FormasyonÖykü

Edvard Dzhenner: biyografi, fotoğraf ve başarıları

Çiçek hastalığı - en eski ve en ölümcül hastalıklardan biridir. Hastalığın ile enfekte insanlar öldü. Kurbanların sayısı binlerce sayılır ve milyonlarca varılamamıştır. Hastalık bedeni iltihaplanmış kabarcıklar ile kaplıydı, hasta ateş muzdarip, çok şiddetlidir. Hayatta kalmak için iyi bir şans oldu edenler, kolay değildi: Birçok görme, vücudu örtülü izleri kaybetti. Hekim Edvard Dzhenner bu hastalıktan dünyayı kurtaran adam oldu. O ilk aşıyı sundu.

Edvard Dzhenner. özgeçmiş

İngiltere'de Mayıs 1749 yılında Berkeley kentinde, soyadı Jenner rahibi 3 çocuk doğdu, adı Edward verildi. Bir genç adama bir rahip babasının ayak izlerini takip edip olma arzusu değildi. Bu nedenle, 12 yaşında, o tıp okumak başladı, o cerrah okudu.

Bir süre sonra insan anatomisini incelemek başladı ve hastanede uygulamaya başladı.

1770 yılında genç bir şahıs, kendisine bir tıbbi derecesini tamamlamak başardı Londra'ya taşındı. O ona zekice cerrahinin tüm inceliklerini usta yardımcı ünlü cerrah ve anatomist, gözetiminde çalıştı. Genç sadece tıp ile ilgilenen bir çocuk değil, aynı zamanda bilim, naturalistika.

Edvard Dzhenner 1792 yılında Andrew Üniversitesi'ne teslim tıp eğitimini aldı.

32 yaşına geldiğinde, o zaten bir yetkili cerrahın üne sahipti. En büyük başarı çiçek hastalığı bağışıklık yaratır aşının buluş olarak kabul edilir.

Bu hasta bir kişiden çiçek aşısı uygulaması öncesinde sağlıklı olduğu için o, kendisi Aşılı icat olduğunu söylemek değildir. Prosedür her zaman başarılı değildir düzenlendi, "variolation" denirdi: insanlar genellikle inokülasyon sonrası ağır hasta bulunmaktadır. Edward kendini bu şekilde bir çocuk olarak aşılandı ve uzun sonuçlarını uğramış.

Bu doğrultuda eğitimsiz insanların ilkel inançları çalışma olan ilgisini Uyanmış o cowpox, korkutucu artık insanları etkiler hastalığı olan hasta eğer.

O deneysel, kendi sezgi dayalı köylüler yanlış olmadığını kanıtladı. iş o araştırma tüm zamanını ayırdı, onu tüketiyordu.

1796 yılında bu makalede sunulmaktadır fotoğraf olan Edvard Dzhenner, bir erkek bir sığır hastalığı püstül alınır bir maddenin sekiz yıl biriktirmek içindir.

Deney bilim adamı uğraşları devam başarılıydı.

1823 yılında bilim adamı değildi.

Dünya çapında tanınması

Bilim adamı iyice kendi deneylerinin sonuçlarını inceledi ve daha sonra 1798 yılında yayımlandı broşürde, onları sundu. Bir süre sonra o aşılama konuda başka 5 kağıtları için yazılmıştır. bilim adamının amacı bağışıklama ve ekipmanın eğitim hakkında bilgi yaymak için oldu.

Hekim-bilim adamlarının büyük neden dünya çapında tanınma kazanmıştır. O Avrupa'nın birçok bilimsel toplumların fahri üyesi oldu.

1840 yılında variolation İngiltere'de yasaklandı. 1853 yılında, ineklerde kullanarak aşı tüm prosedürler için zorunlu hale gelmiştir.

fahri ofis

1803 yılında aynı zamanda Dzhennerovsky Enstitüsü ve Royal Society Dzhennerovskoe denir çiçek aşısı Enstitüsü, kuruldu. Dünya Edvard Dzhenner yaptığı hizmetler için o enstitü ilk müdürünü atandı. Bu pozisyon yaşam için takip edilmiştir.

20 bin lira olarak gerçekleşti, hangi 1808'de başka, 10 bin lira - 1806 yılında bilim adamı hükümetten bir ödül aldı.

1813 yılında Jenner Tıp doktoru ünvanını verildi, bu Oxford'da oldu. Bilim adamı Londra fahri hemşehrisi seçildi, o elmas ile süslenmiş diploma, layık görülmüştür.

Rus İmparatoriçesi Maria Feodorovna, anda tüm bilimsel ve tıbbi ve sağlık kurumlarının koruyucusu olan İmparatoriçe Maria, Dairesini başlı Jenner teşekkür mektubu ve değerli bir yüzük gönderdi.

Zaman madalya büyük bilim adamının onur vuruldu yılında sözler "Jenner" üzerine oldu.

deney bilim adamı özü

Onun teorisinin testi yapmak için önce Edward Entoni Dzhenner uzun bir süre tereddüt etti. elinden tutma deneyimine Beyanı değil inokülasyon başarısız sonra çiçek hastalığı ile hasta bir çocuk olarak.

Bilim adamları sürekli o birisinin hayatını tehlikeye onun teoride yeterince emin olup olmadığına dair kuşkular tarafından işkence edilmiştir.

Bir çiftçi Nelms sığır çiçeği sözleşmeli, sonra o ellerin ciltte kabarcıklara geliştirdi. Jenner bir şans aldı ve sekiz yıllık James Phipps bir flakonun içeriklerini kazandırdı. O çocuk sığır çiçeği hastalığına olmuştu, çünkü büyük bir riskti, yetersiz oldu. teorisini doğrulamak için, daha da çiçek hastalığına bulaştırmak için gerekliydi.

Edward çocuk, hayatını ölürse o da olmaz biliyordu.

Bir çocuk inek kurtarıldı sonra, bilim adamı ona insan çiçek sundu. Hastanın her iki el kesiler yapılır ve dikkatlice zehir konuyu ovuşturdu edilmiş olmasına rağmen, yanıt yoktu. Bu deney başarılı oldu anlamına geliyordu: Jenner Phipps sayesinde kötü hastalıklardan biridir çiçek, bağışıklık haline geldi. Her ne kadar bir çocuk olarak o durumun ve sorumluluk yerçekimi fark etmedi.

James çok düşkün Scientist, o bir oğlu gibi severdi. deney bilgilerin yayınlanmasına 20. yıl dönümü gününde, bilim adamları birçok çiçek ekilen bir bahçe, Phipps ev verdi.

Adı "aşılama" kökeni

Aşılama aşılama "Vacca" Latin çevrilmiştir "inek" demek olarak seçildi, bilim adamı kurdu. terim böylece günlük yaşama sıkı girilir, bugün önleyici bir tedbir olarak yürütülür herhangi aşılama, kelime denir. Kelimenin tam anlamıyla, "korovizatsiya" olarak çevirir ama bu aşı bu özel hayvanın antikorlar kullanılarak hazırlanan anlamına gelmez. Kuduz durumunda, örneğin, enfeksiyonlu bir tavşan beyninden yapılır. Ve tifüs durumunda - farelerin akciğer dokusundan.

rakipler Jenner

açıklığın tüm ihtişamıyla rağmen, dikenli yolun sadece bir başlangıçtı. Bilim adamları, zulüm yanlış anlama acı geldiniz. Hatta bilim adamları çağdaşları onu anlamak ve onun bilimsel itibar taviz vermemek bir istekle bilim adamı döndü vermedi. O Başlangıçta olduğu zamanlarda bile bir hoşsohbet bir insandı olarak, çoğu kez, iş arkadaşları ile düşüncelerini paylaştı. Ama kimse onun menfaatlerini paylaştı.

Hayatının Jenner son 25 yıl içinde çalışmaların sonuçlarını gösterildi hangi kitabı, o kendi imkanlarıyla yayınladı.

Edvard Dzhenner ve takipçileri hemen yanı O kitabını yayınladı sonra, o yaptığı konuşmada sataşmalarına bir sürü katlanmak zorunda, alınmış vermedi. Aşılama karşıtlarının temel argümanı Tanrı'nın iradesine karşı bu şekilde gitmek olmuştur. gazeteler Aşı olanlar, boynuzları ve kürk büyüdü hangi çizgi film yayınladı.

Ama hastalık ilerliyordu ve acele insanların giderek artan sayıda Jenner ondan kendilerini korumak yolu denemek.

18. yüzyılın sonlarında, aşılama İngiliz Deniz ve Kara kullanılmıştır.

Napoleon Bonaparte Fransız birliklerinin bütün askerlerin aşılama emretti. o bir aşı ile geldi Sicilya, olarak, nüfus alayı düzenlenmiş hastalığı, kurtulmak için memnun oldu.

önleme yöntemi. İngiliz hekim Edvard Dzhenner

Çiçek hastalığı - Yüksek risk grubuna dahil hastalıklardan biri. onunla birlikte orada sarıhumma, veba, kolera. Virüs nesneler aracılığıyla, havadaki damlacıkları ile bulaşır. Bu nedenle, kabarcıklar deri üzerinde oluşur, çünkü epiteli girer. Hastanın bağışıklık sistemi böylece yaralar dönüşen kabarcıklar iltihaplanmış başlar, azalır. Hasta hayatta kalırsa, bu ülserler yara izi sitesinde olacak.

Edvard Dzhenner - çiçek aşısı kurucusu mümkün hasta tehdidinden korunmak için yapılan bir. Bilim adamı Çiçek hastalığı çalışması sayesinde aşılama yardımıyla kazanmayı başardı ilk hastalıktı.

1977 yılı geri çiçek hastalığının son durumda dayanıyor. DSÖ Mayıs 1980 yılında dünya çapında hastalık üzerinde zaferini ilan etti. Bugüne kadar çiçek virüsü sadece iyi korunan laboratuvarlarda oldu.

çiçek hastalığı virüsü teröristlerden korunur. O kaçırılmış olsaydı o yapılmadığı uzun süre antibiyotik ve aşıların etkisini kapsamaz, çünkü sonuçları yıkıcı olur.

doktor anıt

o küçük çocuk gelirse Çiçek hastalığı, tüm vakaların 1/6 öldü, ölüm oranı 1/3 idi. Bu nedenle, bilim adamı sayesinde tarifsiz oldu.

Edvard Dzhenner, birçok bilinen tarihe kimin biyografisi, immünoloji babası olarak kabul edilir. "İtalyan Bahçeleri" denir pitoresk yerde, Kensington Gardens kendisine şerefine, bir anıtıdır. O 1862 yılında büyüdü. bilim esası anlatan bir tablet 1996 kaldırım içine duvarlı edilmiştir.

Birçok kişi bilim adamı keşif öneminin farkında değildir. Uzmanlara göre, bu adam gibi başka bir çok hayat kurtardı.

Bilim adamı adında sokakların adı, hastaneler, kasaba ve köylerde bölümleri. çalışmak için kullanılan bir evde, müze açıktır.

Bilim adamları William Calder Marshall anıtı üzerinde çalışıyoruz. Başlangıçta, idi Trafalgar Square, ancak dört yıl sonra, çünkü aşı karşı halkın protesto parka taşındı.

Şu anda, gün doktorlar ve bilim adamları meydanda anıtı döndürmeye çalışıyor bir kampanya başlattı. Uzmanlara göre, insanlar aşı protesto eden, basitçe gibi hastalıkların hepsi korku bilmiyorum çiçek.

Kişisel yaşam

1788 yılında evli Scientist, Berkeley emlak satın aldı. Eşi sağlık durumu iyi olduğunu, bu yüzden aile Cheltenham Spa yaz geçirdi. Doktor çok fazla pratik vardı. O 3 çocuğu vardı.

bilim adamının Diğer buluşlar

hayatının bilim adamı çoğu çiçeğe karşı bir aşı geliştirilmesine adanmış. Buna rağmen, o da diğer hastalıklar ile başa çıkmak için zaman vardı. koroner arterleri etkileyen bir hastalıktır - O anjina keşif aittir. koroner arterin kalp kasına kan temini bağlıdır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.