Gıda ve içecekYemek tarifleri

Evde yoğurt nasıl yapılır

diyetler genellikle yoğurt anılacaktır. Bizim dükkan bolca raflarda bu ürünlerin ama biz paketi almak ve kompozisyon okursanız, bizim vücut nispeten küçük olduğu için emülgatörler, renklendiriciler, koruyucular ve tat yerine, yararlı olduğunu görebilirsiniz "doğal yakındır." Bu nedenle, birçok kişi yoğurt kendinizi nasıl merak ediyor. Özellikle bazen (örneğin salata sosları gibi) hiçbir meyve ya da meyve takviyeleri ile doğal bir ürüne ihtiyacınız olduğunu.

bu sana hiç yoğurt hiçbir şey düşünmeyin. Bu depolar ve uzun bir süre için istenen sıcaklığı korur çünkü bu cihaz, daha uygundur. Birçok marka Eğer fermantasyon işlemini durdurmak için alarm ayarlamak gerekmez, böylece, ısıtma kapanır bir zamanlayıcı vardır. Ama bu cihaz yeri doldurulamaz değildir. Nasıl onsuz yoğurt pişirmeye? Yeter iyi termos ya da sıcak bir battaniye.

Yüksek kaliteli ürün hazırlamak için, biz en azından yoğurt birini oluşturan öğelerin genel bir fikir olması gerekir ve bu sağlığımız için o kadar yararlı hale getirir. Temel yapısı - ise tam yağlı süt. Ancak ürünün ana sır içinde değildir ve yararlı bakterilerin iki form - Lactobacillus bulgaricus ve termofilik laktik streptokoklar. Bu küçücük yaratıklar patojenik ve çürütücü mikroflorasını yok etmek ve vitamin, mineral ve aminoasitlerin emilimini teşvik olduğunu. Bu yüzden bu bakterileri almak gerekir. Bunlar eczanelerde satılır ve sözde "yoğurt mayalar." Edilir Bunlar sıvı ve toz formunda olabilir.

Maya bakterileri "uykuda" ama destekleyici bir ortamda alma - 40 C süt sıcaklığı - hızla çoğalmaya başlar. Bu nedenle fermantasyon işlemi gerçekleşir. Bunu durdurmak için, sadece buzdolabında kavanoz koymak gerekir. Yoğurt yapmak için anlamaya bir hedef belirleyin, süt seçimi için sorumluluk almak gerekir. Sterilize ürün uzun süreli saklama uygun değildir olduğunu! Bu tuz ve başlatıcı bakteriler için zararlıdır stabilizatörler içerir. Sen 10% -s' krem sürebilir ve fırınlanmış süt tamamlanmış ürüne karamel hassas bir tat verecektir.

Yani, süt ve maya biz satın aldı. Nasıl evde yoğurt yapmak? çok sıcak süt bakteriler basit die aslında ve çok soğuk doğurmak olmaz - Nasıl sıcaklığını kontrol etmek, bir litre süt kaynatın 45 C'ye soğutmak? çalışıyorum Parmak - içeride yararlı mikroplar değil kodlarını öğretmek. Cilt sıcak ama katlanılabilir hissediyorsa yanağına süt ile pota itin, bu nedenle bu ne ihtiyaç vardır. Marş dökün. bunu tozu yaparsanız, bir bardağa biraz süt dökün, maya topaklar erimesi ve süt kalanı ile karıştırmak için iyice karıştırın için serpin.

Eğer - yoğurt mutlu sahibi, kavanozun ürün dökmek, kapağını kapatın ve 5-8 saat boyunca zamanlayıcıyı ayarlayın. Nasıl bu yararlı cihaz olmadan yoğurt yapmak? Eh, orada ekonomide bir termos var? , Içinde maya süt dökün kapağını kapatın ve aynı asitleştirmeye bırakın. Hiçbir termos? Farketmez: pot sıcak battaniye sarmak veya daha uzun istediğiniz sıcaklığı tutmak için yastık tarafından desteklenmiş.

Artık biz bir fermente süt ürünü ayağa sanmayın, o kadar iyi açıklanacak. şey bize de bakterilerin bir aşırı bolluk. Bu nedenle, belirli bir süre sonra kıyısında dökmek süreci ve ürünü olgunlaşma sonlandırmak gerekir. plastik kaplar önlemek - süt içine salgılar fenol formaldehid reçineleri, kanserojen içerir. Sen Oluşan yoğurt çilek, meyve, reçel ekleyebilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.