Yiyecek ve içecekŞaraplar ve alkollü içecekler

Dünyanın en eski şarabı hakkında en güvenilir bilgiler

Yüzyıllar önce, insanlık, üzümlerin harika özelliklerini yeni keşfetmeye başlamıştı. Ve şimdiden insanlar, onu en değerli içki-şarap yapmak için kullandıklarını tahmin ettiler. Modern arkeologların kazılarıyla, eski nesnelere şarap parçacıklarıyla sürekli keşfederek dünyanın en eski şarapları hakkında daha fazla bilgi edinebiliriz. Bu yazıda sizi en eski bulgulara tanıtmaya çalışacağız. Herhangi bir alanda olduğu gibi, dünyanın en eski şarabı konusu çerçevesinde, tamamen çelişkili ve tamamen güvenilir olmayan bir bilgi var. Bulunan en eski şarapların izleriyle ilgili en doğru ve ilginç olguları size sunacağız.

Dünyadaki en eski şarap şişesi

Bu inanılmaz değerli sergi, Almanya Tarih Müzesi'nde saklanmaktadır. Küçük Alman kasabası Speyer'deki kazılar sırasında 1867'de bulundu. Sonra bir Romalı asil ve eşinin ortak mezarı bulundu. Uzmanlara göre, dünyadaki en eski şarap geçmişi 1690 yıl önce başladı! Lahitte bulunan on altı şişeden sadece bir tanesi korunmuştur. Eski efsaneye inanıyorsanız, o zaman bu şarap ölen kişiye öbür dünyaya eşlik edecek şekilde yerleştirildi. Maalesef şu ana kadar şişenin içeriği orijinal biçiminde kaydedilemedi. Artık zeytinyağı ile asitli şeffaf bir sıvıdır. Evet, evet, tereyağı var! Antik çağlarda, alkol buharlaşmasını önleyen şarap şişelerine her zaman bu üründen az miktarda eklenmiştir. Ne yazık ki, bu önlem sadece birkaç yıl kazandı, ancak yüzyıllar değil.

Daha az ilginç bir diğer gerçek de, antik çağlarda şarap şişelerini nasıl şişelediğidir. Bugün hepimiz sıradan trafik sıkışmalarına alıştık ve daha önce şişeler balmumu yardımıyla mühürlendi. Bu yüzden en eski şişenin içeriğini muhafaza etmeyi başardık. Sonuçta, mantar fişi bu kadar çok sayıda çürümeye neden olur.

Dünyadaki en eski şarabın son binyılda üretildiği düşünülen bir başka Alman bulgusu 1727 içeceğidir. Sergi, Bremen şehrinin müzesinde saklanmaktadır.

Çin'den dünyanın en eski şarabı

Şu anda, Çin'de bulunan şaraptan daha eski bir bulgu yok - dokuz bin yıldan daha eski! Bu pirinç şarabı sadece hububat bazını değil aynı zamanda üzüm, bal ve diğer meyveleri de içermektedir. Kazılar esnasında, hiçbir arkeologun denemeye cesaret edemediği bu içeceğin beş litresinden fazlası bulundu. Sonuçta, bronzdan yapılmış bir kapta öyle uzun süre depolanırsa, oksitlenip bozulabilir.

Ve dünyanın en eski şarabına layık görülen bir içki daha bize Çin tarafından verildi. 1980 yılında Xinyane kasabasında yapılan kazılar sırasında çok geçmeden keşfedildi. Muayene sonuçlarına göre, bu şarap M.Ö. 1300'de yapıldı.

İspanya'nın en eski şarapları

1775 yılında İspanya'da yapılmış ve "Jerez de la Fronteira" olarak adlandırılan Oldukça eski bir şarap, "Massandra" adlı Kırım müzesinde saklanır. 2001 yılında dünyadaki en eski şarabın fiyatı, şişe başına elli bin dolardan fazlaydı. Sotheby's açık artırması sırasında lota verilen bu değerdi.

Üzüm bağının bir diğer nadir temsilcisi Chateau D'Yquem'dir. Bordeaux şarabında 1787'de üretilen bir şişe şarap 2006'da 90 bin dolar karşılığında satıldı. Şimdiye dek, bu, şarap ihaleleri tarihinde satılan en pahalı şaraptır.

İran tarihi şarap

İran'ın kuzey kesiminde yapılan arkeolojik araştırmalardan birinde, taşlaşmış sarımsı renkte bir gemi bulundu. Bulunan mutfak eşyalarının kapsamlı bir incelemesinden sonra, ilginç bir buluşmanın, yedi bin yıldan daha eski olan en eski şarabından başka bir şey olmadığını ortaya çıkardı! Modern şarap üretim endüstrisinin Batı Asya dağlarından kaynaklandığına dair bir varsayım var.

En yeni bul

Daha yakın zamanlarda, Tower of London yakınlarındaki kazılar sırasında, kapalı bir Madeira şarabı şişesi bulundu. Arkeologlar on yedinci yüzyılın askeri komutanlığına ait bir mahzen buldular. Ve bu şarap 1679 hakkında yatıyordu anlamına gelir. Onyedinci yüzyılın ortalarında Madeira'nın üzümlerinden içeceğin yapıldığı ve ardından İngiliz sömürgelerine gönderilen bir versiyon var. Büyük olasılıkla, şarap tadına sahip olan, sahibi memnun kalmadı ve basitçe erteledi. Bu sürüm dokunulmamış yanında bulunan bulunan açık şişe sayesinde doğdu.

Peki ya Avrupa?

İtalyanlar ve Yunanlılar, bir zamanlar kendi topraklarında şarap üretdiklerini ispatlamaya çalışıyorlar ve bu şaraplar günümüzde bulunanlardan çok daha eski. Dolayısıyla, Yunanistan'daki arkeolojik kazılar sırasında, yaklaşık iki buçuk bin üzüm çekirdeği ve en az yedi bin yıllık en az üç yüz boş üzüm bulunmuştur. Üzüm kalıntıları, muhtemelen daha sonra mitlerde ve efsanelerde söylenen topraklardaki uzak zamanlarda, belki de Hellas'ın şarap ya da en azından meyve suyu yaptığını ifade eder. Bulunan kemikleri - bunun, içeceğin dünyasında öylesine sevilen bir üretim kaybı olduğunu ispatlamak kalmıştır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.