SağlıkTıp

Diz Artroskopi: cerrahi, geri besleme egzersizleri sonrasında kurtarma

Bugün minimal invaziv teknikler kullanılarak yönetilebilir pek çok hastalık vardır. Bu yazıda, artroskopi gibi bir prosedür olarak kabul edilir : diz kurtarma cerrahisi sonrası gibi çabuk kişiye yardım sürede kendi ayakları üzerinde alacak büyük rehabilitasyon önlemleri.

terminoloji

Başlangıçta, bu makalede kullanılacak bu terimleri tanımlamak gereklidir. "Artroskopi" kavramını ele alalım. En tıbbi terimler gibi, Latince kökenlidir. Yani, çeviride birinci bölümü (artro) müşterek, ikincisi (skopien) "look" anlamına gelmektedir. kelimenin tam anlamıyla adını kendisi tercüme edersek o artroskopi anlayabiliriz - bir "ortak izleyin."

Tıp da daha kesin ve ayrıntılı tarifini vermektedir. Yani, artroskopi - Uzmanlar diz iç yapısını, hem de özel bir eklem boşluğuna içeriğini inceledikleri cerrahinin modern, minimal invaziv yöntem.

Ana prosedür

Biz artroskopik olarak ayrıca bir prosedürü düşünen diz. durum daha önce olduğu gibi ameliyat sonrası kurtarma sürece olmayacaktır. Ve cerrahi kendisi, minimal invaziv, yukarıda bahsedilen edilmiştir çünkü. cerrahi kendisi cerrahi aletler vasıtasıyla gerçekleşir rağmen, çentik 10 mm (5 mm arasında bir ortalama) boyutu geçmez bu kompakt ve çok küçüktür.

Örneğin, diz eklemi diz görüntü monitör ekranında görüntülenir geçtiği arthroscope enjekte edilir. Bu durumda, ortak kendisi görüntü kalitesi birkaç kez, iyileştirilecek olan vasıtasıyla, özel bir sıvı ile dolu ve bilgi en eksiksiz ve güvenilir olacaktır. Ayrıca kesi ince boyunca tanıtılan cerrahi aletler, görev ile başa çıkmak için ve.

operasyon güvenle eve gidebilir sonra bu ameliyatı usulca bazen hastalar bile ağrı kesici almak gerekmez yapılır dikkat etmek de önemlidir, bunlar bir gün zaten.

Ameliyat sonrası iyileşme süresi

tamamlanmış diz artroskopisi nedir? Ameliyattan sonra Kurtarma, her durumda tam iyileşme kadar yani dönem farklı olabilir. birçok faktöre bağlıdır çünkü, kesin rakamlar vardır:

 • eklem diz değişiklikler nasıl kapsamlı ve anlamlı idi;
 • ne gibi tedbirler ameliyattan hemen sonra alınmıştır.

Kendinden iyileşme süreci de farklı şekillerde gerçekleşebilir. Ancak, tüm sorunsuz gitti, bu davranış belirli kurallara uymak, ameliyattan hemen sonra, baştan gereklidir. Eğer egzersiz ve uzun yürüyüşlere vazgeçmek zorunda prosedür aşırı, yük işletilen eklemi için kullanılan ve değil sonra doktorlar ilk kez tavsiye Yani. Sonuçta, elbette, ağrıyı provoke edecek olan, şişme neden olabilir.

Genel anlamda, bir kişinin yaklaşık 7 gün içinde olabilir arabaların direksiyonuna oturmak. o "sedanter" ise aynı zamanda, işe geri dönebilirsiniz. Ancak, tam olarak erken 4-6 haftadan olabilir hane düzeyinde çalıştırılan eklemi yararlanmak. Sadece ameliyattan sonra birkaç ay bir kişinin sonraydı can sporda rahatsızlık ve ağrı olmadan. Küçük bir çıkış daha güçlü osteoartrit belirtileri daha uzun, iyileşme döneminde olduğunu söyledi gibi.

doktorlara ziyaretler

Böyle bir prosedür diz artroskopisi olarak gerçekleştirildi ise, ameliyat sonrası iyileşme doktora ilk ziyaretleri ile başlar. Insanlarda böyle manipülasyon sonrasında dikişleri kalması unutulmamalıdır. Zamanla, bunlar kaldırılacak gerekecektir. Ayrıca, doktor komplikasyonlar her türlü önlemek için hastayı gözlemek gerekir. Tam olarak gerekli olacaktır bandaj (eğer şişme güçlü bir şekilde ifade edilir) ponksiyon gerekli olabilir. Ancak, en önemli aşağıdaki kurallara dikkat etmek:

 • Ameliyattan sonraki ilk 2-4 gün içinde, hasta mutlaka bir dinlenme gerekir. Şu anda, bacak kesinlikle yüklemek için yasaktır. Etkilenen ekstremitenin üzerindeki yükü hafifletmek için koltuk değneği veya baston gerekebilir. Bu normaldir - O oluşabilecek diz ağrısının hareket esnasında hatırlamak da önemlidir.
 • diz eklemine kolaylığı rahatsızlık için soğuk uygulanması tavsiye edilir. Örneğin, buz 15-20 dakika süreyle günde 4-5 defa kullanılabilir. Bu, esas olarak (tezahürlerinin sadece yoğunluğu değişir) tam olarak ortaya şişmesi ile baş yardımcı olmaktır.
 • Diz artroskopisi sonrasında Kurtarma geçmek ve bir basınç bandaj empoze olmadan olmaz. Ancak bu durumda, elastik bandaj orta uyluk çok ayak gereklidir ile bacak sarmak ne bilmek zorunda.
 • Ve tabii ki, ayak dayayarak hafifçe kalp seviyesinin üzerinde olmalıdır. o küçük bir tepe (örneğin yastık) koymak mı.

Ama bu en önemli şey değildir. Gerekli kurtarma diz artroskopisi - insanlar her gün ve özenle mümkün olduğunca yapmak zorunda olduğunu egzersizleri. Sonuçta, tek yolu tam iyileşme süresini azaltmak.

ilk hafta egzersizleri kümesi

Yukarıda belirtildiği gibi, erken dönem ile meşgul başlamak gerekiyor ama ancak doktor gözetiminde. Ameliyattan sonraki ilk dönemde önemli Hangi egzersizler olacak?

 • Arka uyluk kasları eğitin. Ben yerde yalan ve Ağrı görünene kadar kadar dizlerinizi bükebilir kadar sert denemek gerekir. Yani 10 kez yapılacak.
 • Nasıl diz artroskopisi sonrasında kurtarma geçmesi gerekir? Egzersiz - Bu çok önemlidir. Sonraki Ders: Eğer karnına yatmak ve ayak altına bir yastık koyun. Egzersiz özü ayakları rulo baskı ve koltuktan kalkıp dizlerinizi "çekme" etmektir.
 • Aşağıdaki egzersiz de yatar pozisyonda yapılır. dizden Sağlıklı bacak bükük, hasta - hayır. ameliyat bacak bükmeden kanepe "koparmak" için gereklidir.
 • Şimdi ayakta pozisyonda sınıfları tutmak gerekir. Bu durumda, hasta, yaklaşık süspansiyon içinde 5 saniye tutma ayağı 45 ° yükseltmek gerekir.

egzersizleri sonraki seti

İnsanlarda, diz artroskopisi yapıldı. Ameliyattan sonra Kurtarma, maksimum titizliği göstermeleri ve en kısa sürede eski sağlığına kavuşması yardım eder. Sonuçta, bir kişi bütün dürüst nasıl performans o rehabilitasyon dönemi bağlıdır. Yani, hafta sonraki çift şu adımları uygulamanız gerekir:

 • (Havlu dizler rulo arkasında yatan) sırtüstü pozisyonda yavaş yavaş diz yaralı bacak bükmeye çalışmayın edilmelidir.
 • Bu egzersiz sırasında, ameliyat uzuv 15 saniyeden fazla olmalıdır ağırlığına tutmak için, dik yükseltmek zorunda kalacaktır.
 • Şimdi geri sandalyenin etrafında durmak zorundayız. Bunun üzerine tutarak, bodur yavaş başlamak zorunda kalacak. en alt konumda 10 saniye gecikmiş olmalıdır.
 • Diz artroskopisi hiçbir maliyeti sonra ve uyluk ön zorlamadan Rehabilitasyon. Yani, biz dizde etkilenen bacak bükük, el ayak kapmak öneririz. Yani yaklaşık 5 saniye durmak gerekiyor.

Kapanış egzersizleri

Diz artroskopisi gerçekleştirildi sonra en önemli olan nedir? Ameliyat sonrası Kurtarma. Görüşler bile belli iyileşme sonrasında sınıfı terk etmek gerekli olmadığını göstermektedir. Ameliyat sonrası sekiz haftaya kadar eğitmek gerekir. Hızlı iyileşme için aşağıdaki egzersizleri gerekir:

 • Biraz 5 saniye mümkün olan en düşük konumda kalıcı, tek ayak üzerinde yumulur.
 • Yavaşça küçük merdivenlerden yukarı gidin.
 • Aşağıdaki egzersiz oturur pozisyonda gerçekleştirilir. kuvvetlendirirken İşletilen bacak mümkün olduğunca sandalyenin üzerine koydu.
 • Diz artroskopisi sonrası rehabilitasyon da uyluk kas grubunun arka germe içerir. Bu durumda, sıra ile bükülme ve diz doğrultma, etkilenmiş olan bacağın eller kavramak için gereklidir.
 • Aşamada bir egzersiz bisikleti kullanmak zaten mümkün olduğuna dikkat etmek önemlidir. 10 dakika - maksimum süre bisikletle geçirdi.
 • Ne de diz artroskopisi sonrasında rehabilitasyon içermelidir? Şu anda önerilen Görüşler tembel, ancak yürüyebilir kadar olma. Çok değil, ama çoğu zaman. Kesiminden sonra zarar veya bacak şişer gerektiğini hatırlamak önemlidir.

Burada, prensip olarak, güvenli bir şekilde gerçekleştirilir, ancak refakatçi doktor izni ile yapılabilir izin verilen tüm egzersiz. Bu diz artroskopisi sonrasında mükemmel bir iyileşme olacaktır. Hastaların Yorumlar yaklaşık 8 hafta ameliyattan sonra çalıştırmak gerektiğini göstermektedir. Yani sadece kendi sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bu aynı zamanda, ameliyat kıkırdak üzerinde aşırı bir yük önlemek için gerekli olduğu kadar, hatırlatan doktorların lastik değildir ve.

önemli

Başka ne diz artroskopisi gerçekleştirildi sonra hatırlamak önemlidir? cerrahi (değerlendirme hastaların - ilk kanıtı) sonra Kurtarma bir doktor kontrolünde uygulanmalıdır. Ayrıca, yüklerin tüm bacakta ağrı veya rahatsızlık olmamalıdır. iyileştirmek için ne işletilen diz durumunu daha da kötüye değil Eğitimi odaklanmalıdır.

komplikasyonlar

Ama bu tür artroskopi gibi bir prosedür hakkında bilinmesi gereken hepsi bu değil. Eğer diz ekleminde üzerinde bir operasyon olsaydı, komplikasyonların çok çeşitli karşılaşabilirsiniz. Ama burada onların oluşma sıklığı çok düşük olduğuna dikkat etmek önemlidir. rahatsız edebilir ameliyat sonrası sorunlar nelerdir? Çoğu zaman bu damarlar veya arterlerin tıkanması olduğu bir enfeksiyon, tromboz, tromboflebit ve tromboembolik olaylar olduğunu. Böyle durumlarda acil tıbbi yardım aramak gerekir:

 • Ortaya çıktı ateş veya titreme anlamlı vücut ısısını arttı.
 • eklem ağrısı hissedilir işletilen diz olarak, kızarıklık vardır.
 • Hasta gerçekleşecek veya kademeli olarak ağrıyı artmaz.
 • ameliyat ortak alanda Şiddetli şişme.
 • göğüste bir ağrı, nefes darlığı nefes zahmetli oldu, oldu.

Daha önce bir kişinin nitelikli yardım isteyin Hatırla hızlı etkili tedaviyi alacak.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.