SağlıkTıp

Kas tonusu nedir?

Kas tonu - insan vücudunun fizyolojik özelliklerinden biridir. Bu durumun doğası kurulmamıştır, ancak uzmanlar tarafından düzenlenen çeşitli teoriler vardır. istirahat kas gerginliği dış faktörler ya da sinir sistemi hastalıkları ile etkilenebilir. hipertonisitesi ve hipotoni: patolojinin iki tipi vardır. makale belirtileri ve tedavisi bakmak ayrıntılı.

kas tonu değeri

Tonik kas gerginliği - refleksi düzeyinde gerçekleştirilir, insan vücudunun, normal fizyolojik durumu. O olmadan, birçok hareketleri gerçekleştirmek için, hem de vücudun konumunu korumak için imkansız olurdu. Kas tonu eylem için hazır durumda vücudu korur. Bu onun ana amacı budur.

Normal kas tonusu mekanizma nedir? Hareket kumaş her lifleri içerir sırasında, dinlenme birbirlerini izleyin. Gergin biri, diğerleri bekletin. Süreçte doğrudan bir kişinin psiko-duygusal durumu etkilediğini ilginçtir. Örneğin, kas gücünde bir azalma etkinliğini azaltır ve uyku sırasında meydana gelmektedir. Devlet doğal huzur eşlik eder: önemli ölçüde aşırı heyecan azaltır.

Kas tonusu düzenleme Alfa ve gama-motor nöronlar ve iğ afferentler kullanılarak gerçekleştirilir. bakliyat beyinden gelen. kas tonusu idame karşılamak için bazal ganglionlar, beyincik, orta beyin (kırmızı çekirdeği, siyah madde, quadrigemina, retiküler formasyon). o etkiliyorsa tonik gerginlik sorumlu nöronları ihlali ortaya: hipotansiyon veya hipertansiyon kasları.

Yetişkinlerde Tanı

ton değişikliği çeşitli nedenlerle oluşabilir. Çoğu zaman bu sinir sistemi veya karmaşık psiko-duygusal devletin hastalığıdır. kas tonu nörolog veya ortopedi ihlal konusunu ele alınması. Düzgün denetimini gerçekleştirecek, teşhis etmek için. özel testler yardımıyla kas gerginliği rahat ve pasif hareketleri Değerlendirdi: Düşü, supinasyon- pronasyon, bacak, sallama omuz ve diğerleri salıncak.

oldukça zor incele: her hasta tam rahatlatacaktır. önemli ve doktorun yeterlilik aynı zamanda - durumunu değerlendirmek için pasif hareketlerin hızını etkiler. sonuçları ve dış faktörler çarpık olabilir: kas tonu sıcaklığın etkisi ve mental durum altında değiştirilir. En zor durumlarda tekrar gözden geçirilmeli.

bir yaşın altındaki çocuklarda Tonus

rahminin meyvesi tüm kasları sürekli bir gerginlik içinde olan, böylece, çok yakındır. Bebeğin doğumundan sonra fizyolojik hiperkontraksiyon gözlendi. Bu durumda, baş geriye atılmış ve bacaklar ve kollar vücuda verilir.

Ne de kaslar, gergin karnındaki bebeğin pozisyonu ve doğum sürecini etkiler. Örneğin, kişisel previa boynun artmış tonu (bebek kafasını geri atar) ne zaman. pozisyonunda bebeğin bacaklar ayrı 90 ° 'lik bir açı oluşturan taşındı "ileri kalça". Yatakta yatan bebek tanıdık cenin pozisyonunu almaya çalışıyor.

Çocuklarda Tanı tonu

muayene, aşağıdaki özelliklere göre çocuğun kas tonu durumuyla ilgili çocuk doktoruna veya nörolog aracılığıyla:

 • 1 ay içinde bebek kafasını toplamaya çalışıyoruz, yüzüstü yatmış ve birkaç saniye tutar. Bacaklar emekleme gibi fleksiyon hareketler yapar. Biz ayak kolunu yerine, o onun tarafından püskürtüldü edilecektir.
 • 3 ay ile bebek güvenle başını tutar. Eğer dik olarak yükseltirseniz, bacaklar yürüyüş gibi hareketler yapacaktır. Bir çocuk ayağı güvenebilirsiniz. sırtında koydular ve kolu hareket edersek, bu kendi güçlerine kadar yakalayacak.
 • 6 aya kadar bebek küçük nesneleri sabitlemek, dört ayak üzerinde kalkmaya çalışırken, geri mideden devir olur.
 • Çocuk kendisi desteğiyle yürümeye çalışırken, güvenle oturuyor yılına gelindiğinde, geliştirir ince motor becerileri.

çocuk aşırı gerginlik, ya da tam tersine, kas zayıflığı sonucu bu işlemlerden herhangi birini yapamıyorsanız, patoloji konuşur. Buna ek olarak, hekim simetri tonunu değerlendirir. Bu amaçla, dönüşümlü kol ve çocuğun bacakları eğmek-düzeltti. Takip ve farklı duruşlar aktif hareketleri. normlarından sapma bile uyku sırasında devam eden, hipotoni, hipertoni kabul edilir ve distoni edilir.

Türleri ve hiper gelişiminin nedenleri

Artmış kas tonu farklı şekillerde tezahür edebilir. Uzmanlar arasında ayrım:

 • Spastisite - travmatik beyin ve omurilik yaralanmalarında, menenjit, ensefalopati, serebral palsi, multipl skleroz, inme gelişir. hipertonisitesi, spazm eşitsiz dağılımı ile karakterize kasların sadece belirli gruplar maruz kaldığında.
 • Katılık - iskelet kası tonusunun keskin bir artış, bu sinir sistemi hastalıkları, bazı zehirlerin toksik etkisi ortaya çıkar.
 • Gegenhalten - dramatik her türlü pasif hareketler sırasında kasların direncini arttırır. Bu beynin ön bölgelerinde kortikospinal sistem veya karışık lezyonlar ile ilgili olarak ortaya çıkar.
 • Miyotoni - Aktif hareketler sonrasında gergin kasları rahatlatıcı bir yavaşlama ile karakterizedir.
 • Psikojenik hipertansiyon - nöbeti sırasında "histerik ark" kurdu.

Çocuk hiper doğum travma nedeni, doğum sırasında hipoksi, sinir sistemi ve beyin, menenjit, aşırı sinirlilik veya aşırı hasar bulunmaktadır.

Hiper belirtileri

Hipertansiyon rahat bir durumda aşırı stres kasında eksprese edilir. Hastalık aşağıdaki özelliklere göre tespit edilebilir:

 • kas motor fonksiyon, sertliği de azalır;
 • mühürler;
 • Sabit gerilim hissi;
 • ağrı;
 • kramplar;
 • pasif hareketler sırasında kaslara önemli direnç;
 • , Sinirlilik ağlayan çocuklar, tekrarlanan fleksiyon-ekstansiyon hareketleri sırasında artmış kas direnci;
 • yaya olarak destek ayaklarıyla dik pozisyonda parmak ucunda haline gelerek bebeği basar;
 • Çocuğun motor gelişim yavaşlama (küçültmek değil, taramasını, yaş koymak gitmez).

Uyarı bir yetişkin gipertonus veya bir alt özellikle orta ve ağır aşamalarında, kolaydır. Değişiklikler yürüyüş, eylemler büyük zorluklarla, kaskatı yürütülmektedir. sıkıştırılır ve gergin aynı anda çocuklar genellikle ağlamak ve uyku kötü, acı, herhangi en ufak gürültü tepki verir. Bol kusma yedikten sonra ortaya çıkar.

Nedenleri ve hipotansiyon kasların semptomları

bu amaçla bu harekete getirmek için zor olur zayıf kas tonu, rahat bir durumda düşük voltajlı kumaş ile karakterize edilir. Bu hasar ya da omurilik hastalığı, beyincik ve ekstrapiramidal bozuklukları ve serebellar lezyonlar esas olarak ortaya çıkar. Meydana ve geçici kas tonusu azalmış sırasında nöbet,. Bu inme veya ikincil beyin tümörleri, akut fazında ortaya çıkar.

Çocuklarda Zayıf kas tonu az yaygın hipertansiyondur. Onun görünüşü, prematüre tetiklediği doğum süreci, doğum kusurları, Down sendromu, raşitizm sırasında beyinde, periferik sinir hasarı gelişimi gecikebilir.

Çocuklarda Semptomatik hipotansiyon kaslar şunlardır:

 • letarji, aşırı gevşek durumda;
 • solunum bozuklukları, iktidarsızlık, emmek yutmak için;
 • zayıf fiziksel aktivite;
 • aşırı uyku, düşük kilo alımı.

onun düşüş yönünde kas tonusu ihlali yetişkinlikte görülebilir. kas erimesi, sepsis, raşitizm, menenjit, Sandifer sendromu: Bu genellikle çeşitli hastalıklara yol açar. pasif hareketleri yaparken fiziksel zayıflık eşlik Durum direnci azalır. fleksiyonda Eklemler bağımsız, dokunulduğunda yumuşak kasları, doğrultmak.

yetişkinlerde ve çocuklarda Müsküler distoni

Ne zaman distoni kas tonu dengesiz yoktur. Aynı zamanda hipotansiyon ve hipertansiyon hem belirtileri vardır. Çocuklar ve yetişkinlerde distoni başlıca belirtileri şunlardır:

 • Belirli kas ve başkalarının gevşeme aşırı gerilim;
 • spastik kasılma;
 • istemsiz hareketler bacak ya da kol;
 • tek tek vücut parçaları, hızlı veya yavaş hareket.

genetik, bulaşıcı hastalıklar, doğum travması, şiddetli zehirlenme bir koşul geliştirin.

tedavi

Kas tonu özellikle çocukluk çağında, zaman normalleştirmek için önemlidir. Semptomların ilerlemesi hareketlerinin bozulmasına, skolyoz, serebral palsi, gecikmeli gelişmesine yol açar. Tedavinin çeşitli yöntemler vardır:

 • kas tonu ile masaj, germek, yoğurmak güçlerini eğitmek, fizyolojik hareketleri (fleksiyon-ekstansiyon) yapım bu kas felç için iyi sonuçlar verir;
 • Suda T h fizyoterapi ..;
 • Fizik: elektroforez, ultrason, ısı, su ve çamur ile tedavisi;
 • Zor durumlarda, Mydocalmum dibazol vitamin B atanabilir aralarında uyuşturucu kullanır.

Eğer vuruş, travma şifa, nazik masaj, germe kullanarak kas hipertoni dinlenmek için çalışıyoruz. hipotansiyon oluşursa, tam tersine, egzersizler yaparak motorlu hareketleri, kas tonusu uyarırlar. Motor aktivitesi önemli ölçüde hastanın durumunu arttırır.

kas tonusu İhlali - sinir sistemi hastalıkları olan bebeklerde ve yetişkinlerde yaygın bir problemdir. ilaçların - En az, masaj yardımı ile tedavi etmek oldukça kolaydır. Hareketlilik normale döndü, ve bir iz sorun olmaya devam etmektedir. Önemli olan - Zaman iskelet ve kas gelişiminde ciddi ihlalleri ve sapmalar izin vermeyerek, tedaviye başlamak için.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.