SağlıkTıp

DASH-diyeti. Hipertansiyon için etkili diyet

sadece güç gerekli değiştirmek için hipertansiyon kurtulun, oldukça mümkündür. Dash tasarlanmış diyet tansiyon ve kilo normalleştirmek için yardımcı olur.

Diyet değişimi avantajları

Genel kanının aksine, sadece kilo kaybı teşvik diyetler, aynı zamanda vücudun genel iyileşmeye vardır. tıbbi beslenme en iyi bilinen yöntemlerden biri DASH (önleyerek hipertansiyon amaçlayan beslenme yaklaşım) 'dir.

Ama menüleri kullanmak üzere tasarlanmış can basıncından şikayetçi insanlar dalgalanmaları, aynı zamanda sadece kilo vermek ve onların sağlığını geliştirmek isteyenler sadece. Sonuçta, bir kural olarak, hipertansiyon tedavisi sadece beslenme kuralları değiştirerek başlar. çoğu durumda hastalık ile doğrudan bunun kolesterol ve tuzlarının aşırı kilolu, aşırı derecede ilgilidir.

Doğru dengeli beslenme Dash-diyet çağrılabilir. onun menü vücudun normal işleyişi için gerekli tüm maddeler içerir. Sadece bir diyet, ancak düzenli olarak uymaları istenmektedir yaşam biçimidir, olmadığını anlamak için de önemlidir.

temel ilkeler

Amerika'nın önde gelen kardiyolog hipertansiyon için özel bir diyet geliştirdi. onun menü lif büyük miktarda içerir. Ve kalp ve kan damarları için çok iyi olduğu için. Ama tansiyon ve kolesterolü artırabilir ürünler diyetten elimine edilir.

Bu diyet aşırı kilolu insanları korkutmak olabilir kalori yeterlidir. Eğer kilo vermek istiyorsanız, o zaman geliştiriciler ve 1600 tarafından önerildiği gibi, her gün değil 2000 kcal yemek gerekir.

Ayrıca, güç değiştirmenin yanı sıra, yaşam yolunu gözden arzu edilir. Eğer formunu yapabilirsiniz diyetler etkinliğini artırmak için, çalışmaya başlar. Yük Eğer sağlık nedenleriyle kontrendike ise, o zaman normal yaya yürür alışması gerekir.

Hipertansiyon için öneriler

Eğer kavga başlatmaya karar verirseniz basınçlı, o zaman diyet Dash edecektir. hafta Menü sadece sebze, meyve, aynı zamanda baklagiller, balık, et, tahıl, fındık içerir süt ürünleri ve süt.

Yüksek tansiyon Eğer Monosodyum glutamat göründüğü kompozisyon hangi soya sosu, çeşitli baharatlar ve tuz takviyeleri, vazgeçmek gerektiğine dikkat etmek önemlidir. Bunun yerine, baharatlar, otlar, çeşitli baharatlar, limon ya da şarabın az miktarda kullanabilirsiniz. Eğer tuz miktarını azaltın, basınç hızla normalize edilir. Buna ek olarak, böbrekler ve kalp daha etkin çalışmaya başlar. Olabilir hipertansiyon çeşitli olumsuz tezahürleri riskini azaltın kullanmak balık yağı kapsülleri veya deniz balığı.

Ayrıca, geliştiriciler korunması terk etmek, bir diyet az işlenmiş gıdalar önerilir.

değişikliği başlat

büyük değişiklikler karar vermeden önce, bir Dash-diyet ne olduğunu anlamak gerekir. Onun menü oldukça çeşitlidir. Ama ana özelliği ihtiyacı düzenli yemeye olmasıdır. Haftanın tatlılar hatta 5 porsiyon izin verdi. Bunların her soda 1 bardak su, 15 g tekabül çiğneme şekerler, 1 çorba kaşığı. l. reçel, jöle veya şeker.

Bir günde diyet değişikliği neredeyse gerçek dışı olduğunu. Belirli önerileri rejimin neden uzmanlara alışmaya geliştirilmiştir. Sen tereyağı, margarin veya salata sosları olağan günlük miktarın ½ kaldırmak gerekir gerçeği ile başlamalıdır. Ayrıca, kademeli olarak bitkisel ürünlerin diyet girmeye başlaması önemlidir. Bir günde yerseniz Örneğin, 1-2 sebze, ardından akşam yemeği ya da öğle yemeği için başka bir kısmına eklemek gerekir. Aynı meyve ile yapılmalıdır. Yavaş yavaş, sayıları istenen getirilmelidir.

Ayrıca süt ürünlerinin miktarını izlemek gerekir. Örneğin, öğleden sonra tatlı çay bir fincan süt yerine daha iyidir. Buna ek olarak, tüketilen alkol miktarının azaltılması gereklidir. 60 ml veya votka, şarap, 240 ml kadar su içmesine izin erkek gününde, kadınlar kısmı 2 kat azaltılır.

Et ürünlerinin tüketimini sınırlamak için önemlidir. Günde en fazla 200 gram olmalıdır. Eğer çok daha fazla et yemek, o yavaş yavaş dozunu azaltmak için gereklidir. Vejetaryen besinler menüsü hakim böylece diyet yapmak gereklidir.

Yavaş yavaş pirinç, sebze ve baklagiller porsiyon artırmaya çalışıyoruz. tatlı atıştırmalıklar, tatlılar çeşitli hariç ve olmamalı. Dash-diyet olmaları gerektiğini öngörmektedir. bir aperatif olarak, kendi suyu, fındık, kuru üzüm, tuzsuz patlamış mısır konserve edilmiş olanlar dahil az yağlı ürünler, meyve, çeşitli kullanabilirsiniz.

bitkisel porsiyon

diyetin temel prensibi günlük diyet bazı ürünlerde mevcut belli bir miktar olması gerektiğidir. Geliştiriciler, bu optimum günlük daima Dash-menüye dahildir sebze, 5 porsiyon yemek bulunmuştur. Her biri aşağıdaki noktaları birine karşılık gelir:

- 3 brokoli çiçeği;

- Yeşil soğan (10 kalem);

- yeşil yapraklı sebzeler (marul, ıspanak) bir fincan;

- 1/3 orta salatalık;

- 13 turp;

- 8 genç havuç;

- kabak 6 dilim;

- 1 normal domates (küçük veya 3);

- haşlanmış patates ve doğranmış lahana salata yarım fincan;

1 - biber;

1 - mısır;

- 2 küçük pancar;

- ¾ sebze suyu fincan;

1 - elması;

- 4 adet. Brüksel lahanası;

- kuşkonmaz 6 sürgünler;

- 7 mantarlar;

- 1 orta boy şalgam;

- ½ fincan pişmiş fasulye;

- 10 brusochkov kızartılmış patates kızartması;

- salça ya da dolgu dörtte fincan;

1 - fırınlanmış patates;

- 1 soğan;

- sebze veya fasulye suyu 1 fincan.

Ama sadece sebze diyet temelini oluşturur.

meyve

Daha az önemli diğer bitkisel ürünlerdir. Uygun diyet zorunludur ve meyve içerir. Her gün bu gıdaların 5 porsiyon yemelisiniz. Bunların her biri oluşabilir:

- Bir meyve (elma, muz, armut, şeftali, portakal);

- kavun bir parça;

- Yarım greyfurt;

- ¾ meyvelerden meyve suyu bardağı;

- 7 çilek çilek;

- Dondurulmuş meyve 0,5 bardak;

- 12 üzüm;

- 11 kiraz;

- herhangi bir dilimlenmiş meyve yarım bardak (taze veya konserve olabilir);

- 1.5 ortamı boşaltma;

- kurutulmuş meyve çeyrek kap;

- 2 kayısı;

- mango yarısı;

- 1/8 avokado;

- 1/4 papaya;

1 - kivi;

- 9 adet. kuru kayısı;

- 5 adet. kuru üzüm.

Bunlardan 5 porsiyon günlük yemek gerektiğini unutmayın. Tam olarak ne istediğinizi seçin, sahibi olabilir.

tahıl ürünleri

Dash-diyet sağlığını geliştirmek için öncelikle amaçlanan. Bu nedenle, diyet dengeli ve eksiksiz olmalıdır. Biz tahıl ve ekmek reddetme Ama eğer bu mümkün değildir. Her gün bu gıdaların 7 porsiyon yemelisiniz. Her biri şunları içerebilir:

- simit 6 cm;

- ekmek 1 parça;

- bir ya da (30 g ağırlığında), küçük bir somun kek;

- 3 büyük ya da 6 küçük kraker;

- 3 ekmek;

- tahıl gevreği 30 g;

- 9 adet. gofret bisküvi;

- makarna, pilav, tahıl, yarım fincan;

- 2 gressini ;

- patlamış mısır 2 bardak.

ürünlerin doğru kombinasyonu tıbbi diyetler tarafından kullanılan kuruculuğudur. Tıbbi beslenme öncelikle taburcu ağırlığına değil odaklanmalıdır ve sağlığı iyileştirmek için. Ve bu sadece yeterli miktarlarda vücut gerekli tüm mineraller, vitaminler ve aldığımda sağlanabilir besinleri.

protein ürünleri

Dash-diyet bazı düşünebilirsiniz vejetaryen yiyecek değil. bazı kısıtlamalarla rağmen hala mevcuttur. Yine de, her gün protein ürünlerinin 2 porsiyon yemelisiniz. Bunlar et, balık, tavuk, yumurta, ayçiçeği tohumu, fındık, fasulye, yengeç eti, karides sayılabilir.

Yani, protein ürünlerden biri porsiyon oluşabilir:

- sığır veya domuz eti yağsız et (55-85 g miktarında) pişmiş;

- derinin (55-85 g) vermek pişmiş tavuk;

- kaynatılmış balık (55-85 g) olarak;

- 1 ya da 2 yumurta proteinleri;

- fıstık veya ceviz bir fincan üçüncü;

- 30 g yağsız jambon;

- ¼ fincan ayçiçeği tohumu ya da kabak;

- 1.5 sosis;

- 6 karides;

- Soya peynir yarım fincan;

- 4 11 Pasifik veya Atlantik istiridye;

- konserve somon dörtte fincan;

- 1/3 kap yengeç eti;

- konserve balık (55-85 g) olarak;

- ½ pişmiş fasulye fincan.

süt ürünleri

meyve, sebze, et ve tahıl diyette İçerme kapsamlı beslenme değiştirmeyin. Aynı zamanda süt ürünlerinin her gün 3 porsiyon kullanmak önemlidir. Bu yoğurt, süzme peynir, peynir olabilir. Her porsiyon oluşur:

- süt, yoğurt, acidophilus, yoğurt veya diğer mayalı süt ürünü içme 1 bardak;

- krem peynir 55 g;

- peynir bir kap;

- buharlaştınldı süt yarım kap;

- yağsız kuru süt yarım cam;

- sert peynir 50 g;

- Donmuş süt 1.5 bardak.

Olası menü seçenekleri

Hatta herhangi bir yiyecek günlük olarak tüketilebilir ne kadar bilerek birçok zor bir diyet kazanmak için. Yardım bir hafta boyunca hipertansiyon için bir diyet gelişebilir.

aşağıdaki gibi menü olabilir. Kahvaltıda bal pirinç çanağı (veya başka bir tahıl bitkileri), peynir dilim tereyağı 40 g yiyebilirsiniz. 2-3 saat sonra öğle tarafından takip edilmelidir. O 1 meyve (tercih) ve fındık bir kısmının oluşabilir.

Öğle besleyici olmalıdır. Üçüncü yemek için çorba bir fincan uygun. Bunun için baz sebze çorbası ve bitkisel yağ ile doldurabilir arzu edilir. Bir parça ekmek ve haşlanmış tavuk (veya et) olabilir çorba destekleyin. hazırlanması ikinci püresi (örneğin, buğday) üzerinde salata yapmak. Bir öğleden sonra snack için ideal bir seçenek meyve (kivi, portakal, elma, kiraz, üzüm) olur. akşam yemeği hakkında unutma. Bu süt ürünleri içerebilir. Sadece yoğurt yemek ve böyle süzme peynir güveç gibi, yapamaz. Bu suyu bir bardak ile takviye edilebilir.

Bu Dash-diyet sevme olanlar için güç kaynağının yalnızca yaklaşık sürümüdür. hafta Menü değiştirilmelidir. Listeden ürünler mümkün maksimum sayıda bulunması arzu edilir. Örneğin, bir diyet, alternatif et, balık ve baklagiller planlanırken. Bu güç kaynağı maksimum fayda elde etmek için bir fırsat verecektir. Ama bunun dışında, bu çeşit yeni rejim sıkılmış ve bıkkın değil almazsınız sağlayacaktır.

yorumlar

Doğru beslenme durumunda etkili bahsedersek, bunun en az altı ay uymak için gerekli olduğunu anlamalıdır. İlk sonuçlar görünür olmasına rağmen, birkaç hafta sonra, değerlendirme bakılırsa. İnsanların güç sağlığını geliştirmek başlıyor değiştirirseniz, keskin basınç dalgalanmaları normal kolesterol seviyelerini kaybetti.

Eğer yavaş yavaş kilo ve düzeltmek istiyorsanız, o zaman da, diyet Dash yardımına koşacaktır. Yorumlar o ayda yaklaşık 3-4 kg kaybetmek yardımcı olduğunu göstermektedir. kilo geri gelmiyor. Tabii ki, kilo kaybı bu oran herkes için değil, ama onlar vücut için stresli değildir. Buna ek olarak, insanlar yemeklerini bölmek için yeterince hızlı bir şekilde adapte olur. diyetin etkisini tecrübeli insanlar, zamanla bu büyük porsiyon yemek zor hale geldiğini iddia ederler. Bunlar, bol miktarda sıvı meyve ve sebze yemek için kullanılır. Ve sadece kilo geri gelmiyor gerçeğine katkıda bulunur.

Hipertansif hastalar Dash diyeti önerir ilkelerine uyması durumlarının belirgin iyileştirdiğini söylüyorlar. Menü tüm kuralları tarafından derlenen hafta için sadece yararlı değil, aynı zamanda çeşitlidir diyet olmasına yardımcı olur. Ancak uzmanlar, yüksek tansiyon neredeyse imkansızdır başa beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzı değişikliği olmadan tekrar yorgun alamadım.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.