KanunDevlet ve hukuk

İşlemleri: sınıflandırılması, kavramı, türleri

işlemler, işlem, onların türleri ve doğanın sınıflandırılması, hem de sonuca ve fesih için gerekli koşullar kavramı Rusya'nın sivil yasalar tarafından düzenlenmiştir. Bu makalede, genç bir avukat ve sıradan vatandaşlar olarak bilmeniz gereken bazı noktaları sunar.

Kavramlar ve tanımlar

İşlemin kavramı Medeni Kanunu'nun bölüm 9 verir. Onların yürütülmesine belli bir hak veya yükümlülük oluşturur sonra, kuruluş ve kişi kapsanan işlemlere altında, bu normatif belgede baskılı tanımı, temel alınmıştır. Anlaşma aynı zamanda haklarını durdurmak neyi değiştirmek veya hatta bu eylemler olacaktır.

İnsan hayatta hukuki işlemler her yerde vardır. Araca olmadan insanların faaliyetleri hayal etmek imkansızdır. Biz girişimcilik hakkında konuşursak, o zaman bazı işlemler oluşturmaktadır gelmez. Bir iş adamının her eylem nasılsa oluşturan veya hak ve girişimci hem de diğer insanların yükümlülüklerini değiştirir. Bu işlem anlamına gelir. Günlük olarak kendi faaliyetlerinden kaynaklanan doğası gereği anlaşmalar ve sözleşmeler onlarca girmek ve tüm bu "önemli" anlaşmayı, aradıkları yapmak için - belli bir sonuç.

Tabii ki, ilişki sadece işlemlerinden bir değil ortaya, ama medeni hukuk öncelik alabilir. Mevcut tüm sözleşmeleri listelemek mümkün değildir ve onların liste mevzuatta verilmemektedir. Bu durumda, kod temelde ana, antlaşma haklarının en yaygın konularını listeler, aynı zamanda onların yasaya aykırı değildir yalnızca, diğer girmek yasak olmadığını kaydetti.

Her anlaşma da, anlaşmalara benzer etkilere ayırmak için izin, belirli özellikleri ve nitelikleri, kendi kümesine sahiptir ancak böyle değildir. Üstelik bu özellikler taahhüt eylemin hukuki sonucunu tanımlamak için izin verir.

çeşitleri fiyatları

medeni hukuk işlemlerinde nelerdir? Bu yasama şube uyarınca işlemlerin sınıflandırılması onlara katılmak bireylerin sayısına göre yapılır. Böylece işlemler ayrılır tek taraflı ve (çok taraflı) iki taraflı. daha kolay sadece kaç işin içinde insanlar belirlemek için yapmak değil, aynı zamanda karakterin tür bir ilişki olacaktır ne, ne onların sonucu olacak - milletvekili sayısının bu şekilde ayrılması kasten yaptı.

tek taraflı anlaşma alttür ayrılır değilse, gerçek ve rıza sınıflandırılmış ikili ve çok taraflı. Ayrıca, bölünme bir ücret karşılığında ücretlerinin üzerinde gerçekleştirilen ve ücretsiz olarak almaktadır.

tek yönlü anlaşma ve diğer pek arasındaki fark. yeterince sıkı kurallar koymak olmaz sadece bir elini gerektirir, ancak titizlik irade anlatım şeklinde olduğu bir eylem için. Çok taraflı, tam tersine, taraflarca belirlenen oldukça farklı şekillere sahip olabilir. Ama onların komisyon prosedürü daha sıkı yasalarına tabidir.

tek yönlü işlemde hayatın anlamak için aşağıdaki örneği düşünün. sadece onun iradesi yeterli olduğundan irade yazma kişi, tek taraflı bir anlaşma girecek. Aynı vekaletname verilmesi için de geçerlidir, bir emlak anlaşmasına uygun görüldüğüne dair ifadeler yazılı çift.

İkili anlaşmalar da ayırt etmek kolaydır. diye satıcıyı - mağazasında aynı alıcı iki taraf dahil edildiği bir işlem yapar. Parti daha varsa, o zaman çok yönlü bir çeşitlilik olacaktır. İki veya daha fazla taraflarla ilgili işlemler yalnızca sözleşmeler adlandırılır.

Tek taraflı sözleşme. nüansları

Yukarıda tek taraflı bir anlaşma ne olabilir örnekleridir. partilerin sayısına göre işlemlerin sınıflandırılması bir kişi tarafından işlenen fiiller, sivil haklar mevzuatı temelinde kendisine ait onlardan bir gerçekleşmesini ima düşündürmektedir. Doğal olarak, böyle bir işlemin komisyon yalnızca onu işleyen kişi için yükümlülük yaratmaz. onlar bu kişilerin rızasını yok çünkü geri kalanı için, o, yükümlülükleri oluşturamazsınız. Ama üçüncü tarafların sağ taraflı işlem üzerinde alabilirsiniz. avukat avukat bir güç ile aynı örnekte bir görev altında olmakla birlikte, asıl ile yetkili kılınmıştır.

Elbette istisnalar vardır. açıkça tek taraflı işlem vergisi üçüncü şahıs empoze edilebilir kanun tarafından sağlanan sürece. Bir kişinin başkalarının çıkarları doğrultusunda hareket Örneğin, bu kimin ilgi o hareket, bu tek taraflı bir anlaşma işlediği kişiye tazmin zorunluluğu getirmiştir kişi için, sivil mevzuatına uyumu sağlar. Benzer şekilde, bir irade söz konusu. Bir irade yazan kişi, onun makbuz varisleri için koşul koymak hakkına sahip olacaktır. İkincisi miras almak istediğinizi varsa, bunlar yükümlülüğünü yerine getirmek, böyle gereksinimleri uymak zorunda kalacak.

Yukarıdan şu sonuca çizebilirsiniz. üçüncü tarafın tek taraflı irade ile ilgili tüm işlemler kime gönderildiği. Veliaht irade altında miras kabul edebilir veya reddedebilir. Ama her durumda, eliyle, aynı zamanda tek taraflı bir sivil işlem olacaktır.

şartıyla anlaşma - bu nedir?

biz işlem bu tür hakkında konuşmak önce, koşul altında yapılan basit sözleşmeler ayırt edilmelidir. Anlaşma koşulları belirli bir dizi atıfta altında, yani tarafların değişebilir işlemin, (fiyat, dönem, konu vb. N.) ait öğeler üzerinde karşılıklı anlaşmaya varmak. Ancak, sözleşme koşulları veya anlaşma, aynı şey değildir şartıyla anlaşma olduğunu. İkinci durumda, taraflar sözleşme yapılabilir bir işareti olarak bazı şartlar koydu. Bu durum ortaya çıkarsa başka deyişle, daha sonra işlem kararlıdır. sözleşme yapılması belirtilen bir olay partilerin başlangıçlı bir bağımlılık var.

karşıtarafın ön plana edilebilecek durumlar, farklı olabilir. Ancak, bunlar olasılık sözde giymek zorunda. Bu koşullar değil sonucuna sayılacaktır olarak daha sonra taraflar sözleşme kapsamında görevlerinden ücretsiz, gelecekte, daha sonra işlem mükemmel kabul edilecektir oluşabilir ve gerçekleşemez. Örneğin, oğluna vaat baba üniversiteye gidecek şartıyla bir araba satın almak. üniversite erkek baba kabulde aracı satın alıp oğluna vermek zorundadır. İkinci üniversiteye gitmek ve babasına diyor olmadıysa: "Bir anlaşma yaptık, bana bir araba satın" - baba bunu yapmak zorunda değildir, koşulu sağlanmadığı gerçeğini gerekçe göstererek, bu henüz gelmedi.

Kanun gereksinimleri taraflar ilişkide koymak, daha doğrusu, bu gelecek veya olmaz, herhangi bir parti ya da diğer hiçbir anlayışı olmalıdır şartıyla belirtmektedirler. Taraflardan biri anlaşma gelmeyecek bilerek kötü niyetle hareket ve hala bu durumda bunların bir sözleşme geçersizliğini girerse, oldukça muhtemeldir.

Ayrıca müteahhitler koşulu getirdiği gereken sırasında terimini teslim olabileceği unutulmamalıdır. Saldırı belirtilen koşullar on ya da yirmi yıl sonra gerçekleşebilir ve taraflar bekleyen her zaman olması gerekmez çünkü o, oldukça doğaldır.

işlemlerin neler şeklidir

yasalara uygun işlemlerini yapma önemli bir rol oynar. Onlar bir sözlü veya yazılı olarak taahhüt edilebileceği kurulmuştur. işlemler yazılı kategorisi altında kaplanmışlarsa Buna karşılık, onlar noter tarafından tasdik olduğu basit bir yolla yapılan olanlar ve bu bölünür. Bir form kullanıldığında Medeni Kanunu ve diğer hukuki düzenlemeler belirli hükümlerini kurarlar.

Neden bu formu ve neden memnun herhangi bir biçimde kullanamıyorum? yazılı işlem, örneğin, sözleşme geçersiz ve hükümsüz tanıma olasılığı ile ilişkili yan etkilerin başlangıcı kenarlarına korur. yazma gelecekte onlar başka bir şey demek ya bir anlaşma yapmak ne istemediğini diyemedi tarafların gerçek iradelerini sabittir. Buna ek olarak, yazılı, devletin menfaatlerini temin vergi fonksiyonu olarak ifade edilmiştir.

Belirli sözleşmeler ve tek taraflı işlemler için normatif düzenlemeler sadece değil yazma dekore değil, aynı zamanda (örneğin, belirli gayrimenkul işlemleri) noter tasdikli olması gereksinimleri vardır.

Oral ve noter biten arasında değişen işlemlerin böyle bir tonlama, sözleşmeyi, yasaklama olmadığını ilginçtir daha karmaşık bir tasarımla kayıt için en düşük gereksinimleri. Örneğin, oral söylenebilir işlem, yazılı ve hatta üst üste yapılmış olabilir, ve bir noter onaylanmıştır. Ancak, hareket edemez ters yönde - Yasa bir noter formu kurulmuş varsa, basit veya oral kullanamaz. tanınması geçersiz işlem bu durumda sağlanmalıdır. Ama sonra tekrar, gerçekleşen formun ihlal işlenen bir mahkeme anlaşması tanıyabilir istisnalar vardır.

Sözlü ve yazılı işlemler

yukarıda da belirtildiği gibi onların kayıt bazında işlem sınıflandırılması, bunları üç gruba ayırır. Sözlü işlemler basit sözleşme ile bireyler, örgütler arasındadır "dudak". , Tarafların oldukça basit irade eylemlerini doğrulamak için yürürlüğe girmiştir Eğer ekipman hizmetlerinin tamiri için ödeme yaparken, mağazada alışveriş ve böyle bir antlaşma için böyle devam eder. D. ise, trende bilet satın alırken Örneğin, anlaşmalar gözlemlenebilir. Tabii ki, mağazada bir somun ekmek satın alma yazılı bir sözleşme girmek için satıcı gerektirebilir ve bir noter tarafından kimliğini talep daha da ileri gidebilir. Teorik olarak bu Kanun kapsamında mümkündür, ancak satıcı bunu ne yapacak?

İşlemler çeşitlidir ve hukuk, bütün listelenmektedir değil. Form bu anlaşma için kurulmamıştır eğer anlaşma, medeni kanunla aksi takdirde nasıl çantası olabilir. Oral benzer sözleşmeler, altına veya benzetme bulunmazsa kullanılan formu uygulamak için bu durumda olduğunu.

Adından da anlaşılacağı gibi, yazılı tek taraflı, iki taraflı işlemler yetkili kişiler tarafından kağıt ve imzalanmasına ilişkin bir belgeyi hazırlarken kadar yapılması gerekmektedir. yetkili tarafından ne demek? Bu belge imzalamak veya olabilecek yasalara uygun olarak veya anlaşmaya dayalı (avukat örneğin bir güç) bu tür yetkiler verilmiştir sözleşme veya diğer kişilere taraf olan kişiler.

Her katılımcı belgesi vardı ki işlem Yazma, kural olarak, iki veya daha fazla kopya (iki tarafın sayısı) kağıt üzerinde yayınladı. Ancak istisnalar da vardır. Anlaşma bir diğerinden bir belgenin tek bir tarafını yayınlayarak yapılabilir. Örneğin, bu sigorta sözleşmesi olur. poliçe para öder ve karşılığında sigortacı sonucuna sözleşmeye ifade verecek bir sigorta poliçesi çıkartır.

Basit yazılı formu

Medenî Kanun açıkça yazılı saygı gereken durumları tanımlar. varsa herhangi bir anlaşma belirli işaretler yazılı olarak yapılmalıdır. Bu işaretler işlem ve yan toplamıdır. organizasyon taahhüt tüm işlemler yazılı olması gerekmektedir. bireyler arasında yapılan anlaşmalar, kağıt üzerinde hazırlanan gerekiyorsa 10 kereden daha fazla asgari ücretin miktarı.

Ancak hepsi bu değil. GC doğrudan yazılı bir zorunluluktur durumlarda kurulmuş ve firma uygunsuzluk geçersizliğini gerektirecektir. Örneğin, bir vekaletname olan mevduat anlaşma, bir yıldan fazla kira, ve diğerleri.

Başka bir yönü de vardır. sözleşme ve işlem miktarı 10 kattan fazla asgari ücretin bile ağızdan sonucuna varılabilir, ancak koşuluyla işlemin yürütülmesine işlemin gerçekleştiği zaman o. Bu gibi durumlarda kanun, basit bir formu yazma uyum şartı için geçerli değildir. Örnek olarak mağazada mal satışı olacaktır. Böyle bir sözleşme birey ile örgüt arasında yapılan, ancak yazılı olarak tespiti gerektirmeyen taraflardan birinin rağmen - tüzel. İşlemin Yürütme böyle bir durumda gerçekleştirilir hemen bir vatandaş organizasyon özelliğinde bu öğe onu gönderir, mallar için tutarı öder. yazılı taraflar arasındaki sözleşme olmamasına rağmen, bir tüzel kişi olarak örgüt kendi muhasebe kayıtlarında karşılık gelen satış yazılı olarak yansıtmak zorundadır. Ayrıca, anlaşmanın destek veren bir tüzel kişi, vergi kanunları uyarınca vatandaşlara ticaret ve nakit çek ve diğer belgeleri vermek zorundadır.

İşlemin forma yasaya uyulmaması

Taraflar yazılı olarak sözleşmenin tescili için gerekli şartları ihlal ederse, mutlaka böyle bir anlaşma geçersiz olacaktır değildir. Form takip edilmezse, taraflar artık tanıkların ifadesine mahkemede güvenmek mümkün olacak, ancak işlem, terimler diğer kanıt gerçek sonuca kanıtlayabilirim.

taraflar bir sözleşme yazılı olarak yapılması gerektiği tespit varsa sonucuna değil gibi, bu tanınır.

yazılı formun uyumsuzluk sonuçlarından üçüncü versiyonu - geçersiz işlem tanınmasıdır. Böyle bir durum ortaya çıkar işlemin bir şekilde direkt olarak yasal düzenlemeler tarafından öngörülen.

noter işlem

Ne noter işlem nedir ve ne işe yarar? lisans yasa ile sabitlenmesi halinde Böyle işlemler, vatandaşlar, kuruluşlar ve devlet pozisyonuna hem çıkarlarını korumak için yeterince önemlidir. noter Enstitüsü noterlik eylemler gerçekleştirilmelidir altında kural dahil olmak üzere çeşitli yasal eylemleri ile düzenlenir. Bu eylemlerin noter onlara sözleşmeleri temin etmek kimlik özel bir etiketi yapıştırın gerektiğini gösterir. Bu partilerin düzgün irade emin olarak işlem gerçeğini işlemin meşruiyet kazandırmak değil, aynı zamanda onaylamak için sadece sırayla yapılır. bu tür sözleşmelerin Tanıklık, noter gözaltına alındıkları yasallığı için sorumluluk kabul etmez. Bu nedenle, bu kapasite partileri, onların kapasite, işlemin esasına iradesine kendi uygunluk yanı sıra diğer birçok yönleri kontrol edilir.

bunların iptal düşük bir yüzde ile ayırt kural olarak tasdikli sözleşmeler,. tarafların imzalarının sertifikası noter eylemleri böyle bir sözleşme imzalamadım gelecekteki uygulama vicdansız müteahhitler önler. Üstelik noter çekler partisinin sonuca önlemek için anlaşma imzalayan otorite, o yetkili değil.

Kayıt gereklidir

Kayıt işlemleri medeni kanunla değil, aynı zamanda özel düzenlemelere göre sadece sağlanmaktadır. yetkili devlet organı bu tür eylemlere kayıtlı olmalıdır İşlemler da listelenir. Örneğin, taşınmaz malların mülkiyet devri devlet organlarının (Rosreestra) kayıtlı olması zorunludur. Böyle kaydı tutmaz, o zaman kesinlikle işlemin Hükümsüzlük nedenleri olmayacak, ancak alıcının mülkiyet hakkı oluşturmaz. Bu gayrimenkul mülkiyeti işlemin devlet kayıt andan itibaren doğar gerçeği kaynaklanmaktadır.

kayıt dönemi, bir vatandaş veya tüzel kişi, böylece yasaları çiğnemiş ve dava açılabilir mevzuatına için sabit atlanıyor. Kural olarak, geç kayıt ceza gereklidir, yüzden bu basit bir prosedür zaman geçirmek ve bazı sorunların önlemek için daha iyidir.

Böylece, iki ve tek taraflı hem işlem, birbirinden nüansları bir çok farklıdır. - Bunun yapılması halinde herhangi yönetmelikleri ihlal etmez, bu bir meşru olup olmadığını, yani formda, kontrol etmeniz gerekir "Biz bir anlaşma yaptı": demeden önce, her şeyden önce. Anlaşma yaparken yetersiz tecrübe varsa deneyimli avukatlar danışmak önemli anlaşmayı sonuçlandırmak için önce, daha iyi olur. Hep sözleşme miktarı yüksek olduğu, özellikle büyük bir ciddiyetle ve sorumluluk Böyle konuları yaklaşmak gerekir bu nedenle bazı durumlarda yasaların gereklerinin ihlali, çok büyük bir olumsuz etkilere neden olabilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.