FormasyonBilim

Hangi koşullara bitki yaşamı için gerekli olan? Bitkilerin büyümesi ve gelişmesi için gerekli şartlar

Bitkiler - bizim yeşil arkadaşlar. Onlar bunu hak çünkü insanlar ve hayvanlar, bitki örtüsü ve bileşenlerinin adını - gıda kaynağıdır, böylece ev ihtiyaçları, ilaç, hava saflık ana regülatör ve için malzemeler.

Bugüne kadar, bitkilerin 350.000'den fazla farklı türler vardır. Bunların hepsi artık estetik zevki sunmak, bizi ve çok renkli ihtişamını memnun, benzersiz morfolojik ve genetik özelliklere sahiptir. Ancak, onların yaşam biçimleri farklı olabilir, ama her zaman, önemli eşsiz ve güzel. Ve onların varlığı doğrudan bitki yaşam için gerekli koşulları tarafından etkilenir.

Bitkilerin yaşam formları

Bu sınıflandırma, çeşitli bilimler açısından azaltılabilir: Sistematik ve Ekoloji. o Bitkilerin dış özellikleri dayanmaktadır beri, sadece sistematik fazla ilgileniyor. Bu pozisyondan flora bütün bölge evrimsel oluşturdular ve bitkilerin yaşam koşullarından etkilenen gruplara ayrılabilir.

 1. Ağaçlar - belirgin gövde, iki metreden az olmayan yüksekliği.
 2. Burçlar - 50 cm yüksekliğinde 2 m, yere uzanan bir kaç ana.
 3. Önceki biçimde oluşturulabilir, fakat 50 cm boy - Çalı.
 4. çalı şekilleri oluşturduğu, ama ölü çoklu gövdeleri üst kısmı - Çalılar.
 5. Otlar - kışın düşük büyüyen bitkiler saplar dondurun.
 6. Sürüngen - dallanma karakterize sürünen iğneler, anten ve diğer cihazlar yapışan sahip saplar.
 7. Succulents - sapı ve yaprakları büyük miktarlarda su saklayabilir bitkiler.

Ne şartlar bu grupların her birinin bitki yaşamı için gerekli olan? Bize ayrıntılı olarak inceleyelim.

bitki yaşamının koşulu olarak Çevresel faktörler

Bunlar aşağıdakileri içerir.

1. Cansız:

 • güneş ışığı;
 • nem (su);
 • sıcaklık, işlem;
 • yiyecek.

2. Biyotik: bu bitkiyi (hayvanlar, bakteriler, mantarlar) çevreleyen bütün canlı organizmalar.

3. antropojenik - insan etkisi ve günlük hayat ve sanayinin çeşitli sektörlerde faaliyetlerini.

Hangi koşullara en bitki yaşamı için gerekli olan? Yani bu faktörlerin tespit edildiği, nedir? Bu soruya cevap vermek zor. Sadece onların kümülatif yetkili kombinasyon bitkiler büyümeye geliştirmek ve çoğaltmak gibi rahat, güvenli ve hızlı hissetmek için izin verir.

Işığın Etkisi

Tüm diğerlerinden bitki organizmalarının en önemli farkı - bu yeme ototrofik yoludur. Yani, oluşan organik bileşikler içine kimyasal enerjiye güneş enerjisinden yeteneğidir. iki aşamada inşa Bütün bu karmaşık biyokimyasal süreç, fotosentez denir. gezegenimizde yaşamın kaynağı olarak - Bu dönüşümlerin ürünü bitki besin ve oksijen gazı rezervi olarak nişasta haline gelir.

Bu fotosentez olmadan hayat yok olacağı belirginleşir. Ve güneş ışığı olmadan bir süreç değildir. Yani, doğal güneş ışığı ve diğer ışık kaynaklarının enerji - bitkilerin büyüme ve gelişmesi için gerekli şartlar. Bu faktörlerin rolü belirlenir.

organizmaların çeşitli gruplar ışığa göre tespit edilebilir.

 1. Gölge bitkiler. Bu temsilciler, onlar sadece çok dağınık düşük ışık, doğrudan güneş ışığı tolere edemez. ahşap Kuzukulağı, maianthemum, sırt ağrısı, saxifrage, Corydalis, kardelen, Dağ Girl, çan çiçeği, sarmaşık, bracken, kırlangıçotu ve diğerleri - Örneğin, orman otlar çok, ağaçların gölgesinde sokuldu.
 2. Gölge dayanıklı. Bu bitkiler orta aydınlatma tercih ve yeterince hatta uzun karartma tolere. Ancak, güneş ışığı hala sevilir ve direkt güneş ışığına maruz kalma, kısa olumlu tepki. Bu, örneğin, kuş üzümü, zambak, yaban mersini, mürver, kızılcık, Süleyman'ın mührü, manşet ve diğer.
 3. Photophilic - Parlak direkt güneş ışığı en çok ihtiyacı bitkiler. Sadece bu koşullar altında fotosentez işlemi olarak hızlı ve eksiksiz olarak gerçekleşir. Örnekler: anne öksürük otu, yonca, lavanta, Ölmez, Melissa, nilüfer ağaçların çoğu çiçekler, nilüferler, çimenler, kaktüsler, ve diğerleri.

Peki, bitkiler ilk etapta yaşamak gerekir? Bitki sürecinin ana kaynağı olan ışığı, - fotosentez.

su Anlamı

Dioksit, hidrojen değil, aynı zamanda gezegende tüm canlıların, sadece bitkiler hayatındaki en önemli konudur. Dünya üzerindeki canlı sıvı suyun varlığı ile mümkün olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, değeri olduğundan fazla zordur. biyokimyasal reaksiyonlar bütün canlı organizma meydana geldiği Evrensel çözücü, yekpare bir yapı parçası, her bir hücre bileşenidir.

bitki yaşamı için suyun önemi güneş ışığı daha az önemlidir. kimyasal reaksiyonlar için bir ortam - Su, hücre duvarlarında turgor basınç oluşturduğu için, her taşıma bağlantıları üzerinden icra edilmektedir, bu olmasıdır. Kısacası, su bitkileri içindir - canlılık kaynağı.

Değil flora tüm su ve miktara eşit ilgilidir. Bu nedenle, üç önemli vardır bitki çevre grupları hidrojen oksit ile ilgili olarak.

 1. Xerophytes - nem eksikliği uyum başarmış en kurak bölgelerde, sakinleri. Örnekler: çöl ve yarı çöl bitkileri, deniz kıyıları sakinleri. Acemlalesi, kaktüsler, buğday otu, plaj çimen, briofillum, deve dikeni vb.
 2. Mesophytes - Suyun orta miktarda alanların sakinleri. Bu bitki, orman sakinleri çayır. Normal olarak nemli toprağa uygulanır, ancak aşırı nem veya kuraklık tolere edemez. Timothy papatya, kantaron, çayır, Lyuba, lila, ela, yonca, lungwort, altın başak, bütün yaprak döken ağaçlar ve çalılar.
 3. Hydrophytes. Bu tür bitkiler de, su (tatlı su, tuz) içerisinde kısmen olduğunda his iyi olan veya tamamen batırılır. Örnekler: Alg, su çiçeği, ciğerotları, zambak, posedonii, yapraklı havuz otu, altemii, yumuşakça ve diğerleri.

Yani, bitki yaşam için gerekli hangi koşullar nelerdir? Su kendi listesine dahil.

sıcaklık rolü

tadında tüm canlılar için sıcak günler. Ancak, bitkiler arasında, oldukça kolay bir şekilde düşük sıcaklıklara dayanmak olanlar var. Bu faktörün ilişkin flora Tüm türler üç gruba ayrılabilir.

 1. Termofilik. Bu grubun bitkilerin yaşam için gerekli koşullar, - 5 0 ° onlar için uygun bir altındaki bir sıcaklık parametresi yaklaşık ± 25-26 0 ° C Bu tür bitkiler, sıcaklık keskin dalgalanmalar tahammül bile hafif donları dayanamaz olup. Örnekler: pirinç, pamuk, kakao, palmiye, muz, tropikal ve subtropikal hemen hemen bütün sakinleri.
 2. Soğuk dayanıklı bitkiler. ılımlı sıcaklıklar tercih Ancak zarar vermeden don geçiyor, taşımak ve oldukça düşük edebiliyoruz. Örnekler: patates, bütün kök sebzeler, yeşiller, turpgiller, tahıl ve diğer birçok türleri.
 3. Donmaya-karşı dayanıklıdır. yaşayabilirliğini korurken, kar örtüsü altında kışı geçirmek mümkün. Örnekler, ravent gibi bahçe bitkileri, çok yıllık soğan, sarımsak, kuzukulağı, ve diğerleri dahildir.

Sonuç: sıcaklık kontrolü - yeryüzündeki tüm bitkilerin normal büyüme ve gelişme için önemli bir koşul.

inorganik beslenme

Bu faktör, özellikle adam tarafından yetiştirilen meyve, meyve ve sebze bitkileri için son derece önemlidir. Gerçekten de, in vivo olarak bitki adapte olan bu yaşam, kolonize. Toprakta mineral tuzlar içeriğine dahildir.

Ama kültürel temsilcileri yardıma ihtiyacım var. Her sahibi belli bitkiler mahsul elde etmek için karmaşık mineral gübreler yapılmalıdır bilir.

Genelde, mineraller olarak - banyo su ile emerek topraktan bitkiler tarafından emilir bireylerin gücü, önemli bir unsurdur. Ama bitki gübre zararlı fazlalığı olduğunu ve bunların eksikliği büyüme ve fakir hasat yavaş yol açar.

hava bir bileşim

Ne şartlar yukarıdakilere ek olarak, bitki yaşamı için gerekli olan? Ayrıca önemli hava bileşimdir. Sonuçta, gece bitkileri, hem de nefes diğer canlılar, oksijen tüketir. normal gelişim yeterli olacaktır için Bu nedenle, havada. Bu zararlı gazlar, toz, mantar ve mikroorganizmalar bitkilerin yüksek konsantrasyonlarda koşullarında çok kötü hissediyorum anlamına gelir.

Biyotik faktörler ve etkileri

Hepimiz baktık abiyotik faktörlere bitki yaşamının. Isı, ışık, hava, su - Ana ve onların normal büyüme ve gelişme için vazgeçilmez koşullar.

Biyotik aynı faktörler - çevrelerindeki biyokütle üzerindeki etkisi, yani, bu yüzden, diğer bitkiler, hayvanlar, mantarlar, böcekler, ve. Bu koşulların etkisini tüm yönleriyle dikkate için, bilim ortamı oluşturuldu. Sadece biyotik faktörler hiçbir abiyotik daha az önemli olduğu unutulmamalıdır.

Saksı bitkilerinin yaşam için temel koşullar

hayat ev bitkileri için gerekli Çevre koşulları, hayır biz genel olarak herkes için kabul var olanlar farklıdır. Onlar da zararlılardan güneş ışığı, sıcaklık, su, mineral beslenme, korunmaya ihtiyacı vardır.

Saksı çiçekleri iyi hissetmek ve güzel görünmek için, hesaba belirli cins ve bitki türlerinin özelliklerini alarak bunları tek tek yaklaşmak gerekmektedir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.