FormasyonBilim

Dört boyutlu uzay

Bugün, her okul çocuğu alanı olan üç boyutlu bir kişi olduğunu bilir, yani, üç boyutlu: uzunluk, genişlik ve yükseklik. Ama ne olduğunu uzay dört boyutlu? biz mekansal vücudun pozisyonunu, aynı zamanda gerçekleşecek işlemler, yani zaman içinde nasıl değiştiğini sadece incelerseniz üç boyutlu uzayda, zaman - bir daha koordine var. Dört boyutlu ve mekansal üç ve bir zaman koordinatları oluşur. Bu durumda, fizikçiler ve filozoflar tek uzay-zaman söz ediyoruz. Zaman ve uzay birbirleri ile ilişkilidir. Aslında, onlar dört boyutlu uzay-zaman olarak farklı yönlerini görünür.

zaman ve mekan bir birlik olarak dört boyutlu uzay bir sonucudur ilginç bir özelliği vardır izafiyet teorisi Einstein'ın. Vücudun yaklaşım hızıyla yavaş yavaş zaman akan ışık ve vücut kendini büyüklüğü azalır gerçeğinde yatar.

dört boyutlu uzay düşünün oldukça zor. Okulda olduğunda, düz çekti , geometrik şekiller de (bir genişliğe ve uzunluğa sahip) iki boyutlu - bu herhangi bir zorluk yaşamadı. Çizmek daha zordu ve üç boyutlu şekiller temsil - koniler, piramitleri, silindir ve daha fazlası. Ve dört boyutlu figür bile matematik ve fizik oldukça zordur düşünün.

Tabii ki, "dört boyutlu uzay" gerekli kavramı alışması için. Teorik fizikçiler bu dünyada dört boyutlu geometri gelişebilir, hesaplamalarda bir araç olarak dört boyutlu uzay-zaman kavramını kullandı.

Teori Einstein vücudun yerçekimi onu dört boyutlu uzay-zaman etrafında eğrilik katkıda bulunduğunu söyledi. "Normal" uzay-zaman görselleştirmek kolay ve bozuk değil - daha da zor. Ama teorik fizikçi veya matematik ve bir şey göndermenize gerek yoktur. Bunların Eğrilik organları ya da şekiller geometrik özelliklerini değiştirmek anlamına gelir. Örneğin, çevresel uzunluğu 3,14 olarak düzlemde çapına karşılık gelir ve bu eğri yüzey için doğru değildir. dört boyutlu uzayın eğriliği imkanı onsekizinci yüzyılın başlarında Rus matematikçi Nikolai Lobachevsky teorize. Ondokuzuncu yüzyılda, Alman matematikçi Riemann "eğri" boşluk sadece üç boyut, ama dört ve daha sonra boyutların herhangi bir sayıda araştırmaya başladı. kavisli alan geometrisi yana olmayan Öklid olarak adlandırılır. Öklid dışı geometrinin kurucuları tam koşullar onların geometri yararlı olabilir Ne altında bilmiyordum. Oluşturdukları matematiksel cihaz, daha sonra genel görelilik formülasyonunda kullanıldı (genel görelilik).

Einstein zamanında ilgili ilginç bir etkiye işaret: güçlü çekim alanı, zaman bunun dışına daha yavaş akacaktır. Bu Güneşin yerçekimi kuvveti Dünya'nın yerçekimi kuvvetinden çok daha büyük olduğu için güneşte zaman dünyadakinden daha yavaş olacağı anlamına gelir. Aynı nedenle Dünya'nın üzerinde belli bir yükseklikte saat gezegenimizin yüzeyine göre biraz daha hızlı olur.

Bilimin tamamı için büyük önem bilimadamları, onun yakın nötron yıldızlarda yavaşlama olarak, zamanın özelliklerini açın "kara delikler", ters sürecin uzay ve zaman içinde "geçiş" varsayımsal olasılığı durma zamanını var.

yerçekimsel alanın dışında belirir böylece denilen alanı - ki burada çevre yerçekimi kuvveti gövde, ya da hareket, ya da yerçekiminin karşılaştırıldığında çok zayıf etki eder. yıldız uzayda, ve bunun çoğu boş alan vardır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.