Ev ve AileEvcil hayvan kabul edilir

Goldfish - üreme ve bakım

Akvaryumların en popüler yerleşim yerleri arasında, yüzyıllar boyu sönmeyen ilgi, özel bir yere, goldfish tarafından işgal edildi. Bu grubun temsilcilerinin esaret altında çoğaltılması ve yetiştirilmesi çok eğlenceli ve ilginç bir süreçtir. Goldfish, havanın iyi olduğu, geniş ve geniş bir akvaryumda, alt katta bir toprak tabakasında iyi hisseder. Su sıcaklığı 15 ila 24 derece, sertlik 8 ila 200, pH - 5,0-8,0 arasında olmalıdır. Bunlar, agresif türlerin temsilcilerinden ayrı tutulması gereken barış seven yaratıklardır. Altın balığı yetiştiriciliği için en uygun seçenek tür akvaryumudur.

Balık olumlu koşullarda yetişirse, olgunlukları bir yıl sonra gelir. Yumurtlama sürecini kontrol edebilmek için, balığı tanımanın nasıl yapılacağını bilmeniz gerekir. Bunu belirli bir deneyim olmadan yapmak kolay değildir. Ancak, yakından bakarsanız, erkeğin pektoral kanatların ön ışınlarında çentikler olduğunu görebilirsiniz. Dişiler daha eksiksiz. Kural olarak baharın başlangıcına düşen yumurtlama döneminde cinsiyet farklılıkları artar. Erkek solungaç örtülerinde küçük siğiller vardır ve dişiler yumurtaların varlığı nedeniyle belirgin şekilde yuvarlaktır. Şu anda balıkların davranışı da değişir: erkekler kadınları kovalıyor ve onları bitki örtüsüne ve sığlıklara sürüklüyor.

Bu andan itibaren, üreme kontrolü altında olan altın balıklar ayrı (yumurtlayan) bir akvaryuma ekilir. 20 litre hacimli, başka bir kap kullanabilirsiniz - havza, kase, vb. Yumurtlama yatağının dibinde elodei veya perivolistnik gibi küçük yapraklı bitkiler döşenir ve ekilir. Böyle bir kapta su seviyesi 20 cm'yi geçmemelidir; oysa normal bir havalandırmayı ve iyi aydınlatmayı sağlamak önemlidir.

En güzel, büyük ve sağlıklı olan goldfish seçilmelidir; bunların üretimi, garantili iyi bir sonuç verecektir. Daha fazla döllenmiş yumurta elde etmek için, bir kadın için 2-3 büyük erkek seçerek, grup yumurtlama yöntemini kullanmanız önerilir. Alttan 1-2 cm yükseklikte, yumurtaları yiyene koruyacak bir ağ yerleştirebilirsiniz. Dişi havyarın son kısmını erteledikten sonra üreticiler çıkarılır ve mantar gelişimini önlemek için yumurtlayan akvaryuma metilen mavisi veya trypaflavin eklenir. Birkaç saat sonra, beyazımsı unfertilize havyar çıkar ve bu havyar kaldırılmalıdır. Şimdi ana şey sabit bir su sıcaklığı sağlamak ve 3-4 gün içinde birkaç gün içinde yavaş yavaş kızartmaya dönüşecek ve yüzmeye başlayacak ilk larva ortaya çıkacak.

Bu aşamada, akvaryum balıklarını nasıl besleyeceğiniz sorusuna dikkat edilmelidir. Kızartma çok acıkır ve iyi bir yem sütü gerektirir. İlk kez, infüzyüler, rotiferler ve mikroalg verilebilirler. Kızartıcıyı her üç saatte bir beslerken, suyun sürekli suda olmasını sağlamanız gerekir. Balık büyüdükçe küçük daphnia ve cyclops, nauplii artemi diyetlerine eklenir ve bir aydan sonra tüp adamı ve küçük bir kanlı kurt. Aynı zamanda, kusurlu genç hayvanlar atılır ve büyüklüklerine göre sıralama yapılır. 4-5 aya ulaştıktan sonra, balıklar 4-6 cm'ye kadar büyür, zaten bu zamana kadar tüm tür işaretleri vardır.

Başarılı bir sonuç elde etmek için, akvaryum balıklarının gelişimi için en uygun ortamın temiz su, iyi filtrelenmiş ve oksijenle doymuş olduğunu unutmayın. Yumurtlamaya yönelik ilave bir uyarı, su sıcaklığının 25 C'ye yükselmesidir. Erken yumurtlama geciktirilecekse, akvaryumdaki suyu birkaç derece soğutmak yeterlidir. Uygun koşullar altında, sağlıklı bir akvaryum balığı, gölette büyüyecek ve çoğaltılması iyi sonuçlar doğuracaktır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.