlar ( "indometasin", "Analgin", "Voltaren" ve m, n.) Tahsis uzaklaştırılır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.