SağlıkDişçilikte

Diş yapısı: işlev bağlı anatomik inceliklerini

kimseye bir sırrı (bir insan veya hayvan gibi) diş birincil işlevi. Bu - Gıda öğütme (hayvanlarda da yakalayabilir ve avını tutun). diş anatomisi ve şekil fonksiyonuna bağlı olarak biraz daha farklıdır. kesici dişler, köpek benzeri, küçük azı ve azı dişleri: Dört tipi vardır. ezmek - İnsanlarda, ilk iki türün kesme işlevini ve son sahiptir.

Nasıl çalışır

İnsanlarda diş sayısı - 32, (türüne bağlı olarak) hayvanlarda farklıdır. Bunlar üst ve arka arkaya yer alan alt çene. Aynı genel olarak çene kemiklerinde herhangi bir diş yapısı, benzer dokudan oluşur. Bunların her biri kendi kemik delik bulunur düşük ya da oluşan üst çene, adı verilen alveollere. Anatomik olarak herhangi dişin aşağıdaki bölümler şunlardır: taç, boyun, kök (bir veya daha fazla). Taç - sakız üzerinde çıkıntı muayene için en kolay üst kısmı. serviks yumuşak doku kalınlığı bulunan küçük, ince bölümüdür. Buna göre, kök - bölüm kuyunun derinliği girecek. dişin ucunun Onun uç sinirler ve kan damarları içine vücudu sonbaharda yoluyla denir. Diş yapısı (köpekgiller veya mol olsun) harici bir şekilde değil, aynı zamanda kök numarası (1 ila 3), sadece mükemmel. Şekil kesici - düz ve geniş, bir kesme kenarına sahiptir. belirgin pürüzlü bir yüzey çiğneme - köpek bit premolar ve azı bileme karakterize edilir.

dişin iç yapısını tarif etmek için, doku tabakaları içinde düzenlenmiş olduğu not edilmelidir. en derin tabaka - hamuru - nöro-vasküler demet ile temsil edilir. Dentin o bazen diş kemiği olarak anılır çevreler. Oldukça sağlam, ancak mikroorganizmaların maruz kaldığında o yumuşatır. Ama yüzey tabakasında dişin yapısını açıklayan, bunun taç ve kök aynı olmadığını söylemek gerekir. (% 97 mineral tuzları dahil çarpıcı katı) İlk emaye. burada kireç tuzları kolajen liflerinin çok sayıda vardır yanında kökün dış tabaka, çimento oluşmaktadır. Son dokuma , kemik periodontal oluşturma (ve dolayısıyla delik diş takılması).

Mukayese özellikleri

Yukarıda sözü edildiği gibi, bir insan diş iki temel fonksiyona sahiptir: - küçük azı ve azı dişleri de kesme, - kesici dişler ve köpek taşlama. Olarak , memelilerde, son iki benzer bir amaca gerçekleştirin. Ama kesici dişler ve köpek dişleri için farklıdır. öldürme ve kurban tutmak için - ilk yırtıcı gıda parçaları, dişlerini "kes" için kullanılır. Canlılar otobur Ön kesici dişler gıda ulaşan bitkiler kesmek gerekir. Canines genellikle bulunmaz. onlar hala varsa, sadece erkeklerde sunulmuştur. bunlar genellikle adım (bir paket) içinde kadın ve kurşun için birbirleriyle mücadele için kullanılır. kabaca yakın canlı organizmaların bütün memeli türlerinde, yukarıda tarif edildiği gibi dişlerin mikroskopik yapısı.

Artık bildiğinize göre, bu dişler ne oluşur! bazı durumlarda bu inforrmatsiya yararlı olabilir!

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.