KanunDevlet ve hukuk

Uluslararası ve iç hukuk oranı: teorik yönleri

Uluslararası hukuk bir hukuk nispeten genç bir dalıdır. kurumlarının çoğu XX yüzyılda kuruldu. Ancak, eski ve orta çağlarda insan aktivitesinin (böylece politik, ekonomik, sosyal ve. N.) alanlarındaki değişik uluslararası işbirliği ilkelerinin bazı kuruldu. ülkeler arasındaki bu ilişkinin bir örneği büyük bir popülerlik keyif evlilikler, hanedana bahsedilebilir. Aslında, bu her ne kadar tartışmalı bir nokta, ilk uluslararası yasal araçlar olduğunu. Ancak bu uluslararası ilişkilerine örnek değil mi?

Bugüne kadar herhangi bir ülkenin ulusal hukuku toplumsal ilişkilerin ana düzenleyicisi olan, ama aynı zamanda hukuk, uluslararası dalı ile yakın bağlantılıdır. Bu makalede yükseltilecek Dolayısıyla ana soru. Tam olarak ne kadar sanayi uluslararası ve ulusal hukuk devletleri ilişki ve etkileşim? uluslararası hukuk kurumlarının ulusal hukuk devletlerinde bunun uygulanması ne katkıda var? Bunlar üzerinde cevap vermeye çalışacağız sorulardır.

Uluslararası hukuk nedir?

uluslararası ve iç hukukun oranı var anlamak önce, Eğer uluslararası hukuk doğasını anlamamız gerekir. göre yasanın teorisi, uluslararası endüstri kümesidir yasal normlar uluslararası ilişkiler alanında deneklerin ilişkilerini düzenler. Ayrıca, bazı bilim adamları bu karmaşık, uluslararası bir yabancı eleman karmaşık yasal kurallar ancak düzenlemeler, sadece olduğunu iddia ederler. devletin ana konusu olduğundan bu sanayi, oldukça özeldir. Buna ek olarak, uluslararası hukuk ana kaynaklarını belirleyen bir sistemdir.

uluslararası hukuk sistemi

Uluslararası ve ulusal hukukun oranı nedeniyle belirli bir sisteme mi olduğu unutulmamalıdır. yapısı üç ana bağımsız elemanlar ve aşağıdakilerden oluşmaktadır:

1) Uluslararası Özel Hukuk (arasındaki ilişkileri düzenleyen hukuk kuralları grubuna bireyler).

2) Kamu uluslararası hukuk.

3) yukarıda.

Buna karşılık, her dal kendi sistemine sahiptir.

Kamu uluslararası hukuk

WFP - endüstrisinde devletler, uluslararası örgütler ve devletler arasındaki ilişkiyi, hem de diğer aktörlerin düzenleyen uluslararası hukuk normları ve düzenlemelerin bir bütün sistemi. Kamu uluslararası hukuk bize özel sektörden kamuya ayırt olanak sağlayan özel kurumlar vardır. Aşağıdaki haklar kurumları ayırın:

- uluslararası yasal sorumluluğu;

- Uluslararası bir arkaya.

Her Hukuku Enstitüsü Yüzyıllardır uluslararası sektöründe şekilli gelenekleri emilir. WFP ayrıca bu unsurlardan oluşan bir sistemi vardır:

- Uluslararası hava, insani hukuk.

- uluslararası uzay, denizcilik hukuku.

- Uluslararası hukuk güvenliği.

- Uluslararası ceza hukuku.

Buna ek olarak, ilişkilerin sürekli gelişmesiyle birlikte, uluslararası hukuk karakterinin çeşitli özellikleri ayarlamanıza olanak verir yeni endüstriler vardır.

IPL (Özel Hukuku)

En açıkça oran SPE ve ulusal hukuk oluşur, çünkü özel hukuk antik Romalılar zamanından önemli bir endüstridir. özel hukuk en önemli sosyal ilişkileri (aile, istihdam, sözleşme, kalıtsal) düzenler, bu durum şaşırtıcı değildir. adama doğrudan yakın endüstrisi. Bugüne kadar, SPE iç yasaların üzerinde doğrudan bir etkiye sahip sözleşmeler en fazla sayıda yarattı. Buna ek olarak, özel hukuk uluslararası belgelerde yeterince yeni ilişkilerin geliştirilmesi üzerinde olumlu etkisi olan iş pratiğini sabit. Hiçbir yerde kendini gösteriyor uluslararası ve iç hukuk oranıdır "Fikri Mülkiyet Hakları (TRIPS) Ticaret İle İlişkili Anlaşması". Bu Kanun hükümleri fikri mülkiyet hakları ana konuları, çok sayıda yerli kanunlar olarak kullanılmaktadır.

uluslarüstü hukuk özü

uluslarüstü hukuk özü uluslararası hukuk teorisinde bir yenilik. Bu terim, hükümetin bilinçli hakların bir kısmını terk eder ve bir uluslarüstü vücuda belli devredebilir hangi uluslararası hukuk belirli bir formudur. Bu beden, çoğu durumda, ulusal büyüktür yasal kuvvet sahiptirler özel eylemleri yayınlamaktadır. Böylece, devlet kanunu arka koltuk alır ve güç organları faaliyetleri uluslarüstü mevzuatı koordine edilebilir. Avrupa Birliği tarafından geliştirilen çoğunlukla uluslararası işbirliğinin Bu form. Konunun Etkinlik ulusal ve uluslararası hukuk arasındaki yakın işbirliğini göstermiştir mümkün değil sadece, ama son derece etkili.

Uluslararası ve ulusal hukuk ilişkileri Teorik gelişmeler

Çok sık pratikte yeterince tartışmalı konular vardır çünkü ulusal ve uluslararası hukuk ilişkisinin Soru giderek, teorisyenlerin etkilenir. Bazı yasal kontroller devlet hukuku, ve aynı zamanda, aktörler uluslararası yasal düzenleme seçebilirsiniz. Bu durumda, soru karşılaştırmak nasıl en iyi şekilde düzenlemenin hangi yöntem, ortaya çıkar. Bugüne kadar, zor yalnızca ulusal düzenlemelere tabidir hukuki ilişkileri ayırt etmek. sermaye ve siyasi iktidar, uluslararası toplumun devletlerin bütünleşme etkileşimin bir sonucudur daha iç ve dış her gün oranı,. Farklı zamanlarda Bilim adamları bir ölçüde uluslararası ve ulusal hukuku ilişkilendirmek açıklar her biri teorik yönlerini, çeşitli oluşturduk.

birleşme

Uzun bir süredir ulusal ve uluslararası hukuk arasındaki ilişkinin soru sanayi olduğu için, aslında, olmasaydı, genel olarak hukuk mesleğinde büyümedi. Tabii ki, bu zaten belli kurumları, normları kuruldu, ama ayrı bir sistem oldu. Yasa çoğu dalları (denizcilik, inşaat, ilahi, ticaret ve diğerleri.) insan faaliyetinin bu sektörlerde ortaya çıkan uluslararası ilişkileri düzenleyen hükümler içeriyordu. Bu nedenle, XVIII.yy.da dahil bir teori oldu. O yerli ulusal ve uluslararası hukuk ile etkileşim açıklar. kuruluş teorisine göre, uluslararası hukuk, ulusal mevzuat düzenlemelerine dahil olmadığını ve doğrudan uygulanabilir.

transformasyon teorisi

XIX yüzyılda uluslararası hukuk ve ulusal ilişkisi bir daha teorik bir anlayış söz konusudur. dönüşümün teorisine göre esas olduğu gibi norm olmaktan çok uluslararası hukuk eylemleri hakimdir.

Bu teoriye göre, hukuk kurallarını içeren herhangi bir uluslararası anlaşmalar değiştirilmesi gerekir ve Parlamentoya doğrudan ulusal mevzuat uygulanmaktadır. Başka bir deyişle, uluslararası eylemler sadece Parlamentoyu izin verecek olması durumunda geçerlidir. dönüşüm teorisinin böyle uluslararası belgelerin onaylanması olarak kanunun böyle bir enstitü, geliştirdi.

ilişki dualistic teorisi

Oldukça iki yasal şube ilişkinin mekanizması aksine dualism teorisinin taraftar sağlarlar. Onlara göre, uluslararası ve ulusal hukuk sadece farklı dalları vardır, ama aynı zamanda hukuk ve düzenin tamamen farklı oyun modları vardır. Burada uluslararası ve ulusal hukukun iki büyük farklılıklar seçebilirsiniz:

tüzel kişiler) ve uluslararası - - Devletin 1) denekler ulusal bazı durumlarda bireyler (bulunmaktadır.

ulusal kanunların 2) ana kaynağıdır - tüm Devletlerin irade - Devlet, uluslararası iradesi.

Ikici uluslararası ve ulusal hukukun küçük bir "temas" alanını tanır, ancak bu bu sistemlerin kesişim inkar izler.

Monizm - dualizm zıt

Tam tersi doktrin eserinde, bircilik teorisini önerdi Alman avukat Kaufmann, kuruldu "uluslararası hukukun yasal olarak geçerli ve meclis ve devlet arasındaki ilişki." Daha sonra, bu teori benimsenen ve geliştirilmiştir. Dikkat çekici bir şekilde bu dualizm daha büyük bir popülerlik zevk olması. monizmin teorisine göre, uluslararası hukuk karmaşık hiyerarşisinin tepe olduğu bir kırılmaz hukuk sistemi yoktur. Bu durumda, devlet - kesinlikle tamamen eylemler ve uluslararası hukuk normlarına dayanan hukuki yapıdır. Böylece, uluslararası şube herhangi devletin temel başlangıcı olarak davranır. monistik teori Avrupa ülkelerinde hukuk sistemlerinin oluşumu üzerinde çok daha büyük bir etkisi oldu.

Uluslararası ve Rus hukuk

Rusya'da bugün Rusya'da uluslararası ve iç hukuk oranını göstermektedir anayasal normlar, bir çelişki vardır.

Bir yandan, Rusya Federasyonu'nun uluslararası anlaşmaların ilkeleri ve normları devlet sisteminin bir parçasıdır. Sözleşme uyumsuzluk ve uluslararası hukuk (Anayasa, madde 15) kullandığı mevzuat koşullar için.

Öte yandan, Anayasa ve federal yasalar güçlerin (Anayasa, madde 4) tüm topraklarında hukukun ana kaynağıdır. Büyük olasılıkla, Rus yasa, uluslararası önceliklidir ama çatışma varlığı kabul edilmelidir. birbirlerine düzenlemelere Görünüşe alakasız zorunlu Anayasa Mahkemesi tarafından açıklanmalıdır.

Sonuç olarak, dünya topluluğunun içine entegrasyon devletin aktif süreçler büyük ölçüde uluslararası hukuku genişletilmiş söylenmesi gerekir. anayasaya göre öncelik benimsenen rağmen Rusya aktif onların mevzuatta uluslararası anlaşmaların kurallarını kullanır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.