FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Kara - bu nedir? kelime "yeryüzü" için, eş anlamlısı Anlamı

Plot - Bu güneşten üçüncü gezegendir. Büyüklüğüne sistemde beşinci sırada yer alıyor. Toprak canlılar yaşadığı bir gök cismi, sadece bilinen kişidir.

tarihsel bilgiler

Literatür "Mavi Gezegen" olarak Dünya'nın sözcüğe eşanlamlısını kullanılır. Çalışmalar görüntülenen, gök cismi güneş nebuladan yaklaşık 4540000000 yıl önce meydana geldiğini gösteriyor. Bu Ay'ın tek doğal uydusudur. Tahminen bu gezegen oluşumu kısa bir süre sonra geldi. Yeryüzündeki yaşam, bilim adamlarına göre, yaklaşık 3,9 milyar yıl önce ortaya çıktı. O zamandan beri, gezegenin biyosfer atmosferi ve diğer abiyotik faktörlere üzerinde etkisi başladı. Bu aerobik organizmalar sayısında bir artışa yol açmıştır, oluşumu yoğun ozon tabakasının. Manyetik alan ile son birlikte güneşten yaşamı tehdit radyasyonun etkisini zayıflatır.

gezegen elemanları

Yer kabuğunun segmentleri bir dizi bölünür - tektonik plakaların. Bunlar sürekli hareket halindeler. yılda kendi hareketinin hızı birkaç santimetre. kompozisyon, yapı ve gezegeni okuyan jeoloji gelişim kalıpları. Dünya'nın fotoğrafta yaklaşık% 71 okyanuslar olduğu görülebilir. gezegenin geri kalanı adalar ve kıtalar bulunur. Anakara nehirler, göller, buz ve yeraltı içerir. Birlikte okyanuslar ile, onlar hidrosfer oluştururlar. bilinen herhangi bir başka bir gezegen üzerinde, su, sıvı formda yaşam formları için uygun bulunmaktadır. Dünya'nın kutuplardaki Deniz Arktik ve Antarktik buz yapraktır.

İç yapı

Yer altı bölge, yeterince yüksek aktivitesi farklıdır. Bunlar, viskoz ve kalın tabakalar oluşur - manto. Bu, dış (sıvı) çekirdeği kapsamaktadır. ikinci gezegen manyetik alan kaynağı olarak hizmet eder. Dünya içinde, aynı zamanda sağlam çekirdeğidir. Muhtemelen, bu nikel ve demirden oluşmaktadır. makalede sunulan Dünya'nın fotoğrafın, olarak, açıkça gezegenin iç yapısını görebilirsiniz.

uzay Etkinliği

gezegen ve onun yörünge hareketi fiziksel özellikleri geçmiş 3,5 milyar yıl içinde yaşamın korunmasına katkıda bulunur. Çeşitli çalışmalar gezegende canlılar için koşullar hakkında 0,5-2300000000 yıldır kaydedilecektir göstermektedir. yerçekimi kuvvetlerinin sayesinde, Dünya Ay ve Güneş dahil diğer uzay nesneleri ile etkileşime girer. Geçen gezegenin etrafında yaklaşık 365,26 güneş günü bir tam devir yaptığında. Bu dönem bir yıldız yıl denir. yeryüzünün ekseni 23.44 derecelik bir açı ile eğimlidir. Normal yörünge düzleme göre. Bu tropikal yıl boşluk mevsimsel değişikliklere neden olur (365,24 gün.). Süre karasal gün yaklaşık 24 saat.

ay

etrafında liderin çağrısı Dünya'nın doğal uydusu yaklaşık 4530000000 yıl önce başladı. Ayın yerçekimi etkisi okyanusta gelgit oluşumunu neden olur. Uydu Yer ekseninin eğim yavaş yavaş dönmesini yavaşlıyor stabilize. Bazı araştırmacılara göre, asteroitler sonbahar çevre ve gezegen yüzeyinin önemli değişikliklere yol açtı. Özellikle, farklı organizma türlerinin kitlesel yok oluş kışkırttılar.

jeopolitik

Toprak - insanlar dahil canlının oluşturduğu çok sayıda ev sahipliği yapmaktadır. Gezegenin Alan bağımsız devlet arasındaki bölünür. Bunlar diplomatik ilişkiler, ticaret ve diğer bağları ekonmicheskie kurarlar. İnsan kültürde, dünya hakkında birçok fikir vardır. Bunlar arasında, örneğin, düz Dünya, jeosantrik dünya sisteminin teorisi. Geniş Gaia hipotezi edinilen zamanında gelişti. Onun gezegen göre tek superorganism olduğunu.

Parsel: anlam

terimi çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. uzay alanında ek olarak, "toprak" kavramı olarak yorumlanır:

  1. Kara. Bu, herhangi bir su yüzeyine karşıdır.
  2. Toprak. (Çoğul) Toprak tarımsal ve diğer üretken faaliyetleri için kullanılır.
  3. herhangi bir konu (vatandaş, kurum, devlet) ait site.
  4. Gevşek ve killi kayalar veya eski adı çözünür, refrakter oksitler değildir.

okült ve ayrıca Simya süreli arazi kullanımında. Bu gibi durumlarda bir deyişle anlamı benzeri ateş, su ve benzeri ile birlikte, küresel elemanlar kaynaklanmaktadır. Buna ek olarak, terim yönetim bölümü kullanılır. bir cetvel tabi olmuş bir alana - Rus arazinin alemde. Polonya'da, bu tarihi idari birimi haliyle. Avusturya ve Almanya'da kelime yeryüzü federal yapıyı belirtir.

zemin

Bu terim aynı zamanda kelime toprak ile eş anlamlı olarak kullanılır. gezegenimizin Litosferik olarak zemin yüzey tabakası. toprak verimliliğini sahiptir. Bu dört aşamalı bir çok fonksiyonlu heterojen açık yapı sistemi formunda sunulmuştur. Toprak organizmaların etkinliği ve kayaların ayrışma sonucudur. Fertile toprak - Bu bitkiler, hayvanlar ve mikroorganizmalar için en uygun alt-tabaka ya da yaşam alanı. Ilginç bir gerçeği, onun zemin biyokütle tarafından (gezegenin arazi) rağmen, okyanus göre neredeyse 700 kat daha fazla olduğunu olduğunu gezegenin az 1/3 için ilk hesaplarının payı. devlet için bir verimli topraklar nedir? insan tüketimi ürünlerin% 90'ını yapılmış üzerinde Artık eskisi gibi, ülkenin ana zenginlik olarak kabul edilir. Antik çağda, arsa bir yapı malzemesi olarak da kullanılmıştır. humus Bozulması yetmezliği ve ölüm kırpmak yol açar.

Yasal anlamda yeryüzü nedir?

Bu terim hukuk kullanılır. Ne yazık ki, mevzuatta netlik sağlanamamıştır kategorisinde "kara" nin. Bu konuda yasal düzenlemelerin konusunu tanımlanması çok daha zordur. Yukarıdaki verilerden açıkça görüleceği gibi terimi, farklı bir işleme tabi tutulur. Bunun dışında kara, o doğanın unsurları ve kültürel ve maddi nesnelerin kompleksinin etkileşimin alanında insan ilişkileri ifade etmek gerekli olmasından. Bütün bu unsurlar insanların yaşam oluştururlar. içindeki ilişkiler çevre kanunla düzenlenir. teriminin söz konusu yeraltında üstünde bulunan toprağın yüzey tabakası, fark. Bu alan, belirli bir devlet içinde yer alabilir. Rusya arazinin geniş alanlara sahiptir. Art göre. Devletin sınırları içinde Anayasa'nın 67, üstlerindeki Rusya Federasyonu konuların bölge, kara suları, iç suları ve hava sahası vardır.

Yasal ilişkilerin nesnesi

Arazi hukuk Arazi - sınırları ve alanı tarafından tanımlanan belirli bir alan. Bu alanda bazı bölgelerinde bulunan, kendi yasal statüye sahiptir. Onun özellikleri envanter ve devlet kayıt belgeleri yansıtılır. Arazi Yasalar bağımsız yasal sektör olarak kabul edilir. ilişkilerin bu kürenin İzolasyonu gerekli pratikte kategorilerin yorumlanması ve uygulanmasındaki birliği kurmak için farklı terimler netleştirmek için yaptı. Bize bazılarını ele alalım.

ortak kategoriler

Toprak - bir vatandaş, organizasyon, RF konular, belediyeler veya devlete ait olabilir bir özelliktir. Topraklarında sivil ciro bağımsız nesne haline getirmek için herhangi bir arsa sınırlandırmasını sağladı. İçerisinde orantılı tarafından belirlenebilir - koşullu haklarının. Onlar özel sınırları var, ama belirli bir amacı var. Arsa payı değeri terimleri şirket sermayesinin katkıda pay denir. Rusya'da, mülkiyet mevcut formlar yanı sıra kullanımı eğilim ve oynama gelen tipleri temelinde toplumda var ilişkileri kümesi vardır.

yorumlama sorunu

Devletin gelişmesinin çeşitli tarihsel dönemlere sırasında arazi ilişkilerinin yasal düzenlemenin kapsamı önemli bazı değişiklikler olduğu unutulmamalıdır. Bununla birlikte, reformlar ve farklı düzenlemelerin benimsenmesi kullanılan terimlerin yorumlanması ihtiyacını ortadan kaldırmaz. Üstelik, bazı araştırmacılara göre, bu ihtiyaç özellikle acil hale gelmiştir. Bu zorunlu unsur olarak çağdaş mevzuat (özellikle federal) tanıtım bölümünü içerdiği gerçeğiyle öncelikle kaynaklanmaktadır. Bu bir terminoloji sistemi sağlar ve onlar için bir açıklama sağlar. Araştırma ve geliştirme tanımı doğrudan bir bağlantı vardır kaynak sisteminde "kara", kavramının yerini belirtmek için izin verecektir. Uzmanlara göre, yasal kriterlerin oluşumu sorunu hangi sen yeterince araştırılmamıştır bugün belli kategoriler belirtebilirsiniz. Bu sorun, büyük bir boşluğu olması teorik yönü, yasaların uygulanması için daha fazla engel yaratmaya devam ediyor. mevzuat değerlendirilmesi bu tür kriterlere anahtar ülkede mevcut kaynakların rasyonel kullanımını sağlamak için devlet tarafından özel önlemler geliştirmek ve uygulamak için ihtiyaç kaynaklanır doğal nesneler, bu tür özellikleri olduğunu ortaya koymaktadır.

GOST 26640-85

dönem "kara" bu mevcut durum standart tanımda. Belki de bu kategorilerden yorumunu içeren tek normatif belgedir. terim ve tanımları içinde yer doğal çevrenin önemli bir parçası olduğunu göz önüne alındığında. Bu alan, iklim, topografya, bitki örtüsü, verimli topraklar, sular, mineral kaynakları ile karakterize edilir. GOST arazi göre - ormancılık ve tarımda üretimin ana araçlarını. Bu kuruluşlar ve iktisadi faaliyetlerinin tüm sektörlerin işletmelerin yerleştirmek için bir mekansal bir temeli vardır. Bu tanımlama, uzmanlara göre, tabii ki, büyük pratik bir değer taşır. Düzgün aralarındaki anlaşmazlıkları çözmek için kadastro belgeleri hazırlayıp yürütmek için fırsat verir. Aynı zamanda uzmanlar böyle bir yorum yasal kategori olarak dünyadaki bütün özelliklerini yansıtmamaktadır unutmayın. GOST verilen açıklama kuşkusuz yasal düzenleme ilişkilerin kapsamı için önem özellikler içerir. Ancak, bu ulusal standardın dar alanda hedeflenen amaç göz önüne alındığında, önemli arazi mülkiyet açıklama son derece yetersizdir. standardizasyon bir normatif belgede gibi davranan ek olarak, Standart, yasa gücünde yoktur. Onun hükümleri yalnızca ilişkileri ve sorunların sınırlı aralıkta bağlayıcıdır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.