FormasyonÖykü

Fenike şehir. Fenike kentlerinin altın çağ. Antik çağlarda Fenike

Antik Tarih ilginç sorular ve hatta bulmaca doludur. Büyük olasılıkla, biz edemedik ne kadar büyük medeniyetlerin birçok Emin asla komşuları, askeri ve ekonomik açıdan daha güçlü ve daha başarılı altında ezilme, doğmayı. Ama bazı insanlar başardık "halkın patlak." Bazen daraltmak ya da güçlü komşularının zayıflaması için yardımcı oldu.

Bunlar bir zamanlar böyle zamanlar, normal tepe kabileleri serbest kassitler, ve Mısırlıların sert yeterince kontrol altında vegetated Fenikeliler idi. Ama herşeyin bir sonu vardır ve Mısır azalmaya başladı. Kısa bir süre sonra, Fenikeliler şehir ve tüm bunların insanlar olarak hızla geliştirmek ve gelişmeye başladı.

Kim onlar?

Çağdaşları bu insanları tarif: "Onlar huzurlu ve askeri işler hem yönetmek için aynı derecede kolaydır, inanılmaz insanlardı. Bunlar kendi yazma icat siyaset, kamu yönetimi ve Navigasyon görülmemiş başarı elde etti. Fenikeliler tüccarlar Tanrı'dan var idi. "

Modern antropologlar tarafından sağlanan bilgileri inceledikten sonra, bu insanların göz tahmin edebilirsiniz. O dönemin birçok kişi gibi, onlar kahraman hikayesini farklı değildi. 1.57 metre - Erkekler nadiren yukarıda 1.63 metre, kadındı. Kalan görüntüleri bakılırsa, insanlar dar, biraz uzunlamasına yüz idi badem şeklinde gözleri, kıvırcık saçlı ve kısa, düz burun.

Phoenicians giysi aydınlık ve renkli. Böylece Mısırlılar kalabalıkta Firavunun bu uzaylılar vatandaşlar gibi çarpıyordu olduğunu yazdı "Kuzu polar kelebekler." Erkekler ve kadınlar eşit kıymetli maden ve taşların arasından Fenike enfes mücevher seviliyorsunuz.

Ana Fenike politikaları

Mısır siyasi ve askeri açıdan, Tire, Sidon, Byblos, Arwad ve diğer bazı politikaları görev alabilmeleri başlayınca hemen bağımsızlıklarını ilan ediyoruz. Ve bu tamamen şaşırtıcı değildi. zamanda Fenikeliler şehir, aynı zamanda sadece tüm diğer büyük yerleşim neredeyse özerk devletler olduğu gerçeği.

Çoğu zaman, onun inanç ve onun din adamları, kendi ordusu "kişisel" kral orada vardı, kendi aynı zanaatkarları donatır. ve çiftçilerin Hakkında hayır de! Bunlar sadece bir cebinde vergi ödeme fikri çok daha fazla etkiledi ve birkaç değildir. Bu fikir daha hızlı başkalarının Tire daha geldi. Bir süre ve Sayda resmen sunulan rağmen şehir hızla, tamamen bağımsız hale geldi.

Tire Yükselişi

O zaman, eşitler arasında birinci şehirdi, ama zaman hızlı sona eriyor. Korkunç baskını "Deniz İnsanları" şehir Lastik görüş Fenikeliler dinlemeye başladı, bundan sonra bir taşın, bir zamanlar görkemli yerleşim bırakıldı. Son çıkarırken sadece gelişiminin doruk noktasına ulaşmıştır. Sonra kral Hiram I. tahtına oturdu

birçok kaynaktan, kanıtlar o büyük Solomon, Yahuda (yaklaşık 950 MÖ. E.) kralının çağdaş olduğunu yoktur. Bu topraklarını neredeyse iki katına şehir etrafında büyük bir suni tepenin yapılmış olan Hiram onun başarılarını başladı. Kral şanslar: yakında onun Araştırmacılar bu yerlerde tatlı su iyi bir kaynağı kazdık, bu yüzden Tyr neredeyse zaptedilemez kalesi haline gelmiştir. Sulama işinde ilk defa Fenikeliler başarıları da vardır.

sulama ayrıntılı bir sistem ve seçimin kazançlar sayesinde tamamen gıda ile kendini sağlayabilmektedir. O günlerde devletin gelişiminde inanılmaz ilerleme oldu.

Kartaca çıkması

Şehir çok yakında tüm komşularıyla güçlü ticari ilişkileri yukarı vurdu olması şaşırtıcı değildir. Büyük olasılıkla, Hiram Modern Tunus kolonizasyonu başladı. Bu varsayım, kendi zemin mükemmel tanıdık bir kez inşaatçılar yeni bir politika için en uygun yeri seçmek için onun ardılları, orada Carthage koydu gerçeğine dayanmaktadır. Fenikelilerin bazı küçük koloniler kurulmuş, detayları bizim zaman ulaşmamıştır.

Gelenek onun döşeme 814 M.Ö. meydana geldiğini söylüyor. e. Yakında Fenikeliler aktif Mezopotamya ve Nil vadisine yaşayan halkları ile işlem gördü. Buna ek olarak, yavaş yavaş sıkıca Akdeniz'e kontrol altına almak için mümkün olduğu gelenler alanlarda yerleşti. Bütün bunlar bu devletin bütün şehirlerin uzun süre değeri o Kartaca oldu tutulan gerçeğine yol açmıştır. Tarih büyük Hannibal ve Roma ile yaptığı mücadele konusunda bize bilgi getirdi.

hangi politikaları zenginlik dayanarak?

Yeni insanlarla (özellikle askeri,), sadık hizmet için ihsan arazi şehirlerde krallarını çekmek için. kırsal topluluklar içinde de yararları ve etkisi belirli bir kişiyi bağlı olarak üyeleri arasında dağıtıldı belli indi özelliği, var. Ancak, zamanla kendi tarımsal üretim sadece Phoenicia beslemek, ancak az sayıda etkilenmiştir ticaret kâr.

Çok fazla para şehir Fenikeliler Lübnan dağlarında değerli metaller mevduat gelişmekte bulundu. Buna ek olarak, hızla dışa en önemli keresteyi haline değerli ağaç türlerinin, bir sürü var büyüdü. Sadece Tire bilim adamları biliniyordu gizli olan Fenike yün mor boyalı sevilen yabancı tüccarlar,. VII cc - VIII beri. MÖ. e. Yabancı tüccarlar arasında büyük talep de rafine ve zarif cam ürünleri, üretimine giderek daha önemli hale gelmektedir.

deniz ticaret Genişleme

Mısır nihayet çöktü sonra, Tire ve diğer şehirler şaşırtıcı bir hızla zengin büyümeye başladı. Hemen hemen tüm Fenikeliler koloninin, hızla büyüdü çoğu bağımsız devletler haline geldi. Hızla Mısırlılar'a tüm ticari kanallar ele geçirdi ve süreci çok daha hızlı gitti zenginleştirmektedir.

Fenikeliler sattın?

Phoenicia eski zamanlarda nedeniyle kendi topraklarında üretilen malların satışı sadece zengin büyüdü anlaşılmalıdır. Her şeyden önce, onun esenliklerine nedeniyle lüks öğeler ve nadir öğeleri (özellikle takı,) perakende satışına yükseldi. Buna ek olarak, bu ülkede yaşayanlar sadece mükemmel denizciler, aynı zamanda umutsuz korsanlar vardı. Tüm yağma genellikle oldukça resmen antik "privateers" nin Fenike şehirlerde teslim edilir iyi bir puan aldık.

Fenikeliler olduğunu hatırlamak - gezginlerinizi doğuştan, komşu ülkeler devletin askeri filo suçluların sorunların çoğunu teslim edebilen gibi onları kabadayı cesaret edemedi. Aynı zamanda, insanların "zafer" bile kötü düşmanları geçici olarak gemilerin bir çift boğmak için ortak güçlere onların çekişme unutabilir böyle oldu. Fenikeliler bunları bildiğini ve bu nedenle bütünüyle esaret içine kendi insanları yönlendirme yaşadığı kıyı yerleşimleri üzerinde cesur donanma baskınlar yapmak için hor vermedi.

Aynı Tire deniz ticareti ana gelir kalemlerinden biri köle olduklarını şaşırtıcı değildir. Phoenicia eski çağlarda politikaları kralları sıradan vatandaşların hatırı sayılır miktarda borç verebilir ki bu eşsiz devletlerden biri olduğunu kanıtlar vardır. Bu fedakarlık uğruna değil yapılır, fakat "iş" in gelişmesine: insanlar sadece ilk kez malların gemi ve stoklarını alabiliyorlardı devlet, para alma. sadakat Sözü bir aile olduk "ihsan". Basitçe para halkının çıkarına değildi ile hile, koydu.

Kara yolları Fenikeliler kadar tartışma hakim. Ama hepsi ilk binyıl değişmiştir. E, insanlar deve evcilleştirmek başardık zaman. İnsanlar sertleştirilmiş tüccarlar böyle eşsiz fırsatı kaçırmayın olabilir ve bu nedenle aynı Suriye gelişimi hemen başladı.

bazı açıklamalar

Antik Fenike serbest vatandaşlar ticaret ve para kazanmak için özgürdük yeryüzü cenneti, sadece bir dal olduğunu düşünürdüm. O kadar kolay değildi. Evet, sürekli gelişen ticaret devleti çok büyük kar getirdi ve hemen hemen her özgür adam kendi işini açılabilir.

Ama Fenike ticaret işlevini mümkün kılan köle, önemli sayıda, fakir borçluların giderek artan sayıda ve iflas ailelerin temsilcileri kademeli olarak hangi antik Fenike sonra "patladı", gerçek bir bombaya dönüşüyor.

köle ticareti ve sınıf mücadelesi

iyi bir ün değildi bu ülkede antik dünyada, çünkü köle ticaretine halkının tercih onun ortaya çıkmıştır. "Canlı mal" büyük bir sayı diğer ülkelerde satılan değil, aynı zamanda eski Fenike kötü bu insanların içinde gerekli: tüm devlet ekonomisinin köle emeği olmadan atölye ve kızak tersaneler, taş ocakları ve üzüm bağları, yolların yapımı ve koyunların ekimi ... Kısacası, hemen geldi sonu.

Özellikle yüksek kaliteli yollar ve görkemli tapınaklar inşa alanında Fenikelilerce tüm başarılar, bu kölelerin çalışmalarına dayanmaktadır. Ancak, bu fenomen çoğunlukla son derece tatsız ve kendileri için bile ölümcül bir dezavantajı vardır oldu "Dünyanın ustaları."

Hemen hemen ülke sürekli gergin ve hepsi çağdaş kanıt sınıf mücadelesini keskinleştirir. Yani, Yunanlılar tekrar tekrar düşük gelirli vatandaşların binlerce tarafından desteklendi Tire grand köle ayaklanması, hakkında yazdım. ayaklanmanın liderlik belirli Abdastratu (Staratonu) ilişkilendirilir. Garip ama IX yüzyılda yaklaşık gerçekleşti büyük katliam, köle tam ve koşulsuz zafer tamamladı.

Yunan tarihçiler bütün erkekler "imtiyazlı" sınıfları acımasızca katledildi olduğunu düşündürmektedir ve onların kadınları Tire yaşadığı isyancılar, arasında dağıtılır. şehir tamamen uzun süre terk edilmiştir.

iç politika ve kademeli tükenme Paradokslar

Aslında tarihsel konuların Yunan metinlerinde neredeyse evrensel bazı gizemli hakkında rapor "Fenike talihsizlikler." Hepsi bu olabilir - büyük Kartaca dahil kentin tüm süpürüldü büyük köle isyanı yankılanır. Tarih ise egemen sınıfın hiçbir şey öğrendi. köle ilişkin hiçbir hafifletici beklenmiyordu ama devlet bir kez bile emekleri olan bağımlılıklarını "çeşitlendirmek" düşünmüyordu.

Bütün bunlar sonuçta hikaye ne yazık ki Fenikeliler sona erdi ve sürekli çekişme ve iç kargaşa tarafından zayıflamış bir zamanlar büyük devlet, sadece güçlü komşuları pilfered gerçeğine yol açtı.

Buna rağmen bütün çağdaşları derin hayretle onları konuştu. Yunanlılar ve Romalılar birçok ülke, en azından devletin bazı görünüş organize edemedik fethetmek edememek dünya haritası anda en detaylı oldu Fenikelilerce olarak şaşırttı. "Dünyayı yöneten, evde kontrol edemez" - yani bu kişiler hakkında konuştu. Tüccarlar, umutsuz ve maceracı gezginler, onlar belki de ateş ve kılıçla imparatorluğunu inşa insanlık, tarihinde ilk insanlar haline, ama ikna, kurnazlık, zeka ve altın ile.

Sidon yeni yükselişi

Böylece, çünkü siyasi kavgalar, entrikalar ve köle ayaklanmaları önemleri sonunda Lastik kaybeder. 'Reins' derhal (IX yüzyılda sonunda), tamamen Sidon süresi (Lübnan Sayda artık şehir) tarafından geri keser. O yıllarda, bu politika komşularına kendi şartlarını dikte olabilir bu nedenle güçlü bir donanma ve ordu var, kayıp değerini geri olduğunu ve.

Tarihçiler antik Fenikeliler IV yüzyılda etrafında inşa inanıyoruz. Zaten bölgede şiddetli mücadele Tire için yeterli Sidon güçlü ikinci milenyumda. birinci bin başında M.Ö., bu özel kent-devletlerinin vatandaşları Batı Akdeniz'de geçti dalga Fenike kolonizasyon etkin rol aldı. Ancak kısa süre Tire zaman çabaları üzerinde güçlü bağımlılık içine düştü.

677 M.Ö. şehir tamamen yok Asur askerleri tarafından yakalandı. Ancak, on yıl içinde, tamamen restore edilmiştir. VI yüzyılın başında Hakkında BC Sidon tarafından emildiğini Pers imparatorluğunun, Akamanış hanedanlığı hüküm sürdü.

Bir devrin sonu

Yakında ve Fenikelilerin diğer şehirler tamamen bağımsızlıklarını kaybederler. Zaten Asurlular MÖ VI yüzyılın ortasında giderek kendi duvarlarına altında görünmeye başladı huzursuz. devam eden ekonomik gücüne rağmen, gururlu Tire hariç tüm politikaları, hızla Asur yetkililere teslim.

VII yüzyılda sonunda unutmayın, eski güç Mısır kazanmak için oldu ama eski Fenike kentlerinin önemli sayıda onun bir parçası olduğu için. Son olarak, bu çağlarda hızla materet olmak ve denizciler Devlet kaçakçıları ve öncülerinden hikayeleri bir son verdi Pers İmparatorluğu'nu, gelişir.

Ancak, Fenikeliler tarafından durumlarda önce değildi: onların kent devleti korunmuş ve ticaret nedeniyle Perslere koruma ve himayesi için daha karlı hale geldi. Fenike filosu da geçen en güçlü ve saygın birimlerinin haklarına Pers filosunun parçası haline geldi.

sonsöz

Uzun zamandır Bu millet şu anda benziyordu. Yani, dil ve Fenikelilerin gelenekleri neredeyse ortaçağın sonuna Akdeniz'in pek çok bölgede sürdürdü. Sadece acımasız Arap fetihleri nihayet gelişmiş antik kültürüne son verdi.

Son birkaç yıldır literatür çalışması ve önemli ilerleme yapmış antik dilinin halkın. Birçok yeni yazıtlar her yıl açılan ... Arkeologlar Fenike miras derinlemesine çalışma bize birçok ortaya çıkarabilir düşündürmektedir antik dünyanın sırlarını.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.