SağlıkDişçilikte

Diş hekimliğinde diş Numaralandırma

Sadece ilk bakışta birbirlerine insan dişleri gibi görünüyor. Aslında, her diş binlerce yıl boyunca oluşturulan tek bir konfigürasyona sahip olduğu ve ideal olarak belirli fonksiyonların icra karşılık gelir. Başkaları bunu (çiğneme dişleri) çiğnemek, gıda (kesici dişler ve köpek) ısırmak bazı dişler: İnsan dişlerinin farklı yapısı onların amacı budur açıklar. Ve dişler hasta olma eğilimi ve biz dişçiye gelip, o zaman uzun ve kafa karıştırıcı bir diş tedavisini gerektirir açıklamak, o bir satır tüm diş ayna dokunarak "hasta" bulan bir dişçi: Hasta çığlık verilir diş, ve sağ.

Ancak, diş doktoru, özellikle ağrıyan dişin adlandırma durumu hafifletmek olabilir. Sonuçta, kesinlikle birbirlerine diş hekimleri, vb "altı", "sekiz" denir duymuş Belirli dişler diş hekimliği kabul numaralandırma. Onların geri sayım sola dişi dizisinin ortasından ve sağa çalışır. Örneğin, kesici, birinci ve ikinci ön ya da her iki çene üzerinde bulunan ön dişler olarak adlandırılır. Bunların şekli sorunsuz gıda küçük parçaların büyük bir parçasından lokma sağlayan, keski düzdür. ve aynı amaçla koni biçimli dişleri - "troyka". Onların yardımı ile, koparmak ve hatta daha yoğun parçalarını ısırabilir.

Kalan dişlerin fonksiyonu - çiğneme gıda, yani Normal sindirim süreci için elverişli bir durumuna taşlama. Her bir diş, belirli bir işlevi vardır ve de bu yük kendi parçası üzerinde hesaplanır, bu yüzden de taşıyordu yükünü temizlemek, geri kalan diş çıkardı. Bu onların deformasyona yol açabilir. Bunu önlemek için, çıkarılan diş protezi değiştirmek mümkün olduğunca çabuk gerekir.

Ama geri konuya. aşağıdaki gibi insan dişleri gelirlerinin numaralandırma: "dörtlü" ve "beş" küçük çiğneme dişleri veya premolarların bakın. Büyük çiğneme dişleri veya azı dişleri - Bir "altı", "Yedi" ve "sekiz". Altıncı diş tür birbirine karşı duran kapatma çeneleri durur vardır. Posterior diş yüzeyi, üzerinde diken vardır çıkıntıları pürüzsüz değildir. 4-5 - iki tüberküllerin premolarların iken azı dişleri ise. Bu çıkıntıların mevcut gıda çiğneme etkinliğini maksimize yardımcı olur.

Bununla birlikte, diş hekimliğinde diş numaralandırma diş yapısının parça halinde de bölme içerir. Eğer aniden bir boğaz diş Yukarıda belirtildiği gibi, teorik olarak, 32. sahip olmasına rağmen, altıncı ve kırk altı değil edersek Dördü, bu yüzden şaşırmayın, diş numaralandırma merkezine kadar uzanır farklı yönlerde uzaklaşan. Bu iki tarafın Her segment ve sağ üst olduğunu - sol üst "on" dir - Hangi "yirmi" sol alt - "otuz" ve sağ alt - "sorokovke". Bu nedenle, örneğin, birinci ve ikinci üst sağ dişler, aslında, 11 m ve 12 m ve beşinci ve altıncı alt sol - 35 ve 36.

Muhtemelen, bir "sorun" yirmilik dişler olanlar o "Eight Grubu" olduğunu biliyorum, ama dişlerin ortak numaralandırma onların gerçek sayı bunun filizlendi hangi segmentin sıraya göre aldığı görülmektedir. Diğer bir deyişle, yaş dişleri yerine, kolaylık için, 18, 28, 38 ve 48 bir "iki", vb "üçlü," adı verilen dişler numaralandırılmıştır. Yani, "minik isimleri" caizse.

Ve burada çocukların dişlerine yetişkinlerde daha diktir numaralandırma. Süt dişlerinin kökleri onları gelecekteki daimi dişlerinin mikrop kapsayacak şekilde izin dışında geniş set gerçeği. X-ışınlarının, bu başlangıçlar görebilir. ellili 'sol üst -' shestidesyatki 'sol alt -' semidesyatki 'sağ alt -' vosmidesyatki" -: Kalıcı dişler "Bir sağ üst sorokovok sütü aşağıdaki gibi olduğu kabul" den "onlarca" dan numaralandırılmıştır gibi. Bir çocuk süt dişleri zarar varsa ilk dişleri ile olur herşey kalıcı daha da geliştirilmesi üzerinde çok güçlü bir etkisi olduğu için, kesinlikle, hala daha sonra dökülür olmasına rağmen, tedavi edilmesi gerektiğini hatırlamak önemlidir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.