FormasyonBilim

Deneyim Torricelli: doğası ve önemi

Antik çağda, varlığını beri insan beyinler dünyanın özünü, doğanın kanunları, evrende kendi kökeni ve kader tarihini kavramak çalıştık. ilahi ile doğal unsurların, Yahudilikte Pers Zerdüştlük, Yaratılış ve Apocalypse karanlık ve ışık mücadelesinin fikri ve daha kişileştirme: Bu arzu farklı zamanlarda ve dünyanın farklı yerlerinde dünyanın tamamen farklı bir tablo oluşturuldu.

Ancak, gerçek mikrop rasyonel ve bilimsel dünyasının bir atılım, antik Yunan mükemmel düşünürler olarak kabul edilir. hiçbir kanıt alanı - Yani, Aristo'nun en önemli kavramlardan biri boşluk tam kavramının "boşluk" tanıtım oldu. onun görüşüne göre, fikri Ancak filozof için korkutucu bir fenomendir oldu geçersiz ve doğada olanaksız. Gerçekten de, mevcut deneysel veriler daha sonra kişi mutlak vakum konseptini açıklamaktadır olabilir ve her alan sıradan hava ile doldurulur. içi boş bir tüp hava üflemek için denemek için Örneğin, kendi duvar küçülecek. Yani, içeride sadece vakum, aynı zamanda uzay kendisi olacaktır edilmektedir. Ve borularda su her zaman boşluğu engelleyen piston arkasında yükseliyor.

Torricelli yaşayın: açıklaması

Dünya, sıvı, katı veya gaz halindeki maddeyle dolu olmayan bir boşluk olamayacağı düşüncesi başarıyla modern zamanlarda kadar yaşadı - insan düşüncesi ve bilimsel başarıların çağ. İnsanların bir kez daha dünyanın pratik ve rasyonel bilginin olasılığı inançlarını kazanmış olduğu o oldu. Torricelli deneyim Ancak bilimsel araştırmaların sonucudur, ama aynı zamanda şans sadece oldu. ünlü Dukes birinin sarayda çeşme inşası sırasında Medici hanedanının , bu ancak sadece belirli bir yüksekliğe, borularla su gerçekten boşluğu doldurmak yükselir gözlenmiştir ve daha sonra hareketi durdurur edildi. Bu gerçek Rönesans vatan ilgi oluşturmak olamazdı.

bir açıklama o dönemde bilinen hitaben için (ve hatta daha ünlü bugün) fizik ve Galileo Galilei için matematiği. Ancak, o mantık kabul edilebilir bir cevap bulamadık, o deneysel bir şekilde başvurmaya karar verdi. Torricelli ve Viviani - Deneyler Öğrencilerinden ikisini koymak için talimat verilmiştir. İlginç sonuçları, ikinci elde etti. Tecrübe Toricelli bir cam tüp içine cıva, belirli bir miktarda (o alanı hayal , sudan daha ağır , böylece hava alır küçük damar hacmi ile gösterir daha canlı sonuçlar nedeniyle). üst ucu kapatılır ve bir açık taban cıva ile kap içine yerleştirilmiştir. Bu cıva da en boşlukların belli bir ayrılan borunun tüm alanını doldurmak olduğu bulunmuştur. Ancak bu deneysel bilgi hemen teorik gerekçe alamadım.

açıklama deneyimi

Deneyim Torricelli yakında bilim adamları bu fenomenin doğası hakkında savundular eğitimli Avrupa'da, çapında tanındı. Aslında açıklama diye Evangelista Torricelli verdi. cam tüpün kapalı üst cıva üzerindeki hava olmadığından, cıva sütunu yüksekliğinin tam anlamıyla tarif edildiği açıklanmaktadır hava basıncı ile bir cam tüp içinde daha gitmek neden kap içinde cıva. Önce atmosferik basınç ile deneysel olarak keşfedilmiştir. P = Patm civa: Formül Toricelli bu basınç cıva yüksekliğine tekabül etmiştir. Daha fazla araştırma Fransız yakalanmış , Blez Paskal Bu yüzden insan atm tanımlama yeteneği veren belirli bir anda ağırlık hava sütununun bağımlı yüksekliği sayısı olarak ifade edilen. basıncı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.