SağlıkDişçilikte

Kompozit Veneerler

Estetik dişhekimliğinde, dişlerin vinifikasyon olarak restorasyonu için bu kadar uzun zamandan beri icat edilmiştir. Önceden hazırlanmış dişlere, diş minesine güvenle sabitlenebilen ve dişlerin şeklini, rengini ve düzenini geri yüklemeye izin veren kaplamalar, özel kaplamalar içerisine yerleştirilmesinden oluşur. Bu teknik, protez dişlerine karşı daha koruyucu bir alternatif olarak tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kaplamalar farklı malzemelerden yapılabilir. Bunlardan en popülerlerinden bazıları, hem hastayı hem de dişçiyi, emaye montajının büyük bir bölümünü çıkarma ihtiyacından kurtaracak özel olarak seçilmiş kompozit bileşimlerdir. Buna ek olarak, kompozit astar prosedürün nispeten düşük maliyetiyle oldukça iyi estetik sonuçlar elde etmek için oldukça kısa bir süre sağlar.

Bugüne kadar kompozit veneer takarken, renk gölgesini maksimum doğrulukla seçmek ve aynı zamanda mükemmel ve güzel dişler oluşturmak mümkündür . Kompozit malzemelerin hem mekanik hem de estetik özelliklerinin yanı sıra maliyetleri dolgu maddesinin fiziksel ve kimyasal parametrelerine bağlı olduğunu da belirtmek gerekir. En küçük talep parçacık boyutları yaklaşık 30 μm olan makro besin elementleri içindir. Parlatılacak kadar zordurlar, ayrıca işletim sırasında orijinal rengini ve parlaklığını kaybederler.

1,5 μm'e kadar parçacık boyutuna sahip mini dolgu maddeleri daha sık kullanılır. Bunun nedeni, böyle bir maddenin mukavemetinin, çiğneme yükünün ortalama yoğunluğuyla başa çıkacak kadar yüksek olması gerçeğidir. Buna ek olarak, parçacıkların küçüklüğünden dolayı, bir mikrofillerden oluşan bileşik, mekanik özelliklerini belirli bir renk tonunun yanı sıra daha uzun süre muhafaza edecektir.

Mikrofiller, kompozit veneerlerin üretiminde en popüler malzemelerdir. Böyle bir malzemenin bulunduğu parçacık boyutu yalnızca 0.44 μm'dir. Bu kaplama ekleri tatmin edici bir mukavemet gösterir, ancak orijinal rengini uzun süre korur ve cilalanabilir. Mikrofiller kompozit kompozisyonu mükemmel estetik niteliklere sahiptir ve kozmetik insertler oluşturmaya, Mümkün olduğu kadar doğal diş minesinin rengine yakın.

Son kez mikro-hibrid formülasyonlardan yapılmış kompozit veneerler yaygın olarak kullanılmıştır. Böyle bir kompozit, kuvvetlerini önemli ölçüde arttıran özel diş camının mikro parçacıklarını içerir. Bu malzemenin dişlerin kesici veya çiğneme kısımlarını geri yüklemek için kullanılması tavsiye edilir. Mikrohybrid kompozit oldukça iyi estetik özelliklere sahiptir ve kolayca parlatılır.

Kompozit malzemelerle vinifikasyonun önemli bir dezavantajı, gıda içeren agresif maddelerin etkisi altında ve kötü alışkanlıkların varlığı altında, zamanla renk ve doğal parlaklıklarını kaybetmesidir. Bu nedenle, eski haline getirilmiş dişler doğal dişlerden farklı olacak ve bu da, kompozit veneerlerin ve dişlerin yakınında bulunduğu yerlerde özellikle dikkat çekiyor.

Bununla birlikte, estetik sonucun karşılaştırmalı kırılganlığına rağmen, kozmetik uçların rengi yenileme ihtiyacı olmaksızın restore edilebilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.