Kendini yetiştirmeOratoan sanat

Anlamlı konuşma ve çeşitleri

Her kişi için bu önemli bir iletişim aracıdır. Konuşmanın oluşumu çocuk gelişiminin erken dönemlerinde başlar ve birkaç aşamayı içerir: çığlıklar ve dilsel tekniklerin çeşitli aracılığıyla bilinçli kendini ifade boşboğazlık dan.

Yazılı, sözlü etkileyici ve anlamlı konuşma gibi şeyler vardır. Onlar anlayış, algı ve konuşma seslerinin üreme, ifadelerin oluşumu dile veya ileride yazılacak sürecini yanı sıra cümlelerde kelimelerin doğru düzenlemesini açıklar.

Konuşmanın Sözlü ve yazılı formlar: kavram ve önemi

Oral aktif mafsal organları (dil, damak, dişler, dudak) içerir ifade. Ama, genel olarak, seslerin doğal üreme beyin aktivitesinin sadece bir sonucudur. Herhangi bir kelime, cümle veya ifade başlangıçta bir fikir veya görüntüyü temsil eder. Tam oluşum meydana geldikten sonra, beyin konuşma tertibatının bir sinyal (sırası) gönderir.

, Aslında, aynı sinyallerin bir görselleştirme beyin dikte bu kadar Yazma ve türleri, konuşmanın nasıl gelişmiş ağız şekline bağlı olarak değişir. Ancak, yazılı dilin özellikleri daha kapsamlı bir kişi verir ve doğru bir teklif geliştirmek ve daha önceki yazılanları düzeltmek için doğru kelimeleri bulmak.

Çünkü bu yazı sözlü kıyasla daha yetkin ve doğrudur. konuşma için bir ses kalitesinin önemli göstergeler, konuşurken hızı, ses, duyma netlik Oysa, yazı dili birbirine bağlantılı olarak yazılı, onun anlaşılabilirliği ve harf ve kelimelerin düzenlemenin netlik ile karakterizedir.

yazı ve konuşma süreçlerini incelemek, uzmanlar insan durumun genel bir anlayış yapmak mümkün sağlığı ihlalleri, yanı sıra bunların nedenleri. Çocuklarda tespit edilebilir konuşma fonksiyonunun İhlalleri dolu olarak kurulmadı konuşma aparatı, ve felç geçirdi ya da diğer hastalıklardan muzdarip olan erişkinlerde. İkinci durumda, bu tamamen veya kısmen geri olabilir.

Etkileyici ve anlamlı konuşma: ne

Farklı anlamaya eşlik zihinsel süreç sevk Etkileyici konuşma konuşma türlü (yazılı ve sözlü). Konuşmanın Tanıma sesleri ve onların algı - değil kolay mekanizması. en aktif işin içinde:

 • Ayrıca Wernicke alanı olarak da bilinir serebral korteks, duyusal konuşma alanı;
 • Akustik analiz.

İkincisinin Arızalar etkileyici bir konuşma değişiklikleri kışkırtır. Bir örnek olarak, dudak hareketiyle konuşulan kelimelerin tanımaya dayanır sağır insanların etkileyici bir konuşma. Ancak hacim sembolleri (puan) dokunma algılama etkileyici yazılı konuşma için temel oluşturur.

Şematik, Wernicke bölgesi sözünün tüm öğrenilen insanın ses görüntüler içeren kart endeksi bir tür olarak tanımlanabilir. hayatı boyunca bir kişi bu verilere çizilir, bu ekler ve bunları düzeltir. Sonuç olarak etkilenen alan, orada saklanır kelimelerin ses görüntülerin yok edilmesidir. Bu sürecin sonucu konuşulan kelimelerin veya yazılı kelimelerin değerlerini tanımak için yetersizliğidir. Hatta mükemmel işitme, bir kişinin söyleyeceği (veya yazma) neyi anlamıyor.

Anlamlı Konuşma ve türler - etkileyici konuşma (kendi algı) ile tezat edilebilir telaffuz sesler, işlemidir.

ifade konuşma oluşturulması işlemi

Yaşamın ilk aylarında beri çocuk sözler onun ele algıladıkları öğrenir. , Niyet, iç konuşma ve şöyle gelişti seslerin telaffuz oluşumudur Doğrudan anlamlı konuşma,:

 1. Çığlıklar.
 2. Gülen.
 3. Gülen bir çeşit ilk hece.
 4. Gevezelik.
 5. Basit kelimeler.
 6. Yetişkin sözlüğü ile bağlantılı kelimeler.

Zaman veliler çocukla iletişim kurmak için adamak hangi ve ne kadarlık bir kural olarak, anlamlı konuşma gelişimi şekilde yakından ilişkilidir.

kelime hacmine, tekliflerin ve çocuk kendi düşüncelerinin formülasyonunun doğru formülasyonu onlar duymak her şeyi etkiler ve çevrelerindeki bakın. etkileyici konuşma oluşumu başkalarının eylemlerinin taklit ve aktif onlarla iletişim kurmaya arzusunun sonucudur. Ebeveynler ve akrabalarına Eklenti kelime genişletmek ve duygu yüklü sözlü iletişim etmesine olanak bir çocuk için büyük bir motivasyon olur.

etkileyici konuşma ihlali gelişiminde sapmalar doğrudan bir sonucudur, yaralanma veya hastalık sonucu. Ama ayarı ve düzenlemeye müsait, normal dil gelişiminin sapmaların çoğu.

Konuşma gelişiminde ihlallerini nasıl tanımlanır

Çocukların konuşma fonksiyonu, test ve bilgi alınan konuşma terapisti, katılan doktorların analizi anketi. etkileyici konuşma bir çalışma kelime ve ses telaffuz, çocuk dilinin gramer yapısını oluşturduğu tespit incelemek üzere gerçekleştirilir. Bu araştırma zvukoproiznosheniya içindir, hem de bozukluklar düzeltme prosedürlerinin geliştirilmesi için patolojiler ve bunların nedenleri, aşağıdaki rakamlar çalışma:

 • Seslerin Telaffuz.
 • kelimelerin hece yapısı.
 • fonetik algı düzeyi.

muayene için kabul edilmeden, nitelikli terapist o açıklamaya oldu etkileyici bir konuşma bozukluğudur bir hedeftir olduğu açıktır. profesyonel çalışması ile anket yapılır, nasıl malzemelerin ne tür kullanılması gerektiğini ve hangi yolla belirli bilgiyi içerir ve çizmek sonuçlar oluşturur.

Çocukların psikolojik özellikleri göz önüne alındığında, yaşı olan (yedi yıl) okul öncesi eder, anketin süreci genellikle birkaç adımdan oluşur. Her biri özel parlak ve söz konusu yaş görseller için cazip kullanın.

Sıra inceleme süreci

Teşekkür anket sürecinin doğru formülasyona, bir aktiviteyi inceleyerek çeşitli beceriler tespit etmek mümkündür. Bu organizasyon ses kartlarının birden fazla öğe doldurmak için kısa bir süre için bir süre tanır. Bir örnek olarak, bir konuşma terapistin isteği hikayeyi anlatmak için. Onun dikkatini amacı şunlardır:

 • seslerin telaffuzu;
 • diction;
 • vokal aparatın kullanımında becerileri;
 • tipi ve önerilerin karmaşıklığı bir çocuk kullanılır.

Elde edilen bilgiler analiz ve bazı grafikler konuşma kartları genelleme uygulanır. Bu anketler, bireysel veya aynı anda (iki veya üç) birkaç çocuklar için yürütülen olabilir.

aşağıdaki gibi Dışavurumcu konuşma çocuklar tarafından incelenmiştir:

 1. kelime hacmini incelenmesi.
 2. kelimesinin oluşumunun gözlenmesi.
 3. Seslerin Çalışması telaffuz.

Ayrıca büyük önem incelenmesini içermektedir etkileyici bir konuşma analizidir fonemik işitme, sözler, cümleler ve metnin anlayış yanı sıra izleme.

etkileyici konuşma nedenleri

Bu ebeveynler ve çocuklar arasındaki iletişim, kime içinde anlamlı bir konuşma bozukluğu olduğu unutulmamalıdır, ihlal nedeni olamaz. Sadece ayak ve dil becerilerinin gelişmesi genel karakterini etkiler.

Kesinlikle çocuk konuşmanın bozukluklara yol açmaktadır nedenleri üzerinde hiçbir uzmana söylemek mümkün olmayacaktır. çeşitli faktörler vardır bu sapmaların tespiti olasılığını artırmak için birleştirmek şunlardır:

 1. Genetik yatkınlık. yakın akrabaya gelen birinden anlamlı konuşma ihlallerinin varlığı.
 2. Kinetik bileşeni yakın nöropsikolojik bozukluklar mekanizması ile ilgilidir.
 3. Olguların çoğunluğunda, bozulmuş ifade konuşma uzamsal ses yetersiz oluşumu ile bağlantılı olan (yani, paryetal, temporal-oksipital bağlantı bölgeleri). Bu sol hemisferik konuşma merkezlerinin yerelleştirme yanı sıra sol yarımkürede tam işleyen ihlalleri ile mümkündür.
 4. nöral bağlantıların Yetersiz gelişme, konuşma sorumlu eşlik eden organik lezyon kortikal alanlar (genellikle sağ elini kullananlar).
 5. Yan sosyal çevre, konuşma gelişiminin düzeyine sahip insanlar çok düşüktür. sapma olabilir insanlarla sürekli temas halinde olduklarını çocuklarda Expressive konuşma.

Konuşma bozukluklarının olası nedenlerinin belirlenmesi sırasında, işitme cihazı içinde sapmalar, çeşitli ruhsal bozukluklar, artikülasyon organları ve diğer hastalıkların konjenital malformasyonlar olasılığını dışlamak olmamalıdır. Zaten görüldüğü gibi, anlamlı tam sadece doğru sesi duyulur simüle edebiliyoruz bu çocuklarda geliştirilebilir. Bu nedenle, işitme ve konuşma zamanında muayene için hayatidir.

Bunların yanında, nedenleri kafa dokusunda kanama enfeksiyon hastalıkları, beyin, kendi travma azgelişmişliği, tümör işlemleri (beyin üzerindeki basınç), olabilir.

Hangi ifade konuşma ihlal edildiğini tespit

ifade konuşma ihlalleri arasında en yaygın konuşma bozukluğu olan - konuşma organları (dil felç) kullanmak mümkün olmaz. Onun sık tezahürleri - Tarama konuşması. Nadir değildir ve afazi belirtileri - zaten oluşmuştur konuşma fonksiyonu bozuklukları. Bir özelliği mafsal aygıtı ve tam duyma koruma, ancak aktif ses kullanma yeteneği kaybolur.

etkileyici konuşma bozukluklarının olası üç biçimi vardır (motor afazi) :

 • Afferent. Hasar beynin baskın hemisfer postsentral bölümler olursa ortaya çıkar. Onlar artikülasyon aparatının hareketlerini tamamlamak için gereken, kinestetik temelini oluşturmaktadır. Bu nedenle, bazı sesleri skor imkansız hale gelir. Bu kişi yöntemi içindeki oluşumu ile, harf konuşan: örneğin, tıslama veya apicals. otomatik, kendiliğinden, tekrarlanan, adlandırma: Sonuç konuşmanın her türlü ihlali anlamına gelir. Buna ek olarak, okuma ve yazma ile zorluklar vardır.
 • Gösterişli. Premotor alanının alt bölgeler zarar oluşur. Ayrıca Broca bölgesi olarak adlandırılır. seslerin somut eklemlenme ihlali (afferent afazi gibi) etkilenmez edin. Bu tür insanlar için, zorluk konuşma (ses ve kelime) farklı birimleri arasında geçiş sağlamaktır. Bireysel konuşmanın ayrı telaffuz çaldığında, tek seslerin veya cümlenin dizi diyemeyiz. Bunun yerine, (bazı durumlarda) üretken bir konuşma perseverasyonun veya sesli emboli yoktur.

Biz de bir konuşma telgraf tarzı olarak belirli bir efferent afazi belirtmeliyiz. Onun tezahürleri fiiller ve isimler ağırlığı vb sözlüğe bir istisna haline. Bu istemsiz, otomatik konuşma, şarkı kaydedilebilir. yazma ve fiilleri adlandırma, okuma işlevini aksadı.

 • Dinamik. önünde prefrontal, bölgeyi vurunca Gözlemlenen Broca bölgesinin. böyle bir ihlal ana tezahürü aktif rasgele verimli konuşma etkileyen bir hastalıktır olur. Ancak, konuşma üreme koruma (yeniden, otomatik) bulunmaktadır. Böyle bir kişinin düşünce karmaşıklığı söyleyerek ve soru ama sesler eklemlenmesini soruyor için, bireysel kelime ve cümlelerin yanı sıra doğru cevaplar tekrarı kolaydır.

Motor afazi her türlü bir ayırt edici özelliği anlayış insan konuşma, ona bütün görevlerin uygulanmasını ama tekrarı ve kendini ifade etmenin imkansızlığı vurgulamış olur. Ayrıca bariz kusurları olan yaygındır.

etkileyici konuşma bozukluklarının ayrı bir tezahürü olarak Agrafi

Agrafi ellerin motor fonksiyon korunması eşliğinde yazma düzeltmek yeteneği kaybı, denir. Beyin korteksinin sol yarımkürenin orta ilişkisel alanların yenilgisinin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Bu bozukluk konuşma bozuklukları bir arkadaşı olur ve ayrı hastalık olarak son derece nadirdir. Agrafi afazi belirli türdeki bir işaretidir. muntazam kinetik bozukluk harfler yapıya sahip olan bir örnek, bir iletişim ön-motor lezyon alanı olarak.

küçük hasar durumunda, agrafi kişinin muzdarip düzgün özgü harfler kayıtlarını ama hece ve kelimelerin hatalı yazım önleyebilirsiniz. Muhtemelen atıl stereotipler ve kelimelerin rahatsızlık ses harfli kompozisyonu analizi varlığı. Bu nedenle, bu tür insanlar deyişle harflerin istenen çalma sırası verilen zordur. Bunlar yazılı genel sürecini ihlal belirli eylemleri yinelemek birkaç kez olabilir.

terimin alternatif yoruma

dönem "anlamlı konuşma" Sinirdilbilim perspektifinden konuşma ve oluşum özellikleri tipine sadece ifade eder. Rus dilinde stilleri kategorilerinin tanımını yavlyatesya.

Anlamlı konuşma tarzları fonksiyonel paralel olarak mevcuttur. İkincisi bir kitap ve konuşma sayılabilir. Konuşmanın Yazılı formları - bu gazetecilik tarzı, resmi iş ve bilimsel. Bunlar kitap işlevsel bir tarzda aittir. konuşmanın bir oral formu olarak Sözlü.

ifade konuşma araçları olarak ifade gücünü artırmak ve dinleyici veya okuyucu üzerinde uygulanan etkisini arttırmak için tasarlanmıştır.

kelime "ifadesi," "ifade" anlamına gelir. Böyle bir kelime elemanları yazılı veya sözlü dilin ifade gücünü geliştirmek için tasarlanmış kelimelerdir. Genellikle tek nötr sözcük birkaç eş anlamlı resim alabilirsiniz. Bunlar duygusal stres karakterize derecesine bağlı olarak değişebilir. bir nötr kelime, eş anlamlı bir dizi varken Ayrıca, sık sık vakalar karşısında renk ile vardır.

etkileyici konuşma rengi farklı üslup tonları zengin bir çeşitlilik sahip olabilir. Sözlükler bu eş anlamlıları tespit etmek özel semboller ve işaretler şunlardır:

 • kutlamalar, yüksek;
 • söylem;
 • şiir;
 • mizahi;
 • ironik;
 • yakınlık;
 • disapproving;
 • küçültücü;
 • hor;
 • küçültücü;
 • sulgarnye;
 • küfürbaz.

etkileyici boyalı kelimeler kullanan uygun ve yetkin olmalıdır. Aksi takdirde, tabloların anlamı çarpıtılmış olabilir veya bir çizgi tonu alacaktır.

Etkileyici konuşma stilleri

Dilin modern bilimin temsilcileri aşağıdaki olanlar stilleri ifade eder:

 1. Gala.
 2. Aşinalık.
 3. Resmi.
 4. Mizahi.
 5. Samimi ve sevecen.
 6. Alay ediyor.

Tüm bu stilleri dizme herhangi ifadenin tamamen yoksun olan nötr hale geldi.

Duygusal ifade konuşma aktif arzu edilen ifade renk elde yardımcı olmak için etkili bir araç olarak tahmin sözlüğü üç tip kullanılmaktadır:

 1. Parlak tahmini değere sahip kelimeler kullanmak. Bu birini tarif kelimeleri içermelidir. Ayrıca bu kategoride gerçekler, olaylar, özellikleri ve eylemleri değerlendirerek sözleri.
 2. Anlamlı bir duygusu ile sözleri. Onların ana değeri, ancak mecazi anlamda kullanım olmaktan, onlar oldukça canlı duygusal renklendirme sıklıkla nötr olsun edilmektedir.
 3. nötr kelimeler kullanmak Sonekleri, sen duyguların çeşitli tonlarla göndermesini sağlar.

Buna ek olarak, söz ve derneklerin genel olarak kabul edilen, sorunları giderebilir duygusal ve anlamlı bir renk üzerinde doğrudan etkisi vardır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.