SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Karışık bilinç: belirtiler, nedenler ve tedavi

Karışıklık altında, normal hızda düşünme yeteneğinin kaybolduğu bir bilinç hali anlaşılır; düşüncelerin açıklığı ve tutarlılığı ihlal edilir. Bu isim altında, beyindeki karmaşık çalışmalardaki bir grup lezyon genelleştirilir. Şaşkın bilinç kavramını daha ayrıntılı olarak düşünelim.

Hastalığın belirtileri

Kafa karışıklığını tespit etmeye yarayan ilk işaretler, dikkat ve yönlendirmeyle ilgili sorunlardır. Daha sonra bellek bozuklukları ve mantıksal düşünme ortaya çıkmaya başlayabilir. İhlal aynı anda tüm yüksek zihinsel işlevler için geçerli değildir, yalnızca biri konuşma tanıma gibi zarar görebilir. Bellek veya mekansal yönelim ile ilgili sorunlar kaydedilebilir. Bu gibi vakalarda, hastalıkların sırasıyla afazi, demans ve agnozi denilmektedir.

Sendromun hızlı ve yavaş belirtisi

Karışık bilince ait sendromun görünümü, neden olan nedenlere bağlı olarak hızlı veya yavaş olabilir. Genellikle geçicidir, ancak kalıcıdır, genellikle bunama ve deliryum ile ilişkilendirilir.

Karışık bilince sahip bireyler genellikle çok sessiz, çok az hareket ediyor ve bunaltıcı görünüyorlar. Hastalığa yanılsamalar ve varsanılar eşlik eder. İlki, uyarıların yanlış bir şekilde yorumlanmasından ortaya çıkarsa, ikincisi onlardan tamamen yoksun görünür.

Zırhlılığın derecesine veya başka bir nedenle şiddetine bağlı olarak, her birinin karışık bilincinin kendisini ayrı ayrı tezahür ettiğini anlamalıyız. Konuşmada yavaşlama ve düşünce tutarsızlığı açıkça görülebilir ve bunlar, "karışık bilinç" belirtilerinin eşlik eden ilk teşhisi. Bu nedenle, sorunun görülmesi için profesyonel olmayın.

Yönelim bozukluğu, çeşitleri

Yönelim bozukluğu, bir kimsenin şu an bulunduğu tarihi ve yeri, otopsikolojik olarak isimlendirmesi mümkün olmayan allopsikolojik olabilir; kimlik tespiti de zordur. Birkaç soru soran yönelim bozukluğunun varlığının bulunması da kolaydır. Cevabı, cevaplardan temiz - bilinçli temizlemek; Kafa karışık - Artık mesleki yardım almak için zamanı geldi. Bir psikiyatr veya narkolojist uzmanına danışmalısınız.

Yardımda bulunurken, "şaşkın" sözcüğünün anlamına yeterince dikkat edilmesi gerekir. Böyle bir durumda bulunan bir kişinin, hastaneye kaldırma konusunda onay verme kararları da dahil olmak üzere kararların uygulanması konusunda zorluk çektiği için, bu tür durumlarda genellikle devlet işaretleri temelinde yapılması gereklidir.

Kök nedenine bağımlılık

Temel nedenler genellikle karakteristik özelliklerin tezahürüne neden olur. VSD ile, vejetaryen ve orta şiddette ağrı duyumlarını netleştirin, bir kalp krizi ile ağrı sendromu güçlü bir şekilde telaffuz edilir ve bazen şok haline neden olabilir. Metabolik nedenlere genellikle çeşitli karakteristik belirtiler eşlik eder, örneğin kokular.

Yaşlılarda

Yaşlılarda karmaşık bilinç kroniktir, bu nedenle kısmen buna bir uyarlama geliştirebilirler. Böyle bir devlet uzun sürdüğü takdirde, muhtemelen olumsuz bir sonuç doğuracaktır. Bu gibi durumlarda konuşma genellikle yavaş, tutarsızlıklar olabilir, bazen de sanrılar görülebilir, yanıltıcı görüntüler ortaya çıkıp halüsinojenik olanlara dönüşebilir. Bu tür insanların ruh hali de sık sık değişir ve tahmin etmek zordur, bu yüzden onlara dikkatli davranmalısınız. Uykudaki değişiklikler de vardır ve tamamen uykusuzluktan aşırı uykulu duruma kadar tamamen karşı olabilirler.

tanılama

Tanıyı yapmak için hem klasik bir anket hem de özel nörolojik ve psikiyatrik, örneğin Glasgow koma ölçek kullanınız. Organik hastalıklarla kan testi, idrar, EKG ve MR yaptırmak gerekiyor. Bu, kök sebebin belirlenmesine ve uygun tedaviye başlanmasına yardımcı olacaktır.

Karışık bilinç: Görünme nedenleri

Bu ihlal, tamamen farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Bu nedenle, belirli bir patolojinin bir işareti olamaz, ancak tehlikesini fark etmek ve nedeni bulmaya çalışmak gerekir. Bir şey açık: Bu hastalık hastanın nörolojik bir sorunu olduğunu söylüyor.

Karışıklığın olası nedenlerini göz önünde bulundurun:

1. Travmatik . Hastalık, kranyoserebral yaralanmaların, özellikle nüfuz ediyorsa ortaya çıkabilir. Bazen beyin kontüzyonu, beyin dokusunun yüksek hassasiyetinden dolayı bu tür problemlere neden olabilir. Genellikle sebep, çok sayıda tehlikeli tezahürle karakterize bir anevrizma.

2. Zehirlidir . Hastalığın nedeni cıva, alkollü içecekler veya uyuşturucu maddelerle zehirlenebilir . Savaş zamanında, çeşitli nevrotropik gazlar ve organofosfor maddeleri bu şekilde çalışan silahlar olarak kullanıldı. Nörotoksinler karambola, füg balıkları gibi gıdalarda bulunabilir. Zehirlenmenin mantarlarla benzer sonuçlarının görülmesi sık görülür.

3. Hastalıkların sonuçları. Ağır zehirlenme ve hipertermi (influenza, angina, akut solunum yolu enfeksiyonları ve diğerleri) eşlik eden hastalıklar bazen karışıklığa neden olur. Bu özellikle çocuklar ve ergenler için geçerlidir. Yaralanmalar, kırıklar ve büyük kan kaybı meydana geldiğinde bu tür hastalıkların ortaya çıkma riski oluşur. Tüberküloz ve sifiliz başka bir olası neden. Sebep ensefalit, akut formdaki diabetes mellitus, çeşitli tiplerde şiddetli hepatitler, AIDS'in son aşaması olabilir.

4. Neoplastik bulgular ve beyindeki dokularda mutlaka ortaya çıkma . Bunun nedeni, tümörlerin her zaman güçlü zehirlenmelerinin eşlik etmesi gerçeğidir, bu nedenle geç dönemlerde onkolojide karışık bilinç kaçınılmaz olur. Tehlike sadece klasik tümörler değil aynı zamanda lösemi. Hastaların% 15-30'unda görülür ve yaşamın son haftalarına kadar% 85'e ulaşır. Hastanın ve yakınlarının durumuna ek gerilim getirir ve ağrı üzerine düzeltme de dahil olmak üzere kanser terapisinin semptom ve yöntemlerini etkiler.

5. Kan dolaşımı patolojisi. Ciddi ihlaller, örneğin, geçici olarak kabul edilen, sonuçsuz ilerleyen ve yalnızca sorunların bir işareti olarak görülen inme ve iskemi, genellikle karışıklığa neden olur. Hastalığın ciddiyeti ve semptomların belirtileri, tetik mekanizması olarak görev yapan patolojinin şiddetine bağlı olarak farklılık gösterecektir. Miyokard infarktüsü ile birlikte, kan dolaşımı problemleri ve ağrı duyarlılığının şiddeti ile karışıklık ortaya çıkar.

6. Gemilerin ve otonom sinir sisteminin alanlarındaki kısmi bozulmalara bağlı sebozovasküler distonide ayrıca hafif formda bir karışıklık eşlik eder.

7. Dejeneratif hastalıkların sonucu. Belirtileri, yaşlılık bunaması, farklı kökenli marasmus, Alzheimer hastalığı zirvesinde ciddi derecede ortaya çıkabilir. Bu durumda, beyin aktivitesi problemleri ve oryantasyon problemleri neden olur.

Bu tür süreçlerin başlangıç noktaları, çeşitli şiddet derecelerine sahip çeşitli durumlara dönüşebilir. Duygusal zayıf insanlar için güçlü bir duygusal şok yeterlidir. Bu tür sonuçlar, hatta vitamin eksikliği, hipotermi, uyku ve oksijen eksikliğine yol açabilir.

Kafa karışıklığı tedavisi

Karmaşayı tedavi etmek için öncelikle onun oluşum nedenini belirlemek ve ortadan kaldırmak gerekir. Sıklıkla herhangi bir ilacın nedeni olduğundan, tüm metabolik bozuklukları düzeltmeden önce tüm ilaçları almayı bırakmak gerekir. Karışıklığın etyolojisi, spesifik semptomlardan dolayı genellikle kolaylıkla tespit edilir, ancak bazen vücudunuzun tam bir incelemesini yaparak buna yardımcı olabilirsiniz .

Alkol Neden Olarak

Bazen nedenini belirleyebilir ve tetikleyici faktörleri kendiniz ayarlayabilirsiniz. Bu, alkol zehirlenmesi, kan şekeri azaltma için de geçerlidir. Şeker seviyesi düştüğünde tatlı çay ya da şeker yardımcı olacaktır. Çok miktarda sıvı kaybederseniz, eczanede bulunan araçları kullanarak rehidrasyon tedavisine başvurmalısınız. Alkolden zehirlenmeden emici ve çok miktarda sıvı yardımcı olacaktır.

hasar

Eğer sebep travma olsaydı, onu zamanında tanımlamak ve düzeltmek önemlidir. Bazen bu amaçla nöroşirürji yardımına başvurmak gereklidir. İskemik inmeden sonra trombolitikler kullanılır, hemorajik olarak hematomdan cerrahi olarak çıkarılır. Zehirli maddelerin, özellikle ağır metallerin ve radyasyona maruz kalmanın etkileri de uygun hedefli muamele gerektirir. Zehirlenme ve ateş eşlik eden hastalıklar antiviral ve antipiretik ajanlar ile tedavi edilir. IRR ile, günlük ve diyet rejimi ayarlanır, yatıştırıcı ilaçlar ve çaylar da uygulanır: papatya, nane, melisa.

Hastalığın ortadan kaldırılmasına yardımcı olan belirli ilaçlar var, ancak en etkili olanı şifalı koruyucu bir rejimin sürdürülmesi. Hasta heyecanlı bir durumda ise, kenarda çitler veya özel bir sandalye bulunan yataklar kullanılır. Bazen doktorlar hastayı onarmaya başvurmak zorunda kalırlar, ancak bu, sınırlanmış bir alanda sınırsız hareket imkânı tanıyarak kaçınılmalıdır.

Zamanla yönelim bozukluğu

Hastalık zamanla yönelim bozukluğuyla ilişkiliyse, odanın içinde gezinmenize yardımcı olan şeyler bulunduğundan emin olmanız önemlidir: büyük takvim ve saatler. Bu, endişe seviyesini azaltacak ve hastaların kendilerini daha güvende hissetmelerine yardımcı olacaktır. Uykusuzluk, hastaya bir radyo alıcısı sağlamalı ya da ona zaman ve zaman ayırmaya yardımcı olacak bir kitap ve bir lamba bırakmalıdır. Genel olarak hastayla iletişim kurmak, iyileşme inancını desteklemek önemlidir. Karışık bilinci kanserle kolaylaştırır.

Bu tür ilaçların yeterli etkisi yoksa, genellikle nöroleptiklerin uygulanmasından oluşan ilaçlara başvurun. Aynı zamanda, herhangi bir ilacın başkalarına üstünlüğü hakkında kesin bir bilgi yoktur, asıl parametre yatıştırıcı etkinin varlığıdır. Ancak, bunlar her zaman kullanılamaz. İlaç, ilk önce asgari dozda reçete edilir ve daha sonra ortaya çıkan reaksiyon gözlemlenirken kademeli olarak artar. Davranış bozukluklarının artması - ters davranışta herhangi bir belirti bulunmaması önemlidir.

Karmaşıklık, uyku ve uyanıklık döngüsünün oluşmasına ve iyileşmesine neden olur. Bazen gece uykusunu iyileştirmek için hastanın gün boyunca uykuya dalmasına izin verilmiyor. Uyku ilaçlarının nadiren gerekli eylemleri vardır ve daha sıklıkla, tüm döngü, yalnızca şaşkın bilinç geçtikten sonra norm haline gelir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.