Haber ve ToplumDoğa

Dinozor adı. adlarla Fotoğraflar

Earth, belirli hayvanları var gezegenin fethi her aşamada, zamanının "elit" bir tür haline gelir. Bu varlıklar evrim son sözleri, hem de şu anda, en mükemmel en akıllı ve enerjik. 200 milyon yıl önce yeryüzünde hüküm süren, sürüngenler, ya da daha doğrusu, onların adları - Bu yazıda dinozorlar bahsedeceğiz.

hanedanının altın çağ

Dinozor adı olarak Yunancadan çevirir "korkunç kertenkele." Eski sürüngenler yaratılış taç, sürüngenler gelişimi doruk kez hazır bulundu. Bunlar toprağın tartışmasız ustaları kalan, 100 milyondan fazla yıllık topu hükmetti. Bu yaratıklar farklı sayısız idi. zamanda bir ruh korkunç kertenkele ile karşılaştırıldığında edilemedi değil.

Dram köken, yükselişi ve o zamandan beri insanlığın hayal gücünü heyecanlı dinozorların yok oluş, insanlar Sürüngenler sözde Büyük Age varlığı hakkında öğrendik. Bu hayvanlar hala dikkatle malzemeleri toplamak ve daha fosil bulgu, inceliyorlar. Yakın zamana kadar dinozorların hanedanının ölüm nedenleri üzerinde tek görüş oluşan değildi, şimdi de bu konuda sürekli bilimsel tartışmayı yanıp söner.

taksonomisinde Biraz

Dinozorlar (makalede sunulan adlarla resim), yanı sıra modern hayvanlar, rasgele bilim adamları kabul edilemez. o "raflarda" Onları yaymak olarak fareler, yılanlar, filler, kediler, kurbağalar, böcekler çeşitliliği içinde kaybolmak etmemek için, zoologlar sonunda tüm hayvanlar, belirli gruba ayrıldı. Bu grupların her biri yapısı ve kökeni birbirine benzer yaratıklar, birleştirir.

Hayvanların ana grup aynı birey bir çok birleştirme, bunların türüdür. İlgili türler cins veya üst ailesinin halinde gruplandırılmış. Çubuk, sırayla, ailede birleşmiştir; aile - birimlerinde; asker - sınıflar ve sınıfları - tiplerinde. Sizinle Örneğin, görüşlerimiz - maymunların aileden insanların tür akıllı insan. Biz primatlar, memelilerin talimatına ait, ve omurgalılar alt tipi bir sınıfını temsil akor türü. İşte size basit bir mantık var!

Bu taksonomisinde olmadan basitçe imkansız yapmak dikkati çekiyor. Şimdi gezegendeki hayvanların farklı türlerin çeşitli milyonlarca çünkü Aksi takdirde, karışık olabilir, bu bir amip olduğunu ve solucan ve sinek, ve insanlar. Benzer şekilde, Sistematik sürüngenler denilen çalışır dinozor. Türleri ve farklı dönemlerde yaşamış bu canlıların isimleri, farklı da. Hepsi kısaca kendi yapısının davranışı veya hayvan yaşamının özünü, hem de özellikleri yansıtır.

Sadece dili kırmak yok!

Kural olarak, belirli hayvanların bilimsel adları basit bir rahip olmayan kimse için alışılmadık gelebilir, ve bazıları imkansız okunur. Bu anlaşılabilir bir durumdur: onlar geleneksel olarak Latince veya Yunanca dillerinde verilmektedir. Örneğin, dinozor adı genellikle bir uzmana bu sürüngenler veya aile bağları hayvanların dış yapısının özelliklerini (a zoolog, bir veteriner, bir paleontolog) diye uğraşıyor hangi tür hemen anladı yansıtır.

Balık kertenkele ve karıncayiyensiniz dev

Allosaurus, Brontosaurus, ichthyosaur'da, Tyrannosaurus, vb: "Zavriev" - dinozorların adı, çoğu durumda bir parçasıdır Örneğin, adı "Brontosaurus" dev, dev kertenkele (aşağıdaki resme bakın) olarak çevrilmiştir. Yunan efsanevi devleri - Buna ek olarak, Brontesom Tepegözlerin birini atadı. Adı "ichthyosaur'da" dan çevrilmiştir Yunan dilinde bir balık, bir "Zavriev" - - kertenkele bir balık, kertenkele "ihtios" olarak. Bu durumda, bu deniz sürüngeni adı bize görünümünü gösterir.

Sobakozub

Bazen korkunç kertenkele isimleri "Dont 'veya' Don' sözcüğü bulabilirsiniz. Bu dişin olarak çevirir. Örneğin, çoğu bu grubun iyi bilinen bazı dinozor Cynodont vardır. Modern memelilerin ataları olan bu hayvani kertenkele,. Bu dinozorların adı diş sisteminin yapısının özünü yakalar ve sobakozub "tsinos" olarak çevirir - köpek "Dont" - diş.

Uçan dinozor

dactyl - dinozor adı göklere, bu alışılmadık bir bileşen parçasını sahiptir aldı. Latince kelime "daktilos" çeviren parmağı demektir. En ünlü uçan dinozor, tabii ki, bir Pterodactyl olduğunu. - bu kanadın antik Yunanca kelime "pteron": Bu paltsekryl Rus çeviride.

zuhii kimlerdir?

Genellikle dinozor adı garip kelime "zuhiya" içerir. Prensip olarak, burada da zor bir şey yoktur. mesosuchia, eozuhiya, pseudosuchian, pastozuhiya vb: Bu bileşen parçası genellikle fosil sürüngenlerin başlığında dahildir Bir timsah - Yani eski Yunan kelime "zuhos" olarak, üzerlerinde antik timsah veya benzeri hayvanları yağlamak.

dinozorlar arasında Tiran

Tyrannosaurus rex - Tabii ki, dünyanın en popüler dinozorları yok saymak mümkün değildir. Kendisi ve yakınları birçok - yırtıcı bir dinozor. Bu sürüngenlerin adları bu kertenkele taçlandırılması sanki diğer hayvanlara karşı üstünlüğü söz. Kelime "Tyrannosaurus" dan çevrilmiştir Yunan dili efendisi, efendisi - kertenkele efendisi "tiranos" olarak.

Sürüngenlerin Aile ağacı

Bildiğiniz gibi, sürüngenler omurgalıların ayrı sınıf farklı alt-sınıfa ayrılır temsil etmektedir. en eski ve sürüngenler en ilkel grup, bir alt sınıf anapsid olduğunu. Paleontologlar temsilci anapsid şimdiki zamana kadar canlı değil sonucuna vardık ve bunların temsilcilerinin son hatta 200 milyon yıl önce soyu tükenmiş vardır!

Kök anapsid ayrılmış şube itibaren synapsid adını vermişti. Modern memelilerin ataları, bir kişinin ait olduğu - antik sürüngenlerin Bu alt sınıf, paleontologlar atalarımızı bakın. Ne yazık ki, synapsid tükenmiş zamanda ve onun soyundan doruk kadar yaşamadı.

alt sınıf anapsid - Bu eski gövde tabanından ayrılan eski sürüngenler diğer bir alt kümesi vardır. archosaurlarda ve lepidosauria - Bu dal diğer iki ayrılmıştır. hala hayatta tuatara, kertenkele ve yılanlar - Birinci grup Timsahlar, dinozorlar uçan ve arazi ve ikinciye içerir. lepidosauria zaten tükenmiş sucul olan By uzun boyunlu dinozorlar, plesiosaurs çağrıldı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.