Haberler ve ToplumEkonomi

Enflasyon nedir ve türleri nedir?

Enflasyon - fiyatlarda sürekli bir artış ile karakterize edilen bir süreçtir. Sonuç olarak, para varlıklara karşı amortismana başlar. Enflasyon, bir takım faktörlere bağlıdır. Fakat unutulmamalıdır ki, her değerde değişim değil.

Enflasyon ve türlerinin ne olduğunu ayrıntılı olarak düşünelim. Bu süreç kendisini istikrarlı bir fenomen olarak tezahür eder. Piyasada fiyatların veya atlamaların sürekli arttığını gözlemleyebilirsiniz. İlk durumda, enflasyonla, ikincisinde ise mevsimsel değer değişiklikleri.

Enflasyon arttıkça genel fiyat endeksi, genel olarak tüm malların değeri değil. Belli bir noktada, bazı ürünler daha pahalı hale gelebilir, bazıları daha ucuza gidebilirken bazıları aynı seviyede kalabilir. Ancak genel endeks, yani GSYH deflatörü büyümeyi gösteriyorsa, enflasyonla ilgilidir. Ekonomide "deflasyon" kavramı var - bununla birlikte fiyat düzeyi düşüyor.

Dolayısıyla, enflasyon ve türlerinin ne olduğunu düşünmeye devam ediyoruz. Bu ekonomik süreç paranın satın alma gücünün keskin bir şekilde azalmasına neden olmaktadır. Zaman içindeki insanlar aynı miktarda daha az mal satışı yapabilirler.

Enflasyon kavramı ve türleri - ekonomi teorisinin ana bölümlerinden biri. Bu sürecin sınıflandırılmasını göz önünde bulunduruyor. Böylelikle büyüme oranı enflasyon ılımlı, dörtnalın, yüksek ve yüksek enflasyona bölünür. Her birini daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

Orta enflasyon modern ekonominin karakteristiğidir. Dünyanın birçok yerinde görülür. Orta enflasyon, yılda fiyat düzeyinde hafif bir artış ile ifade edilmektedir. Değeri ortalama% 3-5'tir. İzin verilen azami büyüme% 10'dur. Bu tür enflasyon, üretim miktarlarının artırılmasına yönelik bir teşviktir.

Enflasyon ve türlerinin ne olduğunu araştırmaya devam ediyoruz. Kalkış oranı bir yıl boyunca yüzde olarak ölçülür. Fakat, ılımlı enflasyonun aksine, çift rakamlarla ifade edilmektedir ve gelişmiş ülkeler ekonomileri için ciddi bir sorundur.

Yüksek enflasyon ayda yüzde cinsinden ifade edilir. Bir yılda oldukça büyük bir büyüme hızı. Rakamlar% 200'ü aşabilir. Bu tür enflasyon, ekonomi geçiş dönemi olan ülkelerde ve gelişmekte olan ülkelerde görülebilir.

Yüksek enflasyon muazzam büyüme oranlarına sahiptir. Yüzde yüz, haftada veya haftada bir ölçülür. Bir ay boyunca fiyat artışı% 50, yılda% 1000'e ulaşabilir. Tarihte, hiperenflasyon gibi canlı olaylar biliniyor. Almanya, Ocak 1922 - Aralık 1924. Fiyat seviyesindeki büyüme% 1012 idi. Ağustos 1945 - Temmuz 1946'da Macaristan'da hiperenflasyon görüldü (fiyat seviyesinde% 1027'nin üzerinde bir artış).

Dolayısıyla, "enflasyon" kavramını ve türlerini düşündük. Ancak bu süreç, tezahürün şekline bağlı olarak da sınıflandırılabilir. Gizli ve açık enflasyonu ayırt edin. Birinci tür devletin eylemleriyle bağlantılıdır. Başlangıçta fiyatlar seviyesini dengenin altında ayarlar. Bu bağlamda piyasada mal sıkıntısı çekiliyor. Fiyat seviyesinin yükselmesinde açık enflasyon gözlemlenmektedir. Mal ve hizmetlerin maliyetinde bir artış şeklinde sürekli gözlemliyoruz.

Enflasyonun sebepleri ve türleri nelerdir? İncelediğimiz ana sınıflandırma, ancak bununla birlikte fiyatların sürekli artışı ile bağlantılı olarak aşağıda bulabilirsiniz.

Dolaşımdaki para kütlesi içindeki sürekli artış, çeşitli nedenlerden kaynaklanmaktadır:

- bütçe açığı kuvvetleri bir "matbaa" yı içermelidir;

- devlet genişletici bir mali politika izliyor;

- Krediler yaygın olarak kullanılmaktadır;

- Borç yükümlülükleri ödeme araçlarıdır;

- Mal ve hizmetlere olan talep bir önceki döneme göre artmaktadır;

- Artan üretim maliyetleri;

- Diğer sebepler.

Piyasada enflasyon kaçınılmazdır. Kontrolsüz bir sürece girmemesi önemlidir. Enflasyon ağırlıklı olarak devlet hükümetleri tarafından izleniyor.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.