Kendini yetiştirmePsikoloji

Anababalar ve çocuklar arasında neden çatışmalar ortaya çıkıyor? Onları nasıl çözebilirim?

Kuşaklar arası ilişkiler teması çok geniş. Ancak, çatışma anlarının en çok görülen nedenleri var ki bunlara özel dikkat gösterilmelidir. Ebeveynlerin ne kadar dikkatli ve anlayışlı olursa olsunlar ve çocukların ne kadar uğraşsalar da çakışmalar kaçınılmazdı. Bu, tüm aile bireylerinin adaptasyonunda bir takım adımlardır. Peki, neden ebeveynler ve çocuğun çatışmaları var.

nedenleri

Nedeni, yakın insan ilişkilerinin psikolojisi ile ilgili genel ve spesifik olabilir. Peki ebeveynler ve çocuğun çatışmaları neden ortaya çıkıyor? Burada, aile içinde benimsenen etkileşim türüne çok bağlıdır.

Karşılıklı olanın yanı sıra ahenkli bir ilişki türü vardır. İlk durumda, karşılıklı yardım kavramı ailede oluşur, herkes rollerini bilir ve akrabalar birlikte çitin aynı tarafındadır. Uyuşturucu türü, eşler arasındaki ilişkilerin olumsuz bir modeli ile karakterizedir. İletişim, saldırılar, karşılıklı suçlamalar ve gizli ya da açıkça saygısız saygı ile gerçekleşir. Böyle bir ailedeki çocuklar başlangıçta geçilmez bir kaygı duygusu içinde büyürler.

Yetiştirme yöntemlerinin arka planına karşı çıkan çatışmalar: Aşırı vesayet ve yasaklar

Ebeveynler ve çocuklar arasındaki çatışmalar çoğu zaman yıkıcı güce sahip yetiştirme yöntemlerinin arka planına karşı ortaya çıkar. Bunun karakteristik özellikleri, her şeyden önce, ana konularda baba ile anne arasındaki uyuşmazlıklardır. Örneğin, bir ebeveyn çocuğun şekerlemeyi yasaklamış ve ikincisi acilen bunu öneriyor. Bu tutarsızlık, yalnızca çocukların emirlerini bilmemekle kalmaz, aynı zamanda yetişkinler arasındaki çatışmaların ortaya çıkmasına yol açar. Tahrip edici yöntemler, yasaklar ve aşırı vesayet, çocuk kazanımları için abartılı gereklilikler ve başkalarıyla sık sık karşılaştırma içerir. Başarı standartlarının ailede kurulması ve bunun teşvik edilmesi için yollar önerilir. Sonra çocuklar gerçek yaşam değerleri ve öncelikleri hakkında doğru bir fikir oluşturacaktır.

Yaş krizi

Belirli bir yaştaki krizler, ebeveynler ve çocuklar arasında çatışmaların ortaya çıkmasının ek bir sebebidir. Bu gibi durumların ortaya çıkma istatistikleri% 80'i aşmaktadır. Geçiş döneminde, çocuk geçmişteki yaş aralığında halihazırda gelişmiş olan değer sistemini revize etmeye çalışmaktadır. Krizler ergenlik döneminde, şarta bağlı olarak 14 yıla kadar ve ergenlik döneminde - 18 yaşına kadar yaşamın birinci, üçüncü ve altıncı yıllarında ortaya çıkar.

Her biri, dış dünyayı algılama ve farklı durumların yorumlanması gibi kendine has özelliklere sahiptir. Çocuk, daha önce hiç soru sormayan bu davalarda isyan etmeye başlar.

Kişisel faktörler ve ilişkiler türleri

Ebeveynler ve çocuklar arasındaki çatışmalar genellikle kişisel faktörlerden dolayı ortaya çıkar. En yaygın olanı eski kuşağın muhafazakarlığıdır. Gerçek, tezahürleri kadar değil. Bunlar, yeniyi kavramak, çocukların kişisel görüşlerini dinlemek konusundaki isteksizlik, sonuç olarak kendi görüşlerine saygısızlık etmeyi içerir. Buna rağmen, anne-babalar, yıllarca tecrübelerine itaatsizlikle itaat ve saygıyı gerektirir. Diktaya çok benzer, bu da yetişkinler için kesin bir hata yapıyor. Er ya da geç, bu uygun bir tepki sağlayacaktır. Bu nedenle ebeveynler ve çocuklar arasında çatışmalar var.

Farklı kuşakların temsilcilerini hangi yollarla iletişim kuruyorlar ki, kıdemli ile yaşlı arasındaki ilişkilerin türleri üzerinde açıkça görülüyor ve bunlar şunlara ayrılıyor:

• Durum izin verdiği kadar herkes mutlu olduğunda en uygunudur.
• Ebeveynlerin çocuk işleri ile ilgilendiği ve onlarda da gerekli olan düşüncelerini paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.
• Tek taraflı veya rahatsız edici. Bu durumda, çoğu zaman yetişkinler, genç neslin olaylarıyla ilgili konuşmaları başlatır. Karşılıklı bağlantı bir iyilik hissi ile yapılır.
• Yoksaymak. Çocuklar çıkarlarını paylaşmaktan mutluluk duyduklarında karşılığında ebeveyn kayıtsızlığı alırlar. Çoğu zaman "evet, yeni gösterebilirsiniz" diye sesler verir ve böyle bir ruh halinde.
• Gençlerin hayat tarzı çatışma için bir sebep olduğunda. Yaşlı olanları haklı çıkıyor.
• Genç neslin seçimi çatışma durumlarını ebeveynlerle provoke ederken, sağ çocuk haline gelir.
• Karşılıksız göz ardı, kimse başka birinin işlerine ilgi göstermediğinde. Çocuklar ve anne-babalar genellikle aynı bölgede yaşamak zorunda kalırlar, aynı zamanda, aslında yabancılardırlar.

Neden çatışıyorlar?

Anababalar ve çocuklar arasında neden çatışmalar ortaya çıkıyor? Gençler ve davranışlarından dolayı. Aslında, her şey o kadar basit değildir. Ergenler ve ebeveynler aşağıdaki türlerle çelişiyor:

• Yaşlılar çocuğun başarı sırasını sürekli arttırır, sonuç olarak öncelikle savaşmaktan bıkmış olur.
• Üstün bakım, aşırı vesayet altında ve çocuğun yaşamının her alanındaki ebeveyn girişimi ile kendini gösterir.
• Ebeveynlerin çocuğun bağımsızlığına dair en ufak bir ipucu toplam kontrolü, emir verme ve kabul etmeme.
• Otorite, herkes değerini ispatlamaya çalıştığında, ne gerekiyorsa yapın.

Çocuklar en sık aşağıdaki davranışla tepki verir: çatışma, itaatsizlik ve tecrit.

Deneyim önemlidir

Anababalar ve çocuklar arasında çatışmaların neden ortaya çıktığını anladık. Bu tür durumlarda kaçınılması gereken yollar nelerdir? Belki de böyle nitelikli bir psikolog hiçbir şekilde böyle tavsiyelerde bulunamaz. Gerçek şu ki, bu gibi durumlar, tam teşekküllü bir kişilik oluşturulması için çok önemli olan belirli bir deneyimin ortaya çıkmasına katkıda bulunur. Kullanışlı derslerin, büyük bir arzu bile olsa işe yaramayacağını ve engellenmesini önleyin.

Eşit diyalog

Doğal anları daha kolay yaşamak için, ebeveynler ve çocuklar arasında neden çatışmaların başlıca nedenlerini göz önüne almalıyız. Çözümlenebilecekleri çok çok şey için bir çıkar meselesidir. Ortaya çıkan çelişkileri, ilişkilerin sağlıklı gelişmesinin normu olarak algılarsanız, kendinize ve ailenize bir bütün olarak fayda sağlayabilirsiniz. Tartışmayın, çocuğun bakış açısını dinlemek ve onun bakış açısını açıklamak daha iyidir. Bir diyalog olacak, tartışma olmayacak. Çocuklar hala yeterince küçükse, yasama sistemlerini gözden geçirmelidirler.

"İmkansız" yerine "hadi farklı deneyelim" yazısını değiştirmek gerekiyor. Çocuklar, tehlikenin olması halinde veya olayların gerçekleşememesi durumunda herhangi bir şey yapmak yasaklanmalıdır. Diğer tüm durumlar barış içinde çözülebilir. Bu yaklaşım, ebeveynler ve çocuklar arasındaki çatışmaların neden ortaya çıktığı sorusuna her zaman cevap bulabilir. Onları nasıl çözeceğiz, yaşanmış bir tecrübeyi anlatmalıyız.

Çocuğunu dinle

Çocukluk çağında mevcut ebeveynlerin görüşlerini almalarına izin verilmemişse, o zaman çocukları için bu durum kökten değiştirilmelidir. Kendi çocuğunu duymalısın. O halde, karşılanmamış ihtiyaçları hakkında endişelenemezsiniz, çünkü anneler ve babalar gerçekten ihtiyaç duyulan şeyleri bilecektir.

Sonuç

Birisine neden anne-babalarla çocuğun çatışması olduğunu kimseye sormadan önce, bu soruyu kendiniz sormalısınız. Zihninizi yeni bir şey için açmak için kendinizi genç nesillerin yerine koymanız gerekiyor. Diktatörlük, çocuklara verilen seçenekle değiştirilmelidir. Çocuğunuzla tutarlı olmak, yani vaatleri yerine getirmek önemlidir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.