Ruhsal gelişimDin

Voronez'deki St. Nicholas Kilisesi ve tarihi

Atheistik sağlıksız yıllarda ülkemizin Ortodoks kutsal alanlarının çoğundan çok talihsizlikten kaçan ve 20. yüzyılın en zor dönemlerinde faaliyetlerine devam eden Ortodoks kiliseleri arasında yazımızda tartışılacak olan bir şey var. Bu, Wonderworker St Nicholas'a onurlandırılmış bir Voronez tapınağıdır.

Taş kilisenin ahşap öncüsü

Taş Nikolsky kilisesi Voronez'de kurulmadan önce bile, ve bu olay yaşanmış belgeler tarafından değerlendirildiğinde, 1720'de, yerine ahşap bir kilise kalmıştı. Aziz Demetrius Uglitsky Å-Korkunç İvan'ın masum öldürülen oğlu onuruna kutsandılar. Ana tapınakları, XVII. Yüzyılın ortalarından daha geç olmamış olan, St. Nicholas simgesinin yanı sıra eski sunak haçıydı.

1703'te tuttukları kilise yanıp tutuştu ve bu eski eserlerden yalnızca ikisi ateşten kurtarıldı. O dönemlerde çıkan ateşler, çoğunlukla en ulaşılabilir malzeme ormanlarından inşa edilen Rus kentlerine sıkça ziyaretçiydi. Aynı zamanda şehrin dindar sakinleri, yanmış kilise alanında bir taş kilise inşa etme arzusu ile doldu ve önümüzdeki 9 yıl gönüllü bağış topladı.

Taş tapınağın yaratılması

Yapımı 1712'de başladı (korunan arşiv belgeleriyle kanıtlandı) ve 8 yıl içinde tamamlandı. Mimarisinde, Savaşçı John'un tanınmış Moskova kilisesine yakındı. Yeni kilisede, bir zamanlar ateşten kurtarılan sunak haçı ve Wonderwork Nicholas'ın onuruna binanın kutsanmasının sebebi haline gelen St. Nicholas simgesi yerleştirildi. Bu değerler XX yüzyılın asi olaylarına kadar orada tutulduktan sonra kayboldu ve görünüşte geri alınamaz bir şekilde.

1748'de Voronez'deki Nikolsky kilisesi, yıldırım çarpması sonucu patlayan bir yangın sonucu büyük zarar gördü. Yemekhanenin çatısı ve kubbe çoğu yangınla yok edildi. İç mekan da hasar gördü. Binayı restore etmek için önemli fonlar gerekli, ancak bu sefer gönüllü donörlerin cömertliği sayesinde toplandı.

18. ve 19. yüzyılda tapınağın refahı

Bir yıl sonra, iş tamamlandı ve önceki yapım, Selanik'in Aziz Demetrius sınırıyla tamamlandı; Piskopos Theophylactus (Gubanov) kutsandı. Sonraki yıllarda, tapınak defalarca yenilenip dekore edilmiştir.

1768 yılında etrafında bir taş çit kuruldu ve birazdan iç mekan ikonostazında ve resimde değişiklikler yapıldı. XIX. Yüzyılda Voronez'deki Nikolsky Kilisesi, Rusya'nın en ünlü dini merkezlerinden biriydi.

Bu büyük oranda, 1831'deki korkunç veba salgınından kurtulduğu düşünülen Tanrı Anasının mucizevi Tolga ikonu ile ortaya çıkarılan mucizelerden kaynaklanıyordu. Aynı ihtişamın dış tarafında, tapınak büyük oranda yerel tüccarların nimetlerine bağlıydı; bunlardan arasında Meshcheryakovs ve Lyapins adlı iki ailen göze çarpıyordu.

Ateist İmparatorluğun YıII

Bolşevikler tarafından kapatılan veya yok edilen Rusya'daki pek çok Ortodoks tapınağının aksine, böylesine acı bir kader Neyse ki Nicholas Kilisesini geçti. Voronez'de zaman zaman tek oyuncusu olarak kaldı ve o yılların geçmişi çok acı sayfaları bilir.

Yirminci yüzyılda, yetkililer, tapınağı, yeni rejime destek verdiğini ilan eden ve hizmetlerin akışını değiştirmeye çalışan Rus Ortodoks Kilisesi'ndeki bölücü hareketin temsilcileri olarak adlandırılan Renovacılar'ın emrine gönderdi. Savaş başlamadan bir yıl önce, yetkililer genel olarak onu kapattı ancak 1942'de yeniden açtıkları Ortodoksluğa olan tutumlarını kısmen yeniden incelemek zorunda kaldılar.

Aynı zamanda, piskoposluk makamlarının Voronez'deki St. Nicholas Kilisesi'ne verilecek karara bir katedral statüsü verilmiştir. Sonraki dönemde yalnızca kısa bir süre kapatıldı, 1943'te kentin kendisine ismini veren Voronez Nehri'nin karşı kıyısında, faşistlerle şiddetli çatışmalar devam ediyordu ve tapınak düşman topçularının bombardıman bölgelerindeydi.

Antik tapınağın yeni yaşamı

Savaş sonrası yıllarda ve komünist dönemin tüm döneminde, kilise aktif kaldı ve periyodik olarak yenilenmeye devam etti. Ancak büyük ölçekli restorasyon çalışmaları yalnızca ülkede gelecekteki perestroyakronların eğilimlerinin tam olarak gerçekleştiği 1988'de gerçekleştirildi. Rusya'nın Vaftiz Milenyumunun kutlanması için aldığı yeni dekorasyon.

İç mekan resmin önemli bir kısmı tekrar idam edildi, ancak aynı zamanda geçmiş yüzyılın ustaları tarafından boyanmış freskler restore edildi ve korunuyordu. Kilisenin cephesinin parlak bir dekorasyonu 1966 ve 2005 yıllarında yapılmış iki mozaik ikondu. Sanatçı KD Yasin ve meslektaşı AS Cheryumov.

Bugün, Aziz Nicholas Kilisesi (Voronez - Taranchenko Caddesi, 19 yaşında), sadece şehrin sakinleri tarafından değil, aynı zamanda Rusya'nın birçok yerinde gelen müminler için bir hac sitesi de ziyaret ediyor. Sakin simgeleri ve Ortodoksluk gibi sütun kalıntılarını Wonderworkor St. Nicholas, Recluse Stophanes, Suzdal Aziz Euphrosyne ve tuttuğu insanların esenliği konusunda en Yüksek Rahibe'ye müdahale eden Tanrı'nın diğer azizleri olarak ibadet etmek için uğraşıyorlar.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.