FormasyonBilim

Basınç kuvveti

Basınç, yüzeye dik olarak etki eden kuvvetin o yüzeye oranıdır. Paskal basınçları ölçülür (1 Pa, bir metrekarenin yüzeyine uygulandığında 1 newton'luk bir kuvvetin ürettiği basınçtır).

Basınç kuvveti belirli bir yüzeye basınç uygulayan bir kuvvettir. Bu değer Newton cinsinden (1 N) ölçülür. Bu basıncın uygulanacağı yüzey alanı ne kadar küçükse, beklenen etkiyi elde edebilmek için uygulanan kuvvet o kadar az olabilir.

Baskı kuvveti, ona dikey yüzey üzerinde etki eder. Basınçla tanımlanamaz. Basıncı belirlemek için, kuvvetini görünen yüzey alanına bölmek gerekir. Farklı bölgelerin yüzeyini etkilemek için aynı kuvveti uygularsanız, daha az destek alanı olduğunda basınç daha büyük olur. Basınç ve yüzey alanı biliniyorsa, basıncın alanla çarpımı ile basınç kuvvetini öğrenebilirsiniz.

Normal basıncın kuvveti daima zorunlu olarak maruz kaldığı yüzeye diktir. Newton'un üçüncü yasasına göre, modüle göre destek reaksiyonunun gücüne eşittir.

Basınç kuvveti rolü, herhangi bir gücü oynayabilir. Bu destek deforme eden ağırlık veya vücudu belli bir yüzeye bastıran kuvvet olabilir, vb.

Katı maddelerle temas ettiği zaman, sıvılar kendilerine basınç kuvveti olarak adlandırılan belirli bir kuvvetle hareket eder. Günlük hayatta, suyun aktığı bir musluk deliği ile parmağınızı kaplayarak böyle bir gücün etkisini hissedebilirsiniz. Cıvalı kauçuk teneke kutuya koyarsanız, duvarlarının dışa doğru kabarmaya başladığını görebilirsiniz. Sıvı basıncının kuvveti diğer sıvıları da etkileyebilir.

Katılar temasa geldiğinde, şekil veya hacim değiştiğinde elastik kuvvet ortaya çıkar. Sıvılarda, şekli değiştiğinde bu kuvvetler ortaya çıkmaz. Şekildeki değişikliklerle ilgili elastikiyet eksikliği sıvıların hareketliliğine neden olur. Aynı sıvıları sıkıştırırken (hacimlerini değiştirerek), elastik kuvvetler kendilerini gösterirler. Onlara baskı kuvveti denir. Diğer bir deyişle, sıvı bir basınç kuvveti ile dokunan diğer cisimlere etki ediyorsa, sıkıştırılmış bir haldedir. Sıvıyı daha sıkıştırdıkça, bu kuvvetten kaynaklanan basınç da o kadar güçlü olur.

Sıkıştırmanın bir sonucu olarak, maddelerin yoğunluğu artar, bu nedenle akışkanların yoğunluğuyla bağlantılı olarak ortaya çıkan esneklik vardır. Gemi bir pistonla kapatılmışsa ve yük üste yerleştirilirse, piston indirildiğinde sıvı sıkışmaya başlar. Pistonun ağırlığı ile üzerindeki yük arasındaki dengeyi sağlayacak bir basınç kuvveti oluşturacaktır. Pistondaki yükü arttırmaya devam edersek, sıvı sıkıştırmaya devam edecek ve artan basınç kuvveti yük dengelemek için yönlendirilecektir.

Tüm sıvılar (daha büyük veya daha az ölçüde) akabilmektedir, bu nedenle belirli bir basınç kuvvetine karşılık gelen sıkıştırma derecelerini ölçmek mümkündür.

Yüzeydeki basıncı düşürmek için, kuvvetin düşürülmesi mümkün değilse, desteğin alanını arttırmak gerekir. Tersine, basıncı arttırmak için kuvvetinin etki ettiği alanı azaltmak gerekir.

Gaz molekülleri, etkileşim kuvveti ile birbirine bağlı değildir (veya çok zayıf bağlanmamaktadır). Bu nedenle, kendilerine sağlanan gemi hacminin tamamını doldurarak neredeyse özgürce kaotik hareket ediyorlar. Bu bağlamda, gazın özellikleri sıvıların özelliklerinden farklıdır . Gazlardaki yoğunluk , sıvılardan çok basınca bağlıdır. Aralarındaki ortak şey, hem sıvının hem de gazın basıncının, içine yerleştirilecek olan gemi şekline bağlı olmadığıdır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.