Kendini yetiştirmePsikoloji

Sözel ve sözel olmayan iletişim ve insan üzerindeki etkisi

Her kişi kendi tür iletişim gibi mevcut bir hediyedir. Biz onların düşüncelerini, görüşlerini ifade etme fırsatı var ve hatta sadece anlam susmak savunuyorlar. Bu sözel ve sözel olmayan iletişim.

insanlar bilgi paylaşımı için en tanıdık yolu sözlü olduğunu. Sözel iletişim - araçlarının bir arada ifadeler kullanarak doğru ekspres fikirler yardımcı olur. Bunlar sözlü ve dahil yazılı dili. Bunlar haberleşme sözlü araçlar insanların bol miktarda bilgi iletir.

Eğer diğer kişinin doğruyu söylüyor şüpheleniyorsanız, o zaman onun hareketleri, duygulara dikkat. Bunlar kişinin düşünceleri hakkında daha tam bahsedeceğiz. Bu iletişim moduna sözsüz olarak adlandırılır. Bilim adamları bu bilginin yalnızca% 20'sini taşıdığı kanıtlanmıştır. Iken bir iletişim sözlü olmayan mod % 80 muhatap getiriyor. İnsanlar bilinçsiz bir düzeyde bilgi anlıyoruz. Sözsüz iletişimin sayesinde sadece jestler, ama sesler. örnek, öksürük, ağlama, konuşmada bir duraklama, bir tonda bir değişiklik, konuşma vurgular için mantıksal stres ve benzeri Açıkça anne ve yeni doğan arasındaki sözsüz iletişim "konuşma" ilkesini gösterir. Ağlıyordu ve diğer sesler ruh hali sorunları göstermeye çalışır. Ve kadın kolayca bebek şu anda bu ihtiyacın farkındadır.

insanlar genellikle görsel-dokunsal prensibi ile iletişim kurarlar. Bu durumda bilgiler hemen hemen her yerinde aktarılır. Adam mimik ve hareketler muhatap etkilemeye çalışıyor. Bir dönüş algıladığı ve bilinçaltında anlayan tüm görsel olduğunu. Bu grup aynı zamanda, dokunma görme sayılabilir.

çatışma sözlü ve sözsüz iletişimin, henüz hislerine güven gerekir. Kelimeler, her zaman kontrol edemez, onlar gerçeği vermek jestler ve mimikler başka bir şey ifade edebilir. Bir erkek sizinle bir konuşma sırasında kollarını geçti Yani, eğer, o zaman doğruyu ya saklandığını ya da sadece istemiyorum. kişi açık avuç içi ile jestler yapıyor, sen gözlerine açık bakıyor Ama eğer konuşma yapmaktadır. Ama jestleri rastgele olabilir gerçeğini göz önünde bulundurun. Bir kişinin tek ve aynı olursa sözsüz sinyal birden çok kez beslemeleri, o gerçekten öyle düşünüyor. jest izole oldu durumda, eğer ona bir değer vermek gerekir.

Sözel ve sözel olmayan iletişim bir kişinin bir şey hakkında anlatıyor eğer uzak sola bakın, ayrıca aynı değildir. Şu anda, düşüncelerini meşgul icat durumlardır. Görüşülen doğru baktığında, gerçekten şimdi doğruyu söylüyor. Bir kişinin size doğru hafifçe eğilir, sonra o iletişim ilgileniyor. Bunlar sadece vücut sinyallerinin bazı onlar muhatap sözsüz işaretleri anlamak için ezbere bilmek gerekmez vardır. Sezgi Eğer insanlara anlatmak istediğinizi tanımasına yardımcı olur.

Sözlü ve sözlü olmayan iletişim de uzay-zaman olarak ifade edilebilir. Bir konuşma sırasında insanlar arasında meydana mesafe, yakınlık derecesini ifade eder. yarısına kadar olan uzaklıklarda - samimi bir mesafe. Onun tutma sevgili insanlar. taraf yukarı 1.2 metrelik bir mesafe gözlemlemek, birbirlerini ilgilenen söylenebilir. Yani genel olarak arkadaş ve tanıdıklar konuşan.

Gözler, kulaklar, parmaklar (kör insanlar) aracılığıyla algılanan Sözel iletişim. Sözsüz iletişim tüm duyuları (görme, işitme, dokunma, koku, tat), hem de sezgi yakalanır.

Yani, sözlü ve sözsüz iletişim - iletişim önemli bir araç. Bir insanın oldukça ikna edici, muhatap etkilemek için olabilir ustaca konuşma, duygu ve hareketlerini yönetmek için önemlidir. Bu mesleği sürekli iletişim ile bağlı insanlar için özellikle önemlidir. Örneğin, bir satış müdürü, danışman, bir banka çalışanı, vb

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.