FormasyonBilim

Atomlar ve moleküller nelerdir?

- sonuçta kıran, ters çevirin, düşünün, elinde onları almak onlara herhangi bir şekilde değiştirilmesine taahhüt: Her gün bazı nesneler olanı alırım. Hiç bu öğelerin birini oluşturan öğelerin düşündünüz mü? "Ne Çünkü metal / ahşap / plastik / kumaş? Düşünmek gerçekten var!" - Cevap çoğumuz şaşkın. Kısmen doğru cevaptır. Ve çünkü, ne bu malzemelerin - Metal, ahşap, plastik, kumaş ve diğer birçok maddeler? Bugün bu konuyu tartışacağız.

Molekül atom: belirlenmesi

atomlar ve moleküller arasında: bir bilgili kişi Cevap basit ve sıradan bir. Ama bazı insanlar şaşkın ve soruları sayıp dökmek başlar: "Ne atomlar ve moleküller onlar gibi görünüyorum" vs., vs. sırayla Bu soruların cevapları. De, ilk olarak, bu atomlar ve moleküller, bu? aynı şey - hemen tanımı söyleyecektir. Ve daha da - bu tamamen farklı terimler var. Bu yüzden, bir atom - özelliklerini, partikül maddenin yetersiz ağırlık ve boyutta taşıyıcı bir kimyasal element, küçük bir parçasıdır. Bir molekül - elektriksel olarak birbirine çok ile oluşturulur nötr parçacık kovalent bağlarla atomu.

atom nedir: yapı

Atom elektron kabuğu içerir ve atom çekirdeklerinin (fotoğraf). elektron - Buna karşılık, çekirdek proton ve nötron ve bir kabuk oluşur. pozitif yüklü atom protonlar, elektronlar - negatif ve nötronların hiç ücret değildir. proton sayısı elektron sayısına karşılık gelen, atom, yani, elektriksel olarak nötr olacak Biz küçük elektrik akımı hissetmiyorum gibi atomlu moleküllerin oluşturduğu bir maddeye dokunma. Ve hatta onun ağır bilgisayarlar nedeniyle ikincisi olmaması anlayamadım. Ama bu daha fazla elektron fazla proton ve tam tersi. Daha sonra bu atomlar iyonları dönmesini doğru olacaktır. elektriksel olarak negatif - daha fazla proton varsa bu, elektronun egemen olan, bu elektriksel pozitiftir. Her atom proton, nötron ve elektron sıkı bir kesin numarası vardır. Ve hesaplanabilir. aşağıdaki gibi bu parçacıkların sayısını bulma zorlukları karşılamak için Şablon geçerli:

Chem. eleman - R (insert elemanının adı)
protonlar (p) -?
Elektronlar (e) -?
Nötronlar (n) -?
çözüm:
p = ref Chem №. DI periyodik sistemindeki R elemanı Mendeleyev
Rf = p
N = A, R (R) - R

yapısı: molekül nedir

Molekül - kimyasal bir maddenin en küçük tanecik, bu demektir önce doğrudan bileşime dahil edilir. Molekül edilen spesifik birkaç aynı ya da farklı atomundan oluşur. molekül yapısının özellikleri de mevcut olduğu Maddenin fiziksel özelliklerine bağlıdır. moleküller elektron ve atomlardan oluşur. Son yer yapısal formülü yardımıyla bulunabilir. molekülün yapısı , bir kimyasal reaksiyon seyrini belirlemek. Genellikle (herhangi bir elektrik yükü) nötr ve bunlar herhangi bir çiftlenmemiş elektrona (bütün valansları doymuş) sahiptir. Ancak, daha sonra, kendi adlarını şarj edilebilir - iyonları. bunlar kökler denir bu durumda - Aynı zamanda, moleküller eşleşmemiş elektronlar ve doymamış valansları olabilir.

Sonuç

Şimdi bir atom ve ne biliyoruz neyi molekül. Sonuçta, özel durum, moleküllerden oluşan bir madde olmadan ve ikinci da, atomların inşa. ve maddenin fiziksel özellikleri içinde atomlar ve moleküller arasında bağlantı konumunu belirler.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.