KanunDevlet ve hukuk

İşveren iş kitabı, ne yapacağını vermez? Biz kanuna göre hareket

görevden alınma çalışma kitabı çıkarmaya Başarısızlık çalışanın meşru haklarının ihlalidir. Fakat birkaç çalışanın sadece kötü niyetli işverenlerden maddi ve manevi tazminat alma da adalete eski liderini getirmek değil, biliyorum.

Genellikle işten işçiler zamanında almamış olmanızın nedeni, bu belge kafa ile personel servis çalışanlarının ihmal değil, aynı zamanda gerginlikler sadece olabilir. zarar veya emeğin ana enstrümandan birini tutan bir çalışanın işlemek için girişimde, basitçe görevden değilse, özellikle tatsız sonuçlara yol açar ve yakında yeni bir iş bulmak planlıyor.

Çoğu durumda, eski yönetimiyle ilişkilerini öğrenmek istemek ya da anlamsız bir skandala düzenlemek için, bütün bu sadece durumu daha da kötüleştirebilir. sakin tutmak ve emek yasalarına uygun hareket ederek, kendilerini korumak için oldukça mümkündür. Nerede görevden çalışanları gitmek için? görevden sonra işveren iş kitabı vermez olmadığını nasıl yapmalıyım? Ne bu yasadışı eylemleri ile ilişkili şu anda kaybını telafi etmek yapmalı?

Zorunluluğu işçileri işten çıkarmak bir çalışma kitabı çıkarmaya. Ne zaman bir işveren ihlal emek haklarını?

yani Sanat İş Yasası. 80 İş Kanununun 84.1 en geç aynı zamanda bir çalışanın işten gün olacak işin son günü, daha tamamlanmış bir çalışma kitabı vermek için her işveren zorunlu kılmaktadır. işin hakkında bilgi teyit Çalışma kitabı, hem de diğer dokümanlar, çalışan bizzat verilir. Böyle eski bir çalışan mahkum edildi ve yerinde bir hapis cezası çekmekte olan sanki istisnai durumlarda, olarak, iş defteri vekaleten ailesini alabilirsiniz.

herhangi bahane işveren iş kitabı vermez Ama eğer, ilk etapta ne yapmalı? işverenin temsilcisi veya görevden sonra çalışma kayıt kartı vermenin personel departmanı yazılı istek (uygulama) aynı gün transfer hakkına sahip olan belge görevden çalışan vermek için bir ret aldı olması. Uygulamanın dikkate süresi - işveren işçilerinin meşru gereklerini yerine getirmelidir sırasında üç gün boyunca, çalışma kitabı görevden teslim edildi.

Varsa büyük ölçüde durumun Çatışma çözünürlüklü, sendikal örgütlenme katkıda bulunabilir. Sendika komitesinin temsilcisi sadece işçilerin haklarını netleştirmek veya yazılı başvuruda yardımcı değil, aynı zamanda işten çalışanlar (çalışanlar grubu) ve işveren temsilcileri arasında müzakerelerde arabulucu olarak hareket edemez.

Bildirimi (işverene itiraz): nasıl yazılır?

ifadesi A4 standart kağıda serbest formda yazılır. Aşağıdaki bilgiler İçinde:

 • Uygulama (işçinin) yaratıcısı adı ve iletişim bilgileri.
 • Başvuru için gereklilik el altında bizzat işten bağlantılı olarak çalışma kitabı çıkarmaya.
 • Tedavinin hazırlanması tarihi.
 • İmza ve başvuru sahibinin tam imzası.

Herhangi bir nedenle bir çalışanın yaptığı iş kartı için bizzat görünmesini sonra mümkün olmayacaktır, uygulama posta ile belge göndermeden rıza yapabilirsiniz. Anlaşma görevden işçinin iş rekor gönderilmesi gerekmektedir adresi belirtmeniz gerekir.

Söz veya yazılı talebi iki nüsha, bunlardan biri işverene gönderilir tanzim edilmelidir. işveren temsilcisinin ikinci kopyası imzasıyla uygulamaya alınmasından bir iz koyar, bu belge çalışanı saklı tutar. Bir bildiri yayınlamak veya yazılı talebi ikinci kopyası üzerinde bir imza bırakmak işveren temsilcisi iptal edilmesinden sonra taahhütlü posta yoluyla bildirimde bulunarak işverenin kuruma gönderilmelidir.

iş kitabı çıkarma başarısızlık personel departmanında işveren tarafından bir hata sonucu oldu Tabii ki, eğer, her zamanki yazılı istek durumu düzeltmek için yeterli olacaktır. Eğer belgelere tutarsan başka şey, işveren kasıtlı eski çalışanın istihdam önler. Bu durumda, düzenleyici otoritelere veya mahkeme işe yaramaz başvurmadan sorunu çözmek için. kasten çalışma kitabı sorunu değilse nasıl çalışanın girmek için?

Çalışma ve İş denetimlerin Bölümü tarafından Bildirimi. Ne sonuçları Rostrud içinde itiraz olacaktır?

Eğer iş kaydını vermek veya posta yoluyla belge göndermek için çöp yoksa, bir sonraki adım çalışan yerel ofisine ilgisini çekecek İşçi Müfettişliği (İşçi Ajansı). İşçi, yoksul arasında fırsat için çalışma ve para kazanmak, teneke yazma için kafalı yerel şube arasında İşçi Ajansı şikayet (uygulama) değil mesele çalışma kitabı ile bir istek için incelemek ve getirmek eski patronun idari sorumluluk.

İş Teftiş Kurulu'na başvuru kopya halinde, yazılı olarak yapılması veya Internet üzerinden siteye Rostrud ait özel bir bölümde doldurulur. Uygulama ayrıntılı aşağıdaki belirtmek gerekir:

 • Bilgi hakkında işveren: ad, KALAY, BIN organizasyonu, hukuki ve fiili adres, ad ve kafanın konumu.
 • iş ve başvuru, görevden tarihi pozisyonunun Dönemleri.
 • ile ilgili olarak bir suç LC RF eşyalara atıfta bulunmak sureti ile kontrol edilmesi gerekir. Bu durumda - bir ulusal iş sözleşmesi ile istihdam kaydının sona erdirilmesi üzerine işveren tarafından tutun var.
 • işlem yapın: İşçi Ajansı kontrol personel servis çalışmaları kitabın bir vatandaşı işten dönmek zorunda idari sorumluluğun eski başkanı çizmek.
 • Böyle işveren (uygulamaların bir envanter ve bir kopyasını) ile sözleşme olarak destekleyici dokümanların kopyaları.

Eklenmesinin, eğer iş müfettişi için başlatması görülmeye için örgütü, bu irade onay sadece gerçektir yasadışı alıkoyma istihdam rekoru ve tüm etkinliklerinin işveren dahilinde yetkinlik ait İşçi Ajansı. Denetim işveren tüm organizasyonda belirlenen ihlalleri ve bunları gidermek için zamanlama listeleyen bir reçete verilecektir. dönemini dahil belge görevden çalışanın tüm hükümlerin yayınlanması için serbest bırakıldı.

Eşzamanlı Çalışma ve İstihdam Teftiş uygulaması ile, eski çalışan eski işverenin yerde savcılık yasadışı eylemlere karşı yazılı bir şikayet göndermek hakkına sahiptir. Bu durumda, işçi hakları ve savcının kontrol açısından mevzuat ihlali için yapılacaktır.

işverenin İdari sorumluluk. Para cezaları, cezalar

eldeki sorunun şartlarını ihlal veya iş kitabın zamanında kayıt içeren yayınlanan bir emir uyulmaması, Çalışma ve İstihdam Federal Müfettişliği, yasa, idari sorumluluğu ihlal eden bir işveren getirmek hakkını verir. tüzel kişiliğin görevden alınması için çalışma kitabının olmayan verilmesi için ince 30 bin ila 50 ruble arasında olabilir. Resmi, yani baş, veya tek bir girişimci verilmiş değildir eser kayıt süresi, en fazla üç yıl süreyle diskalifiye bir ceza veya 1000 ila 5000 ruble para cezası alabilir.

çek ve Çalışma Ajansı rağmen bir kararlılık yayınlanan Ama eğer işveren çalışanın yapmak bu işe kitabı vermez?

Mahkemede bir çalışma kitabı çıkarmaya eski işvereni mecbur nasıl

Eğer iş kaydını vermezsen başka nasıl davranabilir? Mahkemeye gitmek için. Mahkemeye itiraz üzerine gecikmiş olmamalıdır. iş rekor kartı ve görevden gününde diğer belgelerin olmayan verildiği gerçeği zamanaşımı iş sözleşmesinin sona erdiği tarihten itibaren 3 ay ile sınırlıdır.

Deneme - tazmin en yaygın ve etkili yolu, işveren iş kitabı vermezse. Sorun tamamlanan iş kaydının eski başkanı mecbur mahkemelere ne yapmalı?

Başlamak için, çalışanın iddianın bir açıklama hazırlamak olmalıdır. Bunu kendin yazmak veya hukuk müşaviri yardım isteyebilirsiniz. Aşağıdaki bilgileri sağlamak gerekiyor:

 • davacı (başvuran) ilişkin veriler.
 • iş ve başvuru, görevden tarihi pozisyonunun Dönemleri.
 • işveren hakkında bilgiler.
 • LC RF makalesine atfen başvuru ile ilgili olarak bir alınma.
 • Başvuru sahibinin isteği: mevcut girişleri değiştirebilir ve daha birçok çalışma kitabı çıkarmaya. Varsa çalışma kitabı sorunu değil iddianın açıklamada ayrıca, maddi hasar yüzünden iddialarını manevi zararlardan ve tazminat yaptı.
 • Ekler: destekleyici belgelerin kopyaları.

iddianın ifadesinin bir nüshası işverene, yani davalı imza transfer veya bildirim ile iadeli taahhütlü mektupla gönderilir.

çalışana Ahlaki tazminat

Manevi zarar olduğunu onların eylemleri neden oldu eski şefi MADE IN şekilde öngörülen Sanat. İş Kanunu'nun 237.. ödenecek ücretler manevi zarar dikkate eski işveren tarafından işlenen yasa ve emek hakları ihlallerinin tüm koşulları alarak mahkeme tarafından belirlenir görevden çalışan.

çalışana Mali tazminat

önceki çalışmaları üzerine konu (korunması) istihdam kayda Başarısızlık yeni bir yerde bir iş bulmak veya İstihdam Merkezi'nde geçici destek için başvuruda olasılığı vatandaşı mahrum. Bu durumda, işçi alma olasılığı olmadan bırakılmıştır işsizlik yararları veya ücret. Ne yapmalı? iş kitabı vermek veya kasıtlı bu belgenin verilmesi geciktirmeyin? Bu öncelikle mahkemede işçinin nedeniyle eski işverenin kusuru istihdam edilemez dönemin ücretlerin ödenmesini talep etmek bir bahane. Kesinti mahkemenin her gün için eski işverenin organizasyonunda ortalama ücretten daha az miktarda tazminat ödemeye çalışan mecbur.

Deneyim ve görevden günü

görevden çalışanın haklarının başka ihlali kıdeme gelir, çalışan dolayı eski işverenin kusuru kaybetti. iş kitabı bir vicdansız işveren olduğu zaman tüm dönem için çalışmalarını yeniden üzerine mahkeme kararının çalışanı. Öğleden sonra görevden çalışanın aslında iş kaydını ve iş ve tecrübeye dayanan bilgi teyit diğer belgeler verildikten gün olarak kabul edilecektir. Bir mahkeme kararı rabotodalel gerekir yürürlüğe girmesinden sonra:

 • o görevden sırasında düzenlenen yazı, çalışmak için görevden çalışanın restorasyon sipariş edin.
 • iş sözleşmesinin bir çalışanın fesih önceki girdiyi geçersiz çalışanın çalışma kitabı iade bir giriş yapın.
 • Yeni bir sorunu görevden sırasını, istihdam kaydının konunun gününü tarihli.
 • Talep üzerine, çalışma kitabında yaz.

Önemli! Eski Haline bu dönemde çalışmaya çalışanın bir yükümlülük getirmemektedir.

durumlar ve işverenin sorumluluğunu önlemek için önlemler

Ama işçinin tarafında yasasıdır? örgütün başkanı (temsilcisi) o işçinin eline zamanında bir belge göndermek için mümkün değilse çalışma rekor kartının Olmayan verme işten gününü işveren için sorumluluk gerektirmez, ama gerekli tüm tedbirleri almıştır.

Belki işveren iş kitabı vermez en sık görülen durum onların suçu değil - son gün veya vardiya (işten çıkarma günü) hiçbir yangın çalışanları. nedenleri okulu asma, geçici sakatlık, tatil, ateş veya diğer koşullar tarafından takip edilebilir. İşveren aşağıdaki önlemleri alabilir:

 • Onların çizelgesinde damgalı girişle işçileri işten çıkarmak işin o günden yokluğunu teyit eden bir açıklama hazırlayın.
 • Zamanında sicil almak için bizzat görünmesini ihtiyacının resmi bildirim ile çalışan bir mektup gönderin. Tipik olarak, böyle bir belge çalışanın yanı sıra işveren tarafından bilinen tüm adresler çalışana kaydı (ikamet) yerine taahhütlü posta ile gönderilir. Belgenin geç teslim için herhangi bir yükümlülük işverenden sevk tarihinden itibaren.

görevden de çalışma kitabı çıkarmaya başarısızlık aşağıdaki yolları izler belgeyi, yasalara uygun olarak işveren, almaya hatası nedeniyle meydana gelen durumda:

 • görevden gününde çalışma kitabı almak için bir vatandaşın reddetmesi üzerine hazırlanacaktır. çalışanın eylemi ile imza karşılığı familiarized edilmelidir.
 • bizzat veya görevden alındığı tarihten itibaren 75 yıl boyunca çalışanın elinde konunun bugüne kadar sahipsiz iş rekor kartının depolama sağlayın.

Nerede emeği geri?

Ama çok zor durumlar vardır. Örneğin, işveren çalışanın çalıştıkları bir örgüt ortadan kalktığı gibi bu elimine edilir, çalışma kitabı vermez. Güçlükler imkansız eski başkanı eğer nerede ortaya çıkar. Zamanla, vicdansız işverenler bulmak ve kayıp belge başarısız olabilir kurtarmak için. Ama yeni bir iş istihdam veya ihraç ve çalışma kitabının bir kopyasını almak için gerekli sürenin hesaplanması için. Nasıl zaten var olan deneyim onaylamak ve kim belgenin bir kopyasını çıkarma hakkına sahiptir?

Her şeyden önce, çalışanların mevcut doğrulayan belgeleri alacak deneyim, sürekli ve toplam. Bu belgeler şunlardır:

 • bu dönemlerde sosyal güvenlik primi ve emeklilik katkıları varlığını teyit Sosyal Sigorta Fonu ve Emeklilik Fonu ofisinden yardım edin.
 • Referans, arşiv kuruluşlardan bilgi dahil olmak üzere önceki işleri, gelen İK idari belgeler (siparişler) bir kopyası.

destekleyici belgelerin temelinde çalışanın geçmiş çalışmalarının yaklaşık yinelenen bilgilerinde kaydedilir. Kim bir kopyasını çıkarma hakkına sahiptir? Düzenlerine göre hiç mevcut en an Yönetmelikler üzerinde ihracı yinelenen çalışanı zorunluluk dosya bir uygulama ile son yer çalışması. Ama son işveren olduğunda ne hakkında çalışanlarının belgelerin kaybından sorumlu olduğunu ve mümkün değildir bulmak için?

Bir çalışanın yeni bir iş için bir iş bulmak planlıyor, sorun, yeni bir çalışma kitabı vermek ve yeni işveren hakkına sahip olacaktır destekleyici belgeler temelinde deneyimi hakkında bilgi girin. yolunu kaybetmiş yerine çıkarılan yeni çalışma kitabında tamamen çalışan ve önceki işveren konumunu gösteren, ancak çalışma sürelerini belirtmeden önceki çalışmaların toplam uzunluğu ödedi.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.