FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Evde okuma hızlandırır. Nasıl hızlı okuma öğrenmek için?

En önemli insan ihtiyaçlarının biri - yeni bilgi ve kişisel gelişim için ihtiyaç. Bu nedenle, insanlar, yabancı dil öğrenmek spor, müzik aleti öğrenirler. Her beceri kalbinde bilgi elde etmektir. Bir kişinin okur ne kadar çabuk günü yeni onun öğrenme şeyin hızına bağlıdır.

Hız okuma - bu özel yetenekleri gerekmez usta inanılmaz faydalı bir beceri. Eğer arzu, kararlılık ve biraz zaman varsa, kolayca evde hızlı okuma master mümkün olacak.

Neden hızlı okuma

Hızlı okuma gelişimine faydalı olabilmesi için? Bu sorunun cevabı çok basit. Yeni bilmek istiyor herkes, bu beceri faydalı olacaktır. hız okuma öğrenmeyi öğrenme ve pratikte bu tekniği master üzerinde birkaç ay geçirdikten, sonra zamanın büyük miktarda tasarruf edebilirsiniz.

Buna karşılık, yavaş okuma daima haklı değildir. Çoğu insan zaman nedeniyle büyük miktarda bunun sona ermeden kitabı bitirmek gerekmez. Ayrıca, yavaş yavaş okuma şansını hikaye ilgi kaybetmek ve tekrar okumak zorunda kalmadan kitap atmak.

İlgili literatür okuma bazı uzmanlar için - bu, büyümesi ve gelişmesi işinde uzman olabilmek için fırsat veren, iş görevlerinin bir parçasıdır. Bu insanlar için hızlı okuma tekniği ana - profesyonel gerekliliğini.

Hızlı okuma nedir

en hızlı okuma ve okumak gerek aynı anda meydana gelme hızı ne olduğunu açıklayalım.

Standart Dakikada 150-250 kelime algısal hız olarak kabul edilir. Bu durumda, basılı metnin sayfa 1-3 dakika harcanmaktadır. Hız okuma aynı zamanda 500 ve 3000 kelime arasında okuma beceri ustalık gerektirir. Ancak bu durumda, terim "okuma" oldukça uygun değildir. özünde Hız okuma - metnin analizi ve anapara seçimi. Bu bilgilerin bir kısmı basitçe göz ardı edilir olduğunu. Amaç en anlamını taşıyan ve özünü anlamaktan etkilemez "su" özledim o cümleler ve ifadeler odaklanmak öğrenmek hale gelir.

büyük adamların sırrı

Şaşırtıcı bir şekilde, hızlı okuma tekniği Ortaçağ'da ortaya çıktı ve birçok ünlü kişi biliniyordu.

Örneğin, Iosif Stalin büyük bir kütüphane sahibi oldu. Onun için okuma bir günlük görev oldu. aşk kalemler ana noktaları vurgulamak ile O, bir anda metnin beş yüz sayfa okudum.

ABD Başkanı Teodor Ruzvelt hızlı okuma sahip olduğunu gururluydu. Onun için bu bir sorun bütün kitap okumak için bir zaman değildi.

Honore de Balzac ana şey sekiz tekliflerin kadar okuma ve onlardan seçim yeteneğiyle övünen.

Aleksandr Sergeevich Pushkin çok hızlı okuyun. Ayrıca, onun olağanüstü bellek farkındadır. Biyografiler tüm önemli tarihleri ile, ezbere neredeyse kelimesi kelimesine üretebilir.

Hız okuma tekniği de Karl Marx, Napoleon Bonaparte, Dzhon Kennedi, Adolf Hitler aittir. Belki de bu yüzden onların işinde başarılı olmuştur.

Hızlı okuma yöntemi yararlı olacağı zaman

Biz hızlı okuma hakkında konuşmak, o başka bir noktayı dikkate alınması gerekmektedir. Bu yöntem gazetelerde bilimsel ve teknik literatür, raporlar, çevrimiçi makaleler, haberleri okumak için ağırlıklı olarak kullanılır, yani yeni bilgi getiren malzemedir.

Şiir ve edebiyat çok farklı amaçlar için tasarlanmıştır. kurmaca, biz bu sorulara yanıt arayan ve sadece okuma süreci zevk değildir. edebi metinlerin tüm değer duyguları, insan duyguları ve hayal gücünü kullanarak kendi etkisidir. kısa sürede, ama kesinlikle anlamsız böyle literatürü okuyun.

mümkün mü evde hızlı okuma öğrenmek için

Günümüzde Dakikada 3000 kelime hızlarda okumak isteyen herkesi öğretmek için "az para" sözü için birçok özel kurslar bulunmaktadır. Eğitim toplantıları üçe bir ay sürer. Ama herhangi bir yatırım yapmadan evde bir hız okuma gelişebilir eğer böyle kurslar katılmak için zaman ve para harcama değer mi? Bu kendi kendine çalışma bile kendi avantajları vardır:

  • uygulamaya zamanın Serbest seçim en uygun ve ödüllendirici olduğu zaman saat eğitim yürütmek sağlar.
  • Öğrenme hızı okuma teknikleri ve egzersizleri açıklamaları herhangi kitapçıda satılan özel kılavuzları bulunabilir halkı bilgilendirme vardır.
  • dikkat dağıtıcı eksikliği.
  • Olasılık, zamanı kontrol öğrenme, eğitim süresini seçerek.

Birisi hızlı okuma öğrenmek için kurslar alan insanların görüşüne ilginizi çekebilir. bunların etkinliğinin Yorumlar her zaman olumlu değildir. Çoğu zaman, sırayla gerekli ek bağımsız uygulama sonunda somut sonuçlar elde etmek. Ama hızlı okuma becerisi sadece övgü ile yanıt verir. Bu yeteneği hakim olanlar, hiçbiri geçirdi ve çaba süresini pişman değilim.

hızlı okumayı öğrenmek. Bunun için gerekli nedir?

Evde hızlı okuma ustalaşmak için bu beceri temel ilkelerine tanıyın gerekir.

İlk kural - okuma sırasında "atlamak" değil. Sen durdurma veya belirsiz parçaları rereading olmadan başından sonuna kadar metin üzerinden bakmak gerekir. Bir paragrafın veya bir sayfa, belli değildi her şeyin sonuna okuduğunda, göreceksiniz açık ve yeniden okuma olmadan olacaktır.

İkinci kural - önerilerin her birinde, bir kaç anahtar kelimelerin altını. İsteğe bağlı olarak, bütün cümle veya paragraf okumak baştan sona, kavramak ve yalnızca anahtar kelimeleri hatırlamak önemlidir.

Üçüncü kural - değil avunmak. Eğer okuduklarınızla konsantre yoksa Hız okuma, herhangi bir sonuç getirmez. Okuyucu okumak için değil sadece önemlidir çünkü tam süreçte dalmış olmalı, aynı zamanda yararlı bilgiler bellekte düzeltmek için.

Neden yavaş okuyorsun

hız okuma geliştirmek için nasıl sorar herkes, hızla okumamızı engelleyen bilmek yararlıdır.

1. gelişigüzel okuma. okuma, biz her şeye dikkat. herhangi bir anlam taşımaz ve faydalı bilgi içermiyor lirik Arasözleri okuma olarak ana fikrine giriş için biz çok zaman geçirirler. Daha önce bahsedildiği gibi, zamandan tasarruf etmek için, hızlı okuma tekniği ana fikrini belirleme ve metinde "su" görmezden içerir.

okumanın 2. tekrarı. Her birimiz çocukluk kötü bir alışkanlık var - geri bir göz sadece öneri okumak zorunda. Çocuk kelime böyle tekrarını oluştuğu zaman yararlıdır. Ama yetişkin olarak, biz alışkanlıktan bunu.

3. Sessiz okuma. sesli okuma, biz okuma ve diksiyon hızına bağlı olarak, daha hızlı veya daha yavaş yapabilirsiniz. Kendimiz hakkında okuduğumda, bunun bizim beyin tanışıyoruz oldukları bilgileri "telaffuz" bir monolog, yürütür. Metin algısal hız iç monolog hızından daha yüksek olamaz. Eğer hızlı okuma yöntemini master karar nedenle, ilk adım "iç hoparlörü bastırmak" ve kendim telaffuz olmadan bilgi algılamaya öğrenmektir.

4. görüş alanı. Önemli ölçüde görüş alanını daraltabilir okuma işlemini yavaşlatır. Bir kişinin iyi gelişmiş periferik görme varsa, o okuma hızı görüntülenen metnin algılamada kullanır. Kendi başlarına hız okuma ustalaşmak isteyenler için, genişletmek için egzersiz Görüş alanı gereklidir.

5. dağınık dikkat. Dikkatsizlik herhangi hızda bir sorun olabilir. Yetersizlik okuma sürecine konsantre - bu bilgiler olursa olsun okuyabilirsiniz ne hızda, kaydedilmez ana sebebi budur. teknik metin üzerinde dış uyaranlara ve odak soyutlanmış hızlı okuma becerilerinin paralel gelişmesini içerir.

Egzersizler okuma hızını artırmak için

Ama nereye hız okuma master başlamalıyım? Egzersiz - başarının anahtarı olduğunu. Basit, pratik görevlerin düzenli performans bilgilerinin hızlı bir asimilasyon için gerekli nitelikleri teşvik etmektedir.

İç konuşma eleyin

Düşük ana nedenlerinden biri - Biz daha önce iç eklemlenme belirtti okuma hızı. bu mücadele için yöntem vardır:

  • on bire kadar içe okuyun. Bir metni anlamak için, hesaptan gerçek olmaz, deneyin.
  • Aynı yap, ama bunun yerine ezbere biliyorum bir şarkı söylemeye sayım.
  • okuma sırasında herhangi bir ritim dokunulduğunda.

Bu egzersiz ilkesi "iç hoparlörü almak" ve onun katılımı olmadan metni algılamaya öğrenmek oldu.

Periferik vizyon geliştirmek

Periferik görme uygun düzeyde geliştirilen Eğer bir kişinin gözlerini kapsayacak şekilde sağ ve sağa sola itibaren bir çizginin gözleri hareketli, zaman alamaz. Bu okuma yöntemi dikey olarak adlandırılır. Üstelik, periferik vizyon geliştiren bir bakışta size bütün paragraflar veya metin bloklarını okuyabilir.

Bu aşamada, yardım gelecektir Schulte tablo. tasvir kare yaprak olarak, hangi tarafın uzunluğu 20 cm'dir. Bu beş yatay satır ve beş dikey ayrılmıştır. Böylece, 1 ile rasgele 25 numaralar uyması, her biri 25 hücreleri, olsun. Hazır kare göz seviyesinde (25-30 cm) yerleştirilir.

3

8

14

18

10

7

11

21

4

23

13

16

2

24

15

25

22

6

17

19

20

1

12

9

5

egzersiz gerek yok, yani ters sırada sonra 1'den 25'e kadar tüm sayıların yerini bulmak için periferik görme kullanarak, sadece kare ortalama üzerinde yoğunlaşarak ve tarafından.

Aynı hedefe ulaşmak için yardımcı olan bir başka egzersiz, "Üçgen" denir. Sen metni seçin ve her satır, eskisinden daha geniş olduğunu bu yüzden yazdırmak gerekiyor. Örneğin, ikinci bir kelimenin ilk doğrultusunda, - üçüncü 2-3 vb. Sonuç olarak, biz metnin oluşan bir üçgen olsun. Onu okumak, sadece yukarıdan aşağı bakmak hareket. Uzun çizgilerin başlangıç ve sonunu görmek için periferik görme kullanır.

Bu egzersizler eğitimi için özel bir zaman ödemeden, günlük yaşamda yapılabilir. Örneğin, iş yerinde otururken, belli bir konu üzerinde gözleri odak ve etrafında neler olup bittiğini görmek için deneyin. Aynı zamanda ve egzersiz periferik vizyon geliştirmek için herhangi bir çaba olmadan gözlerden gerginlik ve etkili bir yöntem rahatlatmak için olacak.

tahmin öğrenmek

Hız okuma metninin seçici algı içerir. Tam bir yararlı bilgiler ile bitirmek Yani, mantık ve varsayımları incelemek gerekir.

Bu bloğun egzersizleri yapmak için, bir yardımcıya ihtiyacım var. Bilinmedik metni seçmek ve yazdırmak için Sağ. Yardımcı siyah işaretleyici metnin bazı bölümlerini karartmak ve anlam çıkarmaya çalışırken, okuyoruz. İlk olarak, basit metinleri okumayı tercih edebilirsiniz. Ancak zamanla, bir beceri tren, alışılmadık konular ve tamamen yeni bir terminoloji üzerinde seçim durdurmak için daha iyidir. Gizli metin sayısı da kademeli olarak artmalıdır.

Metnin bir bölümünü kapatmak için kitap ve 5 cm'lik dikey şerit genişliği alın, sonra geri kalanını okuyabilirsiniz. Daha geniş hale getirmek için zamanla soyun.

Bu uygulama bir saat uygulanmasına haftada 3-4 kez ödenecek halinde, ve bir ay sonra hızlı okuma gelişecektir. karmaşık görünebilir başında olmasına rağmen, her güçleri için Egzersizleri.

Hangi yaşta çocukların okuma hızı öğretebilir

Çocuğun kelime bir yetişkin göre çok daha azdır. okurken, diye düşünüyor, okuma materyali yorumlar ve bunun için çok fazla zaman geçiriyor. Hatta işitme üzerine hızlı çocukların çok daha kötü algılıyorum. Bu nedenle, hızlı okuma tam metnini okumak bağımsız kavramaya öğrenmek sonra çocuklara öğretmek. Bu yaklaşık 14-15 yaşından gerçekleşir.

Böyle zor bir görev değildir - Gördüğünüz gibi, hız evde okuma gelişir. Dakikada 500'den fazla kelime sadece can süper kahraman değil, aynı zamanda sıradan insanlar hızla okuyun. Deneyin ve bunu öğrenmek ve örnek olması bakımından, bu tür beceri değeri emin olun.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.