SağlıkTıp

Salgın süreci. epidemik işleminin özellikleri

Enfeksiyon ve salgın işlemi nüfusu ve tür seviyesinde sürekli tipi reaksiyon vardır. Birbirine patojen parazitin insan vücuduna heterojen evrimsel-ihtimal ilişkisi katılır. Bulaşıcı ve salgın süreci asemptomatik ve tezahür biçimlerini görünür. Bunlar nüfus grupları arasında enfeksiyon veya hastalık, zaman ve topraklarının riskini dağıtılır.

tarihsel bilgiler

"Salgın süreci" diye bir şey, 19. yüzyılın başlarından beri kullanılmaya başlanmıştır. Bu fenomenin erken örneklerden biri 1835 Ozanamom formüle edilmiştir. Dahası, bilim adamları bir takım fikirlerin geliştirilmesi meşgul. dönem "salgın süreci" 1941 Gromashevskiy tanıtıldı. Bundan başka Belyakov muhtevasının tespit etti. Kendisi daha sonra salgın sürecinde öz-denetimin konumunu ortaya atılmıştır.

Bölümler

Of üçü birden. salgın sürecinin aşağıdaki bölümü vardır:

 • Şartlar ve sebebi.
 • salgın sürecinin gelişiminin mekanizması.
 • Bulgular.

Birinci bölüm işleminin özü ortaya koymaktadır. Bu oluşum iç nedenleri ve meydana geldiği koşulları yansıtır. Bu bölümdeki bilgilerin Sistematizasyon epidemiyolojisi temelleri nelerdir sorusunu cevaplamak için genel hatlarıyla bir fırsat verir. Klinik tıpta - Araştırma organizma seviyesinde patolojik gerçekleştirilir bir bölgede - benzer bir kesittir, "etyolojisi" olarak adlandırılır. İkinci bağlantı olgusunun oluşumunun ilerlemesini gösterir. Bu bölümde, böyle başlar cevap vermektedir. Klinik tıpta, benzer alan "patojen" denir. Üçüncü bölüm salgın sürecine eşlik eden belirtiler açıklanmıştır; fenomenin özelliklerini yansıtan sistematize bilgiler. Klinik tıpta, benzer bölüm göstergebilim çağırdı. Daha sonra, daha detaylı kategoriler düşünün.

koşulları ve nedenleri

patojen ve insan vücudunun etkileşimi sürekli mekan ve zaman içinde meydana gelir. salgın sürecinin çeşitli faktörler vardır. Bunlar örneğin, biyolojik, sayılabilir. Bu faktörler patolojik etkileşimi başlar salgın işlem nedenlerini oluştururlar. İkinci kategori de bulunmaktadır. Çevresel ve sosyal faktörler süreci gerçekleşir hangi şartlar altında düzenlenmesi sağlarlar. Etkileşim sadece nedenleri ve koşulları varlığında mümkündür.

itici güçleri biyolojik doğasına

Bu faktör, - parazit sistemi olup, burada belirli bir etkileşim vardır. Onun yan bazı ayırt edici özelliklere sahiptir. Böylece, parazitler patojenlik sergilemektedirler - duyarlılık göstermiştir.

sosyal güçler

Bu faktörler teşvik veya salgın sürecinin seyrini engelleyen toplumsal koşulların bir kompleksi içerir. Bunların arasında:

 • Sıhhi tesisler yerleşim.
 • Aktif sakinleri.
 • Sosyal gelişim.

Aktif nüfus

Bu dolaylı ve doğrudan salgın sürecinin akış hızını etkiler. güçlü sosyal aktivite, daha belirgin etkileşim parazitler ve organizma. Tarihsel olarak, devrimci ve savaş zamanında zirve. Nüfusun hareketin bütün topluma ya da belirli bir ailenin düzeyinde kendini gösterebilir.

sağlık iyileştirme

Onun seviyesi ile doğrudan salgın süreci akar hızını etkiler. terim frekans iyileştirme sıhhi toplama ve gıda atık ve katı atılmasını içerir. Ayrıca, devlet sağlık ve su temin sistemleri tedavi edilir.

sosyal ilerleme

Endüstriyel ve sosyal gelişme seviyesi salgın süreci aktığı koşullar üzerinde dolaylı bir etkiye sahiptir. Bu durumda, bu olumlu hem de olumsuz etkileri olabilir. Eski örnekleri dolayısıyla davranış, hijyen eğitimi, teknolojik ilerleme kültüründe bağışıklığın sakinleri yanı sıra değişiklikleri artırmak, daha iyi beslenme ve yaşam kalitesi olarak kabul edilebilir. Negatif etkisi vücudun savunmasını zayıflatarak uyuşturucu bağımlıları ve alkolikler, cinsel kültürü (viral hepatit yayılmasıyla, HIV), çevresel koşulların bozulması değişiklikler, artan sayıda belirgindir.

doğa koşulları

bu faktörlere biyotik ve abiyotik bileşenleri içerir. ikinci doğa elemanlarıdır. Bir örnek olarak, biyotik bileşenlerin düzenleyici etki enfeksiyonlarında kemirgenler farklı sayıda arka doğal odak türü üzerinde çalışan epidemik işleminin yoğunluğunda bir değişikliğe neden olabilir. vektör kaynaklı Zoonozları göç ve eklem bacaklıların sayısı olgusunun şiddeti üzerinde düzenleyici bir etkiye sahiptirler. abiyotik bileşenleri tarafından düzenlenmiş coğrafi koşulları ve iklimi bulunmaktadır. Örneğin, ekvator yaklaşırken manifoldu artar nozolojik kişiler patolojiler.

Bulaşıcı Hastalıklar Epidemiyolojisi

birinci yasası Gromashevskiy üçlü için parazit ve insan vücudu arasındaki etkileşimin tespit etmektedir. Yani, salgın sürecinin aşağıdaki bağlantılar vardır:

 • ajanın Kaynak.
 • İletim mekanizması.
 • Duyarlı organizma.

salgın sürecinin son halkası kendi sınıflandırma var.

ajanın Kaynak

Bu enfekte olmuş bir insan, hayvan ya da bitki organizmadır. Duyarlı kişilerde enfeksiyon ondan elde edilebilir. Kompleks kaynaklar bir hazne oluşturur. hayvan (doğal, synanthropic veya ana sayfa) - bizzat anthroponoses için mevcut semptomsuz zoonozlara patoloji formları olan etken madde olarak işlev görür. Ve bu ortamın sapronoses abiyotik unsurların için olacak.

patojenin devri

Hastalığın epidemiyolojisi etkilenen sağlıklı vücutta parazitleri hareketli belirli bir biçimini içerir. Gromashevskiy ikinci yasasına göre, patojen şanzıman, başlangıç yeri bağlıdır. Bu, kan, deri kalıntıları, mukus, dışkı olabilir. Nakil yolu sırasını ve aktarma faktörünün çok sayıda hizmet verdiği gibi hangi mekanizma ile gerçekleştirilir.

penetrasyon yolları parazitleri

1. Aerosol yol. Aşağıdaki yolları içerir:

- (iletilen SARS, menengokok enfeksiyonu gibi), hava bırakma;

- Havadaki toz (bu rota Mycobacterium tuberculosis, kızıl vardır).

2. dışkı-ağız yolu. Bu gibi yöntemler içerir:

- kontak-ev;

- su;

- Gıda.

3. İletişim yolu. Bu bulaşma doğrudan ve dolaylı yöntemler içerir.

4. Bulaşıcı yol. Bu kategori gibi yöntemleri içerir:

- yapay (tıbbi manipülasyonlar ile ilişkili: cerrahi, enjeksiyon, transplantasyon, transfüzyon ile ilişkili bağlı teşhis prosedürlerine);

- doğal (patojen kontaminatsionnom türü ile aşılama ile atılır dışkı taşıyıcı, - tükürük ile dahil edilmiştir) hazırlandı.

Genel sınıflandırma

bulaşma çeşitli faktörler vardır. Özel olarak, başlangıç ve ara izole terminali. Aktarım faktörler de şartlı temel ve ek ayrılmıştır. parazitin evrelerini taşımak için şunlardır:

 • taşıyıcı gövdenin izole edilmesi.
 • dış çevredeki kalın.
 • Penetrasyon hastalık organizmasının yatkın.

duyarlılık

Bu parazitler tarafından provoke bir konak patolojileri enfekte edebilmekte. Bu patolojik ve koruyucu cevap spesifik (bağışıklık sistemi) ve spesifik olmayan (kararlılık) reaksiyon şeklinde kendini gösterir. duyarlılık aşağıdaki türlerini ayırt:

 • Bireysel (fenotipik ve genotipik).
 • Türler.

Bağışıklık yabancı madde nüfuzuna karşı spesifik bir yanıt olarak hareket eder. Direnç (direnç) karmaşık bir savunma reaksiyonları spesifik olmayan bir türüdür.

epidemik işleminin özellikleri

parazit ve insan etkileşimi ikinci kirlenme şeklinde kendini gösterir. Daha sonra, bir yatkın konakçı hasta olabilir ya da patojenin bir taşıyıcı olabilir. Bir sporadik hastalık olarak sunulan nüfus özgü seviyeli tezahürü olarak, bir salgın (epifitoticheskogo, salgın) veya doğal odaklama, flaş, salgın ya da pandemik varlığı.

yoğunluk

Belirli bir ekip, sezonu, bölgeye özgü Sporadic dağılımı. Salgın hastalık zararlarını seviyesindeki geçici artıştır. Bu durumda daha sonraki sınıflandırma zamansal ve bölgesel parametrelere uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Salgın salgını, belirli bir grup içindeki bir hastalık, kısa vadeli bir kazançtır. Bu bir ya da iki devam inkübasyon süreleri. salgın alanı veya bölgesi için insidansını artmaktadır. Kural olarak, bu yılın bir sezonu kapsar. Pandemik enfeksiyon düzeyi birkaç yıl veya on yıllarca süren karakterize etmektedir. kıtada bu durumda patoloji Dağıtılmış.

Ekranın eşitsizliği

Bu, zamanın alanlarına grupları ile ilgili olabilir. İlk durumda, sınıflandırma tankın yayılması alan üzerine kuruludur. Özellikle, izole edilmiş:

 • Küresel alanı. Bu durumda, reaksiyon, bir kişi ve rezervuar anthroponoses arasında gerçekleştirilir.
 • Bölgesel yaşam - doğal odak zoonoz.

Zaman Usulsüzlük:

 • Sikli.
 • Mevsimsellik.
 • Usulsüzlük up enfeksiyon.

epidemiyolojik olarak önemli ve biçimsel özellikleri tarafından sınıflandırılan nüfus gruplarının Olmayan tekdüzelik. ikinci grubunu içerir:

 • Yaş.
 • Profesyonel.
 • İkamet bağlı olarak (kır-kent).
 • Örgütsüz ve organize.

Epidemiyolojik açıdan önemli özelliklere göre dağılım mantıksal çıkarım uzmanları temelinde gerçekleştirilir. Bu tür aşılı gibi faktörler, çeşitli içerebilir.

Sosyo-ekolojik konsept

Bu sistem yaklaşımının pozisyonları dayanmaktadır. Bu araç kavramının vasıtasıyla hiyerarşik bir yapı için bir işlemi tarif etmektedir. Aynı zamanda her seviye özgü olgular arasındaki işlevsel etkileşim ortaya koymaktadır. epidemik işlemi kavramına uygun olarak, bir kompleks çok aşamalı bir sistem şeklinde sunulmuştur. Bu parazit mikroorganizmaların varlığı, üreme ve dağıtım erkekler arasında meydana sağlar. Düzey 2 yapısında tahsis edilmiştir: Doğayla ve sotsekosistemny.

parazitik sistemi

Bu artışlarını farklıdır. Bu konak popülasyonda bazı kişilerde oluşur anlamına gelir. Bir organizmanın bulaşıcı işlemi ilerledikçe olarak, bir taşıyıcı ya da klinik patoloji şiddeti şeklinde ifade edilmiştir. Ne zaman bir iletim yolunun uygulanması ve hassas bir organizma dönüştürülmüş interpopulation patojenin etkileşimi. Bu parazitik sistemi ile bağlantılı olarak birçok bulaşıcı işlemlerin bir hiyerarşi içeriyor. salgın sürecinin kavramı aktarım mekanizmasının anlamını anlamadan, soyut hale gelir.

hiyerarşik yapı

Bu çok-seviyeli karakteri ile ayırt ve çeşitli alt katmanlar içerir:

 • Organismic. Bu durumda Konuşma bulaşıcı süreç üzerindedir. Bu etkileşim sistemleri organizma patojen alt popülasyonunun ve mikroorganizma biyolojik dengesinin düzenlenmesi şeklinde sunulmuştur.
 • Hücre. Bu seviyede bir parazit tek bir kişi, hedef organizmanın hücrelerinden oluşan bir sistemi vardır.
 • Doku, organ. Bu düzeyde bir parazit yerel alt kümesi, belirli dokular ve ana organların belirli bir kuruluş ile etkileşime girer.
 • Alt-hücresel (moleküler). Burada genetik cihaz parazit ve ana biyolojik moleküllerle etkileşime girer.

ekosistem iç alt grupların biri olarak dahil edildiği bir yapı sotsekosistemny olarak salgın proses seviyesinde, daha yüksek. İkinci toplumsal örgütlenme şeklinde temsil edilir. geliştirilmesi ve daha da salgın işleminin nedenleri de tam olarak iki alt etkileşimini gerçekleştirir. sosyal bölünmeler tarafından düzenlenen ekostrukture aynı fenomen anda.

örnek

Gine Şubat 2014 yılında (Batı Afrika), Ebola salgını. O bu güne kadar devam eder. Bu durumda, Ebola salgını devlet olmaktan çıkmış ve diğer ülkelere yayıldı. Etkilenen alan, özellikle, Sierra Leone, Liberya, Amerika Birleşik Devletleri, Senegal, Mali, İspanya, Nijerya içerir. Hastalık Batı Afrika'da ilk kez başladı, çünkü bu durum benzersizdir. yayılma patoloji, onunla ilgili tecrübesi olmayan ülkelerde doktorlar. durum yanlış sonucu halk arasında panik olasılığını şiddetlenir. Gine hükümeti çeşitli uluslararası ve ulusal organizasyonlarda tesis ve personel gönderilmiştir yardımcı olmak. Amerika Birleşik Devletleri Epidemiyoloji Merkezi, Rusya, Rospotrebnadzor: Özellikle, yardım tarafından sağlandı Avrupa Komisyonu. Gönderilen ve Yardım Devletleri Ekonomik Topluluğu Batı Avrupa. Gine'deki Epidemiyoloji Laboratuvarı çalıştı. Uzmanlar toplamak ve hastalık hakkında bilgileri analiz. Epidemiyoloji Merkezi sağlıklı enfekte insanlardan izole, nüfusa destek sağladı. salgına oluştu DSÖ genel müdürü Keiji Fukuda, tarafından belirtildiği gibi pratikte en güçlü olmuştur.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.