SağlıkTıp

Metodoloji oftalmotonometrii ağırlıkları. Tonometer Maklakova: uygulama cihazı ve

Göz kamera içindeki basınç girişi ve sıvı oradan dışarı akış hızındaki fark belirlenir. TONOMETRESİ (basınç) klinik pratikte yöntemlerinde kullanılan dolaylı ve tonographic basınç göstergesini verir.

Göz içi basıncın glokom ve zamanında göz bakım hastalarının teşhisi için çok önemlidir.

oftalmotonometrii içinde Tonometer Maklakova

iç oftalmolojide en sık yöntemleri kullanılan temassız tonometresiyle Maklakov ile ve göz içi basınç ölçümü. İkincisi 1884 yılında önerilen ve geniş pratikte bir süre sonra gitti.

Maklakov ile Tonometri kornea kısa montaj platin (tonometresi) ve elde parmak izi temas yüzeyidir. Onun meydanda göz içi basıncını ayarlar.

BDT ek olarak, yöntem yaygın Çin'de kullanılmaktadır.

Oküler tonometer Maklakova - tam ve gösterge cihazı

Tonometer kiti aşağıdakileri içermektedir:

 • İki silindirik platin ağırlığı 10 g, düz uç yüzleri ile uçlarından uzatılmış;
 • Aynı anda iki platin düzeltmek için hangi ölçüm için tutucu;
 • 3 Baskı hattı veya Dr. B. Polyak çapını hesaplamak için cetvel ölçülmesi;
 • vaka.

Yükler, içinde bir boşluk kurşun ağırlık içerirler. Bunların uç yüzeyleri eşit boyama çözeltisi tutmak sağlar buzlu cam, imal edilmiştir.

Ölçüm sırasında parmak Maklakov arasında tonometre aşırı basınç oluşturmaz ve bu şekilde kabın gereklidir.

Nasıl tonometre ile çalışmak

Başlamadan önce, tonometre durumunu kontrol etmek gerekir. İhlal son platformları hastanın kornea bütünlüğünün zarar verebilir. Buna ek olarak, silindir boşluğu tutucuya yürümeye kolay olmalıdır.

Kullanım cihazı, 15-30 saniye süre ile kurutulur, bundan sonra alkol pedleri, sürtünme oluşur Maklakova önce işleme tonometrel.

30 dakika boyunca% 2 kabartma tozu çözümü kaynatılarak Sterilizasyon ancak zorunluluk durumlarında gerçekleştirilir:

 • zaman konjonktiva iltihabı belirtileri ile incelenmiş hastalar;
 • Viral keratokonjonktivit ayrılması için bir tehdit durumunda.

tonometer Maklakova sızıntı beri suya kaynatarak girebilir. oftalmotonometrii için sonuçlar için, steril bir gazlı bez ile kurutulur saat veya daha fazla süre içinde değişiklik birim kütlesi bu çarpık edilmemiştir.

Maklakova tonometresi üzerine uygulanan boya, gliserol ve su kolloid gümüş (gümüş kolloidal albümini) içeren bir karışım içerisine dövülerek. Olası kullanımı renklendiriciler Bismarck-kahverengi ya da metilen mavisi. mürekkep pedi kullanılarak veya boya kaplama plakaları için bir cam çubuk ile hazırlanmış ve daha sonra pamuklu bir çubukla ezilerek bir boya damla aktarıldı. Sonraki yöntem, salgın açısından güvenlidir.

Çalışma göz içi basıncı tonometre Maklakova yöntemleri

tonometriye önce göz hastayı anestezi. Bu amaçla, konjunktival kese içinde iki kez 2 dakika ara ile dikaina çözelti damlatıldı. damlatılması arasındaki Hasta hiç kapsar.

Daha sonra, doktor yada hemşire aşağıdaki sıraya göre önlemleri alalım:

 1. tonometre Maklakova alkol dezenfekte, bunlar kurutulur.
 2. sitesinde tonometre boya ince bir tabaka uygulanır.
 3. Hasta gözleri onun uzattığı elin işaret parmağı üzerinde düzeltmek bir yastık olmadan kanepe, hafifçe yükseltilmiş çene üzerinde yatar. kornea merkezi kısmı aynı yatay konumda olmalıdır.
 4. Bir yandan göz kapaklarının göz yarığı genişleterek araştırmacı parmakları küresi üzerinde baskı yok.
 5. Korneanın ortasına yukarıdan aşağı tonometer Maklakova renkli alandan tutucu vasıtasıyla diğer eliyle. Dalma tamamen aşağı yüze bütün ağırlığıyla olmalıdır.
 6. Sonra kargo hızla alıp alkolle nemlendirilmiş kağıt, bir iz olun.
 7. Çalışma ikinci göz için tekrarlandı.
 8. hastanın gözleri boya tuzlu su yıkanır ve Albucidum telkin edilir.

temas alanının boya kornea üzerinde tonometre alçaltılması sırasında gözyaşları yıkanarak uzaklaştırılır. Elde edilen gösterim bir halkadır.

oftalmotonometrii Maklakov sonuçlarının yorumlanması

yaprağa ışık dairenin çapı çalışma sırasında kornea düzleşme derecesi ile orantılıdır. Bu duruma göre, basınç daha yüksek, daha az mürekkep parmak izi buna göre, daha az ışık alan ayrılmış ve edilecektir.

Şeffaf cetvel çapı ışık bölgeyi ölçtü. Araştırmacı bu bozulmayı önlemek için aşağı ölçekler yerleştirmelidir. Sonuçlar değerlendirildiğinde binoküler büyüteç. çizgisi ölçekte uygulanan aktarımı hemen milimetre civa neden sağlar.

"Pi" sayısına göre karesi parmak izi yarıçapı ve civa (13.6) özgül ağırlığı ile: normal bir hat (0,1 mm) ölçülürken, basınç oranı tonometre ağırlık oranı olarak hesaplanır.

Maklakov normal göz içi basıncı 18-26 mmHg aralığında. Mad.

Sınırlamalar ve yöntemin özellikleri

Aşağıdaki durumlarda Maklakov üzerinde kullanılması tonometriye için önerilmez:

 • küresi üzerinde ameliyatı sonrasında;
 • anestezi karşı alerjik bir reaksiyon;
 • Gözleri ve derileri iltihaplanması.

küresi üzerinde Maklakova Tonometer diğer yöntemlere göre daha yüksek bir basınçta bulunur, sırasıyla büyük bir şekilde hız hareket sonucu. Karşılaştırma için, normal bir oküler basınç Goldmann 9-21 mm Hg'dir. Mad. Bu nedenle, farklı yöntemler ile elde edilen sonuçların karşılaştırılması, doğru olmayacaktır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.