Liderlik

Işletmedeki envanter yönetimi sistemi

Envanter yönetimi, mevcut kurumsal dönen varlıklar yönetim politikasının önemli bir parçasıdır. Ana hedefi - rezervleri servise gidiyor toplam maliyetini en aza indirirken üretim süreçleri ve ürün satışları devamlılığını sağlamak için. Ve bu otomasyon etkiledi. Bu işletmedeki stok yönetimi sistemine yardımcı olur.

genel bilgiler

stokları sadece malzeme ve üretim süreci için gerekli olan hammadde, aynı zamanda uygulanabilir hazır değil ürün ve mallar dahil İçin. Onların sesini kontrol etmek önemlidir. tüketici talebi ve arz kesintileri mevsimsel dalgalanma iptal edilmedi, çünkü Sigorta stokları her zaman olmalıdır. Ve tüm bu aktivitenin mali sonucu üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir. onlar şirketin istikrar ve likidite sağlamak - Elbette, rezervlerin isnat edilebilir, ama diğer taraftan unutulmamalıdır. Ancak bir açığı olacaksa, bu üretimi durduracak ve satış hacimleri düşecek, ancak şişirilmiş fiyata madde ve malzemeler toplu satın almak zorunda kalacak bir durum olabilir. Sonuç olarak - şirket olası bir kar almaz. Ayrıca, rezervleri likit varlıklara olmasından dolayı, onların azaltma şirketin mevcut düzenleyici durumunun bir bozulmaya yol açacaktır. Ama burada o altın ortalamaya uyması gereklidir. Örneğin, aşırı rezervleri emlak vergisi ödemek zorunda kalacak, bu artışın depolama maliyetlerine yol açabilir. Ayrıca nedeniyle mali kaynaklar hammadde donmuş olacak gerçeğine daha az potansiyel gelir elde edebilirsiniz. Ayrıca, dikkat gitmek ve eskime ve fiziksel bozulma tabi olduğunu izin vermemeliyiz.

yaklaşımlar

envanter yönetimi konuşan, kontrol elemanının önce rezervlerinin oluşumu üzerine faaliyet üç planlarının bir seçim olduğunu belirtmek gerekir. Onlar karlılık ve risk farklı düzeylerde farklılık gösterir:

 1. Muhafazakar yaklaşım. İçinde vurgu hammadde ve yarı mamul ürünler için mevcut tüm ihtiyaçlarını karşılamak için değil sadece. Ayrıca tedarik bozulma, ürünlerin üretildiği koşulların kötüleşmesi durumunda büyük rezervleri oluşturulması için sağlar, alacaklarının tahsilinde gecikmeler, alıcıların talebini harekete geçirir. olası risklerin - Bu yaklaşımı, karlılık ve pozitif seviyesine üzerinde olumsuz etkisi kullanma.
 2. Ilımlı yaklaşım. Bu iş çalışırken oluşabilecek en yaygın hatalar için rezervlerinin oluşturulması öngörülüyor. Bu durumda hesaplamalar önceki yıllarda elde edilen verilere dayanmaktadır. Bu durumda, karlılık ve risk ortalama seviyesini sağladı.
 3. Agresif bir yaklaşım. Bu durumda, bu (bunlar tamamen yok olsa bile) stokları en az düzeyde sağlanır. Bir başarısızlık olmayacak operasyonel sürecin uygulanması sırasında, varsa, şirket verimliliğinin en iyi sonuçları alırsınız. sorunlar ortaya çıktığında Ama, şirket önemli bir mali kayıp taşır. Böylece, en yüksek karı elde edebilirsiniz, ancak önemli bir zarar riski vardır.

Yönetim Modeli: faktörleri

teorik eğitim - Bütün bu şeyden önce. Şimdi işletme için envanter yönetim sisteminin gelişimi dikkate alınacaktır var. Bunun için biz birçok faktörü dikkate almalıdır:

 1. koşullar altında (, siparişler, faydaları ve indirimler sıklığını arz hacmini) stoklarını satın aldı.
 2. bitmiş ürünler (talep, güvenilirlik ve bayi ağı geliştirme devlet, satış seviyesindeki değişiklikler) satış özellikleri.
 3. Üretim sürecinde (teknolojisinin özellikle oluşturulması, eğitim ve üretimin doğrudan destek süresi) Karakteristik nüansları.
 4. stok saklama (fonların dondurulması, hasar olasılığı, depolama maliyetleri) sırasında ortaya çıkan maliyetler.

fabrikasında envanter kontrol sistemi örneği çeşitli yöntemlerle inşa edilebilir. Her biri kendine özgü özellikleri vardır.

Wilson'ın modeli

kaynağı sistemindeki envanter yönetimi için kullanılmış maksimum şekilde optimize edilmiştir. Aşağıdaki sorulara cevap kullanılabilir: stokları olması gerekenler; ne kadar ve zaman birimi başına gerekli hammaddeleri; arz optimal boyutu. kabul bu ve diğer hükümlere ek olarak çözülmesi gereken. Wilson modele göre matematiksel araçları şirket hammadde ve ürünler büyük miktarlarda olarak sipariş edilebilir gerçeği ile ilgilenen olduğundan emin olmak için olabilir. Böyle bir durumda, üzerinde harcama minimize edilecektir seyahat giderleri, vb tescil ve. Bu doğrudan işletme karlılığını etkileyecek. aynı zamanda hammadde ve yarı mamul ürünlerin depolanması üzerinde yüksek işletme maliyetlerini önlemek olacaktır rezervlerinin asgari kabul edilebilir standart seviyesini seçmenize olanak verir. Bu durumda envanter kontrol sisteminin parametreleri nedir? Tam olarak bu modeli kullanmak için bilmeniz gereken:

 1. sadece malların bir türü için kullanılabileceğini. Ayrıca, bunun miktarı sürekli olarak ölçülmelidir.
 2. zaman içinde sabit olan, belirli bir ürün için, talep seviyesi.
 3. Üretim ayrı gruplar tarafından gerçekleştirilir.
 4. Siparişleri ek masraf gerektiren ayrı teslimat, gel.
 5. envanter giderleri sürekli meydana gelir.
 6. Kargo ve sipariş maliyetleri sabittir (veya ortalama sayısını görüntülemek istediğiniz). Ve bu durumda taşıma, işletme ve diğer masraflar anlamına gelir.
 7. Mal ve indirimler ek teslimat olgular yüksek hacimli siparişleri için dikkate alınmamaktadır.

Yani pratikte kullanılır?

kullanılan başlıca envanter yönetimi sistemleri nelerdir? Onların özellikleri nelerdir? Bir örneğe bakalım. Ve Test nesne olarak ABC mağazalarında üzerinde kontrol gerçekleştirecektir. Bu büyüklük ve kar gerçekleşmesi durumunda belirli gruplara stoklarının her türlü ayıran hacim-maliyet analizlerinin dayanmaktadır. Birçok durumda, malların% 10-20 tüm satış düşme olduğu% 70-80 bulabilirsiniz. Bu eylem Pareto Prensibi olduğunu. Bu gibi durumlarda, envanter yönetimi sistemi daha az önemli alanlarda ekstra para harcamak, onları değil yönetmek etkili bir şekilde en önemli ürün ve mallar üzerinde durulacak ve sunuyor. büyük önem sistemi içinde maliyet, hacim ve tüketim sıklığı, bazı hammaddelerin ve benzerleri sıkıntısı etkilerdir. Ayırma farklı kategoride gerçekleştirilir. Onlara düşünelim.

Sınıflandırma kategoriler ABC sistemi

Toplamda, üç vardır:

 1. Kategori A. Bunlar uzun kullanım döneminin sahip stoklarının en pahalı tür içerir. Bunlar ciddi maddi sonuçlar doğuracaktır eksikliği durumunda olduğu gibi, sürekli izlenmesini gerektirmektedir. Optimum kendi ithali yapılmalıdır belirlemek için, Wilson modeli yukarıda açıklanan kullanımı. Özgül maddi değerler, çok sınırlı miktarlarda genellikle mevcuttur ve haftalık kontrol edilmesi gereken.
 2. Kategori B. Bu operasyonel sürecin sürekliliği ve nihai mali sonucun oluşumunu sağlamada maddi varlıkları kapsamaktadır. Kural olarak, bu grupların stokları ayda sadece 1 kez kontrol ederler.
 3. Kategori C kontrol sistemi envanter ABC Bu, tüm envanter öğeleri düşük maliyetli olduğunu ve hangilerinin nihai mali sonuca şekillenmesinde önemli bir rol oynamaz içerir. Bu durumda satın almaların hacmi oldukça büyüktür. Kontrol stok hareketi değil daha sık bir kez çeyrek başına daha, bir kural olarak, gerçekleştirilir.

Stokların değerlemesinde

Uygulamada, aşağıdaki yöntemler bu amaçla kullanılabilir:

 1. LIFO. Kar meydana getirildiği zaman bu durumda, enflasyonun etkisini düzeltti. Bu yöntem, sonucun bir değerlendirme için gerekli olduğu durumlarda uygundur. Pozitif tarafı size emlak vergisi değerinin boyutunu azaltmak için izin verdiğini gerçektir.
 2. FIFO. likidite üzerindeki olumlu etkisi, maliyetler ve artışlar kar azaltır.

özetlemek gerekirse

Bir envanter yönetimi sistemi nedir? Bu oluşturmak ve stokları doldurmak, hem de devam eden bir izleme ve kurmak için tasarlanmıştır tedbirlerin bütünüdür operasyonel planlama teslimatların. Büyük bir rol geribildirim tarafından oynanır, ama yolda daha çok uygulanmaktadır. En iyi sonuçları - kontrol ünitesinin temsilcileri derhal kararlar ve bunları uygulamak için gerekli tüm verileri alabilir durumdur. otomasyon Bu yaygın olarak kullanılan araçlarla için. Üç katmanlı modeli ile çalışabilir cihazı açıklamak için.

uygulama

İlk düzeyde, malzeme stok envanter yönetimi sistemi hakkında bilgi depolama programları ve veritabanları aracılığıyla oluşturulur. Onların sayesinde de, yüklemeden falan sevkiyat tüm hammadde ve yarı mamul ürünlerin dolaşımı bilgilerin yanı sıra bilgi alabilir. Sistemin ikinci seviye farklı oluşur yönetim modelleri stok. Onlar stoklarının mevcut durumunu değerlendirmek ve etkin yönetimi için öneriler geliştirmeye olanak sağlayan tüm gerekli matematiksel aracını kullanın. Üçüncü seviye mali yönetim modelinin yanı sıra stokların mali durumunu izlemek için izin yazılım şeklinde somutlaşan sınırlamalar kullanılır. Bu durumda, kararların tahmini maliyet etkinliği, hammadde alımları için kaynaklarını tanımlar. Buna ek olarak, bu model genel mali envanter yönetimi stratejisi olmuştur. yazılım uygulama ve otomasyon Durumu anlamlı verimlilik düzeyini artırmak ve sonuçta ekonomik işçilerin durumuna kaydedebilirsiniz.

iyileştirmeler

Aktif soruyu akla getiriyor: envanter yönetimi sisteminin iyileştirilmesi ne yapılabilir? Önce doğru bilgiler herhangi bir zamanda kullanılabilir olduğundan emin olmak gerekir. Bu paha biçilmez yardım bulutu olabilir. Sadece çevrimiçi olması - Onlar dünyanın herhangi bir noktasından veri sağlayacaktır. Buna ek olarak, en ileri envanter yönetimi sistemleri hammadde giderlerini hesaplamak için algoritma var. o stoklarını yenilemek için gerektiğinde Bu nedenle, yüksek kaliteli tahminleri ve öneriler sağlayabilir. Bu durumda, bireysel rolü sadece sistemin normal çalışmasına sipariş ve izleme etmektir.

ASU oluşturmak

Diyelim, otomatik bir kontrol sistemini oluşturur. Bu durumda, algoritma aşağıdaki faktörlerden büyük önem olacak:

 1. Üretim kapasitesi.
 2. işletmenin normal işleyişi için rezervlerinin gerekli boyutu.
 3. belirli bir süreliğine (bu gün, hafta, ay vardır) için yapılır ürünlerin hacmi. Bazı durumlarda, hatta baz yıl olarak alınabilir.
 4. operasyonda enjeksiyon sisteminin anda Envanter seviyesi.
 5. doğumların sıklığı.

MİP

Bu aynı zamanda envanter kontrol sistemidir. Daha önce bahsedildiği ABC alternatif olarak değerlendiriyoruz. MRP-1 ve MRP-2: İki yapılandırmalar vardır. İlk işlenmiş ve kilise, hareket ve envanter akışı hakkında bilgi güncellenir. Ayrıca her pozisyon için ikmal stratejisi ve denetim dahil. Kontrol sorunu çözmek için, tüm bilgileri içeren özel bir düzen dosyası vardır. fonksiyonların MRP-2 olumlu geniş aralık yapılmıştır. Yılında sınai ve mali planlama, hem de dahil lojistik operasyonlarını. envanter yönetim sisteminin analizi nerede, çok ne ve nasıl yemek bilmek verir.

Sonuç

envanter kontrol sistemi uzun zaman başarıyla çalışması için planlıyor her işletme için gereklidir. Sonuçta, sen işlevini kontrol etmek ve rezervleri doldurmak için izin verir. oyun otomasyon yapısal unsuru olarak önemli bir rolü. Onlar yavaş yavaş artıracağını söylemek güvenli olduğunu ve gelecekte biz sadece kurmak gerekir bağımsız bir sistem olarak işletmenin yapısını görmek mümkün olacak. o sahip olabilirler faaliyetlerini yürütmek.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.