FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Dünya'nın Su kabuğu. Yapı ve değer hidrosfer

Dünya'nın Su kabuk hydrosphere denir. Bu gezegendeki tüm suyu içermektedir ve sadece likit değil, aynı zamanda, katı ve gaz eyaletleri. Nasıl Dünya'nın su kabuktu? Nasıl gezegende dağıtılır? önemi nedir?

hidrosfer

Dünyanın ilk oluşum zaman, su üzerinde değildi. Dört milyar yıl önce, gezegenimizin büyük bir top şeklinde erimiş vücut oldu. Su gezegen ile birdenbire ortaya çıktığı bir teori vardır. ince buz kristallerinin şeklinde olan oluşturulabilir ve topraklama gaz ve toz bulutu bulunur.

Başka bir versiyonuna göre, su bul düşen kuyrukluyıldız ve asteroit "getirdi". Uzun kuyruklu metan ve amonyak yabancı maddeler ile buz blokları olduğu bilinmektedir.

Yüksek sıcaklıkların etkisi altında buz eritilir ve Dünya sulu ortamından oluşan, su ve buhar, dönüştü. Bu hidrosfer denir ve Geospheres biridir. Onun temel miktar litosfer ve atmosfer arasında dağıtılır. Bu nedenle buzullar, göller, denizler, okyanuslar, nehirler, su buharı ve dahil tüm kümelenme devletler, gezegenin kesinlikle tüm suyu içermektedir. D.

Sulu kılıf dünya yüzeyinin çoğunu kapsar. Bu kesintiye arsalar gibi bir katı, ama katı değil. hidrosferin hacmi 1,4 milyar metreküptür. atmosfer (buhar) ve litosfer (su tortul örtüsü) içinde ihtiva edilen suyun bir kısmı.

okyanuslar

Hidrosferi Earth sulu ortam,% 96 okyanuslar temsil etmektedir. Onun tuzlu sular bütün adalar ve kıtalar yıkayın. kıta kara okyanuslar denilen dört büyük parçaya böler:

  • Sessiz.
  • Atlantik.
  • Hint.
  • Arktik.

Bazı sınıflandırmaların beş Güney Okyanusu ayırt eder. Bunların her birinin tuzluluğu, bitki örtüsü, fauna kendi seviyesini, hem de bireysel özelliklere sahiptir. Örneğin, Kuzey Buz Denizi hepsinden havalı olduğunu. Onun orta kısmı buz yıl boyunca kaplıdır.

Büyük Okyanus - En büyük. Dünyada 328 aktif volkan var bir alanda - Ateş kenarları Yüzük yer alır. ikinci büyük - Atlantik Okyanusu, sular en tuzludur. üçüncü büyük - Hint Okyanusu.

okyanusların geniş alanlar deniz, koy ve boğazları oluşturmak üzere. Deniz genellikle arazi ve farklı iklimsel ve hidrolojik ile ayrılır. Bays - daha açık sular. Bu derin karaya halinde kesilir ve liman, lagün ve bölmelerinin ayrılır. Boğazlar ayrıca iki arsa alanlar arasında bulunan çok geniş uzun ve lens, aradı.

Suyun toprak

Dünya su kabuk da içerir nehirler, yer altı su, göller, bataklık, göletler ve buzul. Onlar hidrosferin biraz% 3,5'ten fazla oluşturmaktadır. Aynı zamanda onlar gezegenin tatlı su% 99 içerirler. İçme suyu en büyük "banka" buzul. 16 milyon metrekare Onların alanı. km.

yataklar - Rivers küçük çöküntüler meydana kalıcı akımlardır. Onlar, yağmur, yer altı suyu besleyen buzulların ve karı eritecek. nehirler taze su ile doldurulmak, göl ve denize akar.

göller okyanusa doğrudan bağlantılı değildir. Suyun diğer organları ile iletişim kuramaz genellikle doğal çöküntü oluşmuş ve edilmektedir. Bazıları sadece yağış yoluyla doldurulur ve kuraklık zamanlarında yok olabilir. nehirlerde aksine, göller sadece taze ama tuzludur.

Yeraltı kabuk bulunur. Bir sıvı, gaz ve katı halinde mevcuttur. Bu su nehirlerin ve yerin kalınlığında atmosferik çökelme süzülmesine kurdu. Bunlar hem yatay hem de dikey olarak hareket ettirilir, ve bu işlem hızı da akan kaya özelliklerine bağlıdır.

su döngüsü

Dünya'nın Su kabuk statik değildir. Onun bileşenleri sürekli hareket halindedirler. Bunlar gezegen yüzeyi ile doğada su döngüsünde kalın bölümünde, atmosferde hareket eder. Onun toplam miktarı değişmez.

Sirkülasyon iteratif süreç kapalıdır. Karadan tatlı su buharlaşması ve okyanusun üst katmanları ile başlar. Böylece, atmosfer girer ve burada bir buhar ihtiva eder. rüzgar akımları çiftler sıvı ya da katı düşme dünyanın diğer bölgelerine taşıyacak.

yağış Bölüm buzulların ya da dağ başında üzerinde gecikmiş bir kaç ay kalır. Diğer kısmı toprağa sızan veya yeniden buharlaşır. okyanuslara akan Yeraltı su dolu dere ve nehirler. Bu durumda, daire kapalıdır.

Yağış ve su kütlelerinde. Ama denizler ve okyanuslar yağmurdan aldıkları çok daha fazla su verin. tüm yol etrafında topraklarda. Yalnızca 3000 yıl sonra - tam 20 yıl içinde okyanusların bileşimin yükseltmek mümkün sulu bileşim Lakes döngüsü yardımıyla.

Sulu topraklama kılıf Anlamı

hidrosferin rolü ölçülemez. o bizim gezegenimizde yaşamın kökeni nedeni olduğu gerçeğinden En azından. Birçok yaratıklar suda yaşar ve onsuz var olamaz. Herhangi bir organizmada yaklaşık% 50 su içerir. Sayesinde canlı hücrelerdeki metabolizma ve enerji metabolizmasını taşıdı.

Dünya'nın Su kabuk iklim ve hava oluşumunda ilgilenmektedir. Okyanus kurutma göre önemli ölçüde daha yüksek bir ısı kapasitesine sahiptir. O gezegenin atmosferini ısıtan büyük bir "pil" dir.

Bir adam ekonomik faaliyetler ve günlük yaşamda hidrosfer bileşenleri kullanır. yıkama, temizleme ve pişirme için evde kullanılan taze su için. Bir elektrik güç kaynağı, hem de ilaç ve diğer amaçlar olarak kullanılır.

Sonuç

Dünya'nın Su kabuk hidrosfer olduğunu. Bizim gezegenimizde kesinlikle tüm suyu içerir. Hidrosfer milyarlarca yıl önce kuruldu. Bilim adamlarına göre, bu hayatı Dünya'da başladı içindedir.

bileşenleri kabuk - .. taze ve güvenli içmek - bu okyanuslar, denizler, nehirler, göller, buzullar, onların suyun vs. az yüzde üçünü bu. su tuzlu geri kalanı. Hidrosfer, iklim koşulları oluşturur gezegende kabartma oluşumu ve sürdürülmesi hayatında katılır. Suyu sürekli doğada maddenin döngüsünde yer alan, dolaşımdaki.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.