FormasyonBilim

Ortak - nötron, proton, elektronun kütlesi?

ve ne kadar ağırlığında - sadece bilinmeyen bir nesne ile bir araya olmuyorsa gibi, bu yüzden soru ticaret-dünyevi mutlaka vardır. Ama bu bilinmiyorsa - sonra ne bir temel parçacık,? Ve hiçbir şey, soru kalır: parçacığın kitle ne. Birisi temel parçacıkların kütlelerini ölçmek daha doğrusu çalışma merakını karşılamak için insanoğlunun giderleşen sayım yapan ise, biz örneğin, nefes kesen ondalık noktasından sonra sıfırların sayısı, maliyet insanlık ile kilogram olarak nötron kütlesi daha pahalı, o bilemez ondalık noktasından önce sıfırların aynı sayıda en pahalı yapımı daha.

Hepsi çok gelişigüzel başladı: 1897 yılında J. Dzh.Tomsonom başkanlığındaki laboratuarda katot ışınlarının çalışması yapılmıştır .. yük oranına elektron kütle oranı - sonucu evrenin evrensel sabit ile tespit edilmiştir. yükünü belirlemek için - bir elektron kütlesinin belirlenmesi önce neredeyse burada. 12 yıl sonra, Robert Millikan bunu başardı. O yağ damlacıklarının elektrik alanındaki düşen denedi ve o alanın değerinin ağırlığını dengelemek için değil, aynı zamanda gerekli ölçümleri ve son derece ince yapmamaya sadece başardı. Bunların sonucu - elektron kütlesinin sayısal değeri:

Beni 9,10938215 (15) * 10-31kg =.

Bu süre, ve yapının çalışmalarla Atom çekirdeğinin ait öncü olmuştur Ernest Rutherford. Bu yüklü parçacıkların saçılması takip O olan, dış elektron kabuğu ve pozitif çekirdeği ile atomun bir model önermiştir oldu. parçacık, planet atomik modeli atom bombardımanı basit rol çekirdeği önerilmiştir alfa ışınları bir azot akışı elde edilir. Bu laboratuarda elde edilen birinci çekirdek tepki - azot ve oksijen çekirdekleri gelecek elde onun sonucu , hidrojen atomu, bu proton. Bununla birlikte, alfa ışınları iki ek nötron içeren iki proton ek olarak kompleks parçacıkları oluşur. kütle hemen hemen eşit nötron proton kütlesi bu oldu oldukça ve, "parça" koparmayı çekirdek ve karşı yok etmek için elde edilir ve katı alfa-taneciğin toplam ağırlığının.

neden sapmasını telafi bir elektrik alanı ile saptırılır pozitif protonlar Akış yerçekimi ile. Bu deneylerde bir protonun kütlesi zor değildir belirlemek için. Ama en ilginç bir proton ve elektronun kütlesi olan ilişkisinin ne tür sorusu oldu. Riddle hemen çözüldü: Proton kütlesi 1836 katı biraz daha fazla elektron kütlesini aşmaktadır.

Bu durumda, ilk olarak, atom modeli proton ve elektronlar aynı sayıda elektron proton kümesi olarak Rutherford tarafından kabul. Ancak, çok yakında birincil nükleer model tamamen temel parçacıkların etkileşimleri tüm gözlenen etkileri açıklanmaz ortaya çıktı. Sadece 1932 yılında, Dzheyms Chedvik çekirdeğe ek partiküllerin hipotezini teyit etmiştir. Onlar nötron, proton nötr beri çağrıldı bir çekimi yoktu. Bu gerçeğin onların daha keskin neden - onlar iyonizasyon çarpışan atomlar üzerindeki enerji harcamak gerekmez. Proton kütlesinden daha kütlesi sadece biraz daha yüksek nötron - daha 2.6 elektron kütlelerinin toplam.

Bu elemanla oluşturulan maddeler ve bileşiklerin kimyasal özellikleri, atomun çekirdeğindeki proton sayısı ile belirlenir. Zamanla, güçlü içinde protonun doğruladı katılım ve diğer temel etkileşimleri: elektromanyetik yerçekimsel ve zayıf. Bu nedenle, güçlü proton ve nötron etkileşiminden ile nötron çevrimdışı yükü, farklı kuantum bir temel parçacık nükleonun olarak kabul edilir olmasına rağmen. Bu parçacıkların davranış benzerlik kısmı nötron kütlesi protonun ağırlığı çok az farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Proton stabilitesi nükleer reaksiyonlar için bombardıman parçacıklar olarak, yüksek hızlara önceden hızlandırılması kullanımına izin verir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.