FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Etiyopya dağlık ve Somali yayla. Etiyopya dağlık nerede?

Doğu Afrika - bu kıtanın doğusunda yer alan büyük bir alandır. Bu Etiyopya yaylaları, Afar depresyon, platoya ve Somali'nin vadi içerir. Ve bu Doğu Afrika Plateau içerir.

coğrafi konumu

Etiyopya güney-doğu Afrika tanzim dağlık (burada Ras Dashen volkanlar ve diğer en yüksek noktası). Beyaz Nil vadisinde temas halinde alanının batı kısmında. Kızıldeniz kıyısına kuzey ve güney-doğu aşağı günü, Aden Körfezi ve Hint Okyanusu. Güneyde, bölge ile sınırlanmıştır Gölü Rudolph ve Hint Okyanusu.

kabartma Etiyopya

Etiyopya Dağ (Etiyopya dağlık) - keskin sınırlı dizi, dizi sur olan. O, dik yamaçları Ulaşılması zor kırılır. birçok yönden yoluyla kesilmiş Erozyon-tektonik, çok derin vadiler. Bunlar volkanlarıyla dağ salgılar. volkanlar Bazı tarihsel dönemde kendilerini göstermişlerdir. En yüksek menzil - Ras Dashen (4.6 km) - kuzey kesiminde yer. depresyonların birinde Tana Gölü olduğunu.

dağlık güneydoğu kısmı Harar Yaylası ondan ayıran fay havzası ile sınırlıdır. Harar Somali Yarımadası'na kadar olan adımları tekrarlayın. Somali hafifçe içine kaymasını Yaylası Hint Okyanusu. Kızıldeniz'de bitişik Afar Depresyon en düşük alan.

jeolojik özellik

kıtanın bu bölümünde Doğu Afrika Rift olduğunu. kabuğunda Bu meridyen odaklı sistem arızaları. Rift son iki dönemlerin oluşan - Senozoyik ve Mesozoyikte. Bu alanda sayesinde Etiyopya Rift dalı çalışır. Etiyopya dağlık ve vadiler Afar sadece bu doğu dalı kesişir. Sonra güneye gider ve Doğu Afrika Yaylası geçiyor.

iklim

Bölgenin iklim koşulları eşsiz ve zıt bulunmaktadır. Etiyopya ve Somali plato yağış ve nem dağlık üzerinde Hint muson getiriyor, ancak bunların çoğu dağlık yamaçları ile yakalanabilir. Nerede yıllık yağış 1000 mm'yi aşar. vadilerde ve Somalili yarımada üzerinde dört kat daha düşük yağış - 250 mm / yıl.

yağış az miktarda Afar depresyon gibi, bölgenin bölgelerinde oluşur, Harar, hem de Aden Körfezi ve Kızıldeniz kıyılarında dağlık ve platolar arasındaki alan. Bu nedenle, örneğin, neredeyse gerçek bir çöl koşulları yaratır yıllık yağış 125 mm, yaklaşık düşme kıyısında.

Genel olarak, Etiyopya ve Somali plato dağlık yüksek sıcaklıklar ile karakterize edilir. en az 20 0 ° ve en fazla yaz kadar ortalama sıcaklık bölgesi 50 0 ° C'ye ulaşır

Aynı zamanda, yüksekliğe bağlı olarak sıcaklık koşulları değişebilir. Yarım kilometre Üstü aylık sıcaklıklar bazen -5 0 C Above indirilmiş 15-20 0 C ve gece kış sıcaklığı olan 2,5 km işaretlemek - Daha serin. Ortalama sıcaklıklar 16 0 C'yi aşmayan zaten burada ve kış aylarında yeterince ve ciddi donlarından uzun vardır.

ırmak

Etiyopya dağlık derin nehir vadileri ile çok sayıda türbülanslı su nehirleri oluşturur. Örneğin, kuzey kesiminde güney, Mavi Nil ise - Omo.

Ayrıca ABBA olarak bilinen Mavi Nil, Nil sağ koludur. Uzunluğu 1600 olduğunu. Km. Nehrin kaynağı başlar Tana Gölü 1.83 km'lik bir yükseklikte. Uzakta değil ağzından hidroelektrik olduğunu. kutsal nehir, bahçede orjinli, bu nedenle yerel nüfus ona hediyeler getiriyor - Etiyopya'da, Mavi Nil inanılmaktadır.

Omo Nehri Etiyopya dağlık merkezinden akar, ağırlıklı olarak güneye akar. dağlarda, genişliği artar alt ulaştığında dar bir kanal. nehir yatağı sayısız rapids, bir eğimde yer almaktadır. Nehrin maksimum seviye - yaz aylarında yağmurlar sırasında. Etiyopya hükümeti Addis Ababa elektrik sağlayacak rezervuar, bir hidroelektrik santrali inşa etmeyi planlıyor.

Ayrıca ilginç Juba nehir, Harar Yaylası akan. Hint Okyanusu akan, Somalili yarımadası boyunca akar. 1600. Km uzunluğu. Nehir kurak bölgelerde akar olmasına rağmen, güç başından beri derinlik korur, böylece bol kökenleri içindedir.

bitki örtüsü

Etiyopya dağlık belirgin bir yüksek irtifa bölgesine sahiptir. Alt parça eğimleri yabani muz, avuç içi, kauçuk üzüm, ve diğerleri gibi tropik ormanlar tipik temsilcileri ile yürütülmektedir. Kuru alanlarda - galeri ormanları ve havzalarda - (çalı, kserofitik ormanlar) diyoruz.

Daha yüksek daha 1,7 km Etiyopya orman dağlık kaplıdır. alanı olduğu durumlarda biz zaten bulduk. Yerel halkın "savaş Degas" diyoruz. Daha önce burada temelde kesmek sedir boled büyür. en iyi korunmuş ağaç benzeri sütleğen, ardıç, akasya şemsiye. Bazı yerlerde ormanlar savannas değiştirilir. Bu kemer Highlands kahve ağacının ev sahipliği yapmaktadır. Bu nüfusun büyük bir bölümüne ev sahipliği yapmaktadır.

2.4 km yayla bitki örtüsü çoğunlukla oluşur çimenler üstünde, mera burada düzenlenmiş ve arpa bitkileri.

yarımadanın iç kısmı Afar Savannah'ı ve içi boş kaplıdır ve sahil kurak ve yarı kurak temsil etti.

hayvanlar alemi

Etiyopya dağlık çok çeşitli fauna vardır. Yayla canlı filler alt bölgesinin (birkaç Afrika yaşam alanı dışında doğa koruma ve milli parklar biri) olarak, gergedanlar ve su aygırları, warthogs. beyaz ve siyah - Afrikalı iki boynuzlu gergedan iki tip temsil edilir. Afrikalı beyaz gergedan sadece korunan alanlar var, gergedanlar büyük türler olduğunu, bir dört metre uzunluğa ulaşır.

Su aygırları ve yaban domuzları aktif nedeniyle et ve derinin yok eder. fildişi ve dolayısıyla yok Afrikalı fil. Onları avcılık yasak olmasına rağmen, birçok pişiriciler durmuyor.

Büyük kediler dahil edilerek doldurulur Etiyopya dağlık, aslanlar burada yaşıyor ve (daha) leoparlar. antilop, bufalo, ceylan, antilop: bölge toynaklı bir yeri vardır. kırktan fazla türün ayırt antilop, kudu, cüce antilop olabilir olan antilop arasında.

vb gelada, gverets, hamadryad, Etiyopya dağlık kuşların farklı türlerin kompozisyonu var ... - Ilıman ormanlarda maymunlar çok yaşıyor papağan turako, leylek, vinç, Şahinler, kartallar çok var. savannas olarak, yarı çöller ve çöller devekuşu, zebra, zürafalar yaşadığı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.