Gıda ve içecekYemek tarifleri

Kendi suyunda Yaban mersini: şekersiz bir tarif

Yaban mersini inanılmaz lezzetli ve yararlıdır. Bu meyve antosiyaninlerin, C vitamini, malik ve sitrik asit içeriği yüksek bile İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz askeri pilotların diyette bir yerde onu sağlamak. Bu yaban mersini reçeli onların rasyon dahil edilmiştir. Tabii ki, birçok ev kadınları doğanın böyle harika bir hediye gelen malzemeleri yapmak istiyoruz. Nasıl daha iyi tüm yararlılığını korumak için? kendi suyunda Yaban mersini maksimum vitamin korur ve çocuklar ve yetişkinler ile çok popülerdir.

reçete

pişirme esnasında kendi suyunda yaban mersini orijinal hacminin% 30'unu kaybeder unutmayın. Bu seçme ve bankaları hazırlanırken dikkate alınmalıdır. Kaplar iyice temizlenmeli ve yarım saat fırında kavrulmuş edilmelidir. Taze meyveler, soğuk su dökün ve yaklaşık bir saat, tüm midges ortaya çıktığını sağlamak için gereklidir bekletin için. Bundan sonra, yaban mersini, durulandı kaplama makinesi tilki ve diğer kirlerden çıkarıldı. Şimdi bankalar koymak için uygun olacak bir büyük tencere ya da kase, lavabo, al. Elde edilen meyveleri içindeki üç litre 4 yarım litrelik kavanoz bitmiş ürün. o 4/5 yüksekliğe ulaşır, böylece ambalajlar suya koyun. Yavaş ateşte çevirin ve sterilize edin. izlemek ve gerekli meyveler olarak rapor gerekir böylece kendi suyunda Yaban mersini, biraz aşağı kaynar. her durumda sıcak değil bankalar aksi cam patladığında, sadece soğuk suda, ama kabul edilmelidir. kapağın korunması da sterilize edilmelidir için, onlara 5-10 dakika kaynatın için yeterlidir, bu tür bir prosedür onlara zarar vermekle kalmayıp, tüm mikropları öldürmez. kendi suyunda yaban mersini çilek artık istenilen ölçüde azalacaktır, yani neredeyse hazır olduğunda, bir çay kaşığı şekerin için her kavanoza ekleyebilirsiniz, ancak bunu yapamaz, ve koruma mükemmel onsuz korunmuş.

neredeyse hazır bankalar sterilize etmek ve başka bir 5 dakika karşılamanız gerekir, ve sonra su ve rulo çıkabiliriz. Gördüğünüz gibi, yaban mersini hazırlanması kendi suyunda çok basit ve çok çaba gerektirmez. Bankalar tamamlamayı ve ısı gece bırakmak en iyisidir ve sonra kiler veya kilere aktarılabilir. tabii ki, ev ilk etapta bunu yemez, sürece böyle bir preform güvenle, bütün kış oda sıcaklığında duramaz. kendi suyunda yaban mersini vardır Başka bir artı, - bir reçete şeker gerektirmez. Yani, bu tatlı bir uyum ve diyabet muzdarip olanlar, ve uyum üzerinde saatler olanlar. saf şeklinde olabilir ya da süzme peynir yanı sıra ev yapımı yoğurt için doğal meyve bileşeni ile yiyebilirsiniz yiyin. Lezzetli böyle preform ve krep, kek ve diğer unlu ürünler için dolgu olarak ve tatlı veya ekşi-tatlı sos hazırlanması için bir madde olarak. Bu kokteyller için kullanılabilir: süt, meyve ve meyve ya da alkol.

Yaban mersini reçeli, yanı sıra geleneksel kızıl - soğuk algınlığı için mükemmel bir çözümdür. çilek Antibakteriyel özellikler neredeyse ısı işlemi sırasında kaybetti.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.