Haber ve ToplumErkekler konular

En hızlı çay kesme makinesi

On dokuzuncu yüzyılda İngiltere'de malların teslim kocaman gemiler yardımıyla gerçekleştirilmiştir. mevsimlik ürünler ev taşınması, mürettebat hızında birbiriyle yarıştı. Böyle olayların tarihinde çay Clipper her iki yarışı kapsar. ekipleri onların hedefe varmak için öncelikle çalıştı. ifade "çay-clipper" Birçok yüksek hızlı tekne ile ilişkilidir.

Neden yelkenli denir?

On dokuzuncu yüzyılda, tüccarlar Çin'den İngiltere'ye nakledildi çay ticaret, hatırı sayılır bir kar aldı. Bu ürünün özelliği kırmak ve beklemedeki tüm kokuyor eski gemiler, neredeyse bir yıl sürebileceğini taşıma kullanımını terk etmek tüccarlar zorladı emerler. Uzun süreli Zaman taşıma ürünün kalitesini etkiler. çay yelken ekipleri yere teslim etmek mümkün olduğunca çabuk çalıştı En sık emtia oldu olduğundan, gemiler-taşıyıcılar çay makası çağrıldı. En hızlı gemi başlangıçta yelkenleri ile donatılmıştı. teçhizat geliştirdi bir gemi - İngilizce dil kesme makinesi olarak. Zamanla, veri gemi buhar motorları kadrolu başlandı, ancak bunların arkasında ve adı var "çay makası."

öykü

Başlangıçta, çay makası (en hızlı yelkenli gemiler) Baltimore inşa edildi. Onların hedef köle ve kaçakçılık ulaşım oldu. seleflerinin aksine, gemi geleneksel yelkenli gemileri, çok daha büyük karşılaştırıldığında, farklı yelkenleri ile donatılmıştı. Ayrıca, keskin hatlar yeni yelkenli tekne için karakteristik ve yüksek stabilite edildi. Azaltılmış hacim, yüksek hız tutan - ona hakim çay makası sahiptir.

En hızlı gemiler çok pahalıya mal olmuştur. bir veya bir yelkenli sözleşmesini oluşturmak için, finansal yatırımların çok gerekli. Ama nedeniyle (gemi fotoğrafları makalede sunulan) çay kesme makinesi vardı yüksek hız, için, tüm yatırım bir seyahat kapalı öder.

yarış sırasında Bunun nedeni çok popüler mümkündü. armatörler arasında genellikle çok büyük miktarda bahis. ekipleri ikinci veya üçüncü kalkmıştı daha önce gelir tekne, ekibi, birkaç kez daha fazla para aldı. Böylece, malzeme ödül her takım için iyi bir teşviktir. Yatırımcıların aynı zamanda özgün lezzet ile mal aldı.

Rig Baltimore gemileri

Baltimore gemileri çay makası oluşturuldukları temelinde ilk geminin ve Brigantine, denir. En hızlı yelkenli gemiler Amerika'da inşa edildi. Geliştiriciler damar çok büyük yelken, kıç doğru eğimli direkler ile donatılmıştı. Rig ölçüde onların rüzgârlama kaybı artar hangi bir Marsilya ve vaterseyley geminin kontrolünü kolaylaştırmak sağlayan bölünmüş yanı sıra studdingsail oluşuyordu.

çay makası altın çağı

Hızlı yelken gemileri 1820 yılında inşa edildi. Sadece birkaç yıl içinde, onlar hızla gelişmiştir. çay makası Altın süresi 1850-1860 yıllık dönem düştü. Bu süre boyunca hızlı tekneler bir sürü yarattı. On dokuzuncu yüzyılın sonunda, ünlü devri bitti. Onlar buhar motoru ile donatılmış bir gemi ile değiştirildi.

hız

6: uzunluk ve genişlik oranı kullanılarak oluşturuldu çay makineler (hızlı araçlar) 1, normal seyir için kabul edilebilir bunları kolayca incelemek için izin, 3 (4): 1. nedeniyle, bu tasarım yeniliklere gövde yüksek aerodinamik neden olduğu düşünülür ise dalga. Sonuç, on beş knot olarak - en hızlı yelkenli gemiler - bu çay makası vardı optimum hız vardır. Bunlardan bazıları (bir düğüm, yani 1852 m, saat başı bir deniz mili olan) bir hız yaklaşık on yedi nodüllerine sahiptir.

Kim yelkenli kullanılan?

Yüksek hızlı çay kesme makinesi denizciler, privateers, filibuster, kaçakçılar, tüccarlar, taşıyıcılar köle ve tarafından kullanılmıştır ile sahil güvenlik. Bazı kovuşturma amacıyla, kovalamaca bırakmak başka bir yüksek hızlı gemi kullandı. Zamanla, çay kesme makinesi her deniz durumdaydı.

Gemiler Thermopylae

Birçok araştırmacı, tüm yelken çağ için en iyi ve en hızlı gemi olduğuna inanıyoruz. Çay makası White Star Line tarafından sipariş için yapıldı. Proje mühendis Bernard Weymouth olarak Londra'da geliştirilmiştir.

Bu şirket, seyir hatları konusunda uzmanlaşmıştır. Şirketin efsanevi "Titanik" çalışanları zamanda oluşturuldu. Firma kırmızı zemin üzerine beyaz yıldız sembolü haline gelmiştir. Bu sembol Aberdeen (İskoçya) kenti yakınlarında 1868 yılında başlatıldı flama Termopil'in bulunan oldu. Onun adı 480 M.Ö., Yunanlılar Perslerle kanlı savaş düzenlenen kesme makinesi Thermopylae Gorge, onuruna oldu.

Su çok etkilendim yeni yelkenli çay kesme makinesinin iniş sırasında tüm mevcut: bedeni mükemmel oranlarda vardı, yan koyu yeşil ve güzel beyaz direği.

Onun mükemmel seaworthiness daha önce Amerikan gemisine "James Baines' tarafından belirlenen rekor kırmaya yönetilen iki yıldır bu makası: 63 gün boyunca, o Melbourne Londra'dan mesafe kaplı. tekneler için, bu sonuç bu güne en iyi şekilde kalır.

Özellikler yelkenli

İngiliz tarihçi Beyzila Laboka anılarına göre, "Thermopylae" bile rüzgarın en küçük akışları yakalamak için inanılmaz bir yetenek ile karakterize edildi. Sonuç olarak, bir mum ile güvertede güvenle yürümek mümkündü ve gemi yedi knot hızda hareket etmeye devam ediyor.

 • Çay makası neredeyse 65 metre uzunluğa sahipti.
 • Onun genişliği 11 metre idi.
 • altı bir çökme buçuk metre Yelkenli.
 • Kapasite: 948 reg.t.
 • Underdeck oranı: 0.58.
 • Ferahlık 11 ton olan bekletmeler.

Bazı yarışlarda gemi katıldı?

1872 yılında Termopil'e rakip çay makası "Cutty Sark" oldu. Rekabet Güzergahı: Şanghay - Londra. Bu yarışlarda Zafer Termofil kazandı. "Cutty Sark" clipper içinde arızalı direksiyon bir hafta boyunca tutuklandı. Avustralya'ya hareket ederken On yıl sonra, iki tekrar gemiyi buluştu. Bu yarışlarda, "Cutty Sark" intikam almak başardı.

Thermopylae çay kesme makinesinin herhangi mağlup edemediler iki kayıtları verdi: Şangay gemiye Melbourne arasındaki mesafe yaklaşık bir ay içinde kırdı ve Şangay ve Londra kesme makinesi arasındaki mesafe üç ay düzenledi.

1887 yılında İngiliz Termofil kazandı. Onun son on yıl bir eğitim gemisi olarak kullanılmıştır. 1907 yılı bedeni kapalı yazmak ve gemiyi batırmaya karar verildi, böylece yıpranmış. Yakında Thermopylae torpidolandı. 2003 yılında, geminin kalıntıları Lizbon yakınlarındaki sularda bulundu.

Geçen çay kesme makinesi

"Cutty Sark" yüksek seaworthiness dünya çapında tanınır son yüksek hızlı yelkenli gemisi. 1869 yılında düzenlendi, gemi günümüze kadar kalmıştır. Bu çay kesme makinesi, herhangi bir zanaat gibi kendi geçmişi vardır. British armatörün Dzhona Uillisa emriyle yaptırılmıştır. yelkenli gemi yavaş yavaş buharlı gemilere tarafından konmaya başlandı olmasına rağmen, Dzhon Uillis yelken filosunun sahibi olmak istedi. Geminin ana görevi hızla Çin'den İngiltere'ye çay taşımak oldu. Hercules Linton geminin ustaların gözetiminde işçi Scott ve Linton" sırasına günü. yeni gemi, diğer yüksek hızlı yelken aksine yüksek güçlü kıç ile donatılmıştı. fırtına Bu yapıcı çözüm geminin mürettebatını takdir başarısız oldu. 1869 yılında, firma "Scott ve Linton" iflas çay kesme makinesinin geleceğin konut montajını tamamladıktan olmadan. Yelkenli inşaat Hercules Linton çizimlerini kullanarak farklı bir şirket aldı.

Tasarım gereği, bu makası kompozit gemi türüdür: Bu ahşap paneller ile kaplı demir bir set oluşur. Bu durumda, su seviyesi üzerinde bulunan kesme makinesi, bir kısmını kaplamak için, işçiler tik kullanılır. karaağaç Thomas (kaya karaağaç) yapılmış altındaki geminin parçası. alt pirinç plaka dekorasyon için kullanılır.

kap, aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • "Katti Surk" bir uzunluğa sahipti 85.4 m.
 • Genişlik - 11,2 m.
 • Mainmast uzunluğu 46 m fazla oldu.
 • Geminin toplam alanı 2985 m² oldu
 • 2130 ton Yerinden.
 • Yelken tekne üç direkli donatılmış.

Geminin gövdesi özellikle güzel iki altın hattını baktım ki, siyah boyanmış. süslemeleri kullanıldığı şekliyle altın defne bırakır.

"Star of India" vücut üzerinde tasvir edilmiştir. okumak bir daire şeklinde yazıt günümüze yanında: "Cennetin ışığı bize yol gösterecektir" armatörün işareti bir tür - Ayrıca, vaka güneş ışınlarının yayılan mektup «W» ile dekore edilmiştir.

1869 sonbaharında gemi yelken hazırdı. Kasım ayında, o River Clyde başlatıldı.

Bir yelkenli adının kökeni

Çay makası zamanda çok garip kabul edildi, hangi denirdi. Dzhon Uillis aslen gemiyi "Deniz Cadı" isim istedi. Bu isim zaten başka bir gemi tarafından kullanılıyordu Fakat, armatörlük bir şiir Roberta Bernsa 'Tam O'Shenter" nin kahramanı gibi, onların yelkenliyi ismi verildi. Scotch ile Cutty Sark "kısa gömlek" anlamına gelir. Genellikle İskoçya'da küçük çocukları korkuttu cadı denilen "kısa Nan-shirt" dir. armatörün aksine, denizciler, kesme makinesinin geleceğin adını duymaya, hevesli değildi. Bu çevrelerindeki doğasında batıl kaynaklanmaktadır. Cuma siyah kediler ve numarası "13" korkulan üzerinde denizciler genellikle yolculuğa çıktı. Onlar da geminin böyle bir isim gemi ve mürettebatın ölümüne sebep olacağına inanıyoruz. denizcilerin çoğu çay kesme makinesi adını değiştirmek için armatör istedi ama Dzhon Uillis gemisi uzun ve mutlu bir kader bekliyor olduğuna ikna oldu.

cadı figürü çay kesme makinesinin yay bir süs haline geldi. Tom peşinde genç cadı at kuyruğu tuttuğunda şiirde, armatör özellikle anı sevdim. Bu bölüm Dzhon Uillis yaptığı yelkenli yay için bir rakam tasvir etmeye karar verdi. Sipariş Şekil uzatılmış kol kiriş atkuyruğunu kelepçeleri cadı temsil eder.

tarihçesi yelkenli boyunca sık sık cadı defalarca başını kaybetti ve elini uzatıp ettiğini sonuçla bir fırtına var. elementlerin denizinde kaybolan her seferinde tekrar geri anlamaya vardı. Yeni baş ve elleri, "Nan-kısa-shirt" az muhteşem görünüyordu.

şöhret getirdi Yelkenli?

1872 yılında "Cutty Sark" efsanevi yelkenli gemi "Thermopylae" ile bir maç sırasında ben bozuldu. Fırtına geride damarın sonucunda tekerlek kayboldu. Kaptan kullanarak, rüzgarda tekneyi tutmak zorunda deniz çapa. Aynı zamanda stepne imalatı yapan güvertede doğrudan çalışma. Güçlü bir rüzgar esintisinin güvertede eğreti tahrif küçük dağ bozuldu. kaptan çocuğu, neredeyse közlerin tarafından yandı, şu anda körüğü şişirmek. Fırtına anlamlı tekerlek üretim sürecini engellediğini sekiz gün boyunca durmadı. O bir demirci Henry Henderson çalışmalarını denetledi. Daha sonra, adı İngiliz denizcilik tarihe geçecektir.

Arızalı direksiyon kaybı "Cutty Sark" neden oldu. çay kesme makinesi bir hafta sonra olay yerine gelmiş olmasına rağmen "Thermopylae" diye Kaptan direnci hatırlanacak mesafeyi gitmemeye karar ve denizlerde doğrudan onarıldı. doğaçlama direksiyon yardımıyla mürettebat yarışını devam edecek ve İngiliz navigasyon tarihe başardı.

Yüksek hızlı kabının daha kaderi

çay kârsız hale için Zamanla Çin'e yüzmek. Nedeniyle İngiltere'de tekstil üretiminin yetersizliği nedeniyle, gemi Avustralya'dan yün taşınması için kullanılmıştır. Clipper sürekli fırtınaya yakalandı. "Cutty Sark" Tüm direklerine seferlerden biridir hasar gördü içinde, kesme makinesi tarihçesi burada bitmiyor rağmen.

1895 yılında "Cutty Sark" Portekizli şirketi "Ferreira" satın aldı. Sonra yelkenli defalarca yeniden satılamaz ve daha kolay kullanımı yelken (barquentine) ile değiştirildi yaptığı geminin teçhizat getirerek, yenilenmiş. 1922 yılında "Cutty Sark" Kaptan Wilfred Dome satın aldı. Clipper orijinal aksesuarlar iade edilmiştir ve o sabit eğitim gemisi olarak kullanıldı. Günümüzde gemi bir gemi müzesi olduğunu ve Greenwich (İngiltere) 'de bir sığınak kuru dok haline geldi.

Sonuç

Çay makası "Cutty Sark", batıl denizcilerin tüm korkular rağmen en mutlu ve başarılı gemiydi. O okyanus tabanında bir yere dinlenme ve Londra kıyıda bir mücevher değil. Herkes olabilir son çay kesme makinesi görkemini değerlendirin.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.