FormasyonÖykü

Greko-Pers Savaşları

Greko-Pers Savaşları Herodot "Geçmiş" bölümünde açıklandığı. O çok seyahat ve çeşitli ülkeleri ziyaret etti. istisna ve Pers oldu.

Pers krallığının başında, devletin verdiği yetki çerçevesinde Darius I. bulunan Küçük Asya Yunan kenti. Persler onları fethetti ve büyük vergi ödemek nüfusu zorladı. Milet'te yaşamış Yunanlılar, artık bu zulme tahammül edemedi. 500 M.Ö. çıktı. e. bu şehirde ve ayaklanma diğer şehirlere yayıldı. Atina Eretria (Evia adasında bulunan şehir) asiler yardımcı olmak için 25 gemi ulaştı. Böylece antik Savaşı başladı iki devletin tarihinin en önemli olmuştur.

İsyancılar, deniz kuvvetleri tarafından desteklenen, çeşitli zaferler kazandı. Ancak, Yunanlıların sonucu yenildiler.

Atinalıları intikamını almaya yemin ve evbeytsam etmişti Darius, Yunanistan bütününü ele geçirmek karar verdi. o şartı ile haberciler gönderdi politikaları onun otoritesine boyun. Birçok ifade teslim. Ancak kararlı Sparta ve Atina kalmıştır.

490 MÖ. e. Kuzeyden Attika Pers donanmasını geldi, ordu Marathon küçük bir köy yakınlarına çıktı. Hemen Atinalı milis düşmanı karşılamak üzere gönderildi. Atinalılar destekli ödemeye sadece Yunanistan'ın tüm nüfus (Boiotia içinde kasaba) Of. Bu nedenle, Pers erken sayısal avantajı Yunan-Pers kapandı.

Ancak, Miltiades (Atina genel) akıllıca askerlerini sıralıyor. Yani, Yunanlılar Persleri bertaraf etmeyi başardı. Muzaffer Takip Ediliyor denize savaşı kaybetti. Orada, Yunanlılar gemilere saldırdı. düşman filosu hızla uzağa kıyıdan hareket etmeye başladı. Yunanlılar parlak bir zafer kazanmıştı.

Efsaneye, genç savaşçı, aldıktan sipariş göre, müjde sakinleri bilgilendirmek için Atina'ya koştu. bir yudum su vermeden, durdurmadan olmadan, o 195 metrelik 42 km'lik bir mesafeyi koştu. Marathon köyü alan üzerinde yoğunlaşırken, o zaferin haberini haykırdı ve hemen nefes nefese düştü. Bugün, maraton denir mesafe boyunca kaçak bir rekabet var.

Bu zafer Perslerin yenilmezlik efsanesini effect. kendileri Atinalılar savaşın sonucundan çok gurur idi. Ama bu Greko-Pers savaşları sona değil.

Şu anda Atina popülerlik kazanmak ve Themistocles etki kullanmaya başladı. Bu enerjik ve yetenekli siyasetçi filosuna büyük önem vermiştir. O zaferle sona erecek Yunanistan Yunan-Pers savaşları yardımıyla inanıyordu. Aynı zamanda Attika'da zengin gümüş yatağı bulunmuştur. Themistocles gelişme elde edilecek gelirler cihaz filosu harcamak önerdi. Böylece, 200 triremes inşa edildi.

Greko-Pers Savaşları 10 yıl devam etti. Kral Darius I Zerkzes cetvel başardı. Ordusu Kuzeyden karadan Hellas oldu. Sahil şeridi boyunca çok büyük bir filo eşlik etti. Birçok Yunan şehir devletleri işgalcilere karşı daha sonra birleşti. Komut Sparta devraldı.

480 MÖ. e. Thermopylae bir savaş. Savaş iki gün sürdü. Persler Yunanlıların kuşatmayı kırmak olamazdı. Ama hain yoktu. O Yunanlıların arkasında düşmanı vardı.

Leonid (Sparta Kralı) savaşmak için gönüllü oldu ve dinlenme çekilmeye emretti. Persler bu savaşta bir zafer kazandı ve Atina'ya taşındı.

Şehir Atinalılar bıraktı. yaşlı, çocuk, kadın komşu adalara taşındı ve erkekler gemilere gitti.

Savaş Salamis Boğazı'ndan gerçekleşti. şafakta Pers mahkeme Boğazı'na girdi. Atinalılar hemen düşmanın iyi gemilerde çarptı. Pers gemileri ağır ve hantal idi. Kalbur makinesi olarak kolayca bypass. Yunanlılar galip ayrıldı. Cetvel, Xerxes Anadolu'ya çekilmek zorunda kaldı.

Bir kez Mycale'nin ve Plataea bir savaş vardı. Efsaneye göre, savaş bir gün oldu ve Yunanlılar hem sahiplerini buldu.

Askeri operasyonlar M.Ö. 449 yılına kadar, uzun bir süre yapılmıştır. e. bağımsızlık sonuçlandı yapıldığı bu yılki barış, bütün Yunan şehirleri Küçük Asya bulunuyordu aldık.

Yunanlılar galip ayrıldı. Onların birlikleri sayıca az, ama iyi eğitimli. Buna ek olarak, Greko-Pers savaşları ana nedenleri Yunan halkının peşinde olduğumuzu özgürlük ve onların moral korumuştur yeniden bağımsız.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.