FormasyonÖykü

Gerbert Guver (Herbert Clark Hoover), Amerika Birleşik Devletleri'nin 31 inci Başkanı: biyografi, kişisel yaşam, siyasi kariyeri

Gelecek ABD Başkanı Gerbert Guver West Branch 10 Ağustos 1874 tarihinde doğdu. Ailesi Alman kökenli il Iowa dan tarikattandı. Çocuğun babası çiftlik ekipmanı satılan ve demirci olarak çalıştı. Herbert sadece 6 yaşında iken öldü. Anne başka 4 yıl içinde öldü. bir yetim çocuğu Kalan Oregon amcasının taşındı. 1891 yılında genç Hoover açtı eve girmiş Stanford Üniversitesi. Mesleğin eseri, bir maden mühendisi oldu ve bu uzman siyaset meşgul olacak hiçbir işaret yoktu.

Kariyer maden mühendisi

1895 yılında Gerbert Guver lisans derecesi aldı. Mesleki kariyerinde çok heyecan verici oldu. Ama hepsi alçakgönüllülükle başladı. İlk Stanford mezunu bir temizleyici kaya madencilik şirketleri Altın Madeni Ödül aldık. Ardından İngiliz ilgilenen genç bir profesyonel. altın uzman İngiliz Bewick, Moreing ve Şirket, 23 yaşındaki Hoover kiraladı ve onu Avusturalya'ya geçici olarak gelmiştir. "Yeşil kıta" Açık Amerikalı meslektaşları orada değerli metal madenciliği belirli Kaliforniya yöntemini öğretti. Avustralya'da, Gerbert Guver bir jeolog olarak değil, aynı zamanda bir yönetici olarak sadece çok değerli bir deneyim kazanmıştır.

Sonra uzman Çin hükümetinden beklenmedik bir teklif aldı. Çin'de maden ilkel bir durumdaydı. Çin modern Batı deneyiminden öğrenmek istedim. Bu nedenle yapabiliyor ve enerjik Gerbert Guver onlar için en iyi aday oldu. rezil Boxer Ayaklanması orada başladığında Amerikan "şanslı" bir anda Çin'de olmak. Yabancı kesimlerde pogromların bir dalga oldu. yabancıların hakimiyetine karşı başta köylüler vardı. Onlar Hıristiyan misyonerlik faaliyeti gibi değildi.

Tianjin sonra, Hoover yaşadığı, bombardımanı altına girdi. Asi kabuk Amerikan mühendis evden karşısında bulunan bina çarptı. O gün, Herbert Clark Hoover günü, yaşamlarını riske tahrip evine koştu ve bir Çinli kız kurtarıldı. Yıllar sonra, 1928 yılında, Birleşik Devletler'de bir başkan adayı olarak seçim kampanyası sırasında hikaye duyurmak için gazetecilere yasakladı. The Boxer Rebellion Amerikan sırasında sadece doğrudan görevleri yapan, aynı zamanda tahrip demiryolları geri verilmez.

Kişisel yaşam

Çin'de inanılmaz iş görünüm gelecekteki ailesi hakkında düşünmek Hoover zorladı. Genç adam zaten Kaliforniya'da yaşamaya devam bir nişanlısı vardı. 1898 yılında gelecek Lou Genri Guver o Asya'ya yaklaşan gezi açıklanan ve evlenmek teklif ettiği damat telgraf, aldığı. kız kabul etti. Monterrey kentindeki evlilik 10 Şubat 1899 çifti kombine bağlar. kocasının örneğini izleyerek Lu Genri Quaker inancını aldı. Çin'de bir gemide yelken evliler zaten düğün sonra ertesi gün. Eş hep Herbert yakın olmuştur. O 1964 yılında öldü.

Hoover az iki çocuğu vardı. Herbert 1903 yılında doğdu, bir mühendis ve bir diplomat oldu. Babası gibi o da Stanford Üniversitesi'nden mezun oldu. uçak mühendisliği, jeofizik alanında mühendis olarak çalıştı ve 50 yıllarda Devlet Bakanı Ortadoğu bağlantılarının sorumluydu. küçük oğlu Allan da maden mühendisi haline geldi ve kariyerinin en Kaliforniya'da geçirdi.

Girişimci ve hayırsever

1901 yılında Gerbert Guver Çin'den ayrıldı. O madencilik sektöründe uzmanlaşmış Bewick, Moreing & Co eş sahibi, oldu. Bir süredir, o Avustralya'ya döndü. 1908 yılında Hoover bağımsız danışman olarak göreve başladı. Dünya çapında şirketlerle işbirliği bir süre izledi. Uzman San Francisco, Londra, New York, St. Petersburg, Paris çalıştı ve bir kez bile sıtma sözleşmeli Burma, içinde olmuştur. Gelecek ABD başkanı Ural patronları ile işbirliği yaptı. Özellikle, Kyshtym bakır madeninin geliştirme yardımcı oldu ve ardından Altay Dağları'nda mayın koştu. Herbert Hoover zengin bir adam haline geldi 1914 yılında başarılı yatırımlar sayesinde. Onun kişisel durum yaklaşık 4 milyon $ olduğunu.

Hoover'ın hayatı Birinci Dünya Savaşı sonrası büyük ölçüde değişti. 1914 yazında Londra'da oldu. Britanya'da ABD konsolosu ölümcül bir tehlike önce Avrupa'da bulurlar ABD vatandaşlarının geri gönderilmesini düzenlemenize yardımcı olmak için Hoover istedi. yaklaşık 120 bin kişi - Bu insanların büyük kitle idi.

Sonra, gelecekteki başkanı Gerbert Guver işgal Belçika yardımcı olacak bir komisyon kurdu. Almanlar bile deniz yoluyla karaya teslim edildi yardım malzemesi, pas karar verdiler. Şu anda İngiliz filosunun deniz ablukasının Almanya'yı tuttu. İngiliz ayrıca sivillere malların teslimini karşı çıkmadı. Hoover Komisyonu hızla ciddi bir darbe oldu. O Avustralya ve Amerika'da yiyecek aldım ve onun filo birkaç düzine gemileri olarak gerçekleşti.

birkaç kez sürekli ön çizgiyi geçti ve ABD'nin 31 Başkanı'nın çok gelecek hayatını tehlikeye attı. Onun aktif barış göz ardı edilemez. 1919 yılında, insanlık ve mühendislik Washington Ödülü hizmetinde birçok başarıya Hoover verildi.

ticaretin Bakan

Savaşın sonuna kadar, Hoover tanınmış ve şahsiyet oldu. Başkan kararıyla 1918 yılında Woodrow Wilson , o Amerikan Rölyef İdaresi açtı. O hepsi aynı aldı: Organizasyon Avrupa'yı tahrip yardım (çoğu mallar Polonya ve Çekoslovakya ihraç edildi). Birinci Dünya Savaşı çoktan bitmişti de, yeni bir kanlı çatışma iç savaş başladı Rusya'da patlak verdi.

1919 yılında, organizasyon Hoover Beyaz Kuzeybatı Ordusu yardım etmeye başladı. Amerikalılar buğday ve tahıl unu, fasulye, bezelye, yoğunlaştırılmış süt, domuz yağı getirdi. 1921 yılında Hoover ABD Ticaret Bakanı oldu. O Başkan atandı Uorren Garding, oldukça fiyatlı geniş deneyimi becerikli ajanda.

Yazı Hoover Amerikan radyo endüstrisini şekillendiren önemli bir rol oynamıştır dikkat çekicidir. şahsen Ticaret ve Hoover Bakanlığı tarafından düzenlenen bu cihazları kullanarak yayın yaparken. Bu Federal Mahkeme Bölüm Başkanı yetkilerini kısıtladı, bu yüzden büyük oldu. Bu nedenle, birkaç yıldır, Amerikalılar farklı istasyonlar aynı frekansta yayında gitti kendi radyo, toplam kaostan uğramış.

Karışıklık 1927 yerleşti. Kongre özel Federal Radyo Komisyonu oluşturulduğu göre, ünlü Radyo Yasası geçti.

Sovyet Rusya Yardım

1921 yılında Rusya'da Volga bölgedeki en zor vurdu korkunç kıtlık başladı. Bunun sebebi İç Savaşı, köyde zorunluluk bulunduğunu katı politika ve eksiksiz yıkım idi. önemli etkisi yurtdışında yazar Maxim Gorky yardım için ABD hükümeti istedi Has. Hoover kendi anti-Bolşevik pozisyonu için bilinen, ama aç desteklemeyi kabul edildi. Ağustos 1921 yılında Riga'da, Amerikan Rölyef İdaresi ve Dışişleri Halk Komiseri Maxim Litvinov Sovyet Rusya'ya insani malların sevkini öngören bir anlaşma imzaladı.

Başlangıçta, yardım çocuklara ve hastaların münhasıran sağlandı. alabilir masa organize Amerikalılar, sadece desteğe ihtiyacı olan en açlıktan. Onlar özel giriş kartı gördü.

Petrograd yalnız Amerikalılar fazla 42.000 çocuklar tarafından körüklendi 120 kantin açıldı. Volga gönderilen gıda temel akış: Samara, Kazan, Saratov ve Simbirsk ili (orada yaklaşık 7000 mutfak göründü). Washington'da teslimatlar Hoover başlamasından birkaç ay sonra programın finansmanı uzatmak için milletvekillerini ikna etmeyi başaramadı.

Sorun o zaman resmi ABD hükümeti Sovyet hükümeti tanımadığını oldu. Rusya'da Teslimatlar 1923 yılında durdurdu. Bu süre zarfında Komiserlik'e göre, gıda, ilaç ve giysi yaklaşık 585.000 ton ithal edildi.

başkanlık

1928 yılında Hoover (bir üyesi olarak ABD Cumhuriyetçi Parti) sonraki cumhurbaşkanlığı yarışına girdi. Başlıca rakibi Demokrat Alfred Smith oldu. Hoover ünü sayesinde kazanmayı başardı. Arkasında bir işadamı olarak kişisel başarı ve savaş sırasında Avrupa'ya yardım. Buna ek olarak, Amerikalılar Ticaret şaşırtıcı ekonomik patlama 20s Bakanı kişisel hak düşündü.

Ancak, ana Hoover kamu görevi olmaktan Büyük Buhran başında kutlandı. Borsa krizi ekonomisinin çökmesine neden oldu. Hoover ekonomik fırtına ile baş etmek zorunda kaldı, sever ABD veya Avrupa'da birinde olmamıştır. Başkan'ın anti-kriz politikası birkaç ana noktaları düşürülmüştür. Önce, o küçük özel işletmelerin ek gelişimini vermeye çalıştım. İkincisi, Hoover, kendi üretimini azaltmak için değil işverenleri ikna etmeye çalıştı. Toplumda ciddi tahriş edici sendikalar ve işverenler arasında bir çatışma oldu. Başkan bu muhalefeti yumuşatmaya çalıştı.

Buna ek olarak, Hoover yükselen işsizlik sorununu çözmek gerekiyordu masif bayındırlık, bir program önerdi. 1930 yılında, Kongre planını onayladı ve bunun uygulanması 750 milyon için tahsis etti. Devletin girişimleri duruma müdahale etmek rağmen Fakat, durum kötüleşmeye devam etti. 1930 yazında, işverenler kitlesel üretimlerini azaltmaya başladı.

Hoover önerisi ise, Kongre araçlarının en önemli demiryolları, hem de kredi ve bankacılık kurumları tarafından finanse bir fon yarattı. Aynı zamanda, Başkan aşırı nakit infüzyon yeni bir iş bulma konusunda inisiyatif bu insanları mahrum edeceğini düşünerek, işsizler doğrudan mali yardım veto etmiştir. 1932 yılında, sayıları görülmemiş 12 milyon kişiye ulaştı ve kriz sırasında tüm ABD üretimi% 50 oranında düştü.

Gerçekleşmemiş reformlar

Erken 1929 Hoover iktidara geldiği de, o daha devletin ekonomi etkisini zayıflatmak olduğunu ekonomik reformlar, yürütmek için gittiğini meraklı. Bu Özgürlükçülüğün ilerici ders veya karışmama sözde prensibi idi. ekonomik programını yapma, Hoover dünyada ülkelerin çeşitli çalışmak, kendi deneyim girişimci dayanıyordu.

1929-1933 iç politikasındaki diğer önemli gelişmeler. Hapisaneler Bürosu ve Hint İşleri Bürosu yeniden kurulması oldu. Hoover da güçlü 65 yaş üstü her Amerikan ayda 50 $ almalarının gerektiğini sonucunda, emeklilik reformunu savundu. yüzünden Büyük Buhran'dan bu girişimin hayata geçirilememiştir.

dış politika

1928 yılında Gerbert Guver Latin Amerika'da on ülkeden görülmemiş bir tur vardı. Yolculuk sırasında, o 25 konuşmalar ve ziyaretler kendileri kıtanın ülkeleri ile ilişkilerin tahliye yol açan söyledi. Arjantin'de ziyareti sırasında Hoover neredeyse yerel anarşist suikast kurbanı oldu.

başkan tüm karmaşası rağmen sayısız "muz savaşları" yerini "iyi bir komşu", yeni bir politika temelini atmayı başardı. Bu klişe Karayipler ve Orta Amerika, Amerikalılar, özellikle, kontrollü Porto Riko ve Küba karşıtı ABD eylemlerine çağırdı. "Iyi bir komşu" politikası Roosevelt altında sürdürüldü. O 1934 yılında, daha sonra Amerikan birlikleri Haiti bıraktı.

yeniden seçilme yetersizliği

ekonomide felaket durum Hoover güvenilirliğini sarstı. 1932 yılında cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşıyor ve destek seviyesi engelleyici düşüktü. seçmenlere geleneksel seçim öncesi konuşmasında Hoover hayata küsmüş bir düşman seyirci karşılaştı. cumhurbaşkanının Rakip Franklin Roosevelt idi. O Amerika'nın yeni başkanı olmanın, seçimi kazandı.

Cumhuriyetçi aday doğal yenilgiye uğradı. Hoover çağdaşları ekonomik fırtınayı yatıştırabilmiştir krize programı almamakla suçladı. Roosevelt aşırı tedbirlere gitmiş ve yeni bir rotanın önererek, durum düzeltti. Aynı zamanda, hatta bugün de, tarihçiler Hoover rehine olayı haline geldi unutmayın. O değil onun suçu patlak veren krizin arifesinde başkanı ve objektif nedenlerle, yıllardır kopivshimsya olmak şanssız. Destekleyenler Hoover kaydetti ve Büyük Buhran zirvesinde hiçbir önlem Amerika yapamadı başkana yardım olduğuna işaret etti.

Sonraki Dönem ve eski

Radikalizm Roosevelt o ABD modeli zamanki pazarına aksine devletin ekonomiye rolünün aşırı hızlandırdı olmasıydı.

Hoover özel vatandaşı olma, uzun yıllar yaşadığı halefi politikalarını eleştirdi. İkinci Dünya Savaşı, o savunduğu zaman Avrupa işlerine müdahale etmemesi.

Hoover Başkanı Truman ve Eisenhower altında devlet hizmeti döndü. Deneyimli yöneticisi devlet aygıtının reform gelen, komitesi yöneldi. Onun parlak gençlik macerası anlatılan anılar, dahil olmak üzere birçok makale ve kitap yazmıştır. Hoover zamanının, 31 yıllık dönem için rekor sırasında eski başkanıydı. New York'ta 1964, 20 Ekim tarihinde öldü. Eski birinci şahıs 90 yaşındaydı. Onun son dinlenme yeri bir yerli Iowa haline gelmiştir.

Amerika Birleşik Devletleri, yaşlılıkta Büyük Buhran tüm nüansları rağmen vatandaşların gözünde rehabilite edilebilir 31 başkan, hatırasını yaşatmak. Onun adı birçok nesneleri ve yerleri. En iyi bilinen bir Hoover Barajı (AZ). Kolorado Nehri üzerinde baraj ve bugün benzersiz olarak kabul edilir. Onun inşaat 1931 yılında Başkan Hoover sırasında başladı ve 1936 yılında Roosevelt de sona erecektir. Barajın ilk taslakları 1920'lerde ortaya çıktı. Hoover sonra ticaretin bakanıydı ve baraj projesinden sorumlu Komisyon üyesi oldu. Bunun sayesinde Kaliforniya güney ve yerel tarımın gelişmesine suyu kanal, hem de asi dağ nehir frenlemek başardı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.