Kendini yetiştirmeOratoan sanat

Hedef kitlenin önünde sunum için ilginç bir konudur

Herkes güzel konuşmayı bilmiyor. Bununla birlikte, kamuoyunu sadece retorik sanatını ustalıkla değil, ilginç bir konuyla da ilgilendirmek mümkündür. Bu nedenle, bu makalede, halkın önünde konuşmak için ilginç konuları düşünmek istiyorum.

Konuşma kuralları

Fakat yine de unutmamak gerekir ki, raporu hassaslaştırmaya ve algılamayı kolaylaştıracak bazı konuşma kurallarını izlemenin en iyisi. Bu durumda, aşağıdaki basit kurallara uymanız gerekir:

 1. Kelimelerin ve konuşmanın farklılıkları. Bir kişi merhaba derse, biraz sesinizi yükseltmeniz gerekiyor. Ayrıca, önemli şeyler hakkında konuşmak daha önemlidir. Seste bir titreme var olmamalıdır. Sonuçta, halk hemen heyecanı hissedecek ve mutlaka konuşmacının menfaati için değil de bu konudaki avantajından yararlanacaktır.
 2. Özür dilemek ve mazeretler. Raporda sözü edilen her şeyden kendisi sorumludur. Doğrulanmamış bilgiler, yanlış veriler - tüm bunlar son derece olumsuz bir şekilde dinleyiciler tarafından algılanabilir. Özellikle gerçeği biliyorlarsa.
 3. Kelimelerin seçimi. Bir rapor hazırlarken, kuru olmamalıdır. Konuşmanın güzelliği için, dönüşler, kanatlı deyimler ve güzel ifadeler kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, rapor çok sık kullanılmamalıdır çünkü rapor mümkün olduğunca bilgilendirici olmalıdır. Ayrıca, "değil" parçacığını kullanamayacağınızı da hatırlamanız gerekir. Örneğin, "hasta değil" yerine "sağlıklı ol" demeniz gerekir.
 4. Raporun hazırlanması. Başlangıçta, halka ilgi göstermelisin. Bu nedenle, en ilginç veriler raporun ilk paragraflarına konmalıdır. Ancak sonuncusu daha iyi hatırlanır. Bu nedenle, en önemli bilgi konuşmanın sonuna yerleştirilmelidir.
 5. Mizah en iyi yardımcı. Hatırlamak önemlidir. Bununla birlikte, konuşmasını sürekli bir fıkra haline getiremez. Sonuçta hiç kimse bu konuşmacıyı ciddiye almayacak.

Peki, taciz edemeyeceğini hatırlamaya değer. Sadelik, monotonluk eksikliği ve duraklamalar var - ilginç bir performansın garantisi. Ve tabii ki doğru seçilmiş ilginç konular.

Konu ve izleyici

Başlangıçta, performans için ilginç bir konu olabileceğini belirtmek gerekir. Ve bu, önce konuşmacının söylediği kitleye bağlı olacaktır. Okul çocuklarıysa, başvuranlar - en popüler meslekler vb. Hakkında - bilimin en son başarılarını anlatabilirler.

Doğa ve ekoloji

Nedir bu, performans için ilginç bir konudur? Neden küresel sorunlara dokunmayın ve modern ekolojinin durumu hakkında konuşmayın? Bilim adamları yeryüzünde olup biteni nasıl değerlendiriyorlar, ne tür bir katliam ve sorunlar bu ya da insan davranışına neden oluyorlar.

Burada bir sürü ilginç konu bulabilirsin:

 • Kontrolsüz ormansızlaşma problemi.
 • Taşınan atık gazlar tarafından çevre kirliliği.
 • En ekolojik ulaşım şekli.
 • Temiz kaynaklardan enerji öğretmek.
 • Su kütlelerinin kirlenmesi.
 • Dünya taze su rezervinin azalması.

Ekonomi ve finans

Konuşma için ilginç bir konu da ekonomik tarafla ilgisi olabilir. Bu durumda birçok sorun hakkında konuşabilirsiniz:

 • Dünya Bankası ve sorunları.
 • Materyallerin dağıtımı.
 • Evde bankacılık sistemi.
 • Ulusal ekonominin durumu.
 • Ödünç verme sorunu.

Sosyal alan

Ancak yine de insanlar için mümkün olduğunca onlara en yakın olanı dinlemek ilginç. Dolayısıyla, bu blokta bir konuşma için ilginç bir konu bulmak çoğu kez en kolaydır. Bu durumda şunları söyleyebilirsiniz:

 • Sosyal koruma gerektiren ana kategoriler.
 • Sosyal yetimhanede.
 • Modern toplumun en önemli sorunları hakkında. Burada uyuşturucu bağımlılığı, alkolizm, sigara içimi hakkında konuşabiliriz.
 • Deviant davranış.
 • Kültürel boş zaman organizasyonu problemi.

İş ve istihdam

Performans için başka ilginç konular? Böylece, okul kolektiflerinde konuşma ve istihdam sorunları olabilir. Bu durumda, rapor için aşağıdaki konuları seçebilirsiniz:

 1. Mesleğin seçimi: ne üzerine kurulmalıdır?
 2. İstihdam sırasında gençlerin sorunları .
 3. En çok talep edilen meslekler.
 4. En çok ücret ödenen ve düşük ücretli meslekler.
 5. Yetkili özgeçmiş derleme kuralları.
 6. Mülakata ne kadar başarılı bir şekilde geçebilirim ve bunun için ne bilmek gerekli?

politika

"Politika" bölümünde halka açık bir görüntü için ilginç konular neler? Burada sadece ülkedeki duruma şu an bakmanız gerekiyor. Seçimler geliyor ise, tüm partileri kısa bir inceleme yapabilirsiniz. Hükümetin çalışmalarını analiz edebilir ve bazı çıkarımlar yapabilirsiniz. Ya da tahminde bulunun ve tahminlerinizi dinleyicilere söyleyin. Bununla birlikte, bunun için özel bir zihniyet ve belli miktarda yararlı bilginin bulunması gerekir. Ve bir öğrenci için zor. Bu davadaki en iyi şey, en son siyasi haberler hakkında konuşmaktır.

Ücretsiz seçenek

Serbest bir konuyla konuşmak için ilginç bir konuyu istiyorsanız, bize en iyi neyin hangisinin olduğunu söyleyin. Yani, hobinizden bahsedebilirsiniz. Ama sadece ne olduğunu söyleme. Başlangıçta, daha derinlemesine tarihe geçmeniz gerekiyor. Sonra tarihsel veya sadece ünlü kişiliğe vermek için birkaç kelime. O halde bütün eğlenceleri söyle.

Ücretsiz bir konuyla ilgili bir rapora ihtiyacınız varsa, konuşabilirsiniz:

 1. Şehrin (veya eğitim kurumu) ana problemleri.
 2. Gençlerin eğitimi: yenilikler, klasik modelden farklar.
 3. Modern gençlerde eksik olan şeyler hakkında .
 4. Farklı kuşaklardaki ezeli problemler üzerine.
 5. Nasıl değişeceğiniz hakkında kendinizi, karakterinizi değiştirin.

Mahrem konular

Ve daha az ihtiyaç duyulmayan ve önemli olan son blok cinsiyet meselesidir. Bunlar, ne yazık ki toplumumuzdaki herkesin dokunmaya çalışmadığı kitleyi konuşmak için çok ilginç konular. Ve boşuna, çünkü bugün gençler yeterli cinsel eğitimden yoksundurlar. İşte örnek konuların listesi:

 • Cinsel ilişkilerin ilk deneyimi hakkında.
 • Cinsiyet: Nedir ve ne zaman birine ihtiyacı var?
 • Korumanın araçları nedir, bunlar nedir?
 • Bir kız ne zaman hamile kalabilir?
 • Ebeveyn olmak ne demektir?
 • Cinsel yaşamı başlatmak için ne zaman gerekli?

Burada bir sürü soru var. Ve onları yükseltmeniz gerekiyor. Sonuçta, modern toplum ne yazık ki bu alanda yeterli bilgiye sahip değildir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.