SağlıkDişçilikte

Emaye diş - ince, ama güvenilir koruma!

Diş minesi çok ince ancak çoğunlukla bir mineral kap olarak adlandırılan en dayanıklı ve en dayanıklı diş dokusudur, çünkü% 97 oranında mineralden oluşur. Mineral maddenin diş minesi içindeki oranı, dış koşullara ve kişinin yaşına bağlıdır. Diş minesinin hasar görmesi halinde, çürüğe başlar ve dişin tahrip olmasına yol açar.

Bununla birlikte, insan vücudunda bulunan birçok dokunun aksine, emaye kendini tamir etme kabiliyetine sahip değildir. Bu nedenle, diş minesinin restorasyonu ancak yapay yöntemlerle mümkündür. Emaye restorasyonu diş kliniğinde yapılır ve hasar görmüş dişin mine yerine yapay malzemelerle kaplanması gerçeğinden oluşur.

Ne yazık ki, zamanımızdaki bir kişinin hayatının ritmi, dişlerin mineralin mine kaybına yol açan çevre olumsuz etkisine sürekli maruz kalacağı şekildedir. Diş minesinin tahrip edilmesine katkıda bulunan faktörler, tatlı ve ekşi gıda tüketimine ve gastrointestinal yolla ilgili sorunlara neden olur. Diş minesindeki çatlaklar, çeşitli içkilere neden olabilir - enerji ve karbonatlanmış. Diş minesinin tehlikede olması sinyalin acısını verecektir. En azından kolay bir ağrı belirtisi veya aşırı duyarlılık hissettiğinizde diş hekiminize başvurmalısınız.

Emaye diş: geri yükleme yolları.

Halen, diş minesini onarmanın birçok yolu var.

Dişlerin florürlenmesi , dişleri flüorür içeren solüsyonlarla ve verniklerle kaplamayı içerir . Florür yalnızca diş minesini güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda çevrenin olumsuz etkilerine karşı direncini arttırır, bakterilerin etkisini azaltır.

Florlama yöntemleri:

- Özel bir flor içeren bileşimle doldurulmuş balmumdan bireysel döküm dişleri imalatı.

- Dişleri fırça kullanarak flor esaslı lake ile örtme.

Diş minesinin restorasyonunun bir başka türü emaye implantasyonudur. Bu yöntem en modern kabul edilir ve sadece emaye geri yüklemek için değil, aynı zamanda ısırık düzeltmek, dişlerin rengini ve şeklini değiştirmek ve hassas dişleri korumak için sağlar. İmplantasyon için mine ile kompozisyona çok benzeyen modern malzemeler kullanılır. Emaye implantasyonu, yaşam boyunca çok uzun süre süren bir etki yaratır.

Daha önce de belirtildiği gibi, diş minesini doktorların yardımı olmadan bağımsız olarak restore etmek olanaksızdır. Bununla birlikte, dişlerin emaye kaplaması gibi güçlendirici bir yöntem var. Bazıları yanlışlıkla dişleri emaye ile örtüştürmenin florür lake ile kaplamanın aynısı olduğuna inanıyoruz, ancak aslında bu oldukça değil. Emaye kaplama, emaye çökmeden önce gerekli minerallerle dişleri doyurmak için sıklıkla kullanılır. Bu işlem, bebek dişleri ve yetişkinler için gösterilir. Emaye kaplama oldukça basit bir prosedürdür. İlk olarak, hasta pamuk ile temizlenir ve daha sonra mininü çevre olumsuz etkilerinden koruyacak şeffaf bir filmle kaplanır. Bu film başkalarına görünmez, ancak uygulama esnasında mukoza üzerine düşerse rahatsız edici duyular oluşabilir. Tipik olarak, bu prosedür birkaç ay yeterlidir.

Buna ek olarak, diş minesinin olumsuz etkilerden korunmasına yardımcı olacak önleyici tedbirler de bulunmaktadır. Her şeyden önce, diş minesini besleyecek olan kalsiyum ve florür içeriğiyle özel diş macunlarını diş temizliğinde kullanmanız gerekir. Daha iyi asimile olabilmeniz için, sadece dişlerinizi fırçalamaya ihtiyaç duymazsınız, ancak diş macunu ağızda bir süre bırakın.

Dişlerin çevresindeki dokuların kan dolaşımını ve beslenmesini iyileştirmek için düzenli olarak diş etlerine masaj yapmanız gerekir. Emaye maddesini doğal olarak mineral maddelerle zenginleştirmek için, kalsiyum içeren yumurta, süt ürünleri, balık vb. Yiyecekleri ve ayrıca D vitamini içeren yiyecekleri yemeniz gerekir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.