Yiyecek ve içecekTatlılar

Kek "Kırık Cam" - klasik bir tarifi ve tema varyasyonları

Havadar, nazik ve anlatılmaz derecede lezzetli bir tatlı. Kek "Kırık Cam" ı karakterize edebileceğiniz budur, bu sadece yeni bir mutfak değil, aynı zamanda bir çocuk da oluşturabilir.

Tarzın klasikleri

Kek "Kırık cam" - tatların parlak ve benzersiz bir tatlı oyunu. Çoğu kez buna "Mozaik" veya "Akvaryum" denir. Ve farklı renklerin güzelliğini ve isyanını ifade eden bu isimler. Böyle bir kekte, meyvenin hassasiyetini, jöle tadını ve bisküvi havasını zarifçe birleştirin. Ve pişirmek çok kolaydır, en önemlisi talimatları tam olarak izlemektir.

Bu nedenle, misafirlere ve arkadaşlara jöle keki "Broken Glass" ı sunmak için aşağıdaki bileşenler gerekecektir. Bir sünger kekinin yumurtaları dört parça, unu yaklaşık 150 gram ve şeker 175 gramla stoklanmalıdır . Jöle "mısır", üç çeşit jöle, 200 gram miktarda konserve şeftali, 100 gramlık şeker,% 20'den fazla olmayan ekşi krema (veya 0.75 litre) yağ içeriği, jelatin torbası ve vanilya şekeri jöle gerektirecektir.

Hazırlanma süreci o kadar karmaşık değildir. Tatilin hemen öncesinde, jöle ve bisküvi hazırlamalısınız. İlki üretici tarafından verilen talimatlara göre hazırlanır.

Bisküvi fırında pişirmek için klasik bir tarif kullanabilirsiniz. Bunun için şeker iki eşit parçaya bölünür. İçlerinden biri sarımsağı çırpıp, diğer taraftan proteinleri güçlü bir köpükle salladı. Daha sonra un un hacmini yarım hacim ve şeker ve yumurta kütlesine, önce elekten geçirin ve ½ protein köpük ekleyin. Karıştırma işlemi, tabandan yukarı doğru yavaşça kaşıkla yapılmalıdır. Kütle üniform hale geldiğinde, yine aynı yöntemi yoğrulurken kalan unu ve kalan köpüğü ekleyin. Bundan sonra, hamur herhangi bir kontur şekline döküldü ve 170 derece bir sıcaklıkta bir gaz fırında 40-50 dakika pişirmeye gönderildi (elektrik için - 200 derecelik, çoklu kavun içinde - "Fırında pişirme" modu en az 40 dakika). Kek pişincektan sonra, çıkarılır ve 8-12 saat boyunca bir kağıt peçete altına bırakılır.

Şenlikli bir gün, jöle kalıplardan çıkarılır ve küplere kesilir. Şeftali bir süzgeç haline getirilir ve fazla sıvının boşaltılmasına izin verilir. Jelatin talimatlara göre hazırlanır ve ardından şekerle önceden karıştırılmış ekşi krema ilave edilir. Sünger kekleri de küp şeklinde kesilir.

Tüm malzemeler hazırlanır ve şimdi "kahverengi cam" kek "toplayabilir". Bunu yapmak için, önceden hazırlanmış bir formda (örneğin, silikon veya sadece büyük bir salata kasesinde) jöle ve şeftali parçalarını sıralara koyun ve ardından bunları ekşi krema sosu ile döktürün. Sonuç olarak, bu kitleye keyfi bir sırayla bisküvi küpleri konup buzdolabında donmak üzere iki saat yollamıştı. Masaya servis yapmak için tatlı uygun bir çanağa konur ve hazır kek "Kırık cam" ile süslenir.

Bu arada bu tatlı'nın fotoğrafı, herhangi bir aile fotoğraf albümünü mükemmel şekilde süsleyecek.

Temayla ilgili değişiklikler

Bu basit ve lezzetli tatlıların popülerliği o kadar geniş ki, temel tarifi aşçın lezzetlerine göre değiştiği şaşırtıcı değil.

Bu nedenle, sıklıkla bisküvi küpleri, "Çırpılmış sut" kurabiyeleri ile değiştirilir veya hiç reddedilir. Buna ek olarak, şeftali yerine diğer meyve sıkışmaları (örneğin çilek), tatlı ve ekşi meyve veya başka tür bir jöle ilave edilir.

Ve hepsi de, bir kek "Kırık Cam" denedikten sonra, bu harika lezzetlerin tadını yeniden çıkarmak istiyorsun.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.