FormasyonÖykü

Majesteleri Kraliçe Anne Elizabeth: photo, biyografi

Bu zarif ve daima gülümseyen kadın Kraliçe Anne Elizabeth'e Majesteleri olarak İngiliz monarşisinin tarihine girdi. Yıllar geçtikçe, kraliyet ailesinin en popüler üyesiydi ve kraliyet ailesinin yüz bir rekoruyla ömür boyu kaydetti. Hitler, onu İngiliz ordusunda bulabileceği moral için Avrupa'daki en tehlikeli kadın olarak tanımladı.

Gelecekteki kraliçe çocukluk ve gençlik

Tam adı Elizabeth Angela Margaret Bouz-Lyon olan İngiltere Kraliçesi, 4 Ağustos 1900'de İskoç aristokrat Claude George Bouz-Lyon ailesinde dünyaya geldi. Bu saygın ve üretken asilzamanın on çocuğunun dokuzuncu üyesiydi. Elizabeth'in resmi doğum yeri, aile kaleleridir, ancak gerçekte bebek, annesine Cecilia Cavendish-Benting'i hastaneye teslim etmek için aceleyle ambulansla dünyaya doğrudan geldi.

Genç bayan, çemberini halkına yakışır çocukluğunu, sayısız dadı ve müritlerin çevrelediği İskoçya'daki Glamis şehrinde geçirdi. Çocuk büyüdüğünde, hayata tuttuğu üç temel ek: spor, midilliler ve köpekler açıkça görüldü. Hayır, hayır, daha sonra ufukları çok genişti ve nadir görülen akıl zamanının en zeki kadınlarıyla paraleldi, ama bu çocukların sevgisi sonsuza dek onun yanında kaldı.

Elizabeth'in gençliği, Birinci Dünya Savaşı'nın gölgesinde kalmıştı ve bu da sıkıntı ve aristokrat bir aileye dönüştü. Savaşlara katılan dört kardeşinden biri öldü, diğeri de kayıptı. Ancak bir süre sonra, düşmanın yaralandığını, düşmanlığın sonuna kadar nerede olduğunu kavradığı ortaya çıktı. Görünüşe göre, bu yıllardan itibaren gelecek ana kraliçe savaştan nefret eder ve Anavatanı savunan herkese derin bir sempati duyuyordu. Bir sonraki dünya katliamı yıllarında bu his açıkça ortaya çıkmıştı.

İnatçı gelin

Yirmi birinci doğum gününe hediye olarak Kral George V'in ikinci oğlu Prens Albert'in elini ve kalbini sunmak oldu. Seçilen birinden biraz yaşlı (yalnızca yirmi altı yaşında idi), prens bir İskoç aristokratına aşık olmuş, ama onun şagrine ( Ve sürpriz bir sürü) reddetti. Daha sonra Elizabeth, yaptığı işi yalnızca mahkeme kanuni takvimi ve kraliyet ailesinin üyeleri üzerine yapılan taleplerle hayatının geri kalanında utanmak istemediği için açıkladı.

Bununla birlikte, Britanya krallarının damarları damarlarını damlayan Albert, "kale kuşatması" için uzun vadeli bir "taarruz" taahhüdünde bulundu ve bir yıl sonra aynı başarısızlığa uğradığını ispatlayan girişim tekrarlandı. Başkasından hiçbiriyle evlenmeyeceğini beyan eden oğlunun canı acayeni için özür dilerim, annesi Kraliçe Maria, kişisel olarak inatçı gelinleri ziyaret etti ancak müdahale etmemesi ve gençlerin duygularını anlamasına izin vermediği konusunda ihtiyatlı davrandı.

Bir aşk hikayesinin reddini

Yalnızca 1923'te, üçüncü denemeden sonra, kalıcı damat nihayetinde onay aldı. Üstelik, beyaz atların sayılmadığı genç yakışıklı prensin saldırısından önce ne tür bir kız kalmıştı. Onların neredeyse üç yıl süren aşk hikayesine, Westminster Manastırı'nda 26 Nisan 1923'te evli oldukları uydurma bir son verildi.

2002'de, Kraliçe Anne öldüğünde, gazetelerin ve televizyon ekranlarının sayfaları, çoğunlukla hayatının son yıllarında çekilen fotoğraflarını çoğaldı ve gülümseyen, yaşlı bir kadın gibi çağdaşların anısına kaldı. Ancak gençlik yıllarında çekilen resimlerde genç ve büyüleyici bir kız görünüyor ve Prens Albert'in elini istediği sebatın anlaşılabilir hale gelmesi.

Düğünün yapıldığı gün Elizabeth, geleceğimizin istikrarlı bir şekilde devam ettiği bir geleneğin temelini attı. Manastıra giderken, Bilinmeyen Asker Türbesi'ne bir buket koydu (bu tür anıtlar sadece Rusya'da değil) ve bu asil jest, daha sonra kraliyet ailesindeki tüm gelinler tarafından kopyalanmıştı.

Mutlu evlilik

Karı koca olmak, genç birbirlerini hayal kırıklığına uğratmadı. Evlilik, duyguları soğutmadığında ve evli hayatı sıkıcı bir rutine dönüştürmediğinde ender görülen bir olaydı. İlk yıllarda çok seyahat ettiler, çeşitli ülkeleri ziyaret ettiler, özel kişiler olarak ve resmi ziyaretler sırasında. 1926'da, leylek onlara ilk çocuğu getirdi - genç Prenses Elizabeth. Bu arada, Kraliçe Annenin onursal unvanı, daha sonra İngiliz tahtına zamanla yükselen kendisinden bahsede karışıklığı önlemek için verildi. Bir dahaki sefer çalışkan bir kuş 1930'da başka bir kızı olan Margaret Rose ile birlikte ortaya çıktı.

Elizabeth, Prens Albert'le evlilikten sonra - York Kraliyet Düşenleri - York'un Düşesi. Bununla birlikte, kraliyet saygınlığı ile ihtişam arasında bir bütünlük olduğunu belirtmek gerekir. İkinci başlık tahtta kalan şahıslara aitse, ilk şahıs sadece en yakın akrabalarına atıfta bulunur. Elizabeth'in uçurumu bu davayı ya da daha doğrusu tahtın doğrudan mirasçısının karakterini, eşinin, Prens Edward'ın ağabeyi karakterinin üstesinden gelmeye yardımcı oldu.

Kraliyet ailesinde bir başka aşk hikayesi

1936'da takip edilen babasının ölümünden sonra - Kral George V , Edward'ın en büyük oğlu tahtın yerini aldı. Ancak yakında öngörülemeyen oldu - yeni yapılan kral, daha önce iki kez evlenmiş ve birçoğu boşanmış bir Amerikalıyla evlenme arzusunu ilan etti. Kralın kanı olmadığı gerçeği, affedersiniz, sonunda günümüzde pek çok prensesin saldırıya uğradı. Ancak sorun, Anglikan kilisesinin boşanmışlar ile evlilik dışı görüşmeler yapmasını yasakladığı ve İngiliz toplumu onu kraliçe olarak tanımamış olmasıydı.

Kral önce bir ikilem ortaya çıktı: ya taç ve eşlik onur, ya da evlilik - aynı kedi bir torba, hangi hala ne olacağını bilinmiyor. Ama aşkın, küçük kardeşi kadar pervasız ve ısrarlı olduğu ortaya çıktı. Aynı yıl, Amerikalı bir bankacının kızı olan Wallis Simpson - Edward'ın gelini uğruna, Kral Henry VI adı altında kardeşi Albert Elizabeth'in kocası tarafından tahttan çekilen tahttan vazgeçti. Şimdi onun unvanında "mağrurluk" kelimesinin yerini "Majesteleri" almış ve İngiltere Kraliçesi Elizabeth devlet işleri içine girmişti.

Savaş öncesi yıllar

Bu zaman zarfında, Avrupa'daki durum her geçen gün daha da gerginleşti. Hitler'in iktidara geldiği Almanya, savaş güçlerini arttırdı ve yeni bir dünya savaşının kaçınılmaz olduğu açıktı. 1938 yılında Kraliçe Anne ve kocası Kral Henry VI Fransa'yı ziyaret etti.

Bu sıradan nezaket ziyareti değildi - gezinin amacı Anglo-Fransız anti-Hitler koalisyonu oluşturmaktı. Sonraki adım ABD'ye yapılan bir ziyaretti. Beyaz Saray'da Başkan Roosevelt ile bir araya gelen August çift, askeri operasyonlar koşullarında Kanada'nın statüsünün yanı sıra Alman saldırganlığının ortaya çıkması durumunda Avrupa kuvvetleri için Amerikan desteğini görüştü.

İkinci Dünya Katliamı

Takip eden savaş yıllarında, kraliçe anne ve kocası eşi görülmemiş bir vatanseverlik modeliydi. Londra, Alman havacılığından bomba çarptığı en zor günlerde bile Başkenti terk etmedi ve çocuklarını yurt dışına göndermeyi reddetti. Düşman ateşi altındaki insanlara ahlaki desteğe ihtiyaç duyulan askeri birlikler, hastaneler, savunma teşebbüsleri ve her yerde görülebilir.

Britanya Kraliçesi Annesi ve onun kocası, Buckingham Sarayı'nı terk etmedi, topraklarına bombalar patladığında dahi. Sadece gece Windsor Kalesi'ne taşınmışlardı, burada biraz daha güvenli idi. Daha sonra, İngiliz Silahlı Kuvvetleri'ni etkili bir biçimde etkileyen savaş ruhuna övgüler yağdı, Hitler ona Avrupa'daki en tehlikeli kadın dedi.

Dulluk acı

Savaş sonrası yıllar Elizabeth'e birçok problem yaşattı. Kocasının zayıf sağlığından önce şiddetle kötüleşti - Kral George VI. Kraliçe Anne ve kızları kamusal görevlerini yerine getirmek zorunda kaldılar. 1949'da ameliyat edildi ve yakında akciğer kanseri teşhisi kondu. 1952'de öldü, gece uykusu sırasında hayattan öldü.

Ölümünden sonra, dul eşi Elizabeth resmi olarak Elizabeth Kraliçesi Kral Majesteleri olarak resmen seçildi. Kocasının ölümünü çok zorladı ve birkaç ay boyunca bile İskoçya'daki kalesine yerleşerek herkesten çekildi. Ama yakında görev duygusu ve ona emanet edilen sorumluluk bilincinin üzüntüsü hakimdi ve tekrar misyonuna devam ederek Londra'ya döndü.

Yaşlılık hayatı

Makalenin başında söylendiği gibi, günlerinin sonuna kadar sporu severdi ve yaşına rağmen beş yüz gelişte toplam zafer kazanan binicilik yarışmalarına katıldı. Onun hobilerinden bir diğeri de eser topluyordu. Kraliçe Ananın koleksiyonunda geçmişin ve günümüzün birçok ustasının tuvalleri vardı.

Daha sonraki yıllarda İngiltere Kraliçesi Annesi çok yolculuk yaptı. Olağanüstü bir cazibe adamı olarak, izleyicisini her yere nasıl indireceğini biliyordu. Özellikle, 1975'te Elizabeth İran'ı ziyaret ettiğinde, bu doğu ülkenin sakinlerine durumu ve sosyal durumu ne olursa olsun herkesle özgürce iletişim kurma şeklini hayranlıkla izledi.

Kraliyet evinden ömür

Kraliçe Ananın tarihte ve nadir bir uzun karaciğer olarak indiği bilinmektedir. 1990'da doksan yılının onuruna düzenlenen bir kutlamada, üç yüzü aşkın sponsor organizasyonun katıldığı bir geçit töreni geçirdi ve beş yıl sonra, savaşın yarım yüzyılın yıldönümünü anmak için kutlamaların ana figürlerinden biriydi. Yüzyılı, bütün ülke tarafından kutlanan gerçek bir ulusal tatil haline geldi. Bu önemli olayı onurlandıran Kraliçe Anne'nin görüntüsü yirmi sterlinlik paralara çarptı.

Yaşamın son yılları

Doksanların sonlarında, sağlığı belirgin biçimde bozuldu. Hayatının son yıllarındaki fotoğrafı makalede sunulan Kraliçe Anne, özellikle baş dönmesi nedeniyle düşme sırasında yaralanmalara bağlı olarak birkaç ameliyat geçirdi. Elizabeth'e şiddetli bir şok, ikinci kızının, yetmiş iki yaşındaki Prenses Margaret'in ölümüyle sonuçlandı . Bu darbeden kurtarılamadı ve 30 Mart 2002'de öldü.

Kraliçe Annenin ölümü, ulus için ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu tam olarak gösterdi. Üç gündür elveda esnasında iki yüz binten fazla kişi, Westminster Sarayı'nda sergilenen tabutu geçti. Avlunun yanında, dışarıda yaklaşık bir milyon daha duran Kraliçe Annenin hayatını ve etkinliklerini kazandığına dair şükranlarını dile getirmek istiyordu. Cenaze töreni, son dinlenme yeri olan şapeli Westminster Kalesi'nde gerçekleşti. Elizabeth'in ölüm talebine göre, tabutundaki cenaze çelengi Bilinmeyen Asker Mezarı'na götürüldü.

Özgeçmişleri ülkesinin tarihi ile özdeşleşmiş olan Kraliçe Anne, haklı olarak kraliyet evinin en popüler temsilcilerinden biri olarak tanınmaktadır. Hayatında bile bir okyanus gemisi onuruna seçildi, kendisinin açılışında hazır bulundu ve 2009'da kocasının anıtı olan Kral George VI, heykeltıraş Philip Jackson heykeli de süsledi.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.