FormasyonBilim

Hücrenin parçası nedir kimyasal elementler nelerdir? Hücreleri oluşturan kimyasal elementlerin rolü ve işlevi

Bugün algıladı ve saf bir şekilde periyodik tablodaki kimyasal elementlerin çok ayrılan, ancak bunların beşte her canlı organizmada bulunur. Bunlar, tuğla gibi, organik ve inorganik maddelerin ana bileşenleridir.

maddeler vücutta kendi varlığına karar olabilir hücre biyolojisi bir parçası nelerdir kimyasal elementler - biz bu makalenin sonraki bakacağız tüm bunlar.

kimyasal bileşim sabitliği nedir

vücutta kararlılığını muhafaza etmek için, her bir hücre, bir sabit bir seviyede bileşenlerinden her birinin konsantrasyonunu tutmalıdır. Bu seviye türleri, yaşam, çevre faktörleri ile belirlenir.

soruya cevap vermek için ne kimyasal elementler hücrenin bir parçası olan, açıkça anlamak gerekir ki periyodik tablonun bileşenlerinden herhangi birinde bulunan herhangi bir madde parçası olarak kullanılabilir.

Bazen yüzde biri ve bir hücrede belirli bir elementin içeriğinin bir yüzde binde bir sorudur, ama en azından binde kısmının başlığında değişikliği ile organizma için ciddi sonuçlarına katlanmak zorunda kalabilirsiniz.

bir insan hücresinde periyodik sistemin 118 kimyasal elementler en az 24 olması gerekir ki böyle bir canlı bir organizmada karşılayacak bileşenleri, fakat doğa cansız nesnelerin parçası vardır. Bu ekosistemde yaşam ve cansız arasındaki yakın ilişkiyi doğrulamaktadır.

Hücreleri oluşturan çeşitli unsurların rolü

kimyasal elementler hücrenin parçası Nedir o halde? Bu, dikkate alınmalıdır vücut işlevlerinde Onların görevi oluşma sıklığı ve sitoplazma içindeki konsantrasyonuna bağlıdır. Ancak, hücre içinde farklı içerik unsurları rağmen, bunların her birinin önemi aynı düzeyde yüksektir. Bunlardan herhangi birinin eksikliği anahtar metabolik, biyokimyasal reaksiyonların devre dışı bırakılması, vücutta zararlı etkilere yol açabilir.

kimyasal elementler insan hücrelerinin parçası ne numaralandırma, biz aşağıda ele alacağız üç ana tipte bahsetmek gerekir:

  1. Ana biyojenik.
  2. Makro besinler.
  3. İz elementler.

Ana besin hücreleri

hepsi bir çok organik ve inorganik maddeler oluşturduklarından Beklendiği gibi, elementler O, C, H, N, biyojenik bulunmaktadır. Vücudun bu önemli bileşenleri olmayan protein, yağ, karbonhidrat veya nuklenovye asit imkansızdır.

Bu parçaların işlevi bu vücutta yüksek miktarda tespit edilmiştir. Bunlar, kuru ağırlığının% 98 toplu olarak hesap. Başka ne bu enzimlerin aktivitesi gösterebildiği?

  1. Oksijen. hücredeki içeriği, toplam kuru ağırlığının yaklaşık% 62. İşlev: Solunum zincirinde yer alan organik ve inorganik maddelerin yapımında;
  2. Karbon. İçeriği% 20'dir. Ana işlevi: her bir parçası organik bileşiklerin ;
  3. Hidrojen. Konsantrasyonu% 10'a ayarlanır. bu eleman, organik maddelerin ve suyun bir kurucu olmasının yanı sıra, aynı zamanda enerji dönüşüm katılmaktadır;
  4. Azot. sayısı% 3-5 aşmaz. Bunun ana gayesi on - amino asitler, nükleik asitler, ATP, bir çok vitamin, hemoglobin, hemosiyanin, klorofil oluşumudur.

Burada kimyasal elementler grubun bir parçası vardır ve maddeler normal çalışması için gerekli meydana getirmektedir.

makro-Anlamı

Makro besinler de kimyasal elementler hücrenin parçası olan haber yardımcı olur. Tabii ki biyoloji açık hale dışında ana% 2 ila kuru ağırlık kadar periyodik tablonun diğer bileşenleri ile bu. Ve macroelements, içeriği bu,% 0.01 den az değildir bulunmaktadır. Ana fonksiyonları tablo şeklinde sunulmuştur.

eleman

% içerik

fonksiyonlar

Kalsiyum (Ca)

2.5

kas lifleri, pektin, kemiklerin ve dişlerin bir kısmının kasılması sorumludur. Kan pıhtılaşması artırır.

Fosfor (P)

1

ATP - enerji en önemli kaynağı dahil.

Kükürt (S)

0.25

tersiyer yapısına protein katlanması sırasında, disülfid köprülerinin oluşumundaki Dahil. Bu sistein ve metionin, bazı vitaminlerin bir parçasıdır.

Potasyum (K)

0.25

Potasyum iyonları, hücrelerin aktif olarak taşınması, hem etkiledikleri membran potansiyeli katılmaktadırlar.

klor

0.2

Ana anyon organizma

Sodyum (Na)

0.1

bu işlemlerde yer potasyum analogu.

Magnezyum (Mg)

0.07

Magnezyum iyonları - bu işlem kontrol DNA replikasyonunun. klorofil molekülün merkezinde ve magnezyum atomu yer var.

demir

0.01

Solunum ve fotosentetik ETC elektron taşınmasına katılan mi miyoglobin, hemoglobin ve birçok enzimin yapısal bir birimdir.

Yukarıda sözü edilen umut kimyasal elementler hücre parçasıdır ve macroelements olan belirlemek kolaydır.

Mikrobesinler

Orada gövde normal olarak vazgeçilmez olan hücre bileşenleri de vardır, ancak bunların içeriği her zaman% 0.01'den az olan. hücresine parçası ne kimyasal elementler tanımlamak ve iz elementlerin grubuna ait edelim.

eleman

% içerik

fonksiyonlar

Çinko (Zn)

0003

enzimler, DNA ve RNA polimerazları ve birçok hormonun (örneğin insülin) dahil edilmiştir.

Bakır (Cu)

0002

hemoglobin sentezi, anahtar deliği ve bazı enzimlerin bir kısmı fotosentetik süreçlerinde.

İyot (I)

0001

Bu hormonlar T3 ve T4 tiroid yapısal bir bileşenidir

Manganez (Mn),

0.001'in

Bu enzimler, kemiklerin bir parçasıdır. azot bağlayıcı bakteriler katılır

Boron (B)

0.001'in

Bu bitki büyüme sürecini etkiler.

Flor (F)

0.0001

Kemik ve diş minesinin dahil.

Organik ve inorganik maddeler

Ne Bunlara ek henüz olarak kimyasal elementler grubun bir parçası? Cevapları maddelerin çoğunluğu vücut yapısını inceleyerek basitçe bulunabilir. Bunlar arasında, organik ve inorganik kökenli molekülleri ve bu grupların her biri elemanlarının sabit bir topluluğundan oluşmaktadır. ana sınıfları organik maddeler - proteinler, nükleik asitler, katı yağlar ve karbonhidratlar. Bunlar tamamen ana besin inşa edilir: her karbon ve hidrojen, oksijen ve azot ile oluşturulan iskelet radikallerin bir parçası olan molekül. polisakaritler - hayvanlarda, baskın sınıfı proteinleri ve bitkilerdir.

Inorganics - Tabii, su, bütün madensel tuzlar ve. Tüm hücre arasında inorganik H2O en, burada diğer maddeler çözündürülür.

Yukarıdaki tüm artık size bir sır olacak kimyasal elementler hücre ve vücuttaki işlevlerine bir parçasıdır belirlemeye yardımcı olur.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.